Teraz jest 29 mar 2024, 06:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 cze 2009, 11:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Aleksander to już nie ta liga co Christian August ale swoje wpływy miał. Późniejsze (po Christianie Auguście) pokolenia były już konglomeratem chrześcijańsko-ewangelickim.Stąd obecność grobów Moesów na cmentarzyku na górze św.Piotra.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 15:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Dla mnie Aleksander to był polityk i działacz społeczny pełną gębą.W Pilicy mało popularny, jak wynika z twojego postu, bo działał w szerszej perspektywie powyżej szczebla gminnego.
No i do tego ewangelik. Nawiasem mówiąc w Wierbce, mógły być patronem świetlicy szkolnej z powodzeniem i uzasadnieniem historycznym.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 17:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
mógłby być patronem świetlicy szkolnej
Jaką świetlicę masz na myśli :?:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 17:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jeżeli jest ich więcej no to tej najmniejszej. W końcu walczył o reformę szkolnictwa i był w tej sprawie nawet w delegacji do rosyjskiej Dumy.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Świetlica nie ma patrona.Ma go Zespół Szkół w Wierbce a dostał go niejako w spadku po wchodzącej w jego skład szkole podstawowej.O wyborze patrona decyduje tak zwana społeczność szkolna czyli w tym przypadku praktycznie taki a nie inny wybór był wolą mieszkańców Wierbki.Moesowie byli wśród nieoficjalnych kandydatów.Mnie prywatnie nie podoba się to,że wybrano kogoś nie związanego z okolicą ale też nie specjalnie mi to przeszkadza.Plusem jest to,że patron [Henryk Sienkiewicz] jest bezpieczny bo apolityczny chociaż kto wie co w teczkach drzemie.Trylogia w dużej mierze rozgrywa się przecież na terenach późniejszego Związku Radzieckiego :mrgreen: Jest w Wierbce ulica Moesa.Przyznaję,że nie mam pojęcia,o którego Moesa chodzi.Przypuszczam,że o Christiana Augusta ale dowodów na to nie mam.Być może sam "wymyślacz patronów" czy "nadawacz imion" też nie wie :)

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 25 cze 2009, 08:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Poszukałem w starociach i doszukałem się innej wizyty biskupa u Moesa,tym razem rzeczywiście w pilickim pałacu.Tyle,że inny był rok (1876),inny biskup (Kuliński) i inni Moesowie,jeśli byli.Christian August nie żył od 4 lat. Aleksander miał 11 lat ale jego obecność,tak jak i reszty rodziny nie jest pewna.Przebywali w tym czasie raczej w Choroszczy.Informacja w ówczesnej prasie mówi o obecności naczelnika zakładów C.A.Moes.
Co do wspomnianego wcześniej ekumenizmu w rodzinie Moesów:w 1890 roku przy poświęceniu domu Juliana Moesa w Wierbce obecni byli proboszcz pilicki ks.Brzozowski,gwardian klasztoru Reformatów o.Szlenk i pastor Zander z Kielc.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 19 lut 2010, 10:25 

Dołączył(a): 31 gru 2007, 13:37
Posty: 15
Lokalizacja: stary sosnowiec
Witam po dłuższej przerwie
jako że post dotyczy PIlicy wklejam go tutaj. Swego czasu na forum w temacie Zawiercie jakiego nie znacie (lub cos koło tego :) podjety został temat browarów na jurze w tym m.in. w Pilicy jako najwiekszego w latach 70., 80. XIX wieku. Obecnie na stronie dot. dokumentów archiwalnych jest plan pilicy bodaj z lat 30. gdzie zaznaczony jest browar i słodownia oraz oczywiście zamek. czy może od ostatnich postów w tym temacie pojawiły sie jakieś nowe informacje? Ze schematu słodowni i zdjecia zamiesczonego przez jednego z forumowiczów mozna założyc że póżniejsza drożdzownia była włąściwie jednym zakładem zlokalizowanym obok siebie.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 14 wrz 2010, 23:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Można ten post zatytułować "Stracone złudzenia". Pani Piasecka Johnson straciła pęd ku Pilicy. Wcześniej zdążyła co nieco zrobić, co widać na załączonej fotce. Dzięki temu logo stronki alkosandra wygląda jak wygląda( alkosander swój udział w logo też ma :lol: ) . Z tego co wiem, za już nie oczekuje ona raczej na dziękuję od Pilickich mieszczan( to taki staropolski zwyczaj).Jako ciekawostkę dodam,że to Amerykanka z zawierciańskimi korzeniami a jak dalej sięgnąć to i Poręba w jej drzewku się zmieści :lol: . W albumie , z którego pochodzi fotka, oglądam właśnie okopy w Morsku w 1944 roku. wśród osób znajduje się tutaj facet o nazwisku Orman ale sądząc po fryzurze(pewnie wzorowanej na mojej) ,nie może to być krewny Piotrka :P( oryginały fotek są cacy)


Załączniki:
forum.jpg
forum.jpg [ 165.45 KiB | Przeglądane 8045 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 15 wrz 2010, 05:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Młody w mojej rodzinie byli też osobnicy o nieco mniej bujnej fryzurze, o jakie okopy w Morsku chodzi, te z 1944 , czy te starsze sfotografowane w 1944r. Młody wysyłam do Ciebie PW w sprawie nipu TJ, sprawa dosyć pilna.
Pozdrawiam.

_________________
Towarzystwo Jurajskie.
http://www.agroturystyka-jura.pl
www.imprezy-jura.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 15 wrz 2010, 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
( alkosander swój udział w logo też ma :lol: )
Cytuj:
nie odpowiadam tylko za koklusz i za gradobicie
:mrgreen:
Pani Piasecka włożyła wielki wysiłek przede wszystkim w stworzenie fundamentów pilickiego pałacu.Dosłownie i w przenośni. Kto był w podziemiach ten może sobie wyobrazić jakie to były koszty. O tym,że straciła serce do Pilicy mówiłem podczas forumowego „Spaceru po Pilicy” ale nie było się na pierwszej lekcji... :P P.Piasecka nie inwestuje tak jak mogłaby inwestować ale czy można się jej dziwić? Są granice altruizmu. I tak łoży na bieżące utrzymanie obiektu a to w jakimś stopniu ratuje go od totalnej destrukcji. Wiem jedno,że bez względu na to kto wygra w sądzie przegraną stroną będzie Pilica.
Czytam właśnie ciekawa książkę o wydobywaniu z Pilicy i odbudowywaniu pojazdów wojskowych przez grupę zapaleńców. Znamienna jest reakcja ówczesnych lokalnych urzędników podwójnie muzealnych [ze względu na miejsce pracy i na mentalność] , którzy dostali na tacy 'kurę znosząca złote jajka” w postaci w pełni odbudowanego transportera. Niestety zburzyło to wówczas stan błogiego letargu więc urzędnicze komentarze wygłaszane za plecami entuzjastów brzmiały „..już nigdy nie damy się namówić na coś podobnego..” Pilica też kiedyś dostała kurę ale najwyraźniej uważa ,że złote jajka nie są jej potrzebne.


Załączniki:
IMG_0118.jpg
IMG_0118.jpg [ 294.67 KiB | Przeglądane 7987 razy ]

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 22 wrz 2010, 01:29 
Podobno w północnej ścianie pałacu znajdują się relikty muru starszego założenia niż pałac, wiadomo coś więcej w temacie?


Gora
  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 22 wrz 2010, 07:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nie spotkałem się z taką wiarygodną informacją. Nie w jakim kontekście pojawiło się stwierdzenie „starsze niż pałac” więc nie wiem ,który pałac jego autor miał na myśli. Takie twierdzenie pojawiło się jednak w internecie,bez podania źródła, i metodą kopiuj-wklej rozprzestrzenia się.Dla przykładu kilka pierwszych stron ,które pojawiają się w Google po wpisaniu Pilica pałac:
Cytuj:
Prawopodobnie wznieśli tu oni pierwotny zamek rycerski, którego fundamenty odkryli archeolodzy w latach 80-tych XX wieku.[http://www.zamki.res.pl]

Cytuj:
Prawdopodobnie w miejscu gdzie stoi znajdował się już wcześniej jakiś obiekt, którego fundamenty odkryto w czasie przeprowadzanych niedawno badań. [http://www.jurajskie.pl]

Cytuj:
Budowla Padniewskiego mogła być zlokalizowana w miejscu wcześniejszego obiektu o nieznanej jeszcze funkcji. [http://www.jura.poszukiwania.pl]

Cytuj:
Historia pałacu rozpoczęła się, według części badaczy, jeszcze w średniowieczu, za czasów Toporczyków-Pileckich. Dowodzą tego odkryte niedawno stare fundamenty. [http://www.pascal.pl]

Cytuj:
W czasie badań prowadzonych na przełomie 80-tych i 90-tych lat XX w. odsłonięto nieznane dotychczas fundamenty zatem sprawa zamku w Pilicy - nawet sięgającego czasów średniowiecza nie jest nadal wykluczona [http://www.it-jura.pl]


Kilkadziesiąt postów wyżej pisałem:
Cytuj:
Przede wszystkim należy raczej odrzucić hipotezę o budowie pierwszego pałacu na ruinach czy fundamentach jakiegoś hipotetycznego wcześniejszego obiektu. Żadnych takich śladów nie stwierdzono (stan na rok 2004).
Pałac był wielokrotnie badany archeologicznie. Najnowsze znane mi informacje dotyczące dziejów budowli [te z r.2004] zostały napisane przez p. Janczykowskiego,który w latach1986-1990 badał pałac. Po tej dacie badania nie były prowadzone. Autor stwierdził,dla mnie jednoznacznie,że:
Cytuj:
Nie ujawniono istnienia w miejscu obecnego zamku obiektu starszego niż początek XVIIw.
Amen :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 31 sty 2011, 16:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
O pałacu i ewangelikach w Pilicy napisano wiele.
Warto może napisać, że po utworzeniu filiału zboru ewangelickiego w 1857 roku, August Christian Moes jedną z sal pałacu przeznaczył na miejsce nabożeństw. Później nabożeństwa odbywały się w wynajętym lokalu przy ulicy Krakowskiej.
W 1899 roku podjęta została decyzja o budowie własnego kościoła ale alkosander nie pisze czy udało się ten pomysł zrealizować.
PS
Jak już wymieniłem ACM to warto też dodać , że zanim uruchomił własny zakład w Choroszczy, był on wcześniej buchalterem Zachertów w Zgierzu, jego pracodawca Jan Fryderyk Zachert pochowany został w Kromołowie a bliskość zakładów w Chorszczy i Supraślu jak widać nie jest dziełem oczywistego przypadku.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 31 sty 2011, 17:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Nieco więcej o pilickich ewangelikach można znaleźć na www.jura-pilica.com w tematach:
Zbór ewangelicki
Ewangelicy
Chritian August Moes
Kaplica ewangelicka

Zbór udało się zbudować ale mnie bardziej od tej informacji ucieszyło to,że udało się znaleźć fotografię tego obiektu. Mizerna jest jej jakość bo jest to kadr wycięty z większego ujęcia ale na bezrybiu i rak ryba ;) Nie udało mi się jeszcze ustalić,które z pałacowych pomieszczeń pełniło rolę kaplicy i czy była ono dostępna dla wszystkich okolicznych współwyznawców.Niejasny jest również cel wystawienia w tamtym czasie,w takim a nie innym miejscu,kaplicy ewangelickiej w pobliżu stawu.Pytań dotyczących pilickich ewangelików jest o wiele więcej :roll:

Skoro już w kilku postach ruszyliśmy tematy mniejszości narodowych... [Ładna mi "mniejszość żydowska" - w różnych okresach 60-70% mieszkańców miasteczka :wink: ] ...to największą zagadką jest pilicka kaplica prawosławna. Wiadomo,że była to kaplica pułkowa [zainteresowanych odsyłam do kolejnego tematu ] i,że znajdowała się w jednym z domów w rynku. Poza tym zero szczegółów i mniej niż zero ikonografii :(
Pilica miastem czterech kultur a na dobrą sprawę
pięciu! Kto da więcej? :mrgreen:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Pałac w Pilicy
PostNapisane: 31 sty 2011, 20:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nie wiem czy dokładnie przeczytałeś.
Początek filiału to 1857 rok( przynajmniej tak twierdzą ewangelicy). Istnieje też pojęcie kantorat.
Wydzielona sala była w pałacu pilickim( nie mylić z Wierbką).Ewangelicki cmentarz w Porębie był od 1861 pod nadzorem filiału w Pilicy . Tak więc obszar oddziaływania filiału był początkowo o wiele szerszy( mam kwit z tego czasu z pieczątką pilicką). Jeżeli chodzi o fundusze na budowę kościoła
ewangelickiego to do 1900 roku piliccy ewangelicy zebrali już sporo grosza z czego spora sumka była od ACM ( kwota nie jest podana).Liczba ewangelików należących do filialnego kościoła w 1899
roku to niespełna 100 dusz.( jak wiesz może to być 99 ale i 89 też).

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL