Teraz jest 29 mar 2024, 09:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 paź 2020, 10:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
Córka jednego z bohaterów tego zdjęcia, wtedy kilkunastoletniego chłopaka, szacuje iż wykonane zostało w 1937 lub w 1938 roku.

Widzisz,jak kraj od tamtej chwili niewiele się różnił również po wojnie,i to jeszcze długo po niej.
Pomijając mundurki uczniowskie które są moim zdaniem charakterystyczne dla czasów między wojnami to już inne szczegóły nie pozwalają na dokładną identyfikacje.
Rabatki na peronie z bielonych wapnem krawężników,często spotykane na mniejszych stacjach w latach osiemdziesiątych.
Izolatory po liniach teletechnicznych jeszcze nie raz na stacjach widziane oczywiście bez drutów też w latach osiemdziesiątych.
Słup popularnie zwany"rozkrakiem" na zdjęciu z uczniami,jeśli jest betonowy to dzisiaj jeszcze wiele takich można spotkać jako krańcowe,kończące lub rozpoczynające linie energetyczne N/N.

Uczepiłem się uprzednio kolejarza,że dziwnie ubrany bo ta jego kurtka wyglądała jak na suwak,ale to już nie ważne skoro jest osoba potrafiąca z dużą dokładnością określić z pamięci wiek zdjęcia.
Reasumując,niby świat gna prędko do przodu,ale... :idea:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 11:06 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Czekaj, czekaj, bo ja pisałem o tym zdjęciu z chłopakami, ono jest wykonane ok.1937-38.
Nie ma natomiast pewności, że to pierwsze które zamieściłem, a które Ty powiększyłeś, jest z tego samego roku, a nawet okresu.
Więc w przypadku tego wykonanego od strony peronów nadal jestem otwarty na wasze propozycje i sugestie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 11:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
sław Miro napisał(a):
Więc w przypadku tego wykonanego od strony peronów nadal jestem otwarty na wasze propozycje i sugestie.

Dobrze,tyle że fotka ktorą dostałem od Ciebie na maila jest tylko większa więc niewiele pomoże.Pisałeś też o scaanie,ok,ale czy na oryginalnym zdjęciu jest widać gołym okiem że np. budyenk jest z cegły,bo jeśli nie to i scan nie będzie bardziej szczegółowy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 16:52 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Uczepiłem się uprzednio kolejarza,że dziwnie ubrany bo ta jego kurtka wyglądała jak na suwak...zdjęcia.

Marcin - "wszystkie" mundury (kolejarskie z pewnością też :wink: ) "nigdy" nie miały suwaków i myślę że nadal nie mają... Zawsze były to guziki - w przypadku wojska i milicji/policji z orłem a kolejarze nie pamiętam ale mogli mieć np. uskrzydlone koło. Moim zdaniem gdyby to był suwak to fotka byłaby z XXI wieku :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
"wszystkie" mundury (kolejarskie z pewnością też ) "nigdy" nie miały suwaków

Mundury tak,masz racje,mnie chodzi o kurtki,ciemne,szare,taki dziwny"służbowy"kolor.Nosili je milicjanci,kolejarze i SOKiści,i chyba one były na zamki błyskawiczne.Ale gdyby nawet to też słaby trop,bo niby z jakiego powodu chłop sterczałby w kurtce w ciepłej porze? Ciepłą porę sugerują okna otwarte i wyglądająca jakaś osoba w jednym z nich.
Bez mieszkańców Myszkowa zagadka nie do rozwiązania raczej,ale kto wie...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 22:50 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Po prawej stronie zdjęcia widać fragment kompleksu budynków, w których mieszkały rodziny kolejarzy. Wyburzono je około 1975 roku

Poniżej kilka zdjęć z tego wyburzania:


Załączniki:
Wyburzanie 1.jpg
Wyburzanie 1.jpg [ 77.29 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 2.jpg
Wyburzanie 2.jpg [ 88.4 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 3.jpg
Wyburzanie 3.jpg [ 87.51 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 4.jpg
Wyburzanie 4.jpg [ 96.23 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 5.jpg
Wyburzanie 5.jpg [ 76.61 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 6.jpg
Wyburzanie 6.jpg [ 87.19 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 7.jpg
Wyburzanie 7.jpg [ 84.8 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 8.jpg
Wyburzanie 8.jpg [ 121.23 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 9.jpg
Wyburzanie 9.jpg [ 75.42 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Wyburzanie 10.jpg
Wyburzanie 10.jpg [ 92.01 KiB | Przeglądane 8659 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 17:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Sław Miro dostarczył lepszej jakości materiał,dzięki :) ,od razu było widać że warto przy tym chwilę podziałać,ostatecznie wyszło coś takiego.
Załącznik:
stacja.jpg
stacja.jpg [ 118.24 KiB | Przeglądane 8612 razy ]

Forum pozwala na maksymalny plik o boku 1000pix.i taki jest powyżej,ale i tak widać pozytywną różnicę.
Dwie postacie,jednego pana już przerabialiśmy,z tego fragmentu widać że jest to mundur,guziki da się policzyć i widać że pan ma wiele na pagonach.Milicjantem(MO) nie jest z pewnością,tamci obowiązkowo nosili pas,z wyjątkiem wyższych oficerów którzy raczej nie podróżowali publicznym transportem.Możliwe że jest policjantem,albo przed lub powojennym kolejarzem.
Załącznik:
myszków1.jpg
myszków1.jpg [ 234.22 KiB | Przeglądane 8612 razy ]

Druga osoba to chyba jakichś pracownik/konserwator(?) stacji.Zakratowane okna to poczta?Kiedy i do kiedy tam się znajdowała.
Kto pamięta do kiedy oświetlały stacje i peron takie lampy?
Załącznik:
myszków3.jpg
myszków3.jpg [ 212.7 KiB | Przeglądane 8612 razy ]

Na kolejnym fragmencie zaznaczyłem przełacznik włączający i wyłączający lampę powyżej,tak przypuszczam bo widać przewód,ale kto wie,może źle wyciagam wnioski.
W żóltym kółeczku jest numer,adres? dlaczego z tej strony?co oznacza ta piątka?
Dzisiejszy adres to chyba Dworcowa 1.


Załączniki:
myszków 4.jpg
myszków 4.jpg [ 288.45 KiB | Przeglądane 8612 razy ]


Ostatnio edytowano 20 paź 2020, 18:05 przez Marianowski, łącznie edytowano 1 raz
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 17:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jeszcze jeden kawałeczek.
Załącznik:
myszków2.jpg
myszków2.jpg [ 220.02 KiB | Przeglądane 8610 razy ]

Dziwny peron,osiami pokazuje jak ja go widzę.
Czerwone kółko podobnie jak wcześniej pokazuje ewentualny"pstryczek"
Rynny,w zielonym kółku nie widać prymitywnej kratki,więc stacja i miasto było już skanalizowanie.
Jak wcześniej pisałem,bez Myszkowian bardzo trudno ogarnąć temat.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 18:33 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Ten gość w czapce to z pewnością zawiadowca stacji. A ten drugi to monter, nie wiem, jakiej służby (?).
Okna z obu stron lewego narożnika, te z okiennicami to kolejowa centrala telefoniczna. Jest tam do dzisiaj, o ile pamiętam. Tam wychodziły z ziemi kable teletechniczne. Zresztą większość KATS-ów współczesnych (do lat sprzed światłowodów i „nowoczesnych” central) miała okiennice i ma je do dziś. To zawsze było miejsce o znaczeniu strategicznym, więc musiało być dobrze zabezpieczone.
Zakratowane okna kryją biuro zawiadowcy stacji i pomieszczenia kasowe.
Tyle na szybko.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 18:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Kasiu,pracowałem w TPSA i wczesniej gdy telekomunikacja i poczta były jednym.Wiem o czym piszesz.Każdy pracownik jeszcze do 1992r(chyba) był mianowanym urzędnikiem państwowym.
Tylko czy to co widzimy to już po II WŚ :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 18:54 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Przecież telefoniczna łączność kolejowa istniała na pewno w latach dwudziestych (pewnie i wcześniej), więc musiały być też pomieszczenia specjalnie do tego przygotowane. I to jest właśnie to pomieszczenie z okiennicami.
Za Wiki:
Kolejowe Zakłady Łączności powstały w Bydgoszczy w 1852 roku jako Warsztaty Elektrotechniczne (Telegraphen Werkstatt)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 19:42 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
A co rzuca taki dziwny poczwórny cień w lewym dolnym rogu?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 19:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Istniała :) ,ale się nie rozumiemy,mnie chodzi czy widzisz jakieś wskazówki które przypuszczalnie lub ewidentnie pomogą przypisać je do czasu,np.przed czy po ostatniej wojnie.
Teletechnika ta z lat trzydziestych i pięćdziesiątych np.jeśli o okablowanie chodzi raczej wcale się nie różniła,kable TKM,ołowiana powłoka i żyła w papierowej izolacji,o,centralki oparte o mechaniczne wybieraki itd.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 19:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak napisał(a):
A co rzuca taki dziwny poczwórny cień w lewym dolnym rogu?

Właśnie,mieszkaniez Myszkowa może by pamiętał :roll:
To co rzuca ten cień jest za naszymi plecami gdy patrzymy na fotkę :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2020, 19:58 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Mam takie zdjęcie dworca w Zawierciu z około 1920 roku. Tu też był dziwny, „dwustopniowy” peron. Podobny do tego w Myszkowie. Na powojennych zdjęciach dworców kolejowych nie znalazłam takiego peronu. Może to zwykły przypadek, a może wskazówka?
Załącznik:
Budynek dworca w Zawierciu ok.1920.jpg
Budynek dworca w Zawierciu ok.1920.jpg [ 136.95 KiB | Przeglądane 8563 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 09:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL