Teraz jest 28 mar 2024, 10:26




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 gru 2009, 23:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Z tym "cofaniem się na Warszawę" czy też "pójściem na odsiecz stolicy" spotkałem się wielokrotnie w opisach Września 1939. Takie hasło najwyraźniej musiało wówczas funkcjonować co nie zmienia jego bezsensu w znanych dzisiaj realiach. Inaczej mogło to wyglądać z punktu widzenia ówczesnego żołnierza pozbawionego łączności i informacji.Szedł tam gdzie spodziewał się znaleźć władzę,która powie mu co ma dalej robić.
Cytuj:
w potyczce w okolicach Kleszczowej brali też udział żołnierze BON Rybnik
Bardzo to prawdopodobne.
Cytuj:
Oficerowie, którzy nie figurowali w ewidencji 11 pp mus musieli być z innych pododdziałów
To też niezaprzeczalna prawda.Wielu zagubionych żołnierzy/oficerów zaskoczonych w drodze do miejsca mobilizacji macierzystej jednostki przyłączało się do pierwszego napotkanego zorganizowanego oddziału więc mozaika musiała być niezła. Wcale bym się nie zdziwił gdyby nagle znalazł się dokument mówiący o tym ,że większa czy mniejsza grupa żołnierzy 11pp,tych zagubionych pod Trzebinią i teoretycznie idących przez Bydlin i Kleszczową,poszła zupełnie inna trasą i po tygodniu czy dwóch,już za Wisłą, dołączyła do macierzystej jednostki.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 11:54 

Dołączył(a): 02 gru 2009, 00:03
Posty: 8
Lokalizacja: Częstochowa
Więc wszystko mogło się potoczyć też tak jak napisał to mój dziadek,nie musiał wcale tego przeżyć tak jak jest napisane to książkowo...ja na historii się nie znam ale wiem jak jest w medycynie jak było u mojego brata rok temu wykryli mu guza mózgu przez przypadek zrobili mu badania a nie posiadał żadnych objawów ku temu wskazujących,i dzięki Bogu że wykryli i jest rok po operacji bo dziś nie wiadomo jak by się to skończyło...więc wniosek z tego taki że nie zawsze jest tak jak w książce...bo tych książek nie piszą ci co to przeżyli a piszą z relacji cząstki tych którzy tam byli...nawet w książce którą teraz piszą opierają się na wywiadzie syna żołnierza który nie wiele czasu brał udział w obronie w 1939r...a później zarzucają że dziadek coś pomylił bo nie napisał tego jak jest w książce....

_________________
Lilla21


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
...chciałem tylko wspomnieć , że w potyczce w okolicach Kleszczowej brali też udział żołnierze BON Rybnik i jak Zieliński pisze BON poniósł tutaj dotkliwe straty.
Nie wykluczałem udziału jakiejś zabłąkanej grupy żołnierzy ale wątpliwości pozostały.Zerknąłem do wspomnianej przez ciebie "Księgi..." Chodzi ci pewnie o ten fragment: W tej sytuacji mjr Kwiatkowski zarządził odwrót porozbijanych oddziałów.Starał się je zbierać w Kleszczowej. Dalsza lektura nie pozostawiła wątpliwości,że jest to pomyłka: ... i odsyłać w kierunku m.Kobiór.Odsyłanie wojska z jurajskiej Kleszczowej w rejon Kobióru pod Tychami,niemal sto kilometrów pod prąd niemieckiej ofensywy to oczywisty bezsens.Autorowi chodziło o dzielnicę Żor Kleszczów a nie o jurajską Kleszczową.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 19:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ja się na tym nie znam ale też przeczytałem i potwierdzam to co napisałeś. Zieliński moim zdanie niezbyt precyzyjnie odmienił nazwę Kleszczów przez przypadki. Co nie zmienia postaci rzeczy że nazwiska różne jak w składzie kadry 11 pp świadczą o tym o, że byla tutaj zbieranina. Być może po Trzebini część walczących oddziałów i rozbitych udała się kierunku działania KBK, która na lini Pradeł osłaniać miała odwrót ze Śląska. Na drogach był wówczas kogel- mogel w okolicach Pilicy też.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 19:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Na drogach był wówczas kogel- mogel w okolicach Pilicy też.
Jedni szli "Na Warszawę" inni "Na Kraków". Pamiętasz dyskusję na Forum "dawno temu,w odległej galaktyce" o idących we wrześniu 39 przez Pilicę żołnierzach z oddziałów,których tu teoretycznie być nie powinno? Chodziło,jeśli dobrze pamiętam,o idące od północy resztki któregoś z batalionów 7 DP.Wcale bym się nie zdziwił gdyby do Kleszczowej zaplątał się na przykład ktoś z 22 DP,która jako odwód Armii "Kraków" wyładowywała się w okolicy Trzebini-Olkusza mniej więcej wtedy gdy tamtędy wycofywał się oddział mjr.Bajtlika.Trzeba by się wgryźć w tą tematykę (tylko kiedy :roll: ) i porównać zestawienie kadry 22 DP (jeśli jest) z tymi,których przydziały w 11pp są w literaturze przedstawione jako nieznane.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Pilica jako centrum"jurajskie" :mrgreen: ( jedno z wielu) było kluczowym punktem na głównej
drodze z Zawiercia w kierunku Kielc przez Pradła.Jak ktoś nie miał map sztabowych to kompas i na Pilicę. A tutaj tłok bo uciekinierzy z pogranicza też tylko tę drogę znali. Jeden z przodków mojego sąsiada zmarł w trakcie takiej ewakuacji. Potem sąsiad w latach 50 tych włóczył się po sądach, bo farorz z Pilicy przekręcił w akcie zgonu nazwisko i zamiast Rauk napisał Rok ( jakiś niekumaty był ten farorz) :razz: .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 20:39 

Dołączył(a): 02 gru 2009, 00:03
Posty: 8
Lokalizacja: Częstochowa
widzę że sporo się tu dowiem...czy to ten życiorys tak wszystkich zainsprował do czytania...szkoda że ja nie mam na tyle czasu aby udać się do biblioteki...

_________________
Lilla21


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 21:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
a propos 7 Dywizji
Na cmentarzu w Wyrach jest grób żołnierza Batalionu Obrony Narodowej Zawiercie. też mojego ziomka. Na grobie napis -7 DP. On też zabłądził :lol:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2009, 15:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Młodzieży należy się wyjaśnienie.7 DP broniła Częstochowy a Wyry leżą pod Tychami.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2009, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Zebrałem trochę,rozrzuconych po różnych wydawnictwach,informacji o szlaku bojowym III batalionu 11pp i o tym co działo się na Jurze w pobliżu tego szlaku.To oczywiście spory skrót zawierający wiele niejasności.Jurajski Wrzesień 1939 zazwyczaj,pomijając walki pod Częstochową,przedstawiany jest w książkach w kilku lakonicznych zdaniach.
1 września
III batalion zajmuje pozycje na zachodnim skraju Tarnowskich Gór.Jako pierwszy oddział 11 pp został on zaatakowany. Na jego przedpole poszedł ostrzał artyleryjski,który zatrzymał Niemców z 68 DP.Najsilniejszy atak nastąpił późnym popołudniem.Siły polskie w Tarnowskich Górach zostały zagrożone okrążeniem od północy gdzie 7 Dywizja Piechoty w rejonie Częstochowy cofała się pod naporem wroga. Na rozkaz gen.Jagmin-Sadowskiego garnizon wycofał się wieczorem przez Nakło i Świerkalniec w rejon Siemoni i Sączowa.
2 września
Na pozycji 11 pp panuje spokój .W wyniku zagrożenia z kierunku Częstochowy zapada jednak decyzja d-cy Armii Kraków o opuszczeniu fortyfikacji śląskich.O godzinie 18 pułk rozpoczyna nocny marsz przez Siemonię,Twardawice,Garbacz,Wojkowice Kościelne i Ujejsce w rejon Ząbkowic Będzińskich.Od strony Zendka i Siewierza idą oddziały nieprzyjaciela. W tym czasie do rejonu Krzeszowice-Trzebinia docierają pierwsze oddziały 2 Dywizji piechoty.które otrzymują rozkaz zorganizowania osłony północnego skrzydła Armii „Kraków” na północ od Olkusza co umożliwi wycofanie 11 pp z wysuniętej pozycji.
3 września
Nad ranem sztabie Armii „Kraków” zapada decyzja o odejściu tej jednostki na wschód.4 września jednostki miały osiągnąć linię Pilica-Wolbrom lub Miechów-Skała-Zabierzów-Skawina-Myślenice. Przewidziana do obrony północnego skrzydła 22 DP stanęła w rejonach:Rabsztyn (2 pułk strzelców podhalańskich);Klucze (5 pułk strzelców podhalańskich) i Bolesław-Bukowno (6 pułk strzelców podhalańskich,którego 1 batalion stanął w rej.Sławkowa). Dywizja ma utrzymać rejon Olkusz-Wolbrom aż do nadejścia sąsiadujących od południa jednostek i potem wycofać się w kierunku na Skałę i Miechów.Osłonięcie północnego skrzydła przez 22 DP umożliwiło wycofanie 11 pułku piechoty z pozycji. O 9 rano pułk ten zajmuje pozycje na wzgórzu 339 na pn.zach. od Ząbkowic.Tutaj jego dowódca,płk Gorgoń, dostał rozkaz aby w nocy 3/4 września szybkim marszem jednostka dotarła do rejonu Płaza-Alwernia gdzie stały inne oddziały jego macierzystej 23 Dywizji Piechoty.Pułk odszedł w godzinach wieczornych maszerując po zatłoczonych uchodźcami drogach przez Antoniów-las nadleśnictwa Dąbrowa-Strzemieszyce-Grabocin-Maczki Szczakowa.W tym czasie niemiecka 2 Dywizja lekka dochodzi do Szczekocin.Między tą miejscowością a Kluczami powstał blisko 40-kilometrowy pas ziemi niczyjej umożliwiający niemiecki atak od Zawiercia i Pradeł przez Pilicę Wolbrom i Skałę w kierunku Krakowa.Dowództwo niemieckie wprowadza w tą lukę VII Korpus, który działa siłami 27 Dywizji Piechoty i 68 Dywizji Piechoty,tej samej,która atakowała 11pp w Tarnowskich Górach.27 DP dowodzona przez gen. Friedricha Bergmanna osiągnęła w tym dniu w Siewierz i posuwała się w kierunku na Zawiercie-Ogrodzieniec wysyłając odziały zwiadowcze na południe.Według relacji oficera operacyjnego polskiej 22 DP w rejonie Ogrodzieńca doszło do potyczki kompanii kolarzy 22 DP z niemieckim oddziałem rozpoznawczym.
4 września
22 DP otrzymuje zadanie przejścia w nocy z 4 na 5 września w rejon Skały i zorganizowania tam obronę. Jednostki gen.Jagmin-Sadowskiego (w tym 11pp) mają odskoczyć na zachodnią linię krakowskich fortów i tam bronić się 5 września. Wobec naporu Niemców na północy 22 DP otrzymała rozkaz odejścia dalej na wschód,do rej.Miechów-Słomniki.Jednostki gen.Sadowskiego pod naciskiem niemieckiego VIII Korpusu z opóźnieniem realizują odskok na linii Krzeszowice-Tenczynek -Alwernia mając tylne straże jeszcze w Alwerni i pod Chrzanowem.
11 pułk piechoty o 5 rano dociera do Szczakowej.Tu organizuje odpoczynek połączony ze śniadaniem.Jednostka jest w tym czasie atakowana przez niemieckie lotnictwo.O 6.30 wyrusza batalion forteczny idący przez Chrzanów i o godzinie 13 dociera do Płazy gdzie był już II batalion.O godzinie 7 ruszyła reszta pułku idąc przez Ciężkowice-Góry Luszowskie.Za Luszowicami pułk schodzi do lasu aby przepuścić idąca ta sama trasą 55 DP. Zwiad 11pp wszedł do Chrzanowa gdzie stoczył potyczkę z nieprzyjacielem. Zapada decyzja o ominięciu miasta i pójściu na Trzebinię. Na czele idzie III batalion wraz z I dywizjonem 23 pułku artylerii lekkiej dowodzonym przez kpt. Mazarakiego.Około godziny 14 pułk zostaje zaatakowany przez czołgi 5 DPanc gen.von Viettinghoff und Scheel i idzie w rozsypkę. Niemcy atakują na 4km odcinku od Trzebini do Bolęcina.Część II batalionu wycofuje się do lasu Bereska,część do lasu dulowskiego .Pluton kompanii ppanc tego batalionu organizuje obronę w Pile Kościeleckiej skąd ostrzelał niemieckie czołgi.III batalion i dyon artylerii zostały rozproszone.Około godziny 16 czołgi atakują na południe pd od Bolęcina i z rej.Pogorzyc i Zagórza.Atakowana jest również Płaza.Dowódca 11 pp obawiając sie odcięcia od 23 Dywizji postanawia wycofać się do Alwerni. Po zapadnięciu zmroku 11 pułk wycofuje się i w Młoszowej czeka na III batalion. Zwiadowcy odnaleźli tylko 7 kompanię tego batalionu.Nie doczekawszy się reszty III batalionu 11 pułk poszedł przez Dulowa i Krzeszowice w kierunku Krakowa. Po zmroku dowódca III batalionu,mjr.Bajtlik, zbierał rozproszone oddziały i po ich uporządkowaniu wycofał się do lasu dulowskiego.Batalion wyszedł na drogę Trzebinia-Krzeszowice gdzie natrafił na jakieś oddziały 11pp i po uzyskaniu informacji i kierunku marszu pułku przez Krzeszowice poszedł na Kraków. Droga był jednak blokowana przez ataki dywersantów co skutkowało decyzją o obejściu zagrożonego rejonu przez Olkusz.Batalion stoczył walkę pod Bydlinem prawdopodobnie z jednostka rozpoznawczą niemieckiej 27 Dywizji Piechoty,która w tym dniu,około godz.14 zajęła Pilicę i ruszyła na Wolbrom.Według relacji Dziadka była to krótkotrwała potyczka. W innych opisach spotkałem się z określeniem „ciężkie walki pod Bydlinem”.Sądzę,że określenia te dotyczą dwóch różnych epizodów-potyczki III Batalionu i walki 22 Dywizji Piechoty,które w różnym okresie natknęły się pod Bydlinem na niemiecki zwiad poruszający się pomiędzy zbieżnymi trasami polskiej 22 DP i sił niemieckich. Wieczorem w miejsce 27DP pojawiły się w Pilicy idące w ślad za nią oddziały 68 DP.
5 września
Rano 22 DP była w marszu do rejonu Miechów-Słomniki i przed południem osiągnęła rejon Miechów-Czaple Wielkie-Wysocice-Bocieniec-Celiny.Tylne straże stoczyły pod Gołczą potyczkę ze szpicą 27 DP.Osłaniająca jednostkę od północy kawaleria dywizyjna stoczyła pod Wolbromiem potyczkę z oddziałem rozpoznawczym tej samej dywizji,która w tym dniu osiągnęła Pilicę i podążała w kierunku na Wolbrom - Miechów.Przypuszczam,że dowódca III batalionu znając określony we wcześniejszych rozkazach kierunek wycofywania się Armii „Kraków” szedł w kierunku Miechowa.Mając jednak odciętą najkrótszą drogę przez Wolbrom poszedł bocznymi drogami bardziej na północ kierując się przez Kąpiele Wielkie na Żarnowiec z zamiarem skręcenia stamtąd w stronę Miechowa i Słomnik.5 września wieczorem lub rankiem następnego dnia żołnierze mjr Bajtlika znaleźli się w lesie pod Kleszczową i tu dalszy marsz został zablokowany.Na południu były już oddziały okrążające Kraków a droga Pilica-Żarnowiec była zablokowana przez jednostki najprawdopodobniej pochodzące 68 DP,która z Ogrodzieńca przez Pilicę szła na Żarnowiec. Mogły to też być inne oddziały VII Korpusu podążające w ślad za czołowymi jednostkami.

Jest kilka źródeł,do których na razie nie dotarłem więc temat pozostaje otwarty... na krytykę :grin:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2009, 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ostrożnie używałbym słowa "źródła". Są pomysły aby pobierać 10 % od przepisywaczy książek, zwolennicy pomysłu widzą najprostszy sposób to obciążenie adminów :wink:
Teraz poważnie. Armia Kraków miała za zadanie jak najszybciej przekroczyć Wisłę, potyczki które miały miejsce na Jurze miały zupełnie przypadkowy charakter i ich gloryfikowanie( walki 7 DP w okrążeniu są tutaj wyjątkiem), nazywanie małych utarczek bitwami to jest przerysowywanie obrazu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Śledzę temat od dłuższego czasu i moją uwagę zwraca pewien prosty fakt, mianowicie spora trudność dotycząca możliwości odtworzenia w miarę pełnej wrześniowej sekwencji zdarzeń. Nie chodzi tylko o 11 pp ale na przykład o sprawę precyzyjnej daty śmierci majora Wrzoska z 74 pp. O ile dobrze pamiętam Zieliński podaje inną niż ta umieszczona na symbolicznym grobie powołując się na relacje majora Pelca. Ogólnie wrzesień charakteryzował totalny chaos i ten stan przetrwał niestety niezmącony w jego historiografii dotyczącej zwłaszcza wydarzeń o mniej spektakularnym przebiegu i znaczeniu. Jeszcze trudniejszą sprawą było by pewnie odtworzenie przebiegu jurajskich wydarzeń wojennych ze stycznie 1945 roku, chociaż pewnie w tym względzie było by znacznie więcej relacji "osobowych źródeł dowodowych"
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 08:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Na szczęście słowo "bitwa" nie pojawiło się u mnie chyba ani razu :wink:
Cytuj:
Są pomysły aby pobierać 10 % od przepisywaczy książek
Mogę spać spokojnie.Admin też.Zebrałem i przepisałem nie są synonimami.To,że korzystałem z wiadomości z różnych książek to rzecz normalna.Autorzy żądający opłat pewnie robią to samo.Oprócz "twórczej kompilacji" doszły tu moje własne spostrzeżenia dotyczące powiązań między informacjami pochodzącymi z różnych źródeł [bo nie tylko z książek] a to nie jest zwyczajowym działaniem przepisywaczy :mrgreen:
Luki w wiedzy są poważne.Piątego września oddział mjr Bajtlika stanął pod Kleszczową a do potyczki doszło siódmego września.Co działo się w międzyczasie? Jest opracowanie w którym te informacje powinny być ale na razie do niego nie dotarłem. Jest niemieckie wydawnictwo,w którym są informacje o potyczkach pod Bydlinem i pod Wolbromiem. Niestety istnieje ryzyko,że po włożeniu dużej dozy wysiłku aby do niego dotrzeć okaże się,że całość informacji zamyka się w jednym zdaniu. gdyby to była szczegółowa data to już byłoby coś co wynagrodziło by wysiłki.
Jest informacja o spaleniu w tym czasie przez Niemców domu w Cisowej,w którym broniła się jakaś grupa żołnierzy polskich.Nie mam niestety bliższych informacji o tym czy była to grupa z III batalionu.W niemieckich dokumentach znalazłem nazwisko oficera poległego 7 września 1939 w okolicy Udorza co sugeruje,że poległ podczas potyczki z oddziałem mjr.Bajtlika. Brak niestety przydziału służbowego oraz informacji czy został pochowany na miejscu czy przewieziony do ojczyzny.

Zbieram materiały o walkach na Jurze w styczniu 1945.Obraz tych działań jest nadal bardzo zagmatwany.Co ciekawe większe luki mam w wiedzy o działaniach rosyjskich oddziałów niż o poczynaniach Niemców.Ci pierwsi rzadko piszą o działaniach na szczeblu niższym niż armia więc poza opisami działań na bezpośrednich kierunkach krakowskim i częstochowskim trudno cokolwiek znaleźć. Z jednostek działających w rejonie Pilicy niemiecka 75 DP nie doczekała się monografii.68 DP ma takie opracowanie ale w maszynopisie w niemieckim archiwum więc dostęp prosty nie jest.Trzeba by w imię wyższych celów uwieść jakąś Gretchen ale brak czasu :wink: mi nie pozwala...

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 11:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Data potyczki 7 września na tle ogólnej sytuacji Armii Kraków w tych dniach jest intrygująca.
Ale ja się na tym nie znam. Gdzieś w tle wcześniejszy wypad jakiegoś pododdziału KBK na tym kierunku i info, że grób w Kleszczowej to pokłosie zemsty Niemców za wcześniejsze mocne uderzenie KBK.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
Gdzieś w tle wcześniejszy wypad jakiegoś pododdziału KBK na tym kierunku i info, że grób w Kleszczowej to pokłosie zemsty Niemców za wcześniejsze mocne uderzenie KBK.
Jeżeli dobrze rozumuję to pod skrótem KBK masz na myśli Krakowska Brygadę Kawalerii chociaż kto wie bo to zbyt oczywiste rozwiązanie ;) Stąd moje pytanie kogo i gdzie zaatakował jakiś pododdział tej jednostki tak silnie,że spowodowało to brutalna reakcję Niemców? Chodzi mi o kierunek na południe od osi działania KBK bo ewentualne twierdzenie,że za potyczkę z 2DLek pod Zawierciem,Pradłami czy pod Szczekocinami odwet wzięła 27 DP kilka dni później pod Żarnowcem nijak mnie nie przekonuje.KBK z drugiego na trzeciego września odchodzi z rejonu Zawiercie-Myszków z zadaniem opóźniania marszu 2 DLekkiej,która atakowała pasem między liniami Janów -Lelów i Żarki-Kroczyce.Rozkaz d-cy Armii Kraków mówił jasno o działaniach opóźniających na odchodzącym od Jury kierunku północno-wschodnim bo z dotychczasowego przebiegu działań wynikało jasno,że to skrzydło frontu kieruje się na Kielce a dodatkowo,w skali strategicznej, zagraża otoczeniem Armii "Kraków" od północy.KBK miała zatrzymać Niemców pod Pradłami a 7DP miała ich zaatakować od północy i rozbić. Plan ten jak wiadomo posypał się "z winy" 7 DP. KBK zostaje zepchnięta z linii obronnej Pradła -Nakło i 3 września wieczorem 2 DLekka była nad Krztynią i Pilicą pod Szczekocinami. 3 Pułk Ułanów i 5 Pułk Strzelców Konnych cofają się dalej na Pińczów. 8 Pułk Ułanów został pod Szczekocinami odcięty od Brygady i częściowo rozbity cofał się w kierunku Jędrzejowa.Ten kierunek wycofania się Brygady był zamierzony już przed walką o czym świadczy to,że tabory stały w Goleniowach.Niewątpliwie jakieś oddziały KBK musiały cały czas rozpoznawać tereny na południe od osi jej marszu.To wynikało z zasad prowadzenia działań.Do tego czasu na południe od KBK była jednak ziemia niczyja a wchodzące na nią rezerwowe siły niemieckie oddalone były mniej więcej o dzień marszu od oddziałów polskich. Ta pustka na południu powtarza się w informacjach docierających do sztabu Armii "Kraków". Gdyby do 4 września jakiś pododdział KBK natknął się na Niemców na południu informacja taka jako super-pilna od razu trafiłaby do sztabu armii.27 DP pojawiała się w Pilicy dopiero 4 września.Są niepotwierdzone informacje,że jakiś oddział zwiadowczy tej dywizji był w Pilicy już 3 września wieczorem jednak wysyłanie w tym kierunku oddziałów zwiadowczych przez KBK z taktycznego punktu widzenia,zwłaszcza w sytuacji,w której znalazła się jednostka nie miało sensu a do mocnego uderzenia nie było sił i okazji.
p.s.2 DLekka miała dosyć okazji do zemsty na swoim kierunku działania.
7 września też mnie intryguje bo jest co najmniej dwudniowa luka w opisie działań. Być może w tym czasie oddział mjr.Bajtlika próbował ruchu w innych kierunkach i zawracał do lasu kleszczowskiego napotykając wroga? Może spod Bydlina nie poszedł od razu w kierunku Kleszczowej a próbował drogi przez Wolbrom na Miechów i stamtąd zawrócił? Niestety...
Cytuj:
ja się na tym nie znam.
:)
kolejne p.s. Tym razem ciekawostka.Niemiecka 68 DP w 1939 roku wchodziła do działań wojennych przez Jurę i wycofywała się przez nią w styczniu 1945 roku.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:26


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 43 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL