Teraz jest 28 mar 2024, 14:54




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 06 maja 2014, 12:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2008, 19:37
Posty: 43
Lokalizacja: Skrzydlów
te zabudowania to są mury otaczające klasztor. widać je na zdjęciu z wiki :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_w_Mstowie
po drugiej stronie drogi jest Urząd Gminy


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 06 maja 2014, 20:16 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak sądziłem. Ale nie byłem pewien.. Dziękuję. W takim razie te zabudowania - dziś przyklasztorne - mogły być kiedyś przydworskie. Zwłaszcza, że w XIX wieku zazwyczaj po przeciwnej stronie drogi niż dwór i na złość Kościołowi stawiano karczmy.... Ale w tym przypadku to tylko domniemanie. Nawet patrząc na czerwone - jakby wejściowe - pilastry i krzyż - jakby ku przestrodze...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 06 lip 2015, 08:09 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
"Gmina zadbała nie tylko o zabytki żydowskie, oznaczyła również inne nieistniejące już obiekty, o których mało kto pamięta - np. dawny dwór czy kościół św. Stanisława, w którego miejscu wybudowano przed laty zlewnię mleka"

Cały tekst:
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... LokCzeLink


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 05 paź 2016, 09:08 

Dołączył(a): 04 paź 2016, 14:22
Posty: 2
Dzień dobry, mam pytanie lekko związane z Dworami tej okolicy. Znalazłem zapis, że mój praprapradziad był karbowym we dworze (mieszkał we wsi Jaskrów) w 1841 r. Czy mógłbym liczyć na pomoc, czy w Jaskrowie też był dwór, czy może chodzić bardziej o Mstów, a także kto wtedy był właścicielem (z postów wnioskuję, że Józef Zielonka). Są jakieś dokumenty opisujące służbę, opis funkcjonowania, itd. Znalazłem monografię mstowa, niewiele tam jest.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 05 paź 2016, 11:04 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Wiem, że są jakieś dokumenty XVIII-towieczne potwierdzające fakt istnienia tam dworu. Z całą pewnością był folwark. Jego zabudowania stały jeszcze w 1985 roku. Ok 1865 roku właścicielem był Ludwik Szaniawski. Poszukam.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 07 paź 2016, 16:10 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Witelon - zauważyłem, że zasięgasz języka na innych forach. Czy byłbyś w stanie zamieścić tu zdjęcia resztki zabudowań pofolwarcznych? Z tego co wiem, znasz jego dokładne położenie. Ja postaram się dorzucić foty z 1935 roku. Chyba tam jednak był dwór. Choć do dziś w to wątpiłem.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 08 paź 2016, 07:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Z pełnym szacunkiem dla osób, które wiedzą więcej ode mnie: nie każdy zamek zbudował Kazimierz III Wielki i nie każdy dwór na Jurze spłonął w czasie Wielkiej Wojny...
Poniżej zdjęcie dość niezwykłego budynku należącego do "Majątku w Jaskrowie". Pochodzi ono z roku 1935. Twarze musiałem wyciąć, gdyż nie posiadłem zgody na ich publikację
Jeśli jest to dwór - a to bardzo prawdopodobne - nie był drewniany, podobnie jak folwark.
Pytanie tylko gdzie stał...


Załączniki:
jaskrów 1935.png
jaskrów 1935.png [ 137.16 KiB | Przeglądane 14182 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 16 paź 2016, 16:30 

Dołączył(a): 04 paź 2016, 14:22
Posty: 2
Forum blokuje mozliwość umiesczania pdf (przynajmniej ja sobie z tym nie poradziłem).
Znalazłem dwie publikacje opisujące Mstów (i folwark w jednej z nich). Są tam też zdjęcia, które krążą po sieci. Obie publikacje są publiczne

https://drive.google.com/drive/folders/0BxlUG6v1TeaARUljNG5zQUk1VlU?usp=sharing


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 14 gru 2016, 22:13 

Dołączył(a): 14 gru 2016, 21:14
Posty: 1
Przypadkiem natrafiłem na kilka fajnych fotek dworu w Wancerzowie zainteresowanym mogę wysłać na e maila . Może ktoś z was posiada unikatowe zdjęcia dworu Skrzydlów


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Mstowie
PostNapisane: 02 gru 2021, 20:49 

Dołączył(a): 25 sty 2010, 18:55
Posty: 16
Lokalizacja: Częstochowa
Cały problem bierze się z tego, że we Mstowie i w Wancerzowie znajdowały się folwarki. Mstów i Wancerzów przedzielone są rzeką Wartą.
Urząd gminy Mstów mieści się w Wancerzowie.
Mstów w I Rzeczypospolitej należał do klasztoru Kanoników Regularnych Laterańskich we Mstowie. W 1796 r. nastąpiła konfiskata dóbr ziemskich posiadanych przez kościół rzymsko katolicki przez zaborcę pruskiego. Mstów z folwarkiem stał się własnością państwową i wszedł w skład ekonomii rządowej Poczesna.
Dnia 28.12.1877 r. folwark Mstów wraz z innymi dobrami został nadany na własność carskiemu generałowi Wasilijowi Zabołockiemu, po którym dziedziczyła jego córka Elżbieta Gotowcew. Na terenie Królestwa Polskiego po powstaniu listopadowym i styczniowym szereg dóbr ziemskich otrzymali wysokiej rangi oficerowie carscy za zasługi dla Imprerium Rosyjskiego, również za tłumienie polskich powstań. Takie majątki określano nazwą "majorat". Folwark Mstów wszedł w skład majoratu Wasilewo, którego nazwa pochodzi zapewne od imienia Wasilija Zabołockiego. W skład majoratu Wasilewo wchodziły następujące miejscowości: Folwark Siedlec, folwark Mstów, folwark Dźbów, folwark Hutki, folwark Rększowice, folwark Wierzchowisko, folwark Kamień, dział gruntu z dóbr Wyczerpy Dolne a dołączony do folwarku Kamień w pow. częstochowskim. Folwark Kniatów, folwark Stempno, folwark Szynkielew w pow. wieluńskim. Folwark Łęki w pow. łęczyckim. Folwark Dąbrowa, osada młynarska Dąbrowa, działek łąki w Stoczku, osada karczemna Dąbrowa, osada kuźnicza Dąbrowa, osada karczemna Taraska, folwark Karczunek w pow. opoczyńskim. Osada leśna Ryś, osada leśna Łęki, osada strzelecka przy osadzie leśnej Ryś, osada leśna przy osadzie leśnej Łęki w pow. wieluńskim. Na mocy ustawy z 25.07.1919 r. majoraty przechodziły na własność państwa polskiego. Wchodzące w ich skład folwarki były najczęściej parcelowane. To zapewne stało się z folwarkiem Mstów, bo nie ma o nim żadnej informacji w latach 20tych XX wieku. Zapewne folwark Mstów został szybko rozparcelowany, a zabudowania folwarczne wraz z kawałkiem ziemi nabył jakiś włościanin. Dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć, gdzie znajdowały się zabudowania folwarku we Mstowie, ludzie kojarzą tylko dwór i folwark w Wancerzowie i nie wiedzą nawet, że we Mstowie też był folwark. Być może we Mstowie nie było jakiegoś dworu, raczej tylko dom rządcy i zabudowania gospodarcze. Nie ma jakichkolwiek dowodów, aby generał Zabołocki kiedykolwiek tutaj mieszkał. Jedynie szczegółowa mapa Mstowa z początków XX wieku mogłaby pokazać położenie tego folwarku.
Folwark i dwór dóbr Wancerzów znajdował się za urzędem gminy Mstów. Czyli na południe od niego idąc w kierunku Skały Miłości.
Bronisław Szwejcer herbu Zadora nabył dobra Wancerzów 22.06.1876 r. od Feliksa Łuszczewskiego za 50.000 rubli. Bronisław Szwejcer zmarł 1.10.1921 r. w wieku 82 lat. Z żoną Stefanią z Chrzanowskich dzieci nie posiadał, aczkolwiek we Mstowie żyła kobieta, o której wszyscy mówili, że jest jego córką z nieprawego łoża ze związku ze służącą. Ponieważ jednak nie posiadał legalnego potomstwa to majątek Wancerzów zapisał swojej wychowanicy Helenie z Kaulberszów Łąckiej i jej dzieciom, które miała w małżeństwie z szambelanem Karolem Łąckim (zm. 1920).
Było to czworo dzieci: Stefania z Łąckich Szwajkart, Maria z Łąckich Schally, Zofia z Łąckich Jancewicz, Karol Bronisław Łącki. Warto tutaj wspomnieć o Marii z Łąckich Schally, która była żoną Kazimierz Schally, generała Wojska Polskiego. Posiadała z nim syna Andrzeja Schally ur. 1926 r. profesora biochemii w USA, który w 1977 r. otrzymał nagrodę Nobla.
W 1945 r. właścicielami majątku Wancerzów byli Karol Bronisław Łącki, Stefania z Łąckich Szwajkart, Zofia z Łąckich Jancewicz. Ich matka oraz siostra sprzedały im w międzyczasie swoje części. Aczkolwiek Stefania z Łąckich Szwajkart zmarła 24.03.1935 r., ale nie zrobiono po niej postępowania spadkowego więc formalnie nadal figurowała jako współwłaścicielka dóbr Wancerzów.
Nie wiadomo kto i kiedy wybudował dwór w Wancerzowie. Dwór spłonął w 1944 r. Zabudowania folwarczne istniały jeszcze w okresie PRL, a niektóre do początków XXI wieku. W końcu jednak gmina postanowiła wszystko wyburzyć i uporządkować teren. Wśród drzew, będących pozostałością parku dworskiego ustawiono ławeczki, zbudowano plac zabaw, a w pobliżu boisko i kort. Ustawiono też tablicę informacyjną na której napisano o istnieniu w tym miejscu dworu i folwarku należącego do rodziny Łęckich, czyli przekręcono nazwisko ostatnich właścicieli. Na kilku fotografiach na tej tablicy ukazano nieistniejący dwór i zabudowania folwarczne.
W Jaskrowie natomiast znajdują się jeszcze pozostałości zabudowań folwarcznych tj. rządcówka, czworaki, częściowo zachowany ceglany mur otaczający niegdyś całe założenie. Położone są przy ul. Starowiejskiej. Dwór w Jaskrowie spłonął w czasie działań I wojny światowej w 1915 r. Jego ruiny stały jeszcze w latach 20tych XX wieku, ale nie wiem kiedy ostatecznie zostały rozebrane. Dwór znajdował się na wschód od zbudowań folwarcznych, bliżej ulicy Częstochowskiej. Ostatnim właścicielem dóbr Jaskrów był Cyprian Apanowicz - dyrektor elektrowni w Częstochowie. Mieszał w Częstochowie w Alei NMP, w Jaskrowie bywał okazjonalnie. Majątkiem zarządzał administrator.
Poniżej tablice informacyjne ustawione z inicjatywy urzędu gminy we Mstowie na terenie folwarków w Wancerzowie i Jaskrowie.
Załącznik:
55.Dwór w Wancerzowie.jpg
55.Dwór w Wancerzowie.jpg [ 145.94 KiB | Przeglądane 5430 razy ]


Załączniki:
11.Dawny Jaskrów tablica.jpg
11.Dawny Jaskrów tablica.jpg [ 77.25 KiB | Przeglądane 5430 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 14:54


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL