Teraz jest 31 maja 2020, 17:04
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 maja 2010, 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 mar 2008, 03:33
Posty: 319
Lokalizacja: Niegowonice
Z Kmitami to wiąże się taka historia:
na przełomie XVIII i XIX w. w ich posiadaniu znajdowały się m. in. wsie: Kuźnica Błędowska, Błędów część Grabowej i Niegowoniczek. Niegowonice natomiast były w posiadaniu Grabiańskich. Po rozbiorach tereny te zostały odcięte od parafii w Chechle i zaszła konieczność erygowania nowej placówki. Zarówno w Niegowonicach jak i w Błędowie istniały już kaplice – filie parafii Chechło. Obie też miejscowości podjęły starania o powołanie na swym terytorium nowej parafii. Wywiązał się więc konflikt Grabiańskich z Kmitami choć byli dość blisko spokrewnieni. Ci pierwsi okazali się nieco sprytniejsi i jeszcze w trakcie załatwiania wszelkich pozwoleń rozpoczęli przygotowania do budowy kościoła. Mieli też pewne wpływy w Księstwie Siewierskim, które po włączeniu terenów Niegowonic i Błędowa do dekanatu siewierskiego znacznie ułatwiły osiągnięcie celu. Tak więc dlatego parafia powstała w Niegowonicach a nie w Błędowie. Mimo, że zdecydowanie większa część parafii Niegowonice znajdowała się w posiadaniu rodu Kmitów, nie uczestniczyli oni w procesie budowy kościoła. Ich podpisów zabrakło na akcie erekcyjnym. Nigdy też nie wspierali kościoła w Niegowonicach, a zdecydowanie większa część rodu wszystkie obrzędy religijne dokonywała w Chechle.


Protoplasta polskiej linii Bonerów również nosił imię Seweryn, jednak jest mało prawdopodobne by został on pochowany w Polsce. Niemniej jednak jak widać imię to było dość popularne w tym rodzie więc może oprócz „naszych” dwóch Bonerów w Polsce żył jeszcze trzeci Seweryn?
Uważam, że nie należy wykluczać kościoła Mariackiego jako miejsca spoczynku jednego z Sewerynów. Byli bardzo wpływowymi ludźmi a Kraków przecież był stolicą. Choć z drugiej strony Stanisław Grzybowski podaje że Seweryn Boner (starszy) zlecił niemieckiemu malarzowi Hansowi Sues z Kulmbachu malowanie obrazów w kościele Mariackim. Może więc tablicę nagrobną umieszczono w kościele Mariackim by upamiętnić dobroczyńcę tej świątyni?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 07:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Pogoda mnie dobija.Ogarnia mnie "melancholia czarna niczym chmury na jurajskim niebie".Co prawda w historii pilickiego klasztoru franciszkańskiego zanotowano przypadek uleczenia tej przypadłości ale wolę własny sprawdzony sposób: szperać w książkach i w internecie trzy razy dziennie godzinę po jedzeniu :mrgreen: Osiek był dobrem zastawnym.Często przechodził z rak do rąk będąc zastawem w różnych zawiłych transakcjach.Jako taki niezbyt się nadawał na miejsce wiecznego spoczynku:

18 lipca 1543 Wincenty Nycz [To nasz jurajski Nycz,ten od kuźnicy] kupuje od Seweryna Bonera kasztelana bieckiego dobra Osiek i Charmęże za 2000 florenów węgierskich. Chyba jednak nie wszedł w posiadanie tych dóbr,ponieważ w 1549 roku pożycza kasztelanowi oświęcimskiemu Janowi Bonerowi 2400 florenów pod zastaw wcześniej wymienionych:Osieka i Charmęża.
[Historia wsi i parafii Bulowice autorstwa prof.Zięby]

1588.02.16
Król potwierdza zeznanie Seweryna Bonera (Bonar), starosty jurborskiego* i rabsztyńskiego, złożone przed aktami kancelarii koronnej w imieniu własnym i za zgodą obecnej Reginy Wołłowiczównej, córki zmarłego Eustachego Wołłowicza, kasztelana wileńskiego, żony Bonera. Zgodę na zeznanie wyrazili też dwaj świadkowie ze strony rodu żony, Andrzej i Jan Wołłowiczowie. Seweryn Boner zeznał nadanie dóbr dziedzicznych: wszystkich swoich części wsi Osiek z dworem i folwarkiem, wsi Charmęże, całej części wsi Bielawy, w powiecie oświęcimskim z cłami lądowymi i wodnymi, stawami, młynami, lasami, poddanymi a także z prawem patronatu nad kościołami tam się znajdującymi oraz tytułu dziedzicznego, Baltazarowi Porembskiemu z Wielkiej Poremby i jego spadkobiercom. Zgadza się też na wwiązanie przez woźnego w dobra. Uwalnia też Porembskiego ze zobowiązań ciążących na dobrach, z wyłączeniem sumy renty, czyli wyderkafu w wysokości 1 050 złotych, czyli dukatów w węgierskim złocie zapisanych na dobrach Osiek i Charmęże przez swoich przodków pewnym osobom. Zobowiązuje Porembskiego do ich spłaty. Stawi się na wezwanie w sprawie w sądzie grodzkim krakowskim lub nowokorczyńskim. Relacja podkanclerzego Baranowskiego.

*Może chodzi tu o Jurgensburg (Jurbork) w Inflantach
[Metryka Koronna]

1588.02.16
Król potwierdza zeznanie Baltazara Porembskiego z Wielkiej Poremby, pana na Grodźcu, złożone przed aktami kancelarii koronnej. Zeznał on dług 14 000 złotych wobec Seweryna Bonara z Balic, starosty jurborskiego i rabsztyńskiego. Spłacić ma tę sumę w dwóch ratach: 4 000 złotych na środę po Zielonych Świętach br., 10 000 na święto Obrzezania Pańskiego roku przyszłego. Spłaty dokonać ma przed aktami grodzkimi starościńskimi krakowskimi. Wadium w sprawie odpowiada długowi. Zobowiązuje się też, pod drugim wadium w wysokości 14 000 złotych, do przywiedzenia przed księgi wieczyste swojej żony Katarzyny Brodeckiej, córki Wacława Brodeckiego, z dwoma świadkami z jej rodu ojczystego, dla złożenia zeznania w sprawie. Zobowiązuje się stawić na wezwanie w sprawie w sądzie grodzkim krakowskim lub nowokorczyńskim. Relacja podkanclerzego Baranowskiego.

[Metryka Koronna]

1588.02.16
Król potwierdza zeznanie Baltazara Porembskiego z Wielkiej Poremby, pana na Grodźcu, złożone przed aktami kancelarii koronnej. Zeznał on pokwitowanie Seweryna Bonera z Balic, starosty jurborskiego, rabsztyńskiego ze wszystkich zapisów i umów, które tenże zeznał ze zmarłym bratem Fryderykiem Bonerem, przed jakimkolwiek sądem lub urzędem Królestwa. Relacja podkanclerzego Baranowskiego.

[Metryka Koronna]

1588.02.16
Król potwierdza zeznanie Seweryna Bonera, starosty jurborskiego i rabsztyńskiego, złożone przed aktami kancelarii koronnej. Zeznał on przeniesienie inskrypcji z ksiąg grodzkich krakowskich do ksiąg kancelarii koronnej, zgodnie z umową. Zeznał on bowiem przed aktami grodzkimi starościńskimi krakowskimi 11 kwietnia (feria sexta post festum Sacrum Paschae) 1586 r. odstąpienie swoich dóbr Janowi Myszkowskiemu z Mirowa i jego spadkobiercom. Odstąpił wszelkie swoje prawa i zapisy ziemskie krakowskie wynikające z zapisu zmarłego Melchiora Krupki, pana na Mojkowicach, dla zmarłej Jadwigi z Kościelca, wdowy po kasztelanie sądeckim [Sewerynie Bonerze]*, matki Seweryna, dotyczące kamienicy dziedzicznej, zwanej Krupczyńska, w Krakowie przy ul. św. Floriana. Kamienica ta położona była na rogu koło domu Ludwika Echlara i obciążona zapisem 10 000 złotych po Jadwidze z Kościelca i bracie Seweryna, [Jakubie] Fryderyku Bonerze. Seweryn zgadza się na wwiązanie Myszkowskiego w sumę i kamienicę. Wadium w sprawie wynosi 10 000 złotych. Zobowiązuje się przenieść w ciągu roku ów zapis do aktów autentycznych królestwa, a także sprowadzić przed akta swoją żonę Reginę Wołłowiczównę z dwoma świadkami z jej rodu ojczystego dla dokonania zeznania. Dla każdego tych zobowiązań wadium wynosi po 10 000 złotych. Przed aktami kancelarii koronnej zeznała zgodę na zapis, zgodnie z umową, Regina Wołłowiczówna, córka zmarłego Eustachego Wołłowicza, kasztelana wileńskiego, z dwoma świadkami z rodu ojczystego, Andrzejem i Janem Wołłowiczami, jej braćmi stryjecznymi. Relacja podkanclerzego Baranowskiego.

[Metryka Koronna]

Kościół w Osieku stanowił zbór kalwiński w latach 1598-1617 [informacja internetowa bez podania źródła]...a Seweryn Boner młodszy zmarł w roku 1592r.Był jeszcze trzeci Seweryn Boner.Gdzieś mi przemknął przed oczami w papierach ale wtedy nie zwróciłem na to uwagi :roll: Jeśli mnie pamięć nie myli nasz Seweryn młodszy był jego stryjem.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 07:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
W "Jagiellonkach polskich XVI wieku" Przeździeckiego znalazłem fragment,który nasunął mi pewne przypuszczenia w związku z wspomnianą tu biżuterią znalezioną w Osieku:

Szóstego grudnia dopiero,w dzień o. Mikołaja, patrona Baru, dziedzicznego miasta Bony, odprawiły się w zamku wspaniałe zrękowiny. Ostroróg oddał księżniczce od króla Zygmunta pierścień przez Bonera kupiony. Był w nim osadzony wielki dyament spiczasty a w pośrodku obręczy wyryte słowa " z Pisma Świętego:Benedicat te Dem et crescere faciat in gentem magnam.

Być może Boner nie tylko w tym przypadku kupował biżuterię dla królewskich żon.Przy okazji mógł zamówić niemal identyczny wyrób na własne potrzeby.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 18:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1450
Może nie w temacie ale oprócz kaplicy Bonarów( Bonerów) funkcjonowało pojęcie Bonarowa Kula
Kulą Bonarowską zowiemy, bo za inwencią tego zacnego męża P. Jana Bonara, który był Rządcą wielgim (Wielkorządcą] wynaleziona: co ono był człek tłusty ale rozumu wielgiego i dowcipnego. Będzie jako jabłko ze dwu czasz złożone, a bywa z miedzi: wewnątrz łańcuch zamkniony w niej, a jeden koniec przynitowany bywa do jednej czasze, a do drugiej czasze drugi koniec łańcucha. Atoż skoro z działa ona kula wyleci, tedy one czasze rozskoczą się, a łańcuch jako szyroko rozciągniony między dwiema czaszami ile zajmie ludzi, tyle ich pobije. Do szturmu to dobra.
No i znowu technika i wynalazcy.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 19:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Młody skasuj post zanim go kibole przeczytają. Oj będzie się działo :mrgreen:
p.s. nie znałem Bonera jako technika - wynalazacy :!:

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 cze 2010, 07:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1450
Po latach nieustannej walki, podczas której częstokroć narażał się także członkom własnego obozu, musiał Sylwiusz w końcu osiedlić się i odpocząć w nieco spokojniejszym miejscu. W Kromołowie i Włodowicach - po przywróceniu do urzędu pasterskiego - mógł już spokojnie zająć się sprawami, które kiedyś zapoczątkował - pracy duszpasterskiej i kaznodziejskiej w duchu reformacyjnym i prawie całkowicie zaprzestał
Z tego też powodu postanowiono nałożyć karę na jednego z najbardziej nieprzejednanych wrogów arian, Jakuba Sylwiusza. Dnia 1 czerwca 1576 r., podczas obrad synodu generalnego w Piotrkowie, został on ekskomunikowany, a pod wyrokiem tym podpisało się wielu duchownych ewangelickich, między innymi ks. Grzegorz Camocius z Potoka.
a kaplica ariańska

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2019, 14:49 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 2607
Lokalizacja: Łeba
Czy cytowana powyżej "Kaplica BONAR" mogła znajdować się na terenie zamku w Podzamczu?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 sie 2019, 20:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 2607
Lokalizacja: Łeba
Chyba źle sformułowaniem pytanie. Zapytam inaczej. Czy ktoś z Was słyszał cokolwiek o kaplicy w zamku, w Ogrodzieńcu - kaplicy zamkowej?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2020, 07:37 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 2607
Lokalizacja: Łeba
W tym wątku piszę ostatnio sam ze sobą. Od roku nie mogę znaleźć wyjaśnienia kolejnej zagadki. Rok 1538.
- w Osieku rozpoczęto budowę kościoła pw św. Andrzeja
- erekcja kaplicy zamkowej w Ogrodzieńcu
- wmurowanie płyty nagrobnej Seweryna Bonera w kościele mariackim w Krakowie.
Ale...
Przecież Seweryn zmarł 11 lat później !
O co chodzi?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2020, 21:56 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 2607
Lokalizacja: Łeba
Jakież to dziwne, że niektóre odpowiedzi potrzebują odpowiedniego czasu....
Za Antoniewiczem: "W zamku ogrodzienieckim, na drugim piętrze istniała mała murowana kaplica, w której był ołtarz. Jednakże kiedy odprawiano w tej kaplicy mszę świętą, za każdym razem przynoszono portatyl. Była to przeto kaplica, w której nabożeństwa nie były odprawiane regularnie (...). Kaplica została erygowana 7 stycznia 1538r"
Za Dowmontem Giedrojciem (1899) : "śmiertelne epidemie w pierwszej połowie XVI-tego wieku: 1505-10, 1512-16, 1520, 1524-5, 1528-30, 1535, 1538, 1540, 1542-44, 1546-49."
Dlaczego Seweryn Boner zamówił tablicę nagrobną dużo wcześniej? Dlaczego umieścił ją w Krakowie?
Bo się po prostu bał.......

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 31 mar 2020, 23:03 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 2607
Lokalizacja: Łeba
Inaczej mówiąc: jeśli Seweryn zmarł na zarazę, to raczej nie został pochowany w kaplicy kromołowskiej, ani tym bardziej w kościele mariackim.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 31 maja 2020, 17:04


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Połomianin i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Zgodnie z nowelizacją prawa telekomunikacyjnego informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności


Strony współpracujące:

JuraPolska    Towarzystwo Jurajskie    Jurajska Informacja Turystyczna    Jura-Pilica.com    Związek Gmin Jurajskich

Jaskinie Jury    Jurajska Strona Alferka    Ojcowski Park Narodowy - informator turystyczny

it-jura.pl    Jurajski Serwis Turystyczny    jura.eko.org.pl   Informator Turystyczny Ojcow.pl   JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


Wydawnictwo

Zamek

Towarzystwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze

Malamuty w Potrzebie


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL