Teraz jest 29 mar 2024, 05:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 33  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 mar 2020, 19:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Mapa wydana przez Wojskowy instytut Geograficzny w Warszawie 1933r.Znajduje się tam jeszcze dopisek "Opracowano na podstawie:1 Mapy 1: 25000 sprawdzonej w r.1931"
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 300dpi.jpg
zresztą jest ona też pod linkiem który powyżej wkleiłeś.
Im więcej tych map tym większa kotłownia :mrgreen: Problem Marku jest taki że żadna przedwojenna mapa nie pokazuje rzeki w formie kanału jaki znamy,znaczy wytyczony prostą kreską,zagłębionego w terenie i zamkniętego pięknymi regularnymi wałami.Prawdziwy,porządny kanał ulgi.Ludzie z Kucelina często powtarzali "że jakby nie Szwaby to tych Chacharów na dole by co rok zalewało",nie wnikałem o kogo dokładnie chodziło.O tym jak woda czysta była i co w niej żyło też się nie raz nasłuchałem,a o źródłach na Kręciwilku mówili mi trzej różni rozmówcy,dwoje z nich brązowe pstrągi z góry rzeki przynosili.Były też i inne fajne historie ale niestety nie na publiczne forum się nadające :D
Myślę że twierdzący że kanał powstał lub został otwarty podczas okupacji mają rację,przemawiało by za tym fakt braku zdjęć z otwarcia czy innych uroczystości,politycy chyba wtedy nie wiele się różnili i zapewne nie przepuścili by okazji aby pochwalić się nie lada inwestycją.
Dlatego jeszcze raz napiszę że bardzo żałuje że wtedy gdy często tam bywaliśmy nie pociągnęło się bardziej za język miejscowych.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 21:07 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Wiadukt też Ci wygląda na "solidną niemiecką robotę" a jest bankowo z lat pięćdziesiątych :mrgreen: Nie zaprzeczę że jakieś roboty przy wałach na Kucelince mogły być prowadzone w czasie okupacji ale kanał ulgi już wtedy istniał (raczej... :wink:)
ps. a'propos "wartkiego potoku" który w latach osiemdziesiątych docierał do "Czerwonego dopływu"
Są dwie możliwości obie prawdziwe. W latach osiemdziesiątych woda z odwadniających WBG pomp głębinowych kierowana była wprost na zrzut do tegoż cieku. W latach dziewięćdziesiątych stwierdzono że woda ta jest jakości wręcz zdatnej do picia i zrzucanie jej do rzeki jest marnotrawstwem i... skierowano ją w system wodociągowy (wiem to z pierwszej ręki bo sam w tych pracach uczestniczyłem :wink: więcej szczegółów jak się spotkamy na wycieczce :wink: ) Z drugiej strony w latach osiemdziesiątych pompowano wodę z Dębowca do zbiornika pod SG (coś Ci to przypomina :wink: ) Efektem ubocznym było powstanie zalewu na Odrzykoniu u stóp... tak!!!... Zielonej Góry!!! I wtedy mógł istnieć jakiś ciek w lesie na Kręciwilku który dodatkowo zasilał ten "dopływ" (do sprawdzenia dla mnie jak pokonywał on nasyp kolei kieleckiej...)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 21:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Właśnie,ciężko o dokumenty,zdjęcia itp. a ludzie jak to ludzie,pytani odpowiadają,zazwyczaj były to luźne rozmowy przy wędkowaniu,ale zastanawiające jest to że niektóre nazwijmy je fakty słyszało się od różnych ludzi i w różnym czasie,nie na zasadzie Czesiek mówi,Wacek potwierdza przytakując.
Nawet moja babcia wspominała o niemieckiej robocie.
Dla mnie niesamowite jest to że po takiej robocie brak dokumentów.Przecież nawet w dzisiejszych czasach biorąc pod uwagę jak był to wymagający teren łatwo by nie było.Gdy jeszcze mieszkałem na Rakowie doskonale pamiętam że gdyby nie nasypy kolejowe czasami wiosną nie doszło by się z ul.Perla łąkami do Michaliny czy rzeki na Bugaju,a były to już lata 70-te XXw.
Skąd taka biała plama :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 22:03 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Dla mnie niesamowite jest to że po takiej robocie brak dokumentów.Przecież nawet w dzisiejszych czasach biorąc pod uwagę jak był to wymagający teren łatwo by nie było.


No cóż, pozwolę sobie "pogdybać". Tama na Bugaju, spiętrzenie na Warcie plus zbiorniki na "Rakowie" (a być może i wzmocnienie wałów na Kucelince...) powstały zapewne w czasie budowy "nowej" stalowni i części mirowskiej Huty a Huta była obiektem strategicznym... (wtedy też uruchomiono walcownię rur bez szwu na... np. lufy armatnie :wink: ) Były lata "stalinizmu", na kiblu przy dworcu w Kusiętach wisiała tablica z zakazem fotografowania... :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 22:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
:D :mrgreen: Czyli wszystkiemu winni towarzysze...
Ale był kibel w Kusiętach i pociągiem można było na Zieloną Górę dojechać :mrgreen: Kto pamięta stacje Kusięta Las :?:
ps.Czy można prosić Admina o założenie nowego tematu lub przeniesienie "Kucelinki" by nie zaśmiecać wątku.Może kiedyś coś ciekawego się trafi w temacie.
Dziękuje z góry :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2020, 22:15 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Kibel w Kusiętach to przenośnia ale np. w Radkowie na stacyjnym WC taką tabliczkę widziałem jeszcze na początku lat osiemdziesiątych :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 12:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Znalazłem w portalu MAPSTER mapę datowaną na 1937r. Jest to mapa lotnicza i faktycznie wydana w roku 1937,świadczy o tym informacja o deklinacji magnetycznej na dzień 1.I.1937r,oraz schemat izogon zamieszczony na małej mapce hipsometrycznej z prawej strony mapy.
Z tej mapy wynika że Kucelinka była połączona z Watrą na Bugaju,tak jak ma to miejsce obecnie,ale niestety symbol kucelińskiego lotniska przysłania samo miejsce,więc nie widać tego szczegółowo,ale i tak szczegółu na tej mapie wiele nie ma.
Załącznik:
map37-850x524.jpg
map37-850x524.jpg [ 131.49 KiB | Przeglądane 4183 razy ]

Link do całej mapy: http://igrek.amzp.pl/details.php?id=10674
Oczywiście udało mnie sie znaleźć mapy z różnymi datami,39r,42r,itd ale były to zazwyczaj przedruki mapy z 1933r.

Mapa z 1947r.
Załącznik:
map47-850x544.jpg
map47-850x544.jpg [ 133.44 KiB | Przeglądane 4180 razy ]

oraz link do całej mapy: http://igrek.amzp.pl/details.php?id=6845


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 13:13 

Dołączył(a): 16 kwi 2016, 18:47
Posty: 201
Mam pytanie (nie zwiazane z rzeka :) ) czy droga do Choronia (na mapach z lat 37 i 47) przecinala linie kolejowa i Warte w tym samym miejscu gdzie obecna droga do Olsztyna?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 13:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Kwab,z map wynika że tak,nie było mnie wtedy na świecie to nie wiem.
To co możemy obecnie tam oglądać jest pewnie finalnym wynikiem związanym z rozbudową huty na Mirowie i Rakowie.Pociągnęło to zapewne cały szereg zmian w krajobrazie jak np.przebieg linii kolejowych i wiele innych zapewne też.
ps.Droga o którą pytasz doskonale się trzyma jeszcze miejscami,choć już słabo uczęszczana.Mijaliśmy ją podczas ostatniej wycieczki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 17:17 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Na mapie z 1984 zaznaczyłem przebieg kanału zrzutowego z odwodnienia WBG (A), przypuszczalne źródło na Kręciwilku o którym wspominałeś mogące dodatkowo zasilać "Czerwony dopływ" (II), zbiornik na Odrzykoniu o którym wspominałem (III) i fragmencik drogi na Choroń (IV)


Załączniki:
kucelinka2.jpg
kucelinka2.jpg [ 273.5 KiB | Przeglądane 4153 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 19:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Miałem taką mapę :) ,tak jak zaznaczyłeś wszystko się zgadza jedynie źródło było jeszcze dalej na wschód.Na północ od odrzykońskiego zalewu,po północnej stronie równolegle do drogi położony był parking,niemal tuż przy jezdni.Często odpoczywali tam ludzie którym nie koniecznie odpowiadały gwarne plaże nad zalewem.Źródło było w widełkach ścieżek znajdujących się na północ od parkingu którego brak na mapie.Nie był to jakichś mikry wysięk,ale dość rozłożyście położone kilka wywierzysk w piaskowym podłożu.
EDIT:
Most o który pytał Kolega Kwab z drewnianego pewnie zamienił się w obecny również pewnie w latach 50-tych


Ostatnio edytowano 03 mar 2020, 19:43 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 19:42 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To na bank przesiąkało ze zbiornika :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 19:59 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
I jeszcze jedna ciekawa mapa - wojskowa, Armii Czerwonej, stan faktyczny na mapie oceniam na same początki lat sześćdziesiątych (parę lat temu link do niej wrzucił na Forum Robert). Po rozbudowaniu części rakowskiej Huty i wybudowaniu części mirowskiej a przed budową WBG. Z mapy wynika że teren całego Kucelinu był bardzo podmokły (zwróćcie uwagę na dużą ilość różnego typu rowów melioracyjnych i kanałów odwadniających rejon hałd). Ja zasugerowałem się że głównym źródłem wód "Prakucelinki" były mokradła widoczne na pd. od nowego nasypu kolei kieleckiej (i pewnie tak było - patrz mapy z XIXw) ale inne cieki i strumyki musiały też dostarczać do niej sporo wody


Załączniki:
kucelinka4.jpg
kucelinka4.jpg [ 143.35 KiB | Przeglądane 4128 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 mar 2020, 20:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tak,pamiętam dyskusje na Forum na temat tej mapy,istniejące na niej budynki jak i brak innych pozwala określić ją na pierwszą połowę lat 60-tych.
Bagna,mokradła,oczka wodne.starorzecza i wszystko czym słyną tereny podmokłe.Kucelinskie i rakowskie łąki dla łebków jakimi wtedy byliśmy(gdy mieszkałem na Rakowie) wydawały się nie mieć końca.
Źródła Kucelinki to pewnie jak"Dziadki"z Kucelina opowiadali,jeden zapuszczał się po brązowe pstrągi pod Kręciwilk,cokolwiek to by znaczyło,inny będzie początek pamiętał jeszcze w innym miejscu,na starych mapach widać że cieków tam nie brakowało.
Pamiętam doskonale jak wyglądał tam teren w latach 70 tych i dziś,dzisiaj jest stepem i nie ma nic wspólnego z tym co zapamiętałem.A jak musiało być zanim zaczęto prowadzić roboty melioracyjne :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2020, 16:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
I jeszcze jedna ciekawa mapa - wojskowa, Armii Czerwonej, stan faktyczny na mapie oceniam na same początki lat sześćdziesiątych (parę lat temu link do niej wrzucił na Forum Robert).

Przeglądając zawartość dysków spostrzegłem że gdzieś mi umknęła więc znalazłem wątek z linkami Roberta i nic.Linki są ale dziś już nie prowadzą do map.
http://www.forumjurajskie.pl/viewtopic. ... y&start=15
http://www.forumjurajskie.pl/viewtopic. ... y&start=30
Wiesz może Robert jak obecnie trafić do tych map :?:
Z góry dzięki :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 33  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 05:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL