Teraz jest 28 mar 2024, 14:23




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 406 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lip 2007, 09:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
W weekend na zamku odbył się V Turniej Rycerski. Impreza była ciekawa, bardzo urozmaicona, swoim programem przyciągnęła wiele uczestników i widzów.
Poniżej przedstawiam parę zdjęć mojej produkcji, więcej znajdziecie pod linkiem:
http://www.olkuszanin.pl/index.php?opti ... y&catid=65

W Rabsztynie niedługo zacznie się częściowa odbudowa zamku. Sprawa jest już raczej przesądzona, gdyż gmina zarezerwowała odpowiednią ilość pieniędzy i w najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg. Jako pierwsza do odbudowy "pójdzie" brama wjazdowa.
Pomysł odbudowy jest bardzo ciekawy, tym bardziej, że zamek jest odbudowywany z pieniędzy gminy i nie został sprzedany prywaciarzowi.

Większość forumowiczów widziała już dwa mosty prowadzące do zamku. Niestety po zbudowaniu nikt nie interesował się zakonserwowaniem dolnego mostu i widoczne są już pierwsze ubytki, a mianowicie dziury na wylot! Po pierwszym dniu musieli dobudować prowizoryczny kawałek mostu, ponieważ z tego co widziałem, odpadła belka nośna spod spodu...

Wszystkich zapraszam do dyskusji na temat zamku.

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 11:13 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W/g mnie jest to trochę niebezpieczny trend.
Już wyjaśniam z jakiego powodu - Orle Gniazda w świadomości większość osób są ruinami zamków, które sporo świadczą o historii terenu, zmienności dziejów itp.
Zostały one kilkadziesiąt lat temu zabezpieczone w formie trwałych ruin, a że czas nie stoi w miejscu, ruch turystyczny też nasila się znacznie zaistniała potrzeba "zrobienia" czegoś z zamkami. W mojej opinii lepiej gdyby zakonserwowano mury w obecnej postaci, a tam gdzie to konieczne dodano elementy zabezpieczające i ułatwiające zwiedzanie (niewielkie podesty, barierki, schodki dobrze wkomponowane w obiekt historyczny).
W chwili obecnej mam obawy że przykład Bobolic zachęci właścicieli/zarządców terenów na których leżą pozostałe zamki do różnego rodzaju odbudów/dobudów/rekonstrukcji czego efektem będzie całkowite zniszczenie walorów krajobrazowych, ot powstanie szereg mnie lub bardziej udanych wizji dawnych budowli połączonych z mnóstwem straganów.
Tu ważna uwaga - absolutnie nie jestem przeciwnikiem stoisk handlowych na dziedzińcu Ogrodzieńca, czy innych obiektów, chodzi mi głównie o ich ilość i o to co się tam sprzedaje :x
Pomyślcie jak niesamowicie wyglądał by dziedziniec gdyby stragany były mocniej stylizowane na wieki przeszłe, łącznie z ubraniem sprzedawców, sprzedawano by faktyczne wyroby rzemiosła (nie mylić z Cepelią), plus jakieś proste żarełko :mrgreen: przy odrobinie aranżacji nawet kolorowe książki/przewodniki/widokówki ładnie wkomponowały by się w obraz całości.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Ostatnio edytowano 15 lip 2007, 21:03 przez Michał, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 13:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lip 2007, 12:59
Posty: 848
Lokalizacja: JAWORZNIK
Witam.
Zgadzam się z szanownym przedmówcą, powszechny tręd odbudowy doprowadzi do tego ,że za lat kilkadziesiąt otaczać nas będą tylko mniej lub bardziej udane repliki otoczone jarmarczną scenerią. Uważam że należyte zabezpieczenie budowli w postaci trwałych ruin jest zdecydowanie właściwsze .
Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 16:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2005, 07:16
Posty: 422
Lokalizacja: Klucze
Zdecydowanie zgadzam się z Michałem. Poza tym jeśli ktoś bierze się do odbudowy np. zamku Ogrodzienieckiego, to mnie zaraz nasuwa się pytanie: a do którego okresu historii się cofamy z odbudową i dlaczego? Forma pierwotna? Nie da rady, od tej pory zamek był przebudowywany i rozbudowywany wielokrotnie. No to który okres późniejszy? Problem rozwiązuje się sam, jeśli zostawić ruiny w spokoju, zakonserwować żeby nie niszczały, zadbać o okoliczną infrastrukturę, jakiś hotel, parkingi itp. Odbudowywanie ruin to doklejanie nosa Sfinksowi, zostawmy je w spokoju przyszłym pokoleniom.
Inaczej widzę sprawę patrząc na pałac w Pilicy. Tutaj już można, a nawet trzeba podjąć prace, bo to w zasadzie nie są ruiny, tylko obiekt bardzo zaniedbany. Wykosić te drzewa z bastionów, uporządkować park i ową aleję wielogatunkową, która w ogóle nie wygląda na żadną aleję, zwykła droga w pole. Szczytem głupoty jest dla mnie odbudowywanie zamku na Górze Birów, po kiego to robić, lepiej byłoby samą górę pozbawić tych krzaków i drzew-chwastów. Równie dobrze można by Grodzisko Pańskie odbudować i zrobić tam knajpę. Bleeee.....

W Rabsztynie można by te ruiny oczyścić, wywalić gruz z wnętrza, zrobić jakieś schody, żeby turyści nie masakrowali wzgórza, tu i ówdzie zagrodzić, żeby się łatwo nie dało przejść. Można sprzedawać jakieś bilety, ale trzeba coś tym turystom, którzy tutaj ściągną zaproponować. Odbudowywanie starych ruin, które w świadomości ludzi "od zawsze" były ruinami to zły pomysł, to jak zmienianie krajobrazu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 18:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
po przeczytaniu waszych odpowiedzi, zdecydowanie popieram wasze stanowisko.

zamek powinien być odgruzowany, niedostępny we wszystkich partiach (po wycięciu drzew, mam wrażenie, że mury narażone są bardziej na warunki atmosferyczne i po prostu rozpadają się w oczach, o czym może świadczyć kilka niewielkich obsypów z zamku dolnego.

wie ktoś może w którym roku został wzniesiony zamek dolny i brama wjazdowa, która zachowała się do dzisiejszych czasów? Z informacji podanych w gazecie Krakowskiej wynika, że brama zostanie odbudowana w XIV wiecznym stylu.

Wg mnie jeśli już mają przeznaczyć te 800 tys zł na zamek to mogliby podmurować i umocnić mury (ale nie czerwoną cegłą!), odgruzować zamek i choć częściowo nadbudować stołp na zamku górnym i spróbować trochę odgruzować studnie, która mogłaby stać się bardzo ciekawą atrakcją na zamku. Materiału mają pod dostatkiem (gruzy i mur graniczny obok zamku, oraz sporo czerwonego piaskowca).
Zobaczymy jak się losy potoczą.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 20:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
następne miejsce, w którym mnie nie zobaczą, ale może inni przyjadą :wink: , dla mnie to już kolejny rok omijania Jury w sezonie, na szczęście jest jeszcze gdzie jechać


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 21:33 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Kolejne zamki idą pod młotek, a my sobie tylko dyskutujemy.
Wszyscy protestują - jedni bo za mało kasy inni bo ptaki się zabiją jak będzie pokaz sztucznych ogni, a My tylko piszemy. A może tak w końcu jakoś zareagować, pokazać chociaż na piśmie że jest spora grupa ludzi którzy nie chcą zwiedzać zamków z XXI w.
Bobolice, Mirów, Rabsztyn........................... pewnie zakończy się to na Udorzu :twisted:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2007, 23:06 

Dołączył(a): 10 lut 2005, 15:52
Posty: 263
No to na co czekasz? Zaproponuj jakieś pismo i ruszymy. Ja ze swojej strony oferuję oprócz podpisania pisma, jego rozpropagowanie na stronie internetowej Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, Jurajskiego Ekologicznego Serwisu Informacyjnego, magazynu "Jurajskie krajobrazy", wśród organizacji ekologicznych (którym drogie sa nie tylko walory przyrodnicze ale równiez sprawy kulturowe) oraz zajmujących się zabytkami i architekturą (tu kontakty mam troche mniejsze), dziennikarzy krakowskich.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lip 2007, 06:14 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Ja jestem nikim wśród Was autorytetów w zakresie przyrody i ochrony Jury. Na tym forum nie brakuje przewodników i działaczy turystycznych i to oni mogli by coś lepiej wskurać, a nie ja szaraczek.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2007, 14:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Są strategie rozwoju gmin, powiatów. Każdy sobie. Może tak opracować strategię ochrony
Jury( a może taka jest tylko my o tym nie wiemy) z uwzględnieniem różnych opcji ochrony zabytków. Stada owiec ( ale tylko olkuskich -1200 zł sztuka) to ekologiczne kosiarki a konie to zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Kto to wymyślił ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2007, 19:03 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
mlody napisał(a):
... Stada owiec ( ale tylko olkuskich -1200 zł sztuka) to ekologiczne kosiarki a konie to zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. Kto to wymyślił ?

A co w powyższych stwierdzeniach nie tak?
Jeżeli chcemy przywrócenia krajobrazu sprzed kilkudziesięciu już laty to należy usunąć znaczną część zarośli i lasów. Można to zrobić mechanicznie (admin i u469 wiedzą co nieco na ten temat :mrgreen: ) tylko że nie rozwiązuje to problemu odrostów które pojawiają się błyskawicznie. Żeby przekonać się o tym zapraszam do Rzędkowic nad np Turnię Kursantów - dla porównania
tak wyglądał ten teren 1,5 roku temu.
Konie niestety są może nie zagrożeniem, ale dewastują i to w/g mnie na dużo większa skalę niż rowery ścieżki i szlaki. Erozja gleby naruszonej końskimi kopytami postępuje szybko, a do tego dochodzą organiczne "niespodzianki"

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 10 lip 2007, 19:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Jeżeli chodzi o obraz Jury sprzed lat to konie były tutaj od "zawsze" . Owce o wiele później
a w stadach dopiero w XIX wieku.Mnie nikt za dzieści lat nie wmówi że podstawowym zajęciem ludności był tutaj wypas owiec. Ogólnie to chodzi o wspólną koncepcję uwzględniającą interesy wszystkich miłośników Jury i jej ochronę. Ale rozumiem wszystko jest juz załatwone. Swoją drogą oglądał dzisiaj ktoś "Okiem kamery" i relację z poszukiwań tunelu z Bobolic do Mirowa.To jest tak jakby dalszy ciąg dyskusji( może też i reakcja właścicieli zamków na posty forumowiczów). Ja mogę w tym miejscu zadać tylko pytanie. Czy naprawdę wierzycie w skuteczność obrony ruin każdego zamku z osobna bez ogólnej strategii w zakresie ochrony warowni jurajskich na całym obszarze?


Załączniki:
Ogrodzieniec1.JPG
Ogrodzieniec1.JPG [ 62.66 KiB | Przeglądane 27366 razy ]
Konie w Ogrodzieńcu.JPG
Konie w Ogrodzieńcu.JPG [ 47.98 KiB | Przeglądane 27366 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lip 2007, 20:44 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
mlody napisał(a):
Jeżeli chodzi o obraz Jury sprzed lat to konie były tutaj od "zawsze" . Owce o wiele później
a w stadach dopiero w XIX wieku.Mnie nikt za dzieści lat nie wmówi że podstawowym zajęciem ludności był tutaj wypas owiec.

Zaraz powoli,
owszem konie w Polsce były "od zawsze", ale nie były to konie gospodarcze. Do prac rolnych chłopi zaczęli używać koni stosunkowo niedawno (pi razy drzwi zależnie od regionu około połowy XIXw.). Co do wypasu owiec na Jurze niestety wiedzy takiej nie posiadam i tak szczerze mówiąc jestem lekko sceptyczny z czysto praktycznego pkt widzenia. Kto chodził po terenach na których jest prowadzony czynny wypas ten wie że owieczki potrafią sporo wyprodukować naturalnego nawozu. Teraz wyobraźmy sobie odpoczynek pod skałkami na takiej łące ;) zresztą przejazd rowerem między Kiełkowicami i Bzowem też potrafi być atrakcyjny... Jednak problem ponownej sukcesji roślin należało by jakoś rozwiązać - coroczne koszenie jest wbrew pozorom dość kosztowne i czasochłonne, a zielsko rośnie błyskawicznie.

mlody napisał(a):
Ogólnie to chodzi o wspólną koncepcję uwzględniającą interesy wszystkich miłośników Jury i jej ochronę. Ale rozumiem wszystko jest juz załatwone.

Dlaczego tak uważasz, w/g mnie nic nie jest załatwione bo za bardzo nie ma kto tego załatwiać i koordynować, każda z instytucji czy stowarzyszeń tu działających ma jakieś tam ramy i zakres kompetencji, poza które nosa nie wychylają.
Przykładem są dwie działające na Jurze Północnej LGD które mają w statucie zacieśnianie wzajemnej współpracy, a jak jest w rzeczywistości? Dyrektor jednej z nich ma działać w tym kierunku, co z tego wyniknie i jak będzie to funkcjonowało to się okaże.

Przy okazji może napisz jasno o swoich pomysłach/przemyśleniach na ten temat.
Moje zdanie jest takie że nie można pozwolić na podział Jury na strefy wpływów, o ile jeszcze wewnętrzny podział na Jurę Południową (Krakowską) i Północną (Częstochowską/Śląską) jest do przyjęcia, to już jakieś podziały na zawierciańską, czy częstochowską jest dużym błędem.

mlody napisał(a):
Czy naprawdę wierzycie w skuteczność obrony ruin każdego zamku z osobna bez ogólnej strategii w zakresie ochrony warowni jurajskich na całym obszarze?

W/g mnie działania tego typu powinny być koordynowane i to nie w obrębie powiatu/województwa tylko jako całość. A że są to dwa różne województwa to... :?

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 lip 2007, 08:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Ponieważ jest to forum dyskusyjne staram się nie rozpisywać. Ale na większość nurtujących mnie pytań sam już odpowiedzialeś.
I Środowisko przyrodnicze
1/Owce olkuskie raczej nie nadają się do tych celów z wielu względów o czym doskonale wiedzą fachowcy.
2/Wzgórza jurajskie były miejscem wypasu bydła ( to se ne wrati) oczywiście tylko w pobliżu znanych do XIX wieku wsi i folwarków.
II Zamki
1/Podział administracyjny nie jest jedynym problemem. Różne formy własności też.
W przypadku zamków w Pilicy i Ogrodzieńca do tej pory problemów związanych z tym nie udalo się uregulować.
2/ Moim zdaniem powinno się znależć miejsce w filozofii ochrony zabytków- warowni jurajskich zarówno dla ruin jak i dla obiektów rekonstruowanych( z zachowaniem odpowiednich proporcji). Nikomu nie przeszkadza pomysł rekonstrukcji od podstaw zamku na Górze Birów w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodzieńca( ja widzę tutaj pewne zagrożenia ale jest to problem samorządu i ZGJ nie mój).
3/ Nie jest przypadkiem, że po transformacji ustrojowej pomysly rekonstrukcji tych zabytków powstały i zaczęto je realizować w obiektach będących w rękach prywatnych.
Nie bez znaczenia był tutaj też fakt,że zarówno Bobolice jak i Mirów należą do grupy, że się tak wyrażę ,mniejszych tego typu obiektów.
4/ Oczywiście należałoby zadbać aby pomysły rekonstrukcji zamków na całym obszarze nie staly się czymś powszechnym.

No i życzę aby los zrekonstruowanych już do tej pory obiektów nie byl podobny do ich pierwowzorów.
To nie Szwedzi( tak z reguły pisze się w przewodnikach) spowodowali, że wyglądają one dzisiaj tak jak wyglądają.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2007, 12:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
mlody napisał(a):
Ponieważ jest to forum dyskusyjne staram się nie rozpisywać.
Owce olkuskie raczej nie nadają się do tych celów z wielu względów o czym doskonale wiedzą fachowcy.


mimo że to forum dyskusyjne, mógłbyś coś o tych owcach napisać ? bo nie jestem fachowcem i nie znam żadnego


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 406 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 14:23


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL