Teraz jest 25 cze 2024, 07:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 cze 2020, 08:43 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
smar napisał(a):
...Zdjęcie kościoła z środka rynku było wykonane z odległości 135m i wtedy wysokość kościoła do podstawy iglicy wyszła mi 15m. (Kościół był widziany przez obiektyw pod kątem 12,7 stopnia). Na analizowanym przez nas zdjęciu kościół jest widziany pod kątem ok. 3,2 stopnia (szacunkowo z proporcji


Namieszałem ale (mam nadzieję :wink: ) że tym razem ostatni raz. Kościół "był widziany pod kątem 12,7 stopnia" a do obliczeń wysokości 15 m wziąłem tg 6,33 = 0,111 połowy tego kąta :oops: (trójkąt równoramienny o kącie wierzchołkowym 50 stopni podzieliłem na dwa trójkąty prostokątne o kątach ostrych 25 stopni; podobnie z kątem pod jakim widziany był kościół). Dlatego prawidłowy szacunek wysokości kościoła to 135mxtg(12,7stopnia)=135x0,225=30,4m :!: Czyli oszacowanie geometrii obiektywu i aparatu było wręcz niewiarygodnie dobre :!: Stąd jeżeli dobrze oszacowałem kąt pod jakim aparat widzi kościół na drugim zdjęciu na 3,2 stopnia to.... Kasiu :cry: :cry: :cry: cofamy się w okolice 500m :wink: (mówiąc krótko - podałem tylko zaniżoną o połowę wysokość kościoła reszta rachunków była dobra - zresztą niech ktoś sprawdzi :wink: )

Marianowski napisał(a):
.Krótko,mało danych,marny wynik.Tyle ode mnie.

:P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 09:03 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
smar napisał(a):
cofamy się w okolice 500m

Ale, w roku 1914, w odległości 500 m od kościoła na zachód nie było żadnych zabudowań. To skąd miałyby wziąć się te domy na zdjęciach?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 09:27 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Kasiu - teraz już bez obiektywu i trygonometrii. Wiemy jaka jest wysokość bezwzględna kościoła. Możesz oszacować z jakiej odległości zrobiono zdjęcie z rynku (sama - moim zdaniem słusznie - wydedukowałaś skąd zostało zrobione) i porównać wielkości sylwetek kościoła na obu zdjęciach...
Możemy spekulować że fotki nie były robione tym samym obiektywem/aparatem ale w tym momencie to wszelkie szacunki odległości w oparciu geometrię fotek tracą sens... (ukłon w stronę Marianowskiego :D )
ps.
Katarzyna_m napisał(a):
smar napisał(a):
cofamy się w okolice 500m

Ale, w roku 1914, w odległości 500 m od kościoła na zachód nie było żadnych zabudowań. To skąd miałyby wziąć się te domy na zdjęciach?

Tak naprawdę to my widzimy tylko wieżę - nie kościół - nie mamy pewności czy patrzymy na jego bryłę "an face" czy pod kątem 90 stopni: sama wieża z czterech stron może wyglądać identycznie. Może zdjęcie wykonano z północy? tam były budynki w większej odległości...


Ostatnio edytowano 19 cze 2020, 09:35 przez smar, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 09:34 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Piszesz Kasiu, że nie było zabudowań na Głowiennej...
Przede wszystkim nie wiemy dokładnie kiedy wykonano te zdjęcia. Przed czy po 17 listopada. Tego dnia wojska austriackiego II Korpusu - stacjonującego pod Włodowicami - przypuściły atak na rosyjskie pozycje w Jaworzniku i Kotowicach. Atak został odparty. Wiemy, że mapa jest rosyjska i wiemy też, że generalnie zaznaczone wtedy na mapach domy to były tzw "dymy".

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 09:53 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
@smar - Nie było żadnej innej ulicy (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa), która wychodziłaby prosto na wieżę. Prosto na którąś ze ścian bocznych wieży. 0, 90, 180, 270 stopni od osi głównej kościoła. Przy dużym powiększeniu zdjęcia widać dokładnie jedną ścianę. Na wszystkich innych fotkach, na których występuje wieża, da się dostrzec dwie ściany i narożnik między nimi.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 10:10 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Rybak napisał(a):
Przed czy po 17 listopada

No chyba raczej przed atakiem. Sądzisz, że po bitwie fotograf mógłby utrwalić (na nasze nieszczęście :shock: ) taki spokojny, wręcz sielankowy obraz Włodowic i ich mieszkańców?
Swoją drogą ciekawa jestem, do jakich jeszcze „argumentów” sięgniesz? A pisałeś wczoraj, że żadnych asów w rękawie nie trzymasz :| . I jak tu wierzyć mężczyźnie…


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 10:22 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No dobra. Mam. :P
Poprosiłem u469 o wypowiedź.
A tak na marginesie to przyglądam się mapie z 1872 i :
Koziegłowska przechodzi rynek prostopadle, bez żadnych zawijasów na północy i na południu dochodzi do ul.Dolnej. Między cmentarzem, a ul.Żarecką biegnie prostopadle do kościoła droga i raczej nie jest to dzisiejsza ul.Wschodnia. Mrzygłodzkiej nie ma wcale. Tzn jest, ale poniżej Głowiennej.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 10:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
- też się zastanawiałem czy aby nie jest to widok na kościół z boku, ale ciężko wtedy umiejscowić fotografa, choć zdawać by się mogło że widać fragment dachu i sygnaturkę między konarami. A może to tylko złudzenie...

- w/g mnie zdjęcia są zimowe, nie jesienne, a w pełni zimy. W 1914r. pierwszy śnieg spadł właśnie 17 czy 18 listopada. Myślicie że sadło go od razu tyle by stworzyć małe zaspy? Na drzewach nie ma śladu nawet pojedynczych liści, trawy też wydają się mocno przygniecione.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 10:50 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Masz rację, Michale, na zdjęciach jest ZIMA, a więc PO 17.listopada. Zapomniałam, jak zima wygląda i kiedy powinna panować. Wciąż nowe pomysły Rybaka zupełnie mnie skołowały i straciłam czujność. W dodatku nie mam pojęcia, dokąd one (te pomysły) mają nas zaprowadzić i po co…


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 12:30 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Katarzyna_m napisał(a):
@smar - Nie było żadnej innej ulicy (w dzisiejszym rozumieniu tego słowa), która wychodziłaby prosto na wieżę...

A dzisiejsza Żarecka? Jadąc od północy do rynku skręca w prawo... Mniej więcej tak jak "ulica" na fotce nr 12. Jeśli moje oszacowanie trzyma się kupy to fotograf musiałby stać między Myszkowską a Ogrodową...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 12:33 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@smar. A jeśli po prawej biegną tyły domów przy Żareckiej?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 12:41 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Rybak napisał(a):
@smar. A jeśli po prawej biegną tyły domów przy Żareckiej?


Co wtedy robią te domy po lewej?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 12:51 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Stoją. Może za nimi biegła jeszcze jedna uliczka. Wyostrzyłem nieco to zdjęcie za podszeptem Michała i mogę się też na siłę dopatrzeć dachu kościoła po lewej stronie wieży. Był wtedy ośnieżony, biały. Jego wysokość w 1914 była taka sama jak dziś - 26 metrów.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 13:06 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Może i Żarecka, ale wydaje mi się za daleko…
Tak wygląda nasze zdjęcie po zwiększeniu kontrastu. Ja dachu z lewej nie widzę. Musiałby zaczynać się tuż pod poszerzeniem wieży.


Załączniki:
9=12-1914 kontrast przycięte.jpg
9=12-1914 kontrast przycięte.jpg [ 136.62 KiB | Przeglądane 3490 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2020, 13:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ja właśnie tam widzę taką poziomą kreseczkę oddzielającą białe od białego. Fotograf musiałby stać gdzieś w okolicy podwórka naszego Admina :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Teraz jest 25 cze 2024, 07:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL