Teraz jest 18 kwi 2024, 23:15




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:12 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Szczaw :P
Ale też:
wrzosy, wrzośce, różaneczniki, azalie, hortensje, żarnowiec, oczar, magnolie, borówki, żurawina, pieris, kiścień, golteria, żywotniki, jodły, cyprysiki ... wystarczy? :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:15 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oczywiście zapędziłem się w kozi róg, bo nie wiem jak to wszystko wygląda... Ech... A czy na kwaśnej ziemi mogą się pojawić błędne ogniki jak na bagnach?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:18 

Dołączył(a): 06 cze 2011, 13:09
Posty: 633
Za Wiki :
"...zjawisko błędnych ogników związane jest z samozapłonem gazów (głównie metanu) zawierających samozapalny fosforowodór, wydobywających się z gnijących szczątków roślin i zwierząt, lub też ze zjawiskiem bioluminescencji występującym u owadów z rodziny świetlikowatych...", więc raczej odczyn gleby nie ma na to wpływu. Chyba. Co na to Naczelny Chemik FJ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:21 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Litości. Miałem z chemii pałę. Mogą te ogniki pojawiać się w kwaśnej ziemi czy nie? Błagam. Chodzi o to, że podobne zjawisko miało miejsce na sąsiednim wzgórzu

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:32 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
W Łośnicach były kopalnie węgla brunatnego, może były metanowe? ;)

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:38 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Fakt. Hałdy widziałem, ale te przystają do wzgórz łośnickich od strony Zawiercia. Zielona cytowała opowieści
o ognikach od strony ul.Wyspiańskiego.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2020, 22:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Wszędzie gdzie obumierają szczątki organiczne(korzenie i inne), tam może pojawiać się metan.
Zimą gdy zmarznie wierzchnia część gleby i nie ma możliwości swobodnego ulatniania odkłada się w mniejszych czy wiekszych ilościach w przeróżnych miejscach pod ziemią.Wiedzą o tym doskonale monterzy utrzymania ruchu telekomunikacji,kablówek itp.żeby przed otwarciem studzienek kablowych robić sprawdziań na obecność metanu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 18:32 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Marianowski napisał(a):
Rybak napisał(a):
Jaka substancja rozkłada kość?

Ług sodowy,inaczej wodorotlenek sodu.Na Netfliksie wszyscy zawodowi mordercy tak pozbywją się ciał :wink:

Ciał czy kości? Ług sodowy jest równie silną zasadą co wapno gaszone i wg mnie rozłoży tkanki miękkie ale z kośćmi nie reaguje. Obiecuję że w najbliższym czasie sprawdzę to doświadczalnie używając kości indyka (bo innych raczej nie zdobędę...) i powiedzmy 20% roztworu NaOH. Zamieszczę fotorelację na Forum - może Michał nie zabanuje że nie na temat :wink:
Katarzyna_m napisał(a):
Za Wiki :
"...zjawisko błędnych ogników związane jest z samozapłonem gazów (głównie metanu) zawierających samozapalny fosforowodór, wydobywających się z gnijących szczątków roślin i zwierząt, lub też ze zjawiskiem bioluminescencji występującym u owadów z rodziny świetlikowatych...", więc raczej odczyn gleby nie ma na to wpływu...

Zarówno błędne ogniki jak i gnijące szczątki roślin najczęściej kojarzone są z bagnami a gleba i woda na bagnach mają wybitnie kwaśny odczyn. Rozpuszczają kości a z kolei konserwują tkanki miękkie szczególnie skórę. Chyba najsłynniejszym znaleziskiem takich szczątków ludzkich z bagien jest eksponowany w British Museum "Lindow Man"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 19:15 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Jest znacznie więcej, być może nawet bardziej spektakularnych znalezisk tego typu, jak choćby Człowiek z Tollund:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiek_z_Tollund


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 19:16 

Dołączył(a): 06 sty 2016, 18:55
Posty: 26
Ciąg dalszy "awanturniczo-przygodowej"soboty w Łośnicach.Rybak prosił o zamieszczenie fragmentu mapy z 1910r.


Załączniki:
Zrzut ekranu .png
Zrzut ekranu .png [ 334.24 KiB | Przeglądane 9982 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Ciał czy kości? Ług sodowy jest równie silną zasadą co wapno gaszone i wg mnie rozłoży tkanki miękkie ale z kośćmi nie reaguje. Obiecuję że w najbliższym czasie sprawdzę to doświadczalnie używając kości indyka (bo innych raczej nie zdobędę...) i powiedzmy 20% roztworu NaOH. Zamieszczę fotorelację na Forum - może Michał nie zabanuje że nie na temat

Smar,nie narażaj się Adminowi fotorelacją,tutaj jest wszystko wyjaśnione http://funerabilia.pl/blog/5-ciekawoste ... nie-robic/ dziwaczna strona :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 19:32 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
smar napisał(a):
Zarówno błędne ogniki jak i gnijące szczątki roślin najczęściej kojarzone są z bagnami a gleba i woda na bagnach mają wybitnie kwaśny odczyn.
To jeszcze a propos błędnych ogników - tylko raz miałem okazję zobaczyć na żywo - noc, zatopiony las i pełzające po kołyszącym się podłożu błękitne ogniki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 19:37 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Tak się złożyło że żona wygrzebała mi z kosza kość kurczaka wędzonego z resztkami tkanek miękkich (ścięgien) więc postanowiłem nastawić doświadczenie już dziś:
Załącznik:
doswiadczenie 001.jpg
doswiadczenie 001.jpg [ 88.16 KiB | Przeglądane 9967 razy ]

Użyłem zlewki teflonowej bo szklane są silnie korodowane przez roztwory ługów:
Załącznik:
doswiadczenie 003.jpg
doswiadczenie 003.jpg [ 120.16 KiB | Przeglądane 9967 razy ]

W trakcie odważania "ługu" na wadze pojawiło się równe 50g to już więcej nie dodawałem:
Załącznik:
doswiadczenie 004.jpg
doswiadczenie 004.jpg [ 81.77 KiB | Przeglądane 9967 razy ]

Do zlewki dolałem około 300ml wody demineralizowanej więc stężenie będzie niecałe 15%
A tu już nasza doświadczalna kostka w kąpieli ługowej:
Załącznik:
doswiadczenie 005.jpg
doswiadczenie 005.jpg [ 69.33 KiB | Przeglądane 9967 razy ]

Kolejne zdjęcie za tydzień. Sam jestem ciekaw co się nam ukaże :wink:
ps. mam nadzieję że moderatorzy nie usuną fotorelacji z tego doświadczenia...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 20:01 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
dziwaczna strona :mrgreen:
Jaka tam dziwaczna - syntetyczna i pouczająca. W szkołach powinna być obowiązkowa, bo niewiedza słono kosztuje :wink: :mrgreen:

smar napisał(a):
Kolejne zdjęcie za tydzień. Sam jestem ciekaw co się nam ukaże :wink:

Smar trzymam kciuki za eksperyment. Ufam tylko osobiście zweryfikowanym prawdom.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2020, 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1642
Lokalizacja: Częstochowa
Smar,ale fachowcy z linku twierdzą że trzeba wody wrzącej dla lepszego efektu,no ale Twój indyk nie był notowany :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 23:15


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL