Teraz jest 29 mar 2024, 11:35




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 maja 2020, 00:08 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Marianowski napisał(a):
Mam do Ciebie prośbę,gdybyś kiedyś przypadkiem wpadł na notkę prasową czy cokolwiek dotyczące tematu Kucelinki,to taka rzeczka która płynęła z okolic Kręciwilka przez Kucelin.Nigdzie nie mogę znaleźć żadnego materiału kiedy stała się kanałem ulgi po zbudowaniu tamy na Bugaju.Z opowiadań ludzi starszych wiem że roboty jakieś trwały podczas okupacji,a w latach dwudziestych i trzydziestych XXw.była miejscem niedzielnego odpoczynku mieszczan,ponoć krystalicznie czysta,do dziś można trafić w terenie na stare ale już suche meandry.


Fragment pracy pisanej w 1943 roku, a opublikowanej już po wojnie, w 1947 roku. Jej autorem był Edward Usakiewicz.


Załączniki:
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, cz.1.jpg
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, cz.1.jpg [ 112.49 KiB | Przeglądane 5314 razy ]
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, cz.2.jpg
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, cz.2.jpg [ 104.16 KiB | Przeglądane 5314 razy ]
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, mapa.jpg
Częstochowa w obliczu zagadnień regulacyjnych, mapa.jpg [ 90.59 KiB | Przeglądane 5314 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 00:37 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Marianowski napisał(a):
Mam do Ciebie prośbę,gdybyś kiedyś przypadkiem wpadł na notkę prasową czy cokolwiek dotyczące tematu Kucelinki,to taka rzeczka która płynęła z okolic Kręciwilka przez Kucelin.Nigdzie nie mogę znaleźć żadnego materiału kiedy stała się kanałem ulgi po zbudowaniu tamy na Bugaju.Z opowiadań ludzi starszych wiem że roboty jakieś trwały podczas okupacji,a w latach dwudziestych i trzydziestych XXw.była miejscem niedzielnego odpoczynku mieszczan,ponoć krystalicznie czysta,do dziś można trafić w terenie na stare ale już suche meandry.

Teraz dopiero zauważyłem co to za temat.
Rybak jak wstanie to nas chyba zamorduje za zaśmiecanie tego wątku jakimiś Kucelinkami :?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 07:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@markpm - Glanów to kultura komornicka, 8000 lat p.n.e.
Coś podobnego może być też w Ściejowicach pod Krakowem.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 10:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
Teraz dopiero zauważyłem co to za temat.
Rybak jak wstanie to nas chyba zamorduje za zaśmiecanie tego wątku jakimiś Kucelinkami

Faktycznie,już wcześniej na str 25 i 26 na temat Kucelinki tym wątku narozrabiałem sporo z Kolegą.Rybaka osobiście przeproszę,a Tobie podziękuje serdecznie za ten ostatni wpis z którego jasno wynika że ludzie z nad Kucelinki nie bajali i praca zaczęła się jeszcze przed wojną i trwała w czasie okupacji.Nasyp kolejowy również w niczym nie przeszkadzał by rzeka miała swój początek na Kręciwilku,bo nasypu tam nie było.Kolej do Kielc przebiegała na NE od Zielonej Góry,do dziś w kilku miejscach są pozostałości tamtejszego nasypu kolejowego.Szkoda że ta dyskusja rozwinęła się w wątku do tego tematu absolutnie nie pasującym :(
Sław Miro,w dwóch słowach,Jesteś Wielki,dzięki. :)
i gdyby co,proszę o jeszcze w odpowiedniejszym miejscu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 maja 2020, 10:30 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Już więcej nie piszcie. Dziś będzie to przerzucone

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 paź 2020, 21:02 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Ogrodzieniec, 1927 rok.
Takie zdjęcia tego miejsca najbardziej lubię, widać wtedy monumentalność tego zamku.


Załączniki:
Zamek w Ogrodzieńcu, K.Z.BTDI 11, 1927 r..jpg
Zamek w Ogrodzieńcu, K.Z.BTDI 11, 1927 r..jpg [ 152.4 KiB | Przeglądane 4482 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2020, 21:13 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Niesamowite zdjęcie! Widać, że bonerowska kaplica była rozkopywana do cna!

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 paź 2020, 21:19 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rybak napisał(a):
Widać, że bonerowska kaplica była rozkopywana do cna!
????
A ja jak przez mgłę pamiętam Ogrodzieniec z 1968 - dojazd polną drogą, zasypane dolne kondygnacje do których by je zwiedzić trzeba się było niemal wczołgiwać... i pusto - tylko ja i rodzice! Prawdziwe "ultima thule"...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2020, 21:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Znaki zapytania smara biorą się stąd, że nikt do tej pory nie zareagował na dwie moje informacje. Jedna jest na stronie 9. i dotyczy bytności w Ogrodzieńcu standartenfuhrera Hansa Schleifa, który poszukiwał - nie wiedzieć czemu, skoro wszystko jest jasne - tablicy nad bramą. Druga została zamieszczona w dziale "Kaplica Ariańska w Kromołowie "(też bez reakcji).
Te dwa małe okienka nad bramą to pierwsze piętro. Na drugim (tam gdzie ta wielka dziura) znajdowała się bogata kaplica Seweryna Bonera. Kaplica, w której nie było tzw "wiecznej lampki", gdyż prawdopodobnie mieścił się w niej skarbiec.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 09:48 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
I orne pole na podzamczu....piękne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 11:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Tak wygląda otoczenie ruin udostępnionych do zwiedzania w Szkocji czy Walii.W Anglii natomiast otoczenie zamków jeśli nie są dziś częścią miasta.
Nie wiem czy jest jakaś ustawa,dekret czy inne wytyczne że nikt nie wpada na pomysł tworzenia całosezonowej szopki obok ruin zabytków przeznaczonych do zwiedzania,ale nawet w najbardziej zapadłej dziurze jest biuro/recepcja pełna folderów(również po polsku) ksiażek i innych pamiątek.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 18:42 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
We Francji też nie ma takiego cyrku jak u nas.
Zwiedzanie zazwyczaj darmowe. Przy wejściu najczęściej salka z historią obiektu i folderami. Dookoła porządek.
Można pomyśleć, ze to różnica w mentalności i kulturze. Ale jest jedno "ale" - przecież nasi też tam są :!:
Wniosek z tego taki, że to chyba jednak jakieś uregulowania prawne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 19:48 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
@Rybak:Znaki zapytania wzięły się stąd że nie bardzo wiem jak można rozkopywać coś co jest "na piętrze".
@Marianowski: chyba tylko raz zwiedzałem ruiny w Anglii (w Cunterbury) i rzeczywiście było za darmo; tak jak by były częścią parku lub skweru.
@Niki: we Francji zwiedzałem niezruinowane zamki i wszystko było płatne.
Za to we Włoszech zwiedzałem "mnóstwo" ruin i generalnie wszystko było płatne poza oczywiście murami miejskimi czy akweduktami. Ale np. w Turcji wszelkie ruiny bizantyjskie jakie napotkałem były "bezpłatne" i generalnie w opłakanym stanie bo tam nikt o to nie dba...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 07:15 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9149
Lokalizacja: Włodowice
Tu bardziej, chyba, nie kwestia "płatne czy darmowe", a brak szopki i na siłę robionej atrakcji typu "wieś tańczy i śpiewa".

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Tu bardziej, chyba, nie kwestia "płatne czy darmowe", a brak szopki i na siłę robionej atrakcji typu "wieś tańczy i śpiewa".

Dokładnie o to mnie chodziło,na wyspach wszystkie które odwiedziłem były płatne,bo niby czemu mają być darmowe skoro są otoczone opieką.Wszędzie ta sama cena,sześć funciaków(Szkocja) co sugerowałoby że"opiekun"jest jeden,pomimo że stoją na gruntach należących do różnych właścicieli.Pewnie niektóre grunty nie zmieniły właściciela od pięciu stuleci albo i dłużej.
W Polsce gdy w Olsztynie wstęp kosztował 4 czy 5 zeta mnóstwo ludzi wyrażało niezadowolenie,ale nawet gdy przyjechała rodzina cztero osobowa zwiedzałą za 15zł bo na dzieciaki była ulga.Pomyślcie jednak ile dzieciaki wyciągnęły złotówek od rodziców na shop alejce zanim dotarli do bramy by kupić bilet wstępu :mrgreen:China ciupaga,rogate chełmy itp.pamiątki z Olsztyna :!:
W Anglii zamki są raczej"kompletne"i ceny są różne, ale na południu i południowym zachodzie nie brak ruin rzymskich.Bywa że posłużyły one jako zalążek przyszłej rozbudowy.Daleko na północy jest Mur Hadriana który jest dzisiaj rozległym wałem dostępnym za darmochę o ile właściciel gruntu wyrazi zgodę"My house is my castle".na wyspach jest niemal świętym prawem.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 11:35


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL