Teraz jest 18 kwi 2024, 23:38




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2020, 23:27 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
W roku 1848 po ustąpieniu księdza Trembeckiego (w 1847 roku schorowany wyjechał do Krakowa by zamieszkać w Domu Księży Emerytów) i zakończeniu tymczasowego administrowania parafią przez księdza Rutkowskiego proboszczem parafii w Niegowie został ksiądz Paweł Niziński.

Mała poprawka, ksiądz Paweł Niziński nie został proboszczem, był również tylko Administratorem parafii, proboszczem w roku 1849, już po śmierci księdza Teofila Trembeckiego, został pochodzący z Przybynowa ksiądz Franciszek Masłoń.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 00:30 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów i Bobolice, 1927 rok


Załączniki:
Mirów, K.Z.BTDI 27, 1927 r..jpg
Mirów, K.Z.BTDI 27, 1927 r..jpg [ 61.1 KiB | Przeglądane 10889 razy ]
ruiny zamku w Bobolicach, K.Z.BTDI 16, 1927 r..jpg
ruiny zamku w Bobolicach, K.Z.BTDI 16, 1927 r..jpg [ 86.45 KiB | Przeglądane 10889 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2020, 20:50 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Zadłużony i zajęty folwark Bobolice. Licytacja rocznej dzierżawy, 1822 rok.


Załączniki:
Licytacja dzierżawy folwarku Bobolice, Dz.U.W.K. 31, 1822 r..jpg
Licytacja dzierżawy folwarku Bobolice, Dz.U.W.K. 31, 1822 r..jpg [ 64.14 KiB | Przeglądane 10791 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2020, 20:41 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
"Klucz bobolski", trzy folwarki, licytacja rocznej dzierżawy, 1822 rok.
Gdzie leżał "Nowy folwark"?


Załączniki:
klucz bobolski, trzy folwarki, Dz.U.W.K. 43, 1822 r..jpg
klucz bobolski, trzy folwarki, Dz.U.W.K. 43, 1822 r..jpg [ 56.91 KiB | Przeglądane 10759 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2020, 20:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Hm. Jeśli w 1822 roku był "nowy", to dziś świeżo nie wygląda. To są tak odległe czasy, że w żaden sposób nie da się tego ustalić. Pamiętam jak w Gorzkowie wypytywałem kto, co słyszał z dziada pradziada. Jeden pokazał mi karłowaty sad. Inny studnię. Kolejny ścianę swego domu, tłumacząc że należała do folwarku. W Zdowie jak zapytałem o cmentarz epidemiczny, to wszyscy wiedzieli gdzie był. Z tą tylko różnicą, że pochodził naprawdę z 1914 roku. Map precyzyjnych sprzed 1872 nie mamy. Można się z trudem podpierać tą tzw "kwatermistrzowską" z lat 1839-50. I na tym koniec.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 paź 2020, 21:08 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Wg tego, co mi wpadło w ręce przy okazji interesowania się historią dzisiejszej Antolki, to jedyny Nowy Folwark/Folwark Nowy (tak własnie pisany, dużą literą jako nazwa miejsca) w Dobrach Bobolice znajdował się właśnie w dzisiejszej Antolce. Co do tego, który to jest - czy ten będący gminnym zabytkiem w III kolonii, czy ten drugi - opuszczony obecnie i zaniedbany teren w II kolonii, to już każdy sam sobie może wybrać co jest bardziej prawdopodobne.

1700 - opisany jest tam (tam - czyli w dzisiejszej Antolce, bo tylko to miejsce w Dobrach Bobolice ma "Nowy Folwark") tylko jeden folwark jako "folwark wsi Tomiszowice" - w inwentarzu dóbr ziemskich województwa krakowskiego, wyd. 1956 r.

1783 - opisane są już dwa folwarki, a źródłem tego (do opisu tych dwóch) są "dokumenty parafialne" - cokolwiek to znaczy. A opis pochodzi z "Materiałów do słownika historyczno-geograficznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego 1788-1892", wyd 1960 r.

1790 - spis ludności parafii Niegowa: Nowy Folwark i Stary Folwark są odrębnie opisane zamieszkałe

1850 - rosyjska mapa kwatermistrzostwa: Nowy F. i Stary F.

Z późniejszych lat, także z dokumentów Izby Skarbowej Piotrkowskiej, pochodzi odrębna nazwa "Nowy Folwark".

Przy czym właśnie raz określany w dokumentach jest "Nowy Folwark vel Folwark Antolka", a na mapie z 1850 jest inaczej: "Nowy F". to dzisiejszy zamieszkały i zadbany, a "Stary F." to to samo co Folwark Antolka - czyli dziś teren niezamieszkały. Więc zależy co kto lubi, ale to jeden z nich jest Nowym, o którym mowa w obwieszczeniu - wg mnie. Bo na inny "Nowy" nigdy dotąd nie natrafiłem w Dobrach Bobolice.

Inaczej mówiąc, źródła co do Nowego Folwarku "jakieś są", a kwestią wg mnie do rozwiązania jest to, który to był z tych dwóch w Antolce - o których wyżej wspomniałem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2020, 22:20 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Istnieją jakieś fotografie wymienionych przez Ciebie miejsc? Oczywiście w stanie obecnym.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 09:45 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Obie posesje są prywatne więc zdjęć nie ma aktualnych publicznie dostępnych. Właściciele jednej na pewno na to się nie zgadzają A stan prawny drugiej jest nieznany mi obecnie (2 lata temu toczyło się postępowanie administracyjne w sprawie przejęcia terenu przez gminę, zakończone decyzją starosty powiatowego o nieprzekazaniu jednak gminie. Bo żyją spadkobiercy dawnych właścicieli.

Co do pierwszej - czyli obecnie zamieszkałego - w języku potocznym "dworu" to małe fotografie są na dostępnej na stronie UG w Niegowie karcie zabytku, być może na forum było to już wklejane:

file:///C:/Users/Acer/Downloads/Zabytki_ANTOLKA.pdf

Drugi teren czyli dawny rzeczywisty "Folwark Antolka" - tak nazywany w dokumentach, jest obecnie zarośnięty drzewami, są ruiny budynków ale powojennych (po II wś) plus oczywiście zapewne przedwojenna piwnica, są wały ziemne po rozbiórkach dawnych budynków itp. Miejsce po stawie też by się znalazło jeszcze.

Z ciekawostek, w dworze - czyli w tej obecnie zamieszkałej posesji toczy się akcja utworu literackiego, sztuki/dramatu napisanego kilka lat temu. Niestety nie wiem o czym jest bo autor (mieszkaniec Katowic - okresowo mieszkaniec Huciska) nie chciał mi tej książki pożyczyć, a jest ona nigdzie publicznie niedostępna. Jak kiedyś trafisz na nią, to daj znać :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 12:07 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Z ciekawostek, w dworze - czyli w tej obecnie zamieszkałej posesji toczy się akcja utworu literackiego, sztuki/dramatu napisanego kilka lat temu. Niestety nie wiem o czym jest bo autor (mieszkaniec Katowic - okresowo mieszkaniec Huciska) nie chciał mi tej książki pożyczyć, a jest ona nigdzie publicznie niedostępna. Jak kiedyś trafisz na nią, to daj znać :)

Autor utworu literackiego nie zgadza się na jego...udostępnianie? :shock:
A jaki ta sztuka ma tytuł? Wiesz może?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 14:28 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
"Stary Folwark" w tych okolicach (Antolka, Ogorzelnik, Lgota) pojawia się już w XVI wieku :

" Kraków [27 sierpnia 1588]
Król przyjmuje zeznanie Floriana Cieklińskiego, złożone przed księgami
kancelarii koronnej. Zeznał on ustąpienie praw do sumy 400
złotych, które jest mu winien Jan Kreza z Bobolic zgodnie z zapisem
w księgach grodzkich piotrkowskich. Suma ta została zapisana przez
Krezę na jego dobrach dziedzicznych, wsi Ogrzelnik (Ogorzelik) z folwarkiem
zwanym Stary Folwark lub Lgota w ziemi krakowskiej1.
Zgodę na ten zapis wyraziła żona Krezy Małgorzata Sienguszkówna
z przyzwoleniem dwóch świadków. Ciekliński przenosi te prawa na
Stanisława Fogelwedera, archidiakona warszawskiego, kanonika krakowskiego,
wileńskiego, płockiego, sekretarza królewskiego.
Relacja podkanclerzego Wojciecha Baranowskiego"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 09:03 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 186
Wg Jacka Laberscheka (Częstochowa i jej okolice w średniowieczu wyd. 2006) to sama Lgota - jako teren ma wzmiankę z datą 1394, a dosłownie już "folwark Lgota" - 1479. Czyli ja to rozumiem jako ten "stary" - pierwszy na tym terenie.

Dokładnie tak jest, autor książki (sztuki/dramatu) dziejącej się w dworze w Antolce, sama książka i jej tytuł, owiane są jakąś wielką tajemniczością i tytułu nie znam, książki publicznie dostępnej nie ma, ale tę książkę widziałem tak z odległości półtora metra :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2020, 18:28 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Karczma i karczmarz z Mirowa, 1810 rok.


Załączniki:
akt zgonu córki karczmarza z Mirowa, 1810 rok.jpg
akt zgonu córki karczmarza z Mirowa, 1810 rok.jpg [ 97.8 KiB | Przeglądane 10258 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2020, 01:35 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Propinator z Mirowa, nie Żyd, 1845 rok


Załączniki:
propinator z Mirowa Ignacy Prauz, dziecko ur.01.12.1845 r..jpg
propinator z Mirowa Ignacy Prauz, dziecko ur.01.12.1845 r..jpg [ 219.15 KiB | Przeglądane 9757 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2020, 13:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
to tylko wg słusznej opcji, wieśniaków rozpijali Żydzi i Rosjanie( elyty były w porzo - jak nie mogły puszczać bokiem okazje zarobku przy brzydkich Rosjanach i Żydach)/
My pamiętać musimy (pokoleniowo) ,że obcy nas rozpili jako naród. A szlacheckie elity walczyły z alkoholizmem jak Rejtan.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2021, 14:26 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
mlody napisał(a):
to tylko wg słusznej opcji, wieśniaków rozpijali Żydzi i Rosjanie( elyty były w porzo - jak nie mogły puszczać bokiem okazje zarobku przy brzydkich Rosjanach i Żydach)/
My pamiętać musimy (pokoleniowo) ,że obcy nas rozpili jako naród. A szlacheckie elity walczyły z alkoholizmem jak Rejtan.


Fragmenty z postanowienia Księcia Namiestnika z 1825 roku, zawierającego przepisy na temat podawania trunków i handlowania trunkami, warzenia piwa, produkcji wódki, itd.


Załączniki:
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.1.jpg
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.1.jpg [ 182.28 KiB | Przeglądane 9533 razy ]
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.2.jpg
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.2.jpg [ 74.31 KiB | Przeglądane 9533 razy ]
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.3.jpg
koncesje na alkohol, 1825 rok, Dz.U.W.K. 20, 1825 r. cz.3.jpg [ 128.09 KiB | Przeglądane 9533 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 590 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 23:38


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL