Teraz jest 28 mar 2024, 11:30




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 mar 2013, 11:25 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Hmmm. Fajnie fajnie, ale mundury armii carskiej to nie były niestety. Rekonstrukcja żołnierza carskiego z połowy XIX wieku to bardzo trudny temat , ale pasy ŻW z koalicyjkami, monety zamiast guzików i inne kwiatki... Słabo to wyglądało. Takie rekonstrukcje odeszły już do lamusa. Kładzie się nacisk na zgodność historyczną umundurowania bo to "trochę" zamazuje prawdziwy obraz historii. Tegoroczna rocznica obfituje w wysyp rekonstrukcji z powstania która w 90% przypadków nie ma nic wspólnego z rekonstrukcją tylko teatralnym przedstawieniem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 14:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
W sprawie mundurów carskich – po wszystkim, przedstawiciel grupy, odgrywającej rolę Rosjan wyraźnie zaznaczył, że ich umundurowanie nie pochodzi z epoki. Równie dobrze możemy się czepiać sposobu mocowania powstańczych kos, sztucznej brody Mańkowskiego czy wreszcie okularów i współczesnych butów noszonych przez niektórych powstańców – przecież to wszystko
Cytuj:
zamazuje prawdziwy obraz historii
.
Czy ma to jednak jakikolwiek sens? Wątpię, by wśród widzów większość stanowiła grupa znawców dziewiętnastowiecznego umundurowania, dla których białe pasy ŻW przekreślają całą imprezę.

Może kolega podejmie się zorganizowania rekonstrukcji, która nie będzie tylko i wyłącznie teatralnym przedstawieniem? Zbliża się maj, więc okazji ku temu nie będzie brakowało.
Pozdrawiam i zapraszam pod Krzykawkę.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 14:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Doceniam i podziwiam wiedzę o uzbrojeniu czy umundurowaniu z różnych epok, którą posiadają hobbyści jednak należy pamiętać,że w założeniu nie była to REKONSTRUKCJA organizowana dla pasjonatów lubujących się w podziwianiu detali, na które przeciętny widz nie zwraca uwagi. Nikt taki nie zainteresował się pracami na etapie przygotowań i nie podjął się roli konsultanta, w której szybko zderzył by się z finansową "ścianą". Nie przyłożyłem ręki do INSCENIZACJI w Zawierciu, bo tak było to wydarzenie nazwane w programie, poza dostarczeniem drobnych rekwizytów, a mimo to mam szacunek dla wysiłku,którzy organizatorzy i uczestnicy włożyli w to,żeby impreza odbyła się. A może powinienem narzekać,że habit Mańkowskiego był współczesny, kosy miały zły profil, żeliwne garnki stojące w obozie powstały na przełomie XIX i XX wieku a siano dla koni miało inny skład niż XIX -wieczne :mrgreen: i t.d. i t.p.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 14:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Siano to jeszcze nic - czerwony DRAGON stojący w tle powstańczego obozu całkowicie zburzył mój wizerunek potyczki pod Kuźnicą Masłońską… :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 15:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jesteś pewien,że wtedy nie było straży pożarnej? :mrgreen: Jurajskiej nie było ale może jakaś przejezdna...

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 18:20 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Spodziewałem się takich odpowiedzi i dobrze wiem o co chodzi. Macie Panowie zupełną rację w tym co piszecie. Chciałem tylko podzielić się z Wami moją opinią. Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem WR
Cytuj:
Czy ma to jednak jakikolwiek sens?
Oczywiście że ma! Jeśli nie było by sensu dbania o szczegóły i dążenia do jak wiernego przedstawienia historii to jak by wyglądała inscenizacja bitwy pod Częstochową w 1939 roku gdyby armię wrześniową statyści odtwarzali w mundurach LWP z 1980 r? :lol:
Temat powstania styczniowego to trudne i odległe zagadnienie, ale nie upraszczajmy wszystkiego i nie sprowadzajmy do najniższego poziomu mówiąc, że i tak nikt nie wie o co chodzi. Zawsze warto podnieść poprzeczkę wyżej.

Bardzo fajne jest to że sporo ludzi zaczyna interesować się tematem 1863 roku. Sądze ze wiele osób z tych statystów zechce pogłębić swoją wiedzę i może wykluje się z tego coś większego w przyszłości.

A jeszcze przy okazji... polecam świetny (wg. mnie) film pokazujący powstanie od strony rosyjskiej - "Szwadron". Można go zobaczyć nawet na YouTube.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Oglądałem "Szwadron" dlatego wiem,że stroje były nie z tej bajki. Domyślam się, że na współczesny "oryginał" trzeba pewnie wydać parę tysięcy za sztukę. Gdyby chcieć trzymać się realiów trzeba by ubrać nie mniej niż sotnię czyli doprowadzić powiat do spektakularnej upadłości :mrgreen: Nasze realia kręciły się wokół setek a nie tysięcy tak,że na przykład na fotografie dostaliśmy określoną pulę więc nie wszystkie się załapały na wystawę. Nie załapały się oryginały Grottgera, chociaż sprawa ich wystawienia była daleko zaawansowana, bo ich ubezpieczenie kosztowałoby kupę kasy. Były "tylko" bardzo dobre reprodukcje. Wystawienie egzemplarzy broni poległo na kosztach ubezpieczenia itd itp. Nie winię za to starostwa bo to nie jedyna impreza w tym czasie w tej okolicy chociaż mam uczucie niedosytu.

Odtwarzanie mundurów czy wyposażenia w 99 % realistycznie ma taki sam sens jak budowanie modeli samolotów z odwzorowaniem nitów i śrubek. Dla jednych jest w tym cały sens wysiłku a inni nie zauważą takich szczegółów ale i tak kilku połknie bakcyla i o to głównie chodzi.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 20:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nerwa mam jak czytam co powinno być a czego nie było. Zaproszenie do pracy w komitecie i do współpracy było. Zero odzewu. Lubię słuchać ekspertów którzy lepiej wszystko wiedzą jak to powinno być zrobione( miód na moje wysokie czoło).Ciężko o każdą złotówkę a koncert życzeń prześliczny. Był pomysł z grupami rekonstrukcyjnymi wedle( nie wiem teraz czy Maćko zasponsorowałby) ich przyjazdu, nasi się wykosztowali i nie liczą na zarobek. Ponieważ byli już na wielu rekonstrukcjach przed 22 marca
tylko oni mogą porównywać jak było gdzie indziej a jak w Zawierciu a odrabiać pańszczyznę za wizytę kolegów będą do jesieni. O ocenach osób które widziały dwa dni i też mają jakiś punkt odniesienia nie będę pisał.
Odnośnie realistycznego pokazywania epoki to jeden z widzów pytał się kiedy będzie pokaz Hubala w Zawierciu?
Wedle Maćko surrealizm a czym było pokazanie bitwy o Monte Cassino na zamku w Ogrodzieńcu?
Czy bitwa o Sosnowiec na tle dworca, którego w 1863 roku nie było zepsuło widowisko?
Zegarek na ręce Władysława Jagiełlo w filmie "Krzyżacy" jakoś nie obrzydził filmu widzom a swoja robotę zrobił.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 20:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
O ten zegarek kłócą się pokolenia :mrgreen: Jedni go widzieli,inni twierdzą,że był to tylko nieopalony ślad po pasku a jeszcze inni przysięgają ,że przejrzeli film klatka po klatce i przysięgają, że zegarka nie było. Dostałem kiedyś książkę o kręceniu "Czterech pancernych...". Sporo było spektakularnych wpadek chociaż budżet w porównaniu z naszym mieli niebotyczny. Młody wiem ile nocy nie przespałeś z okazji rocznicy więc piszę to dla rozluźnienia atmosfery :) Nie wiem, który z filozofów to powiedział ale warto pamiętać: Racja jest jak d... Każdy ma swoją :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
He... he... miał być luzik, a tu proszę...

Myślę, że uczestnicy rekonstrukcji wezmą sobie do serca radę Maćka i obejrzą „Szwadron” na You Tube by w następnej imprezie wyglądać niczym porucznik Fiodor Jeremin :mrgreen:

Młody - mów co chcesz, ale widz który pytał: "Kiedy będzie Hubal" - był rewelacyjny! Jego "Bij Ruska bij" było niczym wezwanie Nulla spod Krzykawki. Gdy rozległ się strzał, po którym padł Mańkowski, nasz bohater o mały włos, na własną rękę nie pomścił go zawartością swojej reklamówki. Na szczęście dzielna ochrona OSP zdołała go powstrzymać :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2013, 23:03 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Z tym zegarkiem to faktycznie było że hoho! Pamiętam jakieś 20 lat temu w podstawówce oglądaliśmy Krzyżaków na VHSie i każdy czekał na scene z zegarkiem : ) Treść przekazu się nie liczyła liczyło się czy jest zegarek czy go nie ma. Naprawdę :)

Nie spinajcie się tak. Przecież nikogo nie krzyżuję ani nie chciałem urazić. Stwierdziłem tylko że caraki mogły by wyglądać trochę lepiej i tylko tyle :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 07:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
gdybyśmy startowali nawet do Oskara to bym się też nie spinał.
Mój post był zupełnie na luzie.
Jak zobaczyłem Mańkowskiego z brodą zastanawiałem się czy nie INTERWENIOWAĆ ale pomyślałem niech chłopaki szaleją a co czemu psuć ich pomysła( i tak nikt nie wie jak wówczas wygladał a portret z czasów wcześniejszych), jak " uprząż" pamiętającą czasy WSW zobaczyłem też się uśmiechnąłem
ale z kilku powodów ( wróciły wspomnienia czasów słuźbeńki i SOR).
Rok temu obiecana półkoszka nie mogła jednak się pojawić . miały być sanie ale woźnica się najpierw rozchorował a potem jego syn i kapa. Walka o proch o efektach wybuchowych nie wspomnę, wczesniej inne grupy "rekonstrukcyjne" oczyściły ciucholandy w całym województwie ale i tak udało się wiele gadżetów uzbierać, które jak słyszałem cieszyły oko widzów.
Wielkie dzięki jeszcze raz dla Marka Pałuchy- dowódcy szwadronu jurajskiego bardzo pozytywnie zakręconego, tylko on wie ile czasu i energii poświecił temu przedsięwzięciu. Pasjonaci o pieniądzach nie mówią, bo trzeba byłoby spowiadać się u Mańkowskiego w tajemnicy przed rodziną( może mi wreszcie odblokują komórę po spowiedzi)

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 08:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Tak - pan Marek wyglądał świetnie - dopiero gdy przekazano mu mikrofon rozpoznałem go po głosie!

Chciałbym jeszcze powiedzieć kilka słów na temat konkursu plastycznego: poniżej mogliście zobaczyć prace, które zajęły trzy pierwsze miejsca oraz zdobyły wyróżnienie. Sam konkurs pokazał jednak, że powstanie 1863/64 jest bardzo często mylone z innymi zrywami narodowymi – chciałoby się tu napisać XIX-wiecznymi, ale niestety nie tak do końca. Pojawiały się prace z różnego okresu historycznego: byli rycerze w zbrojach i chorągwiami niczym spod Grunwaldu, byli i kościuszkowcy. Kilka prac ewidentnie nawiązywało do powstania listopadowego – (jedna, według mnie rewelacyjna – pokazująca bitwę pod Olszynka Grochowską W. Kossaka). Pojawiała się również praca, na której mogliśmy zobaczyć polskie czołgi walczące z niemieckim wojskiem…
Wśród prac związanych z Powstaniem Styczniowym najwięcej nawiązywało do obrazów Grottgera, natomiast mało było prac, typowo pokazujących „Ślady Powstania Styczniowego w powiecie zawierciańskim”.

Oczywiście nie można tu w żaden sposób winić dzieci biorące udział w konkursie. Wina leży raczej po naszej – tj. dorosłych stronie. Mamy więc jeszcze dużo pracy :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 09:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:16
Posty: 334
Lokalizacja: Pilica
Maluteńkie sprostowanie za ochronę robiła klasa wojskowa z Łaz, o ile dobrze słyszałem. Strażacy z OSP Niwki w czerwonym "Dragonie" :) byli tylko jako zabezpieczenie p.poż. i KPP.

Gdybym wiedział wcześniej, że się czołg przyda (patrz: konkurs plastyczny) to bym załatwił T-34 "Ordon" ze Sztygarki z Dąbrowy Górniczej - troszkę by tam ten lasek zreformował :) Do tego spiker mówiący "Oto nasz czołg w pradelskich i porębskich kuźniach wykuty, z żelaza naszych ziem stworzony, na rusa naciera" :D

A co do charakteryzacji i ubiorów to czy przy takich dysputach nie staje wam przed oczami scena z filmu Barei "Miś" - "Dziedzic Pruski" :D - "... no to mogę go przepasać po prostu ..." :D

_________________
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - http://www.sgfp.com.pl

"Fotografia - amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz martwi się o światło" - Henri Cartier-Bresson


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Dokładnie :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 24  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 11:30


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL