Teraz jest 30 cze 2024, 22:20




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 cze 2020, 16:49 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Pięknie Pani Katarzyno. Teraz widać bardzo przejrzyście. Dobra robota. Byłem na Mrzyglodzkiej 4 lata temu i obraz tej ulicy wraca w mojej głowie. Wszystko chyba się zgadza. Na innym ze zdjęć chyba widać pałac po lewej i plebanie i kościół od tyłu. Też ciekawe ujęcie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 17:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1646
Lokalizacja: Częstochowa
Katarzyna_m napisał(a):

Pytanie do fachowców - jaką ogniskową mógł mieć obiektyw aparatu fotograficznego tamtego historycznego fotografa?

Fachowcem nie jestem,ale to mógłby być temat"rzeka" dla dociekliwych na absolutnie inne forum.Nawet dzisiaj cyfrówki mają różny rozmiar matryc,więc gdy znasz rozmiar matrycy to po tym ile miejsca zajmuje obiekt na fotce da się określić ogniskową.
Przez pierwsze dziesięciolecia XXw. pewnie klisza była jeszcze obca większości fotografujących,a głównym materiałem negatywowym była szklana płyta 9x12cm,potem się je kopiowało stykając z papierem światłoczułym aż pod wpływem światła srebro czerniało.Potem płukanie,suszenie i przycięcie.
Dziś pełnoklatkowa matryca (FF) ma rozmary 36x24mm
Aparaty taki jak Twój czy mój (APS-C) 22,5x10,1 stąd mnożnik/ekwiwalent do FF 1,6x
A jak się ma do tego szklana płyta stosowana przez naszych dziadków o rozmiarach 9x12cm.
Odpowiedzi na Twoje pytanie Kasiu może udzielić osoba biegła w temacie starej fotografii,a w szczególności budowy sprzętu.
Ale to już nie ważne bo temat rozkminiłaś dociekając logicznie bez wnikania w ogniskową :)


Ostatnio edytowano 17 cze 2020, 17:46 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 17:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1646
Lokalizacja: Częstochowa
PostTen post został usunięty przez markpm 17 cze 2020, 18:59.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 18:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Ryzykowne jest wypowiadać się o fotografii po Marianowskim ale zaryzykuję - w sumie każdy fotografować może: "jeden lepiej drugi gorzej ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi" :mrgreen:
Pamiętam, że w aparatach jednoobiektywowych z reguły obiektyw miał ogniskową taką by kąt widzenia był zbliżony do kąta widzenia oka ludzkiego i taki obiektyw nazywał się "normalnym". Myślę, że z braku innych przesłanek należy założyć że zdjęcia zrobiono właśnie takim obiektywem - czyli kąt widzenia był około 50 stopni a ogniskowa wynikała z rozmiarów płyty


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1646
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Ryzykowne jest wypowiadać się o fotografii po Marianowskim ale zaryzykuję

A co ja tam wiem,jak każdy cykam,raz się udaje,raz nie.
smar napisał(a):
Pamiętam, że w aparatach jednoobiektywowych z reguły obiektyw miał ogniskową taką by kąt widzenia był zbliżony do kąta widzenia oka ludzkiego

W sumie gdy popatrzy się na zdjęcia z tzw."małpek"to masz racje,klatka miała zadowolić turystę,były do końca automatyczne i nie drogie.Wcześniej popularne ale nie tak automatyczne Smieny itd.
Natomiast od początku ubiegłego stulecia do połowy lat dwudziestych firm produkujących sprzęt foto było moim zdaniem więcej niż dziś,z tą różnicą że dziś to ogromne koncerny,a wtedy to były częściej manufaktury i każda robiła coś po swojemu.Dlatego wcześniej napisałem że tu może pomóc fachowiec techniczny od tamtej epoki.Naprawdę szkoda sobie tym zawracać głowę :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:25 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Przepraszam, że się wtrącam w ożywioną dyskusję o sprzęcie, ale niestety mimo "żelaznych dowodów" Kasi nie mogę się z nią zgodzić.
Teoretycznie jest możliwe, że olbrzymi budynek przesłaniający dół wieży kościelnej lewym bokiem przylega do rynku, ale ja tam byłem wczoraj i przysięgam, że im dalej się od kościoła odchodzi, tym staje się on wyższy. Chyba, że zdjęcie zrobione jest z samego końca Góry Głowiennej, ale tam nie doszedłem.
A przebieg ulic się zmieniało, z różnych przyczyn, przykładem jest Czatachowa. Obecna droga do pustelni biegnie bardziej na północ, co oczywiście nie oznacza, że wcześniej jej nie było. Na mapach jednakże rysuje się główne drogi.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:34 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
@Marianowski i @smar – dzięki za wyjaśnienia. Zadałam to pytanie spontanicznie i nierozważnie. Ot, taka myśl przebiegła mi przez głowę…
Nie chciałabym wywoływać jakichś gorętszych dyskusji…. Przepraszam :oops:

@Rybak – nikt Ci nie każe zgadzać się ze mną. Zrobię zdjęcia, to będzie dowód. Na TAK, lub na NIE. Może ktoś inny też mógłby sfotografować to miejsce? Skoro widok na Street View nie wystarcza?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:40 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ok. Czekam zatem niecierpliwie. Jeszcze jedna uwaga. Po lewej stronie "domu z numerem" jest - moim zdaniem - wrażenie, że ta właśnie strona przylega do drogi. Między tymże domem, a domkiem na rogu Mrzygłodzkiej była luka. Zabudowana w 1934. Jak tam będziesz Kasiu, to zajrzyj za zielony domek.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:53 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Nie wiem, o jakim „domu z numerem” piszesz… Jeśli o tym ceglanym, wrzuconym przez @Michała, to co on ma do fotki nr 12? Nie rozumiem …


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 19:59 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Dom z numerem" to ten, o który pytała Bea. Ten, którego dziś nie ma, a na jego miejscu stoi dom z siatką. Dokładnie na przeciw kościoła po drugiej stronie rynku. Murowany z rodziną, nie pamiętam które to zdjęcie. Tak. Dorzucone przez Michała.
I w ogóle to się gubię w tej całej numeracji, bo moim zdaniem dywagujemy o zdjęciu nr 9

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 20:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ja to mam w takiej kolejności:
1. Koniec ulicy Dolnej, potem są dziś schodki
2. ul. Dolna 8
3. Nie wiem
4. ul. Dolna 8
5.Dolna jest po prawej. Teren dziś mocno zarośnięty. Bliżej Zawierciańskiej
6. Nie wiem
7. Chyba szczyt Góry Głowiennej. Miejsce, z którego zrobiono zdjęcie 9 ( jeśli Kasia ma rację.
8. Rynek, po lewej węgieł Ratusza
9. To jest to, o czym gadamy
10. Od strony Rzędkowic
11. Ratusz
12. Pałac
13. Nie wiem
14. Rynek
15. Wieża

16. Rynek

17, dom z numerem od Michała
18. Nie wiem
19.kościół od Parkoszowic

20. Nie wiem

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 20:57 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
dotyczy pktu 9.
Miejsce, z którego zrobiono zdjęcie, o którym mówimy, znajduje się w „czarnym punkcie”.


Załączniki:
Włodowice pkt..jpg
Włodowice pkt..jpg [ 187.43 KiB | Przeglądane 2360 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 21:03 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1421
Marianowski napisał(a):
W sumie gdy popatrzy się na zdjęcia z tzw."małpek"to masz racje,klatka miała zadowolić turystę,były do końca automatyczne i nie drogie.Wcześniej popularne ale nie tak automatyczne Smieny itd.

Nie miałem na myśli Smien, Zorek i Fiedów ale raczej Starty i wcześniejsze: takie z obiektywem typu aplanat połączonym z resztą korpusu aparatu składanym "mieszkiem" na film np. 6x9cm lub 9x12cm. W czasach mojego dzieciństwa było jeszcze "mnustwo" aparatów tego typu w użyciu - podejrzewam, że część z nich pamiętała II w. św. - choć przyznaję że na pewno nie pierwszą :wink: Choć z drugiej strony postęp techniczny nie był wtedy tak szalony jak obecnie. Zakładam że zdjęcia robił zawodowy fotograf ale przecież wtedy taki fotograf był uzbrojony w skrzynkowy aparat na trójnogu z obiektywem na mieszku właśnie (by wydłużyć ogniskową ze względu na duży format płyty) i nie przypominał dzisiejszego fotografa z lustrzanką na pasku i wielką torbą z dziesięcioma wymiennymi obiektywami do niej (od "rybiego oka" do lustrzanego 1500mm) :wink: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 21:05 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Pkt 18 – cmentarz włodowicki z kwaterą wojenną i widokiem na Skały Rzędkowickie


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2020, 21:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1646
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Nie miałem na myśli Smien, Zorek i Fiedów ale raczej Starty i wcześniejsze: takie z obiektywem typu aplanat połączonym z resztą korpusu aparatu składanym "mieszkiem" na film np. 6x9cm lub 9x12cm.

Widzisz,rozmowa on line to nie live :)
Mieszek na swój sposób jest genialny,napisałem jest bo jeszcze nie odszedł do lamusa i jest wykorzystywany w makro.Soczewka jest dość prosta i przy dzisiejszych możliwościach szlifierskich w zaawansowanej optyce można by stworzyć nie drogo obiektyw o tych samych możliwościach optycznych co kosmicznie drogie flagowe obiektywy Sigmy Canona czy Nikona.Oczywiście brak autofokusa i całej automatyki,za to soczewka trój lub cztero elemtowa jeśli chcielibyśmy mieć ostre pole po same brzegi.Jeśli cały teleskop kosztuje około 2000zł to ile kosztowałaby soczewka z mieszkiem?.Na pewno nie jak tyle co obiektyw za 10000.Myślę że kilku purystów by się znalazło za 20% ceny.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 195 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona

Teraz jest 30 cze 2024, 22:20


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL