Teraz jest 28 mar 2024, 10:53




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2013, 20:49 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nieco na wschód od wsi Czepurka istnieje kompleks zabudowań zwany "Słomkowa Góra". Poniekąd jest to były majątek Raczyńskich. Jest jednak pewien kłopot. Na mapach przedwojennych nie ma po nim śladu. Miejscowi mieszkańcy twierdzą jednak, że dwór i zabudowa ma datowanie sięgające przynajmniej lat 20 -tych ubiegłego wieku. Spotkałem się też z opowieścią jakoby hrabia Raczyński powierzył władanie tym majątkiem osobie, która wyratowała jego syna z wypadku samochodowego. Wątek z tematu "zabytkowa motoryzacja i lotnictwo na Jurze".

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 gru 2013, 19:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Ten wątek nie drgnie. raczej... Ustaliłem jedynie, ze prawdopodobnie właścicielem dworku przed wojną był ktoś, kto zasiadał w zarządzie Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, a doglądał posesji niejaki Jakóbczak lub Jakubczak z Okrąglika. Kwestia kartograficzna wciąż stoi w martwym punkcie.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 15:15 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
To miejsce to Słonkowa Góra, nie Słomkowa.
Jednak nic nie wiem o tym miejscu.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 15:31 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Przyznam, że poczułem się nieco rażniej. Spodziewałem się, że w końcu ktoś zareaguje i wytknie mi rzekomy błąd. Rzekomy albowiem zdania co do nazwy są podzielone. Nawet wśród miejscowej ludności. Cholernie dziwny zakątek Jury... :evil:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 16:11 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Sprawdziłem na geoportalu... Obie nazwy występują równolegle.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 20:03 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
I jeszcze dla zobrazowania: czerwoną strzałką zaznaczyłem dwór, niebieską - komin czegoś co niegdyś z całą pewnością nie było piecem chlebowym..


Załączniki:
slom slon.png
slom slon.png [ 74.98 KiB | Przeglądane 12332 razy ]
komin slo.png
komin slo.png [ 88.01 KiB | Przeglądane 12332 razy ]
dwor.png
dwor.png [ 106.35 KiB | Przeglądane 12332 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 21:21 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
I to samo miejsce w 1935... Ludzie mówią co innego... Żeby jeden tak mówił... ale wszyscy?


Załączniki:
slon 35 2.png
slon 35 2.png [ 324.65 KiB | Przeglądane 12306 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 gru 2013, 22:55 

Dołączył(a): 29 gru 2007, 19:20
Posty: 504
Lokalizacja: Wancerzów
Dawno tam nie byłem. Mam gdzieś zdjęcie kapliczki znajdującej się w pobliżu zabudowań. Poszukam.

_________________
Rafał


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2013, 20:23 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Przyznam, że to niepojęta historia. Urząd w Janowie nie posiada żadnych danych na temat Słomkowej Góry w okresie międzywojennym. Mieszkańcy Czepurki twierdzą, że był to majątek Raczyńskich. Na mapach międzywojennych ani śladu zabudowań. Do tego informacja o nadaniu ziemi wybawcy syna Raczyńskich z wypadku samochodowego w czerwcu 1938. I dziś szczęśliwy traf. :) Ale naprawdę wolałbym wiedzieć cokolwiek na temat Pana Grabowskiego...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 19:55 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Według tego co usłyszałem dziś: W Urzędzie w Janowie nie ma żadnych danych bo... Do 1 września 1939 roku nic oficjalnie nie zostało tam zbudowanego. Zarządca dóbr Hrabiny Raczyńskiej - Grabowski we współpracy z Jakubczakiem - stolarzem i budowniczym stodół i drewnianych budynków rozpoczął budowę osiedla początkiem roku 1939. Dlatego na mapie z 1935 nic nie ma. Do początku wojny stały dwa domy, zajmowane przez obu w/w panów i jeden dom dla kogoś do tej pory niezidentyfikowanego. Być może właśnie wybawcy syna Raczyńskich. Do dziś w stanie sprzed wojny stoi dom Jakubczaka. W połowie wzgórza wraz ze studnią. Dom Grabowskiego jest dziś całkowicie przebudowany. Obecny właściciel przejął go już nie od Grabowskiego, ale od rodziny pochodzenia żydowskiego o nazwisku Tyl. Tak więc tajemnica kartograficzna wydaje się rozwiązana. Jest jeszcze parę elementów, co do których nie mam pewności. Jak wiadomo powszechnie wieża pałacu w Złotym Potoku została usunięta z przyczyn strategicznych. Słomkowa Góra była też prawdopodobnie budowana w podobnych celach... Szukam dalej :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 gru 2013, 10:15 

Dołączył(a): 12 maja 2007, 19:06
Posty: 139
Lokalizacja: Zawodzie k/Poczesnej
Tutaj kapliczka w Słomkowej Górze w której wspominał RafRaf.

http://photo.bikestats.eu/zdjecie,26036 ... gorze.html

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 lis 2021, 21:36 

Dołączył(a): 25 sty 2010, 18:55
Posty: 16
Lokalizacja: Częstochowa
Teren zwany Słomkową Górą należał do folwarku Czepurka, a ten do dóbr Janów vel Złoty Potok.
Dnia 29 maja 1935 r. Karol Raczyński sprzedał z dóbr Janów z folwarku Czepurka Józefowi Antoniemu Grabowskiemu synowi Pawła i jego żonie Alicji ze Szmittów Grabowskiej, zamieszkałym w dobrach Złoty Potok, należący do tego folwarku grunt o łącznej powierzchni 40.2348 ha, a konkretnie Józefowi Grabowskiemu 20.3221 ha za 5320 zł, a jego żonie Alicji 19.9127 ha za 5335 zł. Sprzedawany grunt nie był zabudowany.
Rodzina Grabowskich pieczętowała się herbem Jastrzębiec i należała do szlachty osiadłej na Podolu. Po powstaniu styczniowym Grabowscy stracili majątki, a Paweł Grabowski (ojciec Józefa) został administratorem dóbr Złoty Potok. Grób Pawła Grabowskiego, jego żony i dzieci znajduje się na cmentarzu w Złotym Potoku. Co do Józefa Grabowskiego to nie wiem, ale być może pochowany jest na cmentarzu w Janowie. To jest do sprawdzenia. Po II wojnie światowej Józef i Alicja Grabowscy nie utracili ziemi, gdyż nie przekraczała 50 ha i nie podlegała reformie rolnej. Kto ma dziś ten grunt tego nie wiem, jak pisze Rybak, jednak jest to już ktoś inny. Po II wojnie światowej w Słomkowej Górze u Grabowskich mieszkali niektórzy członkowie rodziny Steinhagenów i Knothów, właścicieli ziemskich i przemysłowców, którzy utracili swoje majątki. Właśnie w Słomkowej Górze zmarła Maria Knothe z domu Steinhagen ur.1.03.1847 r. - zm.14.07.1948 r. Jeśli więc Grabowcy nie mają już żadnych gruntów w Słomkowej Górze, to niestety nie wiem kiedy je sprzedali.
Skąd pochodzi sama nazwa Słomkowa Góra, tego nie wiem. Czy była tam wcześniej, czy też Grabowscy tak nazwali to miejsce po nabyciu tutaj ziemi?
W 2002 r. rozmawiałem ze starszym małżeństwem, które zamieszkiwało dworek w Czepurce, podnajmując go od rodziny Kurpiowskich. Oni co ciekawe powiedzieli, że Mieczysław Kurpiowski otrzymał dworek i ziemię w Czepurce za uratowanie syna Karola Raczyńskiego z wypadku samochodowego. Rybak pisze, że ta opowieść dotyczy osoby, która nabyła Słomkową Górę czyli musiałby to być Józef Grabowski. Jak widać to opowieść ta dotyczy nie wiadomo kogo, bo już pojawiają się różne wersje. Niestety pamięć ludzka jest zawodna. Teraz nie bardzo nawet już nie ma się kogo o to spytać.
Tymczasem odświeżyłem wątek Słomkowej Góry i nieco rozjaśniłem jej historię. Być może potomkowie Józefa Grabowskiego, o ile tacy są, mogliby powiedzieć jeszcze więcej. Może kiedyś się odezwą.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 10:53


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL