Teraz jest 19 kwi 2024, 03:28




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 kwi 2009, 06:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zagadki czekają na rozwiązanie.Historia pilickiego pałacu czeka na uporządkowanie.Dzisiaj przypomina ona pałac z czasów Epsteina.Mnóstwo w niej wątpliwej jakości ozdobników nie z tej epoki i nie z tej bajki. Abym jednak nie musiał pisać: Temat został wyczerpany.Słuchacze też... :mrgreen: uznajmy,że tom II Budynek został w przyzwoitym stopniu opowiedziany na spacerze po Pilicy i w pospacerowych postach [patrz: link w poprzednim poście]. Przy okazji drobna uwaga.Na własnej skórze doświadczyłem,że mam luki w pałacowej dokumentacji.Po dziesiątkach spacerów wokół pałacu przy pisaniu poprzedniego postu stwierdziłem,że ...nie mam przyzwoitego zdjęcia kordegard.Raptem na jednym zdjęciu tworzą one tło.Trochę wstyd więc wykorzystując pogodę poszedłem po obiedzie na spacer żeby nadrobić to niedopatrzenie.Przy okazji powstał suplement do wywodów o fortyfikacjach.Zieleni na wałach jeszcze niewiele więc pięknie widać zarys zniwelowanej kurtyny w miejscu przedłużenia ogrodu.Latem trudno to dostrzec wśród bujnych samosiejek. W zamian za skrócony "tom II" będzie trochę ciekawostek w "tomie III" [/i]Mieszkańcy[/i]. Tutaj zazwyczaj szybko przeskakuje się po najbardziej znanych właścicielach podając kilka ogólnie znanych faktów z ich życia a wiele ciekawych postaci pomija się lub odbębnia wymieniając tylko nazwisko.


Załączniki:
Widać wyraźnie pozostałości ceglanego lica ułożonego na kamiennym płaszczu fortyfikacji.
bastion pd wsch-naroże.jpg
bastion pd wsch-naroże.jpg [ 154.41 KiB | Przeglądane 9210 razy ]
Na lewo od widocznego zarysu bastionu był kiedyś mur biegnący do niewidocznego na zdjęciu sąsiedniego bastionu.Został on zniwelowany dla przedłużenia ogrodu.
Bastion pd-wsch.jpg
Bastion pd-wsch.jpg [ 189.05 KiB | Przeglądane 9210 razy ]
Niewidoczna na zdjęciu,druga kordegarda została odtworzona w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Kordegarda.jpg
Kordegarda.jpg [ 90.89 KiB | Przeglądane 9210 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2009, 19:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Miałem już nie pisać o fortyfikacjach.Jeszcze tylko słówko :mrgreen: Kamienna okładzina wałów ziemnych była usztywniona prostopadłymi do niej żebrami.Widać to teraz ładnie na północno-wschodnim bastionie.To ten,który mijamy po lewej idąc wokół zamku od strony cmentarza.Kamienne lico obsypało się tam odsłaniając żebra.


Załączniki:
żebra.jpg
żebra.jpg [ 174.38 KiB | Przeglądane 9167 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2009, 20:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
które to usztywnienia?


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2009, 21:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Czerwone linie pokazują płaszczyznę nieistniejącej dzisiaj na tym fragmencie fortyfikacji kamiennej okładziny.Żebra są do niej prostopadłe i ukryte w ziemnym wale na którym położono okładzinę.Tutaj erozja gleby odsłoniła fragmenty żeber.Ich zadaniem było usztywnienie wysokiej na kilkanaście metrów cienkiej stosunkowo płaszczyzny.Licówka miała ok.0,60 m grubości.


Załączniki:
żebra_2.jpg
żebra_2.jpg [ 230.43 KiB | Przeglądane 9148 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 kwi 2009, 07:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Raz na 5 lat zaglądam do biblioteki w pałacyku w Zawierciu. Teraz jest tam wystawka poświęcona M. Epstein. Ciekawe fotosy. Wśród nich fotografia frontonu pałacu z bliskiej odległości z czasów kiedy mieszkali w nim Epsteinowie.


Załączniki:
PICT0243.JPG
PICT0243.JPG [ 81.91 KiB | Przeglądane 9005 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 kwi 2009, 20:52 

Dołączył(a): 25 kwi 2009, 20:42
Posty: 2
Lokalizacja: Łazy
witam
jestem na 4 roku studiów na kier. edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Czestochowie i mamy teraz wymyslic tematy na prace magisterskie.Zawsze intrygowal mnie wlasnie palac padniewskich w pilicy i zastanawialam sie nad takim tematem.Mam bardzo pracowitego i madrego promotora,ktory powiedzial,ze pomoglby mi wystosowac odpowiednei pisma,poszukal odpowiednich ksiazek itd..chcialabym wiedziec,ile jest ogolnie dostepnych opracowan na temat palacu?..widze,ze wielu z Was ma bardzo duzo danych na ten temat..martwie sie rowzniez,ze teamt ten mnie przerosnie albo,ze nie zostanie mi dane na dokladniejsza penetracje;]uwazam jednak,ze jesli nie ma konkretnych prac na ten temat,to moglabym sprobowac sie tym zajac...
jakies sugestie?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2009, 06:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Jeżeli mowa o sugestiach to np. Pilica piszę się z dużej litery, a na tym pianinku przed Tobą są także polskie literki :twisted:
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2009, 07:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Popieram u469 w całej rozciągłości ale siedzę cicho bo mogę zostać okrzyknięty Starym Marudą :mrgreen: Jemu to nie grozi.

Dostępnej na rynku literatury nie ma zbyt wiele.Praktycznie tylko "Bastionowe zamki w Małopolsce" poruszają szerzej ten temat ale to pozycja nastawiona głównie na analizę fortyfikacji.Nieco więcej jest drobnych,rozproszonych w publikacjach,informacji i szerzej niepublikowanych wyników badań archeologicznych.W sumie jest tego sporo ale trzeba by stukać do różnych drzwi.

Cytuj:
jakieś sugestie?
To temat na dłuższą dyskusję.Na początek trzeba ustalić jak rozsądnie powiązać kierunek
Cytuj:
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
z pałacem w Pilicy :) a potem można zastanawiać się dalej co i w jakim zakresie może być tematem pracy-pałac,park,fortyfikacje? Architektura,wnętrza,historia,dzień dzisiejszy czy jutro? Wszystkiego na raz nie da się ogarnąć.Nie sadzę żeby Forum było najlepszym miejscem do takich technicznych dyskusji. Nie wiem na ile zdążyłaś zorientować się w funkcjonowaniu Forum więc podpowiadam-kiedy klikniesz na mój nick przy poście pojawi się okienko z bardziej szczegółowymi informacjami a wśród nich adres mailowy.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 kwi 2009, 11:23 

Dołączył(a): 25 kwi 2009, 20:42
Posty: 2
Lokalizacja: Łazy
fortyfikacje odpadaja.wiadomo,ze trzeba bedzie cos o tym wspomniec..raczej geneza architektoniczna palacu...nigdy nei bylam w srodku,ale na jednym zdjeciu z forum widac sufit sali balowej i chyba na nim freski ukazujace niebo.czy sa tam jakies inne freski albo czy byly kiedys jakies dziela sztuki???czy inne sale sa rownie okazale?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2009, 14:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pałac przeszedł spore zawirowania w swojej architektonicznej historii.Jest to w miarę dokładnie zinwentaryzowane na podstawie odkrywek murów. Co do wnętrz to jest tylko kilka opisów z różnych okresów.Nie ma niestety praktycznie żadnej dokumentacji ikonograficznej czy fotograficznej. To co widać na zdjęciach dwóch zachowanych sal to połowa XIX wieku i neoromantyczno-patriotyczna wizja ówczesnego właściciela Leona Epsteina.Z tego samego okresu pochodzi ( z drobnymi zmianami) zachowany układ funkcjonalny budynku. Z wyposażenia ,nawet tego z początku XX wieku nic nie pozostało.Część posłużyła do ogrzania wyzwolicieli.Część stała się własnością narodu a dokładniej rzecz ujmując jego poszczególnych przedstawicieli zwanych niekiedy szabrownikami. Pozostałości trafiły do muzeum w Kielcach.Możesz pokazać zmiany architektoniczne w bryle pałacu na przestrzeni kilkuset lat.To wymaga poznania ogólnych trendów i poszukania możliwych zapożyczeń ale jest do ugryzienia.Nie wiem na ile jesteś mocna w grafice tradycyjnej i w komputerowej.Może na podstawie opisów i analizy odtworzysz hipotetyczny wygląd wybranych pomieszczeń lub pałacu z oficynami i parkiem w którejś z epok? Pałac za czasów Jerzego Zbaraskiego to było coś na tamte czasy niezwykłego. Arkadowy dziedziniec,olbrzymie wnętrze...


Załączniki:
Sala balowa_sufit.jpg
Sala balowa_sufit.jpg [ 345.91 KiB | Przeglądane 9503 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 cze 2009, 20:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Byłem ostatnio w stolycy i spacerując ulycamy pstryknąłem coś jurajskiego no i pilickiego.Również fotka ( tak dla porównania)warszawskiej odmiany ciuchci Baumerta.
Przy tej okazji poczytałem sobie ciut o planie( dwóch) miasta Pilicy ale nie miałem czasu obejrzeć samych planów. Obok mnie leży gazetka z 1912 roku, gdzie opis wizyty w Pilicy
bp Łosińskiego. Przyjmował go też w Pałacu Moes ( chociaż sam był ewangelikiem).


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 84.96 KiB | Przeglądane 9293 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 91.39 KiB | Przeglądane 9293 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 94.5 KiB | Przeglądane 9293 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 09:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Jestem ostatnio na etapie grzebania w historii Teodora Wessla.Szczerze mówiąc mam olbrzymie problemy z tym żeby połapać się w jego interesach.Przede wszystkim robił kasę,nieważne z kim i nieważne jakimi metodami a i tak ciągle mu jej brakowało.

Wessel w 1761 roku nabył od generała Franciszka Jana Załuskiego pałac przy ul.Trębackiej. Od dziesięciu lat był właścicielem Pilicy ale w tym samym roku został podskarbim koronnym więc potrzebował rezydencji w stolicy.Od jego nazwiska obiekt nazywano najczęściej pałacem Wessla.W użyciu bywa też nazwa Stara Poczta.Budowniczym rezydencji był biskup krakowski Andrzej Załuski.Projektantem być może był Jakub Fontana.

Moes (Aleksander) w 1912 roku musiał przyjmować biskupa w swoim pałacu w Wierbce.Pilica od 1908 roku była w rękach Arkuszewskiego.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 10:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Już myślałem , że gdzieś wyjechałeś.
Dla mnie z Moesem to oczywiste ale dla przeciętnego czytelnika popularnej kiedyś w okolicach Zawiercia gazety precyzyjne określenie właściciela i miejsca sprawiłoby duże problemy.
Dzisiaj często narzekamy na treść publikacji i nazwijmy to delikatnie "lapsusy". Przeglądając teksty rocznika natknąłem się na taką oto informację.Przypomnę tylko, że gazety są z 1912r.
Latem odbędą się na terenie Królestwa Polskiego wojskowe ćwiczenia. Powołani na ćwiczenia będą nauczyciele rezerwiści urodzeni w 1901-1902.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 11:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Widocznie ukraińscy żołnierze nie są XXI-wiecznym wynalazkiem prasowym :wink: Biskup wizytował parafię Pilica i pewnie nie zwrócił uwagi na takie niuanse jak to gdzie go podejmowano poczęstunkiem.Ciekawe natomiast gdzie był w tym czasie Arkuszewski?

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 11:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Pewnie cytowany tekst stał się inspiracją dla autora książki" Król Maciuś I" Tam tez nauczyciele byli młodsi od uczniów.
Arkuszewski. Być może zaproszenie Moesa( Aleksandra?)przyjęte było przez biskupa dlatego, że Moes był dosyć wpływową osobą nie tylko w Pilicy :lol:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 19 kwi 2024, 03:28


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL