Teraz jest 20 maja 2024, 19:13




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sie 2011, 17:47 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
To może ja trochę świeżego powietrza ;)

W głównej alei zawierciańskiego cmentarza niekomunalnego leży Teodor Belke - też powstaniec Warszawski, ale z Jurą związany dopiero po wojnie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2011, 21:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 322
Lokalizacja: Niegowonice
A można prosić o więcej szczegółów dotyczących tej osoby?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2011, 16:14 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
pojawiła się właśnie książka o Zamonicie a w niej wspomnienie o Teodorze B. Spróbuje pożyczyć i zrobić kilka zdjęć stron, OK?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 21:06 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
najpierw artykuł Macieja Świderskiego z Gazety Ogrodzienieckiej:


Załączniki:
DSC_9071 [1024x768].JPG
DSC_9071 [1024x768].JPG [ 198.69 KiB | Przeglądane 8899 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2011, 21:09 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
i jeszcze te z książki o Zamonicie


Załączniki:
06 [1024x768].JPG
06 [1024x768].JPG [ 135.39 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
05 [1024x768].JPG
05 [1024x768].JPG [ 138.97 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
04 [1024x768].JPG
04 [1024x768].JPG [ 163.73 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
03 [1024x768].JPG
03 [1024x768].JPG [ 144.87 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
02 [1024x768].JPG
02 [1024x768].JPG [ 147.67 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
01 [1024x768].JPG
01 [1024x768].JPG [ 137.71 KiB | Przeglądane 8898 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2011, 15:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 322
Lokalizacja: Niegowonice
Dzięki za wyczerpujące materiały :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2011, 08:06 

Dołączył(a): 05 sie 2011, 18:51
Posty: 12
Wejście do kościoła parafialnego w Złotym Potoku zostało wybrane do upamiętnienia wydarzeń z 11 września 1944 r. Wybaczcie jakość fotki.
1. Złoty Potok okazał się dla Samodzielnego Batalionu "Skała" równie pechowy, jak dla nieszczęsnej 7 D.P. z września 1939 r. Zastanawiające, czy wiąże się z tym coś więcej niż tylko przypadek, np. specyficzne warunki terenowe okolicy... Ale zaznaczam, to tylko amatorskie spekulacje.
2. Jedyne podobieństwo, które naprawdę zauważam w obu tych wrześniowych sytuacjach, to porażający brak łączności i komunikacji! Zresztą, zgódźcie się albo nie , łączność stanowiła dla naszych wiarusów prawdziwą piętę achillesową. Ktoś to zaniedbał w szkoleniu? Nie miejsce, by pastwić się nad zaniechaniami w tym zakresie z 1939 r., ale mnie zawsze porażała ta wizja dzieciaków posyłanych - jako łącznicy - siecią piwnicznych tuneli i podwórek walczącej w powstaniu stolicy, żeby skoordynować działania bojowe w Śródmieściu i na Starym Mieście!!!! Boże - trzy lata przygotowań do Powstania Powszechnego i żeby nie zaopatrzyć oddziałów w jakieś w miarę proste środki łączności radiowej!!! I to po doświadczeniach z dość powszechnie znanych warunków w jakich toczy się bitwa miejska vide: Stalingrad! Co do batalionu "Skała" - marsz na pomoc walczące stolicy bez logistycznego zabezpieczenia i współdziałania z lokalnymi strukturami AK - to tylko krakowskie centusie mogły coś takiego wymyślić!
3. Dla mnie szczególnie interesująca jest data - 16 września 1979 r. - jako moment ufundowania pamiątkowej płyty. Bo choć to już po wyborze JPII, to jednak jeszcze rok do karnawału Solidarności! Czy ktoś wie w jakich okolicznościach doszło do jej odsłonięcia? Może ktoś sobie przypomni kto pomógł, bo w warunkach PRL-u dla miejscowej Rady Narodowej, a nawet wojewódzkich władz partyjnych, to musiał być dość gorący kartofel.
Pozdrowionka!


Załączniki:
zloty potok.JPG
zloty potok.JPG [ 157.7 KiB | Przeglądane 8809 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2011, 06:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Czepiasz się. Po co nam logistyka, łączność, i koordynacja działań, skoro potrafimy tak pięknie umierać i zawsze odnosimy moralne zwycięstwa .
Pozdrawiam.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2011, 07:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Zgadzam się całkowicie bo ja też tak jak warszawiacy myślę tylko tym, żeby już umrzeć. Nie mogę się tylko zdecydować jaki dzień i godzinę wybrać.

Faktycznie bałwany ,że nie pomyśleli o tym aby na standardowe wyposażenie wprowadzić telefony komórkowe.

Dopiero po kilkudziesięciu latach ( szkoda że tak późno) wielu uczestników tych "niechlubnych" wydarzeń mówi głośno o bezsensie zrywu.

Tak więc nie jesteście oryginalni w swoich osądach.

Niewielkim pocieszeniem może być fakt , iż nie byli jedynymi idiotami , którzy wywoływali w europejskich metropoliach powstania w tym czasie. Oczywiście nie w takich rozmiarach.Nie wiem jak to robili ale piszą o pozytywnych skutkach a nawet przy tej okazji działania aliantów nabrały przyspieszenia. Nawet coś czytałem o Rosjanach, że pomogli jakimś powstańcom w jakim mieście.
Ale to były chyba komiksy.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2011, 09:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2005, 15:29
Posty: 678
Lokalizacja: Dalekie południe
mlody napisał(a):
Nawet coś czytałem o Rosjanach, że pomogli jakimś powstańcom w jakim mieście.
Ale to były chyba komiksy.

W Wilnie. A potem ich rozbroili, wysłali do łagrów i wymordowali.

_________________
Niezależny Serwis Internetowy
Ojcowski Park Narodowy
www.opn.org.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 sie 2011, 11:32 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Kilkadziesiąt lat temu w jednej z miejscowości w okolicach Zawiercia w rozmowie usłyszałem o młodym chłopaku, który zginął w powstaniu. Miał wówczas nieco ponad dwadzieścia lat i do Warszawy udał się do szkoły i dotyczyło to kolejnictwa. Zapamiętałem tą wiadomość i na tym się wówczas skończyło. Żałuję tego bo wówczas informacji, które z czasem uległy zatarciu było dużo więcej ale jako młody chłopak niestety nie przywiązałem do nich wówczas takiej wagi i nie pociągnąłem tego tematu. Oczywiście były to zupełnie inne czasy i dużo mniejsze możliwości weryfikacji ich ale żałuję, że informacje z tej rozmowy nie zostały wówczas zapisane. Temat odżył niedawno, przed ostatnią rocznicą wybuchu powstania w podobnej równie przypadkowej rozmowie. Chłopak o którym mowa jak się wydawało miał nazwisko, które dość łatwo można było odnaleźć bo nie było aż nadto popularne, do tego jego wiek, który mógł pozwolić na dodatkowe ułatwienie poszukiwań. Niestety nie znałem jego imienia. Nie mam też pewności czy jego rodzina pochodziła z tej miejscowości czy jedynie zamieszkiwała przez jakiś okres czasowy.
Zacząłem zatem od listy powstańczych biogramów na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego...

http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy

Okazało się, że osoby o takim nazwisku (Bialik) są dwie z czego jedna to porucznik, a drugi strzelec wiekowo odpowiadający opisowi (22 lata w chwili śmierci). Dane jakie się pojawiły to imię (Adolf), pseudonim („Górnik”), stopień (strzelec), oddział (Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Anna"), data urodzenia (1922-04-14, piątek) i śmierci (1944-08-26, sobota) oraz miejsce śmierci (Katedra św. Jana). Niestety miejsca urodzenia czy pochodzenia brak. Co więcej starając się rozszerzyć wiedzę na temat tej osoby natrafiłem na wspomnienia jednego z powstańców Antoniego Dobraczyńskiego ps. „Hel” ze zgrupowania „Gustaw”, zawarte w Archiwum Historii Mówionej w których to wspomnieniach ten młody strzelec się pojawia.

http://ahm.1944.pl/Antoni_Dobraczynski/2

Nie ma pewności, że to ta osoba ale Śląskiem często mylnie nazywano również obszar Zagłębia Dąbrowskiego jak również okolice Zawiercia no i kolejną wskazówką mogła by być nauka w Liceum Kolejowym. Niestety wiele więcej się nie dowiedziałem, no może poza tym, że nazwisko tego powstańca jest utrwalone na Murze Pamięci przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), kolumna 172, pozycja 1.

http://www.old.1944.pl/index.php?a=site_wall&STEP=02&id=448&users_next_page=9&order=&surname=&name=&nick=&ranga=

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2011, 21:04 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Dodam jeszcze,że na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego w wyszukiwarce Powstańczych Biogramów można wpisując np. nazwę miejscowości odnajdywać nazwiska ludzi,którzy brali udział w powstaniu,a którzy pochodzili bądź urodzili się m.in. w miejscowościach jurajskich.Dla samego Zawiercia znalazłem tam 42 nazwiska powstańców, Żarki-6 osób, Złoty Potok-4 osoby, Ogrodzieniec-3 osoby, Myszków-1 osoba itd...

Link do wyszukiwarki w bazie Powstańczych Biogramów:

http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy

Wertując wyniki, które pokazuje baza danych czasem można natrafić nie tylko na informacje o powstańczych biogramach ale również na informacje o artykułach czy wspomnienia z Archiwum Historii Mówionej związanych z regionem Jury.Dla przykładu link i cytat z zapisu wspomnień pochodzącej z okolic Łęczycy sanitariuszki oddziału "Baszta", Wandy Thun (w czasie powstania Pieńkowska) ps."Wandzia".

http://ahm.1944.pl/Wanda_Thun/3/?q=z%C5%82oty+potok

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2011, 09:25 

Dołączył(a): 05 sie 2011, 18:51
Posty: 12
W przedostatnim "Uważam Rze" 26/2011, zamieszczony został rocznicowy artykuł Macieja Krokucia pt. "Mit Sowieckiej Bezczynności". Tezą, którą wyeksponował autor jest podjęta na szeroką skalę akcja dławienia pomocy dla walczącej stolicy, co odbywało się w zadziwiającej - jak na ten etap wojny - harmonii między walczącymi na śmierć i życie totalitaryzmami. Polegało to na tym, że zarówno Niemcy jak i Sowieci za wszelką cenę blokowali żołnierzom AK marsz ku stolicy i to nakładem dużych sił i środków. Jest też passus jurajski: "Po zaciętych bojach z Niemcami w okolicach Częstochowy zakończył marsz ku Warszawie Samodzielny Batalion "Skała" z okręgu krakowskiego." Batalion jest zresztą jedynym wymienionym z nazwy z oddziałów walczących po "naszej" stronie Wisły. To oczywiście jedynie historyczna publicystyka, o dużej dozie ogólności, niemniej również dowód na to, że do masowej świadomości zaczyna powoli docierać skala wysiłku podejmowanego w 1944 r., przez struktury Państwa Podziemnego. To koresponduje z przesłaniem artykułu, który ma dowieść, że powstanie nie było sprawą jedynie "warszawiaków". Stąd wniosek, że powstanie upadło nie tyle z powodu "bierności" Stalina (Armia Czerwona czeka za Wisłą, aż z brudną robotą uwiną się Niemcy), ale jak najbardziej aktywnego zwalczania oddziałów AK, nawet bardziej intensywnie niż strona Niemiecka. Reaktywowana została na chwilę faktyczna współpraca między III Rzeszą i ZSRR, choć już bez szampańskoje i gór kawioru, bez uścisków Ribbentropa z Mołotowem w blasku fleszy.
Postanowiłem zamieścić pochodzącą z artykułu mapkę, bo świetnie obrazuje wysiłek Samodzielnego Batalionu "Skała" na tle działań innych oddziałów AK latem i jesienią 1944 r. Na ile skutecznych i celowych... to już inna historia.


Załączniki:
mapa działań.JPG
mapa działań.JPG [ 334.34 KiB | Przeglądane 8596 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2011, 06:54 

Dołączył(a): 05 sie 2011, 18:51
Posty: 12
Mea,mea maxima culpa. :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2011, 01:19 

Dołączył(a): 29 sty 2007, 07:45
Posty: 40
Cytuj:
Pojawiło się opracowanie "Druga konspiracja na nowym pograniczu w latach 1945–1956. Szkice do dziejów podziemia antykomunistycznego na Śląsku i terenach ościennych", red. Ksawery Jasiak, Opole 2010.

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/16213/Druga_konspiracja_na_nowym_pograniczu_w_latach_19451956_Szkice_do_dziejow_podzie.html

Jak już jestem przy temacie Częstochowy to ciekawe wątki,czasem nawet tak kuriozalne jak pomysł z czasów PRL odcięcia Jasnej Góry tunelem od samej Częstochowy:
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/12192/Ruch_pielgrzymkowy_na_Jasna_Gore_19451989_Wybor_dokumentow.html

_________________
Konto utworzone w celu zachowania części istotnych wiadomości i ciągłości dyskusji po usunięciu profilu użytkownika /Michał


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Teraz jest 20 maja 2024, 19:13


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL