Teraz jest 16 cze 2024, 05:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2008, 21:46 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
a tak... zdjęcia "Poręba_las" to widoki z drogi łączącej ul. Spokojną z Drogą Kościelną (odcinek między przejazdem kolejowym a skrzyżowaniem z Drogą Kościelną). A ciekawe z tym szybem... jednak coś się zachowało... a może jest też jakiś płytki chodnik? mam na myśli tą nową jaskinię (z tematu o cegielni w Mrzygłodzie) - bo to trochę dziwne w tym terenie (mogli trafić na fragment tunelu górniczego, który został przemodelowany przez wodę).
A ten profil z jakich okolic? Było jakieś opracowanie o kopalni "Zygmunt" A. Dratha z 1935 wydrukowane w Warszawie, ale nic więcej nie wiem (w jakiej formie, czy w jakimś archiwum leży)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lut 2008, 22:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Mam ksero. Ale zero informacji o lokalizacji. Z jaskinią raczej nie. Popatrz na głębokość pokładu. Szyb jest w innym miejscu. Przekrój pokazałem tym, którzy idą po śladach
Nie zawsze muszą to być ślady kopalni. Leje to mogą być biedaszyby albo dukle po wydobywanej rudzie żelaza Tak jak nie ma prostych pytań, tak nie ma prostych odpowiedzi.
Część leji mogą to być pozostałości po szybach. Jeden znalazłem z betonowymi słupkami do mocowania konstrukcji drewnianej szybu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 10:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
Ciekawie sobie rozmawiacie, ale może warto było by wyjaśnić mniej zorientowanym w tematyce skąd ten węgiel. Tom w którymś poście wspomniał, ale to chyba zbyt mało, większość ludzi jurę kojarzy z dinozaurami, lub z morzem i amonitami skąd więc węgiel?

Poniżej skany tekstu autorstwa specjalisty od stratygrafii jury środkowej dr Janusza Kopika "Jura dolna i środkowa północno-wschodniego obrzeżenia Górnośląskiego Zagłębia Węglowego" Biuletyn PIG nr 378

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Czekałem kiedy Michał albo Jurasik odezwą się z wątkiem geologicznym
Michał pokazał publikację, z której zdecydowanie wynika,że jest to temat jurajski.
Jeżeli chodzi o Blanowice, o których wspominaliśmy kilkakrotnie, to kopalnie patrząc od strony centrum Zawiercia, z lat dwudziestych znajdowała się w okolicach osiedla Ręby( stąd jego nazwa) a starsza prawdopodobnie po przeciwnej stronie Blanowic, do której prowadziła droga- dzisiaj ulica w Blanowicach -Ręby.
Osobny temat to metody eksploatacji, które są też związane w pewnym stopniu z informacjami pokazanymi przez Michała no i postępem technicznym.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 11:29 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Maćko napisał(a):
Jeśli zainteresowani starymi kopalniami na Jurze i Zagłebiu sobie życzą chętnie pokażę drożną sztolnię po starej kopalni w okolicy Brudzowic i Siemonii. Nie jest to Jura, ale temat jest tu poruszany. Sztolnia ma około 100m (jest to jeden chodnik z jedną odnogą) . Bardzo ładna i w niezłym stanie. Drożna na całej długości. Była to chyba kopalnia galeny. Kiedyś interesowałem sie tematem i szukałem takich dziur w terenie. Teraz zmieniłem troszkę zainteresowania na bardziej ogólne dot. Jury i Zagłębia Dąbrowskiego.

Pozdrawiam.


No, ja bym się chętnie wybrał kiedyś, może na wiosnę :)

[ Dodano: 2008-02-27, 11:41 ]
Tom napisał(a):
A powyższe analizy opierają się na mapach w skali 1:10 000 (polecam Ci się zaopatrzyć w nie jeśli jesteś zapaleńcem i chcesz przeszukiwać te rejony)


Gdzie można kupić takie mapy? Czy może są dostępne w sieci? Niestety, na mapsterze jest tylko 1:100 000 (może się doczekamy 1:25000), a w księgarniach dziwnie na mnie patrzą :> Chyba, że do złych księgarń chodzę...

Edit: Masz na myśli te: http://www.codgik.gov.pl/index.php?opti ... id=54#mapy ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 12:37 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
nie masz co chodzić o księgarniach (chyba że po mapy turystyczne, atlasy, pomoce szkolne); ale już trafiłeś na dobry trop - mapy sygnowane przez Głównego Geodetę Kraju możesz albo zamówić albo odwiedzić Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej http://www.wodgik.katowice.pl W Katowicach i okolicach chyba są jakieś sklepy typowo kartograficzne (nie wiem); w starostwach powiatowych rzadko sprzedają.
Mapy w skali 1:10 000 obejmują Twoje okolice i większość omawianego rejonu (dalej na północ i wschód dostępne są raczej starsze mapy albo ich brak - tylko 1:25 000 i też stare).


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 12:48 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tom napisał(a):
nie masz co chodzić o księgarniach (chyba że po mapy turystyczne, atlasy, pomoce szkolne); ale już trafiłeś na dobry trop - mapy sygnowane przez Głównego Geodetę Kraju możesz albo zamówić albo odwiedzić Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej http://www.wodgik.katowice.pl


To chyba tu się wybiorę, i tak w przyszłym tygodniu muszę do Katowic jechać. A co do księgarń - mam w pamięci, że chyba w latach 90. dało się czasem topograficzne w zwykłej księgarni kupić, gdzieś u mateńki mojej pewnie jeszcze są.

Zaś co do starszych - akurat w tego typu poszukiwaniach mogą się przydać bardziej od współczesnych, na mapie okolic DG (właśnie 1:25000) z 1942 roku szybów zaznaczona jest masa, na nowszej z 1986 (1:50000) już tylko nieliczne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 13:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6900
Lokalizacja: Śląsk
były w sklepie podróżnika na Placu Wolności, właśnie wczoraj zauważyłem, że część witryny się zmieniła i stoi sprzęt sportowy, być może sklep już nie istnieje, warto zadzwonić dla sprawdzenia


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 13:16 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
co innego miałem na myśli: mapy w skali 1:10 000 dla Poręby, Siewierza, Zawiercia i terenów na południe pochodzą z lat 1999-2001, natomiast na północ z końca połowy lat 90' (a więc "starsze"); mapy 1:25 000 są najczęściej z połowy lat 80' a wcześniej m.in. z początku lat 60' (1960-90 była to popularna skala map topograficznych); przed 1980 rokiem mało było opracowań w skali 1:10 000 (w GOPie na pewno, ale poza nim chyba nie).
A jesteś pewien, że ta mapa 1:25 000 to z 1942? (okupacyjna; wprawdzie Niemcy prowadzili prace nad wydawaniem map ziem zdobytych z nowymi niemieckimi nazwami, ale jeśli się nie mylę, to niewiele wydali) - chyba chodzi o układ współrzędnych oznaczany "1942" ('42)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 13:28 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Tom napisał(a):
A jesteś pewien, że ta mapa 1:25 000 to z 1942? (okupacyjna; wprawdzie Niemcy prowadzili prace nad wydawaniem map ziem zdobytych z nowymi niemieckimi nazwami, ale jeśli się nie mylę, to niewiele wydali) - chyba chodzi o układ współrzędnych oznaczany "1942" ('42)


Mapa to mapa WIG jest z 1931 roku. Ale co ciekawe, skróty na mapie są polskie (typy Sz., Kp. czy Cg.), a opisy obok mapy niemieckie (również jako twórca mapy jest Militar.Geogr.Institut Warschau), więc przypuszczam, że została wydana przez Niemców w 1942 roku. Tu jest link: http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=id& ... 1&cat=TK25


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 21:21 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Jak znajdę chwilkę czasu to czegoś poszukam o tym węglu. Temat jest bardzo ciekawy, ale specjalnie nie interesujący pod względem złożowo-wydobywczym. Przy tak niewielkiej odległości od Zagłębia czyli węgla kamiennego, takie złoża dają tylko dobry temat dla historyków i pasjonatów regionu. Ogólnie jest bardzo mało opracowań geologiczy tych formacji i są one bardzo stare


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2008, 22:14 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Owszem - ciekawy historycznie, jako surowiec - już nie, ale pod względem geologicznym też interesujące - właśnie z uwagi na wiek. W skali światowej złoża starsze niż kenozoiczne stanowią ponad 1/3 zasobów węgla brunatnego (niektóre pochodzą nawet z karbonu)... ale Polska choć bogata w ten surowiec (koło 300 złóż, w prawie każdym regionie jest albo był, wysoka pozycja w wydobyciu, dobre perspektywy) to jest ona wyjątkiem... bo oprócz rejonu zawierciańskiego tylko kilka mniejszych złóż ma rodowód starszy niż kreda


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 19:51 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
W poniedziałek byłem na małej wycieczce rowerowej szlakiem niebieskim do Poręby (fotki dzikich wysypisk w lesie mrzygłodzkim wrzuciłem w innym temacie). W tym temacie opisywałem miejsca mogące nosić ślady górniczej działalności - według map nowszej (2000) i starszej (1961) ok 100-200 m na zachód od ul Partyzantów (niebieskiego szlaku rowerowego) na pograniczu Poręby i Myszkowa w lesie mrzygłodzkim zaznaczono kopce (więc kiedyś mogła istnieć tam kopalnia węgla brunatnego); jednak od strony tej ulicy trudno było dostać się do lasu (gęste krzaki) - po pracach związanych z poprowadzeniem nowego gazociągu (albo jego konserwacją) nadarzyła się okazja wejścia w las od skrzyżowania szlaku (ulicy) z drogą do wysypiska: co prawda brzeg lasu podmokły, ale jako-tako da się przejść. Po wejściu w las kawałek dalej widać ambonę (po prawej) - idziemy na południowy zachód - po kilkudziesięciu metrach natkniemy się na sporą hałdę (wys. >3m; fot. "las mrzygłodzki 1") oraz towarzyszące jej oczko wodne; następnie idąc na południe (i lekko skręcając w kierunku brzegu lasu) spotkamy mniejsze formy, ale występujące w grupach; zagłębień mało - często w postaci oczek wodnych.
Celem wycieczki było zlustrowanie śladów po kopalni "Zygmunt"... jednak najpierw zajrzałem nad staw znajdujący się bliżej Ciągowic. Co prawda ślady po kop. "Stanisław" są dalej (polecał ją jeden z forumowiczów), ale w tych okolicach po wojnie miały działać (w 1957) odkrywki Zawiercie I i II. Staw niestety ogrodzony (ośrodek wypoczynkowy) i nie musi być jakimś zapadliskiem pogórniczym, jednak uwagę zwraca prostokątna "studnia" ? (fot. staw k Ciągowic 1)


Załączniki:
las mrzygłodzki 1.JPG
las mrzygłodzki 1.JPG [ 115.58 KiB | Przeglądane 8086 razy ]
las mrzygłodzki 2.JPG
las mrzygłodzki 2.JPG [ 108.01 KiB | Przeglądane 8086 razy ]
las mrzygłodzki 3.JPG
las mrzygłodzki 3.JPG [ 111.92 KiB | Przeglądane 8086 razy ]
staw k Ci±gowic 1.JPG
staw k Ci±gowic 1.JPG [ 116.06 KiB | Przeglądane 8086 razy ]
staw k Ci±gowic 2.JPG
staw k Ci±gowic 2.JPG [ 101.15 KiB | Przeglądane 8086 razy ]


Ostatnio edytowano 03 kwi 2008, 16:05 przez Tom, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:04 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
cd:
Droga Kościelna zaczynająca się przy krzyżu na pd krańcu Turzy jest słabo widoczna (miedza) w lesie nieco lepsza; po niespełna 0,5 km dochodzi do kompleksu opuszczonych zabudowań
fragment opisu usunięto
kilka postów niżej - okazało się, że tereny te były wykorzystywane przez wojsko!


Ostatnio edytowano 03 kwi 2008, 20:35 przez Tom, łącznie edytowano 2 razy

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2008, 20:14 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
cd:
fragment opisu usunięto
Po zachodniej stronie na małej polanie rozsypane jest wapno (leży parę większych kamulców) a kawałek dalej ścieżką można dojść nad duży staw (fot. Zygmunt13) nad którym znajduje się wał w kształcie podkowy (14.); na pn. spotkamy dwa stawy (Zygmunt15)
fragment opisu usunięto


Załączniki:
Zygmunt13.JPG
Zygmunt13.JPG [ 61.76 KiB | Przeglądane 8031 razy ]
Zygmunt14.JPG
Zygmunt14.JPG [ 90.68 KiB | Przeglądane 8031 razy ]
Zygmunt15.JPG
Zygmunt15.JPG [ 105.67 KiB | Przeglądane 8031 razy ]


Ostatnio edytowano 03 kwi 2008, 16:04 przez Tom, łącznie edytowano 2 razy
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Następna strona

Teraz jest 16 cze 2024, 05:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL