Teraz jest 28 mar 2024, 10:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: młyny wodne
PostNapisane: 29 mar 2008, 09:38 

Dołączył(a): 29 mar 2008, 09:32
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
Witam

Poszukuję dawnych młynów wodnych. Aktualnie eksploruję w tym względzie Dolinę Szreniawy, Dłubni i Prądnika. Zwracam się z zapytaniem i prośbą: czy znacie może jakieś obiekty tj. młyny, tartaki wodne, kuźnie itp... w obrębie Jury??? Jeśli tak bardzo proszę o informację. Pozdrawiam serdecznie.

Piotr S


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2008, 11:52 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
sporo tego jest! jak dokładnie przejrzysz forum to znajdziesz (choćby w dziale konkursy) ciekawe informacje o niektórych obiektach... a do poszukiwań śladów po dawnych młynach przydatne będą Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego... (z Wikipedii albo Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej) mapy austro-węgierska i WIGowska (linki także na tym forum)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 kwi 2008, 18:29 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
W Chechle gm. Klucze jest stary młyn istniejący do dzisiaj.
Jest on położony przy stawie ze spiętrzeniem wody.
Był on kiedyś napędzany kołem młyńskim.
Obok stoi tartak też miał być napędzany kołem, ale doprowadzono linię energetyczną w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, zmieniono wtedy koncepcję napędu i działał jako elektryczny.

W pobliżu na Centurii są jeszcze pozostałości po młynie wodnym, spalonym chyba na początku XX wieku, ale pewny nie jestem. Pozostały pale fundamentowe.

Wydaje mi się że młyn wodny jest na żółtym szlaku koło Krzywopłot i Góry Kwiecynek (urokliwy zakamarek)

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2008, 20:29 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Na Krztynii, Pilicy, Białce Lelowskiej i Zdowskiej jest ich całkiem sporo, niektóre ledwo stoją a inne jeszcze pracują. W Samych Pradłach były dwa młyny jeden na Piecu w części żydowskiej na koło młyńskie, murowany, a drugi drewniany działał jeszcze w latach 80, właścicielem był Jopek brat tego Jopka od dachówki. W Pradłach jest jeszcze czynny tartak wodny wspomagany przy większym rżnięciu przez prąd. W XIX w były też kuźnie na Piecu w Pradłach i na fryszerce napędzane kołem młyńskim. Tuż przy moście na Krztyni (DK78) są resztki małej elektrowni wodnej z lat 60, podobno była tak mała moc że żarówki na żółto świeciły i całą tą kąstrukcję rozebrano. Pozostały tylko resztki betonowego jazu zniszczone 5 lat temu przez melioratorów


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2008, 07:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
Młyn jest w Cieślinie zaraz obok kościoła, część mieszkalna i młyn "właściwy" ma obecnie dwóch właścicieli. Coś odbudowują, o ile wiem, to ma tam być w przyszłości jakaś knajpka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2008, 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
jeśli jesteś zainteresowany także Wartą to będziesz miał sporo do oglądania, z innych rzek np Wiercica w Przyrowie, są pozostałości młyna


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2008, 20:15 

Dołączył(a): 08 sie 2007, 20:20
Posty: 34
Lokalizacja: Zawiercie
W Złotym Potoku, na Wiercicy jest młyn "Kołaczew".


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 kwi 2008, 20:20 

Dołączył(a): 29 mar 2008, 09:32
Posty: 4
Lokalizacja: Kraków
Wielkie dzieki za informacje. W ostatnia niedziele zaliczyłem Doline Dłubni od Imbramowic do Raciborowic - w sumie kilkanaście obiektów. Mam tez Dolinę Szreniawy do Proszowic, Gołczanki, Prądnik na odcinku do Sułoszowej do ujścia. itp...
Kolega ostatnio wspomniał mi, że w Szklarach jest ..."dom spod którego wypływa woda"... także to tez może byc dawny młyn????

Zapraszam 23 kwietnia 2008 tj. środa do Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Nowej Hucie, os. Górali 5, godz. 17.00 na prezentacje pt: "Zabytkowe młyny w Małopolsce - historai, technika, stan aktualny.

Pozdrawiam

Piotr Skucha

P.S. - temat wciąż aktualny, także bardzo prosze w wszelkie lokalizacje, wskazówki i info. Z góry dziękuję.

Piotr


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2008, 18:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Gdzieś za Pilicą( patrząc od strony mojej wsi). Praca młynarzy nie była taka łatwa i przyjemna. Wielu z nich w młynie straciło ręcę. Właściciel tego młyna był również bez jednej ręki.


Załączniki:
Młyn.jpg
Młyn.jpg [ 30.47 KiB | Przeglądane 30455 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 maja 2008, 10:26 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
Cytuj:
Gmina Żarki po raz pierwszy zgłosiła ofertę do otwartego konkursu ofert na zadania publiczne województwa śląskiego w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w 2008 r. i jej wniosek uzyskał akceptację. W efekcie otrzyma 7 500 zł, co stanowi 25 proc. sumy, którą należy wydać na wykonanie dokumentacji projektowej dla planowanej inwestycji pt. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Młyn stanowi własność gminy, do połowy lat 90. młyn był obiektem czynnym, korzystali z niego rolnicy z okolicznych miejscowości. Wewnątrz zachował się park maszynowy, niestety nieużywany budynek z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Zamiarem samorządu jest zorganizowanie w budynku Muzeum Dawnych Rzemiosł

http://www.umigzarki.pl/index1.php?go=a ... sci&id=342


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 maja 2008, 13:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Niestety w Niegowonicach nie zachował się żaden młyn ale mamy tu ciekawą etymologię jednego z przysiółków:

MĘCZYWODA - Jest to przysiółek oddalony o dwa kilometry od Niegowonic. Okolica jest tu bagnista, na wyższych gruntach piaszczystych rośnie las sosnowy. Przepływa tam dosyć spokojny strumyk. Kiedyś był tam młyn folwarczny, w którym mełli zboże okoliczni chłopi. Niegdyś wody było tam pod dostatkiem i młyn szedł poruszany bystrym prądem płynącej rzeki. Z czasem wody rzeczki były coraz mniejsze, prąd coraz słabszy i sam jej bieg nie wystarczał do poruszania koła młyńskiego.
Wówczas zarządający kazał podnieść koryto rzeki, stworzyć sztuczny wodospad, aby siła spadku wody mogła poruszyć młyńskie koło. Jak mówią podania, chłopi musieli nosić wodę do sztucznych zbiorników, które zasilały rzekę. Młynarz "męczył" wodę, aby uruchomić młyn, dlatego miejscowość ta została nazwana Męczywodą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2008, 08:04 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Jest, a właściwie był, jeszcze młyn w Zdowie i tu taka ciekawostka o której usłyszałem od p. Stróżeckiego który znalazł w jakimś piśmie krajoznawczym przedruk artykułu prof. Bogdanowskiego. Otóż zdowski młyn miał ogrodzenie wykonane z z przeplatanych przez żerdzie jakiś kłujących roślin.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 maja 2008, 19:10 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
oto pozostałości z młyna na Sztole w okolicach Bukowna

Obrazek

Obrazek

Oraz Okradzionów
"Dom na wodzie"
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 03:01 
Równiez interesują mnie młyny wodne. Szukam tego:
Obrazek

Obrazek
Obrazek

jestem z północy i nie mam pojecia gdzie to moze byc. Widac skałki na brzegu wiec na pewno południe. Może byc gdzies na podkarpaciu. Ma ktoś pojęcie gdzie to może byc?


Gora
  
 
PostNapisane: 25 maja 2008, 07:08 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W 100% nie jest to Jura

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL