Teraz jest 28 mar 2024, 14:57




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 19 sty 2020, 14:10 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
sław Miro. Jesteś niesamowity. Ale coś mi tu nie pasuje. Niejaki Jarzyński , przypuszczalnie Feliks korespondował z gubernatorem radomskim Ostrowskim w marcu 1863. Był wtedy wójtem gminy Niegowa. Do danych postaram się dotrzeć dopiero w piątek :oops:


Miałeś rację Rybaku, Wójtem Gminy NIEGOWA był w tym okresie Feliks Jarzyński.
Ale...miał też rację i dobrą pamięć Faustyn Świderski pisząc kilkanaście lat później w jednej z korespondencji - "W roku 1862 byłem wybrany wójtem..."
A rozwiązanie jest zaskakujące, ale i proste. Oto ono na załączonym obrazku.
Więcej szczegółów o Gminie Mzurów w temacie "Dwór w Mzurowie".


Załączniki:
pieczęć, Wójt Gminy Mzurów.jpg
pieczęć, Wójt Gminy Mzurów.jpg [ 50.75 KiB | Przeglądane 8853 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 19 mar 2020, 00:36 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Odkrycie rudy żelaza w majątku zdowskim, krótka notka z 1898 roku


Załączniki:
ruda żelaza w Zdowie, Tydzień 11, 13-03-1898 r..jpg
ruda żelaza w Zdowie, Tydzień 11, 13-03-1898 r..jpg [ 17.4 KiB | Przeglądane 8416 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 19 mar 2020, 01:23 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Przyznam , że informacja o stanie posiadania dworu do roku 1945 pochodzi od mieszkańców Zdowa. Podobno właściciel dworu i jednocześnie Fabryki Żeliwa w Zawierciu, pomagał partyzantom polskim w rejonie Włodowic. Został zastrzelony w 1945 roku... przez ... Rosjan. Dziś natrafiłem na krótką charakterystykę rodu Erbe. Rodzi się z niej moje podejrzenie, że owym "przemytnikiem" między Rzeszą, a GG i dostawcą broni, był syn Ernesta Erbe - Aleksander.
Ernest Erbe - (? - 1934 lub 1935) - niemiecki imigrant - luteranin, założyciel w 1886 roku Kużnicy dającej początek pierwszej w kraju Fabryki Wyrobów Lano-Kutych "E.Erbe" w Zawierciu. Wyjechał do Niemiec w 1920 lub 1923 roku
Aleksander Ludwik Erbe - (7.09.1887 - ?) syn Ernesta, od 1918 właściciel Fabryki, wójt gminy Poręba Mrzygłodzka
Rudolf Erbe - syn Ernesta. Wyjechał do Niemiec z ojcem
Edwin Erbe - syn Aleksandra, żona Danuta, dwie córki, założyciel klubu sportowego "Łącznik". Zmarł w 1983 roku w Warszawie
Maria Węgierska - córka Aleksandra


Fotografia Aleksandra Erbe z końca lat dwudziestych XX wieku.


Załączniki:
Aleksander Erbe, Kalendarz Ewangelicki 1929.jpg
Aleksander Erbe, Kalendarz Ewangelicki 1929.jpg [ 58.45 KiB | Przeglądane 8414 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 19 mar 2020, 19:43 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Przyznam , że informacja o stanie posiadania dworu do roku 1945 pochodzi od mieszkańców Zdowa. Podobno właściciel dworu i jednocześnie Fabryki Żeliwa w Zawierciu, pomagał partyzantom polskim w rejonie Włodowic. Został zastrzelony w 1945 roku... przez ... Rosjan. Dziś natrafiłem na krótką charakterystykę rodu Erbe. Rodzi się z niej moje podejrzenie, że owym "przemytnikiem" między Rzeszą, a GG i dostawcą broni, był syn Ernesta Erbe - Aleksander.

Aleksander Ludwik Erbe - (7.09.1887 - ?) syn Ernesta, od 1918 właściciel Fabryki, wójt gminy Poręba Mrzygłodzka

Rybaku, czy Tobie się udało ustalić/potwierdzić czy faktycznie to Aleksander Erbe został w 1945 roku zastrzelony?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 31 maja 2020, 20:25 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
Wychodzi na to że Tomasz Jarzyński, który korespondował w 1851 roku z Kurią na temat obsadzenia stanowiska plebana w Niegowie to Tomasz Teofil Jarzyński, s. Tomasza i Apolonii urodzony w 1792 roku, prawdopodobnie w Zdowie.
W 1828 roku w Krakowie bierze ślub z Marianną z Romanowskich Świderską, a w 1830 roku rodzi im się syn Feliks.
Feliks w roku 1857 bierze ślub z Joanną Teofilą Kułakowską, mają dwóch synów- Tadeusza i Władysława

Poniżej fragment Księgi metrykalnej chrztów i pogrzebów kościoła parafialnego we Włodowicach z aktem chrztu Tomasza Teofila Jarzyńskiego z 1792 roku. Urodził się we Włodowicach, nie w Zdowie


Załączniki:
akt chrztu, Tomasz Teofil Jarzyński., Włodowice, 1792 rok.jpg
akt chrztu, Tomasz Teofil Jarzyński., Włodowice, 1792 rok.jpg [ 121.44 KiB | Przeglądane 7546 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 29 gru 2020, 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
A propos Erbego. Członkiem AK był syn Aleksandra - Edwin.
Aleksander Erbe nie został zastrzelony przez Rosjan w 1945. Został wywieziony przez nich na Wschód. Po powrocie z zsyłki dopiero zginął, w nie do końca znanych okolicznościach w Zawierciu. Zdążył odwiedzić Porębę.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 30 gru 2020, 00:10 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
@młody. Dzieki za informację. wywiad środowiskowy siedem lat temu był jak zazwyczaj pobieżny. Ale kontekst rosyjski jest. Inny co prawda. :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 02 sty 2021, 13:23 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie znajduje się grobowiec rodziny Erbe.
Poniżej zdjęcia wykonane ostatniego dnia 2020 roku.
Data śmierci Aleksandra to wyłącznie rok- "zginął w 1945", być może więc w jego przypadku to tylko grób symboliczny.


Załączniki:
received_2887105601560741.jpeg
received_2887105601560741.jpeg [ 19.97 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
received_380625963235237.jpeg
received_380625963235237.jpeg [ 22.63 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
received_864040021017091.jpeg
received_864040021017091.jpeg [ 19.38 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
received_1368494023490220.jpeg
received_1368494023490220.jpeg [ 21.51 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
received_230331661819707.jpeg
received_230331661819707.jpeg [ 21.5 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
received_161086875359093.jpeg
received_161086875359093.jpeg [ 21.18 KiB | Przeglądane 6433 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 02 sty 2021, 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Grobowiec jest jak widać jeden z nowszych i wykonany jest po śmierci Edwina.
Nawet w internecie można znaleźć spis pochowanych na tym cmentarzy( z ksiąg ) i w spisie braqk Aleksandra Erbe.
Jeżeli zginął w Zawierciu to powinien być w księgach w Zawierciu ale niekoniecznie.
Generalnie powielana jest opowieść o jego zastrzeleniu w pobliżu hałd huty.
W powodzi info zaginał telefon do faceta, który znał dokładnie okoliczność jego śmierci.
Poznałem osobę, której ojciec razem A.E. był wywieziony do ZSRR. Niestety trudno jednoznacznie określić czy był tam kilka miesięcy czy kilka lat( akt zgonu to małe wyzwanie).Po powrocie odwiedzał rodzinę dawnych ewangelików ( dozorca cmentarza ewangelickiego w Porębie) . W opowieściach rodzinnych jest mowa o odwiedzinach ALeksandra ( tutaj był grób jego brata i matki?). Przy tej okazji info o jego wywózce( info nr 2 a jak dwóch mówi to samo to...).Na liście do wywozu ponoć znalazł się po uprzednim głosowaniu załogi fabryki i zadecydował jeden głos.
PS Jeżeli rodzina była powiadomiona o śmierci mogła przewieźć zmarłego, ale należy też brać pod uwagę trudne czasy i etc.teraz dochodzi do tego RODO.
No jeszcze malutki szczegół- pomysłodawca pomnika jak widać nie znał daty urodzenia Aleksandra a to już łatwiejsze-1886 r.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 02 sty 2021, 20:27 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
mlody napisał(a):
Grobowiec jest jak widać jeden z nowszych i wykonany jest po śmierci Edwina.
Nawet w internecie można znaleźć spis pochowanych na tym cmentarzy( z ksiąg ) i w spisie braqk Aleksandra Erbe.

W spisie pochowanych akurat Aleksander Erbe jest, z tym że podana data śmierci też wydaje się symboliczna- "zm. 1945-01-01 "
https://wawamlynarska.grobonet.com/grob ... =0&cinki=0


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 02 sty 2021, 20:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
mlody napisał(a):
A propos Erbego. Członkiem AK był syn Aleksandra - Edwin.


Trochę na ten temat udziału Edwina Erbe w konspiracji, a także ogólnie na temat fabryki E.Erbe znalazło się w wydanych w 1995 roku wspomnieniach Ludwiki Stach-Pęczkowskiej "Zawiercie – Auschwitz – Bergen Belsen", (Zbiór "Polska Partia Socjalistyczna w latach wojny i okupacji 1939- 1945", Warszawa, 1995)

Fragment 1:
"Potem stworzyliśmy stałą bazę funduszu pomocowego. Polegało to na stałym opodatkowaniu się naszych towarzyszy i ludzi pewnych. Byli nimi: Bronisław Micuła, Bronisław Stefan Micuła, Helena Micuła, Józef Micka – rzeźnik, Kazimierz Jagielak – ojciec, Kazimierz Borkiewicz – ojciec, Bogusław Pęczkowski, Stanisław Pęczkowski, Wacław Kowalczyk, Bronisław Rogoń, Stanisław Wencel – ojciec, Eugenia Gryszczuk – farmaceutka; pracownicy TAZ – Władysława Ludwik, Stanisław Baran, Stanisław Wyrwisz, Jan Leśniak, Antoni Nowakowski; Genowefa i Henryk Janoskowie – pracownicy Huty Szkła, Edmund Ziembowski, Ludwika i Stanisław Stachowie, Maksymilian Raczyński, Tadeusz Klimkiewicz, Czesław Labocha, Kazimiera Opydowa, Stanisław Sroka, Józef Płoński. Stefan Maszczyński, Jakub Dyja, dr Stefan Gawlik, Jan Kurek, Michał Kusiński, Stefan Rowecki, Edwin Erbe – syn właściciela firmy E. Erbe. Rozprowadzaniem zdobytych pieniędzy zajmowali się Feliks Bereza, Józef Płoński, Edmund Ziembowski. Byli to towarzysze cieszący się dużym zaufaniem rodzin i Komitetu naszej organizacji."

Fragment 2:
"Gdy wróciłam do Zawiercia, zaczęłam sama wertować chwila po chwili pracę Pacieja w organizacji i zaczęło mi się rwać, nie podobać wiele wypowiedzi, tłumaczeń, zapewnień. W konsekwencji postanowiłam więcej nie stykać się z Paciejem i nic z nim nie załatwiać. Postanowiłam go dalej obserwować. Do pomocy w tej sprawie poprosiłam Bronisława Stefana Micułę. Chętnie się zgodził i każdy po swojemu zaczął obserwację i wywiad. Paciej to czuł – zaczął więc mi przywozić mięso i śledzie, które lubiłam. Po wielkich targach przyjmował pieniądze od męża – ja w dalszym ciągu nie kontaktowałam się z nim. Szczytem wszystkiego była przyniesiona do nas przepustka do GG. Zrobiłam wielką awanturę mężowi, a ten dla mojego spokoju powiedział, że wyrobił mu ją E. Erbe właściciel fabryki, w której pracował, gdyż ma remontować i rozbudowywać jego majątek w Zdowie. W tym czasie towarzysze z Klucz dawali nam znać, że bardzo chcieliby się widzieć z mężem w celu utworzenia organizacji. Na wspomnianą przepustkę mąż był w Kluczach, nocował u swojego przyrodniego brata Wieśka Biernta. Po tym był w Zedermanie, swojej wsi rodzinnej, a ostatnim jego etapem były Słomniki. Podróż odbył w towarzystwie Pacieja."

Fragment 3:
"W maju 1942 r. mój mąż dostał sygnał od Żydów pracujących u E. Erbego, że szykuje się większe wysiedlenie z getta. Za kilka dni poruszenie olbrzymie, gdyż zjechało gestapo z Katowic, które otworzyło bramę getta. Żydów pognali na rynek, na którym byli już Żydzi z okolic Zawiercia, Bytomia, Tarnowskich Gór, Bogucic, a nawet z Zaolzia. Było ich – według relacji tych, którzy przeżyli – 6400. Po selekcji wywieziono 1600 osób do Oświęcimia, większość to kobiety, starcy i dzieci. Dużo zamordowano na miejscu. W domach były rabunki, gwałty. Wszystko to obserwowaliśmy z okien biura, które wychodziły na tory bocznicy kolejowej, niektóre na getto. Ogarniała nas groza, rozpacz i bezsilność."


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 02 sty 2021, 21:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Nie wiem jak to jest u ciebie ale u nas akt zgonu wypisuje się w miejscu śmierci osoby.
Wcześniej w spisie pochowanych AE nie było.
Dopiero jak ktoś odnalazł grób to pojawiło się.
Stach Pęczkowska była w GL PPS nie darzyła sympatią AK( można to przeczytać w innym fragmencie, gdzie uważa że AK był raczej organizacją marginalną w Zawierciu) a fundusz pomocowy to epizod. Edwin był członkiem AK i jego akta z ujawnienia zachowały się. 1.01.1945 to już mała ściema.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dwór w Zdowie
PostNapisane: 04 sty 2021, 14:18 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Akt zgonu z 1827 roku.
Owdowiały Antoni Uniszewski (lub Uniszowski, nie jestem pewien) to prawdopodobnie Ekonom majątku zdowskiego.


Załączniki:
akt zgonu, Rozalia Uniszowska, Zdów, 1827 r..jpg
akt zgonu, Rozalia Uniszowska, Zdów, 1827 r..jpg [ 191.89 KiB | Przeglądane 6355 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Teraz jest 28 mar 2024, 14:57


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL