Teraz jest 18 kwi 2024, 09:27




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 498 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 34  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 paź 2007, 19:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
MiCzel wrzucił temat związany z otwarciem w Częstochowie muzeum górnictwa i wspomina się przy tym o budynku dawnego obserwatorium astronomicznego.
Co to ma wspólnego z Zawierciem?
W 1909 roku w Częstochowie na Wystawie Krajowej Przemysłowo Rolniczej prezentowalo swoje wyroby TAZ. Wybudowano wówczas pawilon wystawowy, który po zakończeniu wystawy pozostał i na trwałe wpisał się w krajobraz parku obok klasztoru. Można go oglądać również na wielu starych pocztówkach z tego okresu. Oj oglądalo się kiedyś z tego miejsca gwiazdy przez teleskop. Obecnie jest to budynek Muzeum w Częstochowie. Podobna kopuła widoczna jest na starych fotografiach na jednym z budynków Starej Bawełny. Nie wiadomo dzisiaj czy był to tylko element dekoracyjny.


Załączniki:
Zawiercie w Częstochowie pawilon wystawiony przez TAZ w 1909 r.jpg
Zawiercie w Częstochowie pawilon wystawiony przez TAZ w 1909 r.jpg [ 48.2 KiB | Przeglądane 10647 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2007, 16:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Na trzy założone tematy ponad 100 000 wejść. Postanowiłem pokazać coś specjalnego.
Trwa dyskusja nad herbem Zawiercia( kompletna amatorszczyzna). Propozycje bardziej przypominają logo niż herb no i to przerysowywanie roli kościoła w początkach XX wieku.
Poniżej nieznana z daty wykonania odznaka . Potrafię sam ją odczytać jeżeli chodzi o znaczenie przedstawionych na niej elementów wyrażających ich znaczenie dla powstania miasta ale chętnie wysłuchamy innych głosów w tej sprawie. Być może będzie to pomocne przy pracach nad herbem.


Załączniki:
Odznaka z "herbem" logo Zawiercia
Odznaka Z herbem Zawiercia.jpg
Odznaka Z herbem Zawiercia.jpg [ 46.64 KiB | Przeglądane 10269 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2007, 08:13 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Piszecie (mlody i alkosander) w tych tematach bardzo ciekawe rzeczy i zastanawiam się czy liczba wejść ma związek z tematyką, czy też nie?

Wracając do wątku - jeżeli możesz to zamieść wyraźniejsze zdjęcie i/lub dodaj opis poszczególnych elementów.

Teraz moja może kontrowersyjna opinia na ten temat - śmieszy mnie tworzenie herbów nowych, zazwyczaj przemysłowych miast i osiedli. W/g mnie powinni tacy włodarze pomyśleć o prostym i charakterystycznym logotypie, a nie na siłę dorabiać herb który niejako z definicji kojarzy się dziedzictwem historycznym.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2007, 09:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
Zgadzam się z Michałem, tak jakby nie było ważniejszych rzeczy w Zawierciu do zrobienia. Przypomina mi to kupowanie szlachectwa.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2007, 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Zgadzam się z Markiem. Nam potrzeba 100 boisk sportowych, 100 ścieżek rowerowych, tabliczki na poniemieckich bunkrach i poniemieckich cmentarzach ...
Historia miasta może być tylko jedna i nie szkodzi, że jest opowiadana obok jego prawdziwej historii.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2007, 11:19 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
mlody napisał(a):
...
Historia miasta może być tylko jedna i nie szkodzi, że jest opowiadana obok jego prawdziwej historii.


Czekaj, czekaj bo nie wiem jak odczytać Twój post - przecież nie chodzi o fałszowanie historii, ale o unikanie jej naciągania. Nie pochodzę z tej części kraju i miejskość Zawiercia, a właściwie czasem na siłę kreowanie go jako ośrodka wszystkiego w okolicy wzbudza we mnie śmiech - gdzie tu mamy jakieś centrum? Nam na całej Jurze i przy okazji Zawierciu/Myszkowie/Olkuszu/... potrzebna jest infrastruktura, po utworzeniu której zapewne więcej energii będzie można poświęcić odtwarzaniu dawnych budowli, tworzeniu pełnych opracowań historycznych i promowanie ciekawostek regionu.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2007, 18:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Poczekam te dwadzieścia lat jak już będzie wszystko zrobione.
Słowo "promocja"
W pewnym miasteczku zorganizowano spotkanie szumnie nazwane seminarium- sympozjum ( beznadziejne spotkanie nie byłem ale słyszałem). Poświęcone bylo to spotkanie grobom pierwszowojennym. Jednym z powodów tego spotkania był nagrobek cmentarny, na którym wcześniej umieszczono trójkolorową wstążkę.Kiedy merowi powiedzialem prawdziwa historię tego grobu uśmiechnął się i powiedział:" No cóż każda okazja do "promocji" jest dobra".Chodzi o grób volksdeutcha- strażaka, który po pijanemu spadł z drabiny. Flesze aparatów fotograficznych na spotkaniu trzaskały a potem w gazetkach zdjęcia (i o to chodzi) .
No cóż muszę się chyba z tym zgodzić, bo bez takiej "promocji" ani rusz.
O placu w Zawierciu ( gdzie indziej mówią na to z przyzwyczajenia rynek)za dwadzieścia lat.
Jeszcze raz napiszę: "no cóż" NIEZNAJOMOŚĆ HISTORII NIE SZKODZI
I o to chyba chodzi


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2007, 08:54 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9159
Lokalizacja: Włodowice
Zdaje się że się nie rozumiemy - chodzi mi o to że są ważniejsze kwestie niż debaty nad herbem nowego przemysłowego miasta i o tym pisałem. Natomiast nigdzie nie napisałem iż historia jest mało ważna - wręcz przeciwnie, ale to jest zadanie dla osób mających o tym pojęcie. Czyli takimi sprawami powinny zajmować się wyspecjalizowane grupy (akademicy, stowarzyszenia, itp.) przedstawiające później radnym dokładną relację (choć dla sporej części naszej rządzącej elity to chyba komiks trzeba by zrobić :mrgreen: ), przy równoległej publikacji wyników badań na forach publicznych.

Szerzenie wiedzy historycznej chociażby w takiej formie jak tutaj robicie jest bardzo potrzebne, ale nie liczcie za bardzo że dla większości zwykłych szarych ludzi ma to jakieś kolosalne znaczenie. Mam doświadczenia z trochę innego zakresu i niestety nauka swoją drogą, życie swoją drogą, mimo iż to sprawy dużo bardziej rzutujące na strefy codzienne niż wydarzenia sprzed grubo ponad półwiecza, czy też kto czyim był pociotkiem kilka wieków temu. Co nie zmienia faktu że mówić/pisać o tym trzeba, nawet jeżeli nikły procent zapamięta coś z tego już jest to sukcesem i zapewne przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 paź 2007, 09:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
Pewnie że historia jest ważna. Nie wiem jak Wy, ale ja im starszy, tym bardziej mnie to zaczyna obchodzić, może zdaję sobie sprawę z przemijania wszystkiego?
Ten herb jawi mi się po prostu jako temat zastępczy. Historia Zawiercia ciekawi mnie bardziej niż jakakolwiek inna, bo akurat ja jestem z Zawiercia, a tak mało o nim wiem.
Młody i Alkosander - piszcie nadal tak jak dotąd, ja wszystko czytam, choć mało się wypowiadam z powodu nieznajomości tematu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2007, 22:29 

Dołączył(a): 17 paź 2006, 18:03
Posty: 178
Lokalizacja: Zawiercie
fajny post, fotografie rewelacyjne ... trzymać tak dalej!! (ja też jestem cichym słuchaczem kolegów)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2007, 23:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Recital szant (200 szt) dodaje mi jak to się mówi : "powera"?.
Nie jestem obrażalski. Jest we mnie troche zawierciańskiej krwi i to z najtrudniejszego okresu historycznego.
1/ Zawiercie to nie tylko punkt na drodze na Jurę z chaosem architektonicznym i komunikacyjnym.
Chcę pokazać, że miasto to ma również "duszę"( tak jak jurajskie zamki i warownie), którą warto poznać a może i pokochać( zbyt patetycznie ale nie szkodzi).
2/Gdybym był typowym "solistą" założyłbym stronkę własną.
Rok temu powiesiłem w "warstacie" klucz do przeszłości Zawiercia. Jeszcze trochę zacina się w zamku.
Jeden z forumowiczów dał jednak w swoim poście trochę smaru ( chociaż jeszcze o tym nie wie) i już klucz zaczyna lepiej się obracać. Jego nick zapisalem w notatniku- na wszelki wypadek, żeby nie zapomnieć. I to jest jeden z wielu powodów dla których tutaj będę się pojawiał.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2007, 13:16 

Dołączył(a): 20 wrz 2007, 09:48
Posty: 427
Lokalizacja: Gliwice
Dla mnie Zawiercie to miasto, które przejęło po Olkuszu kontrolę administracyjną nad częścią środkowej Jury. Trochę szkoda, ale nie da się zawrócić Warty kijem. Wielokrotnie lądowałem w Zawierciu z plecakiem, żeby rozpocząć jakąś jurajską wędrówkę. Ale nigdy nie pojechałem do Zawiercia, żeby obejrzeć samo miasto... Tylko raz oniemiałem z wrażenia, gdy jadąc samochodem, nocą od strony Poręby, zobaczyłem wschodzący Księżyc dokładnie pomiędzy wieżami zawierciańskiego kościoła. Absolutnie magiczne wrażenie! Nie zmienia to faktu, że mój stosunek emocjonalny do tego miasta jest prawie niezauważalny. Z zainteresowaniem jednak czytam P.T. Forumowiczów, którzy żywo interesują się historią miasta i jego współczesnością.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 paź 2007, 23:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Większe pretensje mają "mieszczanie" Lelowa. Ile powiatów powstało na obszarze historycznego już powiatu lelowskiego a miasteczko Częstochowa zostało nawet stolicą województwa a ile Jury im zabrano. Z Częstochowy przywiozłem wraz z innymi książkami przy przeprowadzce przewodnik z 1948 roku gdzie do regionu częstochowskiego zaliczano Ogrodzieniec i Siewierz. Zawiercie jak satelita związany to z Krakowem to Kaliszem(sic!) to Kielcami to Piotrkowem. Jego włodarze na początku lat dwudziestych XX wieku byli orędownikami przeniesienia stolicy województwa z Kielc do Częstochowy a pod koniec lat trzydziestych "w tył zwrot" i narodziła się miłość do województwa śląskiego.
Cały czas wątpliwości jeszcze Zagłębie a może już nie,
Rozpacz młodego internauty i wołanie "My chcemy do województwa małopolskiego".
Syndrom pogranicza od średniowiecza aż po czasy współczesne, zawirowania na każdym zakręcie historii w mentalności i nie tylko .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2007, 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Maciej pytał się o przyczyny i ewentualną datę wydarzenia , które spowodowaly zniszczenie dworca kolejowego. Potwierdza się jednocześnie to co pisałem o datowaniu pocztówek.
Fragment artykułu z jednej z gazet z listopada 1914 roku
... wojska niemieckie po 3 miesięcznej gospodarce upamiętniły swój pobyt w Zawierciu grozą przejmującymi fajerwerkami przy zrywaniu materjałami wybuchowymi mostów , witryn i niektórych budynków kolejowych.. rozpoczęło się to dzieło w dniu 9 b.m i trwało dni dwa...
Męczą oczy niewyraźnej fotokopi w komputerze więc pomijam fragment trudny do odczytania i dalej czytam
A ziemia drżała, zachmurzyło się niebo, zaćmiło slońce,które zastąpiła łuna pożarowa od strony dworca kolejowego. Tam bowiem morze ognia pochłonęło magazyny kolejowe,oraz oba dworce stary i nowy, który po długich oczekiwaniach zaledwie od paru miesięcy został oddany do publicznego użytku. A tacy byli grzeczni "soldaten"
no no no.
Poznaliśmy kilka odpowiedzi, których nie znali historycy Zawiercia.
Trzeba też było widzieć ten charakterystyczny rys żołnierzy, którzy z lubością i zacietrzewieniem dokonywali rąbania słupów z latarniami, podpalania budynków i niszczenia wszystkiego co jest nieprzyjacielskie
Jednym słowem sodoma i gomora w pierwszych miesiącach wojny. Nie Drugiej ale Pierwszej Światowej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2007, 23:29 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
110 lat Huty Zawiercie (teraz CMC):
http://www.radio.katowice.pl/wiadomosci ... dziny.html
wiemy, że powstawała w guberni kieleckiej a nie piotrkowskiej (mniejszy podatek, ale gm. Kromołów w końcu też włączono do piotrkowskiej), przeżyła kilka dużych strajków, na hałdach stoczono potyczkę w czasie rewolucji, bywała w wierszykach produkcyjnych (początki socjalizmu), w latach dziewięćdziesiątych dość szybko wzbogaciła się o COS i zajmuje wysoką pozycję w polskim hutnictwie. A może jakimiś ciekawostkami koledzy-historycy nas zaskoczą?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 498 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 34  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 09:27


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL