Teraz jest 28 mar 2024, 10:18




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 paź 2019, 07:10 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ja to w ogóle nie jestem pewien czy Esterhazy był pod Mełchowem. Nie wiem kiedy wydano zapiski Anca, ale taki pamiętnik Mazarakiego wyszedl kilkadziesiąt lat po Powstaniu i zawiera masę patetycznych bzdur.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 paź 2019, 10:06 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Sprawdziłem. Pamiętnik Bolesława Anca został wydany w 1907 roku, na dwa lata przed jego śmiercią. I jeszcze raz powtórzę: Hipolit Świderski nie miał nigdy nic wspólnego z Mzurowem, więc jego grobowiec na cmentarzu w Niegowej nie mógł istnieć. Kaplica cmentarna wzniesiona rzekomo na grobowcu Świderskich powstała w 1837 roku. Zgłaszałem już te nieścisłości w UG, ale oni jak widać wolą legendy

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 16:04 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Faktem jest że w księgach parafialnych parafii Niegowa znajduje się akt zgonu Alberta Otto, dowódcy wojsk polskich. Zawiera on jednak inną datę śmierci (30 września, a nie 1 października) i inne miejsce śmierci (pola pod Mełchowem, a nie dwór w Mzurowie) niż to co podaje się np. na stronie http://powstanie1863.zsi.kielce.pl/


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2019, 00:24 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
akt zgonu Alberta Otto, "dowódcy oddziałów polskich", 1863


Załączniki:
Albert Otto, dowódca oddziałów polskich, powstaniec 1863.jpg
Albert Otto, dowódca oddziałów polskich, powstaniec 1863.jpg [ 232.22 KiB | Przeglądane 14079 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2019, 00:31 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
akty zgonu dwóch pozostałych powstańców, jeden z nich wg aktu to Szymon Kamiński, a nie Szymon Kamieński(jak zapisano na tablicy zawieszonej na kaplicy cmentarnej w Niegowie).


Załączniki:
powstaniec Szymon Kamiński 1863.jpg
powstaniec Szymon Kamiński 1863.jpg [ 239.59 KiB | Przeglądane 14079 razy ]
powstaniec Joachim Sokołowski 1863.jpg
powstaniec Joachim Sokołowski 1863.jpg [ 227.1 KiB | Przeglądane 14079 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2019, 00:35 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
jest też akt zgonu żołnierza rosyjskiego spod Mełchowa


Załączniki:
żołnierz rosyjski spod Mełchowa.jpg
żołnierz rosyjski spod Mełchowa.jpg [ 211.4 KiB | Przeglądane 14077 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 01:45 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
I jeszcze raz powtórzę: Hipolit Świderski nie miał nigdy nic wspólnego z Mzurowem, więc jego grobowiec na cmentarzu w Niegowej nie mógł istnieć. Kaplica cmentarna wzniesiona rzekomo na grobowcu Świderskich powstała w 1837 roku. Zgłaszałem już te nieścisłości w UG, ale oni jak widać wolą legendy


Pierwszym Świderskim jaki zjawia się w parafii Niegowa jest poeta Faustyn Świderski, dzieje się to około roku 1845, wtedy jego ojczym, który był właścicielem okolicznych dóbr wydzierżawia mu Niegowę. Faustyn Świderski umiera w roku 1885. Jeśli więc w roku 1864 Albert Otto miałby zostać pochowanym w "grobowcu rodzinnym Świderskich" (jak podaje ksiądz Borek w Kronice) to musiałby leżeć na cmentarzu...w Piotrkowie, tam bowiem został pochowany m.in. ojciec Faustyna Świderskiego, pułkownik Piotr Świderski, kawaler Virtuti Militari spod Zieleniec, żołnierz powstania kościuszkowskiego, Legionów we Włoszech i żołnierz napoleoński. Grób Piotra Świderskiego znajdował się przy ścianie Kościółka Najświętszej Marii Panny na cmentarzu przy Krakowskim Przedmieściu w Piotrkowie właśnie. Piotr Świderski wspomniany jest m.in. w "Popiołach" Żeromskiego.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2019, 02:40 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Ściśle rzecz biorąc ksiądz Borek nie pisze o "grobowcu rodzinnym Świderskich", pisze że "Albert Otto...pochowany jest na miejscowym cmentarzu w kaplicy-grobowcu rodziny Świderskich".
Być może ma więc na myśli jakiś rodzinny grobowiec Lochmanów, żona Faustyna Świderskiego to Olimpia z Lochmanów.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2019, 00:25 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
O nowej kaplicy na cmentarzu w Niegowie króciutko wspomina sam Faustyn Świderski przy okazji anegdoty o jakimś zarządcy dóbr, niestety nie wynika z tekstu wprost w jakim roku się to działo.
"Proboszcz szkolny kolega" to prawdopodobnie ksiądz Józef Klemensiewicz, który był proboszczem niegowskiej parafii w latach 1860-1877.


Załączniki:
wspomniana kaplica cmentarna w Niegowie przez Faustyna Świderskiego.jpg
wspomniana kaplica cmentarna w Niegowie przez Faustyna Świderskiego.jpg [ 158.61 KiB | Przeglądane 13914 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2019, 17:11 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Sprawdziłem. Pamiętnik Bolesława Anca został wydany w 1907 roku, na dwa lata przed jego śmiercią. I jeszcze raz powtórzę: Hipolit Świderski nie miał nigdy nic wspólnego z Mzurowem, więc jego grobowiec na cmentarzu w Niegowej nie mógł istnieć. Kaplica cmentarna wzniesiona rzekomo na grobowcu Świderskich powstała w 1837 roku. Zgłaszałem już te nieścisłości w UG, ale oni jak widać wolą legendy


Tekst zamieszczony na stronie https://www.niegowa.pl/kategorie/mzurow
błędnie i z niewiadomych przyczyn Faustynowi Świderskiemu przypisuje imię Hipolit. I za każdym razem gdy pojawia się w tekście "Hipolit" wstawić sobie trzeba "Faustyn" i mniej więcej się zgadza.
Zamieszczono w tym tekście kilka informacji na temat udziału "Hipolita Świderskiego"w Powstaniu Styczniowym, dotyczą one oczywiście Faustyna Świderskiego, a ich opis odpowiada temu z Kroniki księdza Borka. Ja do dokumentów które potwierdzałyby, iż Świderski "został Cywilnym Naczelnikiem Rządu Narodowego na obwód lelowski" nie dotarłem niestety.
Natomiast syn Leopold Świderski na temat udziału ojca w Powstaniu w swych wspomnieniach napisał tak: "Zaaresztowany z rozkazu generała Czengierego, długi czas był więziony. Groziło mu zesłanie na Syberię. Uwolniła znaczna kontrybucja i stosunki. W ogóle rodzice moi ponieśli znaczne straty materialne skutkiem powstania, co majątkowo nadszarpnęło ich dotkliwie"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2019, 03:52 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Ja to w ogóle nie jestem pewien czy Esterhazy był pod Mełchowem. Nie wiem kiedy wydano zapiski Anca, ale taki pamiętnik Mazarakiego wyszedl kilkadziesiąt lat po Powstaniu i zawiera masę patetycznych bzdur.


Podobne zdanie jak Rybak na temat pamiętnika Mazarakiego ma Zienkiewicz (żołnierz z Oddziału Chmielińskiego) na temat wspomnień Anca, poniżej fragment pamiętnika Zienkiewicza:


Załączniki:
Zienkiewicz nt. Anca i bitwy pod Mełchowem.jpg
Zienkiewicz nt. Anca i bitwy pod Mełchowem.jpg [ 56.16 KiB | Przeglądane 13825 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2019, 12:58 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Ja to w ogóle nie jestem pewien czy Esterhazy był pod Mełchowem. Nie wiem kiedy wydano zapiski Anca, ale taki pamiętnik Mazarakiego wyszedl kilkadziesiąt lat po Powstaniu i zawiera masę patetycznych bzdur.


Raczej na pewno Esterhazy pod Mełchowem był, potwierdzają to wspomnienia nie tylko Anca, pojawia się w kilku innych pamietnikach, choć okoliczności śmierci bywają opisane różnie.
U wspomnianego Kazimierza Zienkiewicza, który służył pod Chmielińskim i był uczestnikiem bitwy pod Mełchowem wygląda to tak:


Załączniki:
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza.jpg
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza.jpg [ 15.92 KiB | Przeglądane 13711 razy ]
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza, cz.2.jpg
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza, cz.2.jpg [ 66.84 KiB | Przeglądane 13711 razy ]
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza, cz.3.jpg
śmierć Esterhazy'ego wg Zienkiewicza, cz.3.jpg [ 84.04 KiB | Przeglądane 13711 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 11:07 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Uroczystość nie związana z Jurą, ale myślę że ważna:
https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Ar ... kich-wladz


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 15:06 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Kraków też uczcił dziś pamięć Bohaterów:
https://www.dzieje.pl/dziedzictwo-kultu ... yczniowych


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2019, 16:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ciekawe, czy obchody rocznicy Powstania Listopadowego będą miały miejsce w styczniu...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:18


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL