Teraz jest 18 kwi 2024, 22:44




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2005, 17:43 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9160
Lokalizacja: Włodowice
Źródło TUTAJ

Szwedzi ubolewają, że byli sprawcami "potopu"

Ambasador Szwecji w Polsce Tomas Bertelman przeprosił na Jasnej Górze za zniszczenia, "których w Polsce dokonały wojska dowodzone przez Szwedów".
W Częstochowie rozpoczęły się główne uroczystości całorocznych obchodów 350. rocznicy obrony Jasnej Góry przed tzw. potopem szwedzkim.

18 listopada 1655 roku wojska szwedzkie rozpoczęły oblężenie Jasnej Góry. Zwycięska obrona sanktuarium jasnogórskiego przed wojskami króla Karola Gustawa zakończyła się po 40 dniach.

"Nie wiem, czy teraz, 350 lat później, można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których w Polsce dokonały wojska dowodzone przez Szwedów, ale ubolewamy nad tym, że spowodowane wówczas zniszczenia były tak ogromne, że Polacy zapamiętali je jako swoisty potop" - powiedział w piątek Bertelman.

"Wówczas spowodowaliśmy duże spustoszenie w Polsce, ale możemy powiedzieć sobie, że mimo wszystko staliśmy się w ten sposób sprawcami czegoś, co dla polskiego narodu stanowiło i stanowi niezastąpiony symbol, źródło inspiracji, zaś w ciężkich czasach napełnia odwagą i nadzieją. Jeśli w tych ponurych czasach istniało coś, co napełniało Polaków męstwem i nadzieją, to była właśnie Częstochowa i Jasna Góra" - powiedział Bertelman.

Ambasador podkreślił jednak, że dzisiaj jesteśmy członkami tej samej Unii Europejskiej i czeka nas wiele wspólnych zadań i problemów do rozwiązania.

"W tej sytuacji ważny jest właściwy stosunek do wspólnej historii, pozwalający razem patrzeć w przyszłość" - dodał ambasador.

Podczas otwarcia dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej "Jasna Góra w dobie potopu - historyczne konteksty obrony sanktuarium Matki Bożej w 1655 roku" przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek podziękował muzealnikom szwedzkim za przywiezienie na jubileuszową wystawę oryginalnego listu, napisanego przez komendanta twierdzy, przeora Kordeckiego, a skierowanego do dowódcy oblegających klasztor w 1655 roku wojsk gen. Burcharda Mullera.

Wystawie towarzyszy wydanie okolicznościowego albumu pt. "Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668). Księga jubileuszu 350-lecia Jasnej Góry 1655-2005".

Równocześnie z trwającą konferencją historyczną odbywa się sympozjum, poświęcone maryjnym aspektom obrony Jasnej Góry. Całoroczne obchody Jubileuszu 350. rocznicy obrony Jasnej Góry zakończą się 27 grudnia, w rocznicę odstąpienia przez wojska szwedzkie od sanktuarium jasnogórskiego.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 lis 2005, 13:11 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
Dobrze by było gdyby w ramach tego ubolewania sypnęli kasą na zabezpieczenie ruin tych zamków ktore zniszczyli.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 22 lis 2005, 13:31 

Dołączył(a): 22 sie 2005, 13:44
Posty: 256
Lokalizacja: Okolice Łodzi
Eee tam! Prędzej je odkupią!!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2005, 16:34 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9160
Lokalizacja: Włodowice
Mariusz napisał(a):
...sypnęli kasą na zabezpieczenie ruin tych zamków ktore zniszczyli.


Nie no bez przesady, było to sporo lat temu :mrgreen:
Natomiast może jakieś fundusze celowe z Unii?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 18 kwi 2024, 22:44


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL