Teraz jest 28 mar 2024, 13:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 kwi 2020, 01:02 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
A to sam Józef Gorczycki


Załączniki:
Józef Gorczycki.jpg
Józef Gorczycki.jpg [ 39.26 KiB | Przeglądane 7327 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2020, 11:37 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
"Ojciec mój Józef Faustyn Gorczycki urodził się w 1821 r. w mieście Turku, we dworku, który dziś jest plebanią dziekana. Babka moja czasowo mieszkała tam; dawniej miasta miały ziemię i należącą do Turku dzierżawił dziadek mój Antoni.
Ojciec mój wcale nie pamiętał swego ojca, tylko starszy brat Cyprian, choć mały jeszcze chłopiec, cokolwiek przypominał sobie. Utkwił mu też żywo w pamięci ślub matki z ojczymem Teodorem Doruchowskim. Były wtedy jeszcze te troje dzieci bardzo małe.
Ojciec mój ukończywszy szkołę wojewódzką w Kaliszu, odbył praktykę gospodarską i w dwudziestym piątym roku ożenił się z Konstancją Nieszkowską dnia 17 stycznia 1846 r. Ślub brał tylko w kalwińskim kościele, bo tak życzyła sobie rodzina mej matki, a czym podobno była zmartwiona matka mego Ojca.
Ojciec kupił wieś Kącik w piotrkowskiem od matki żony, to jest od babki mojej Joanny Nieszkowskiej, naówczas już wdowy. "

"Matka moja z Nieszkowskich Konstancja Gorczycka była bardzo starannie wychowana. Kończyła pierwszorzędną pensję, mówiła płynnie do śmierci językami: francuskim, niemieckim i po części, choć gorzej, rosyjskim. Miała 18 lat, jak wyszła za mąż za mojego Ojca. Miała 15 dzieci, z których dziesięcioro się wychowało:

Franciszek ożeniony z Kazimierą Brzezińską,
Bronisław ożeniony z Kazimierą Ostroróg-Sadowską,
Stanisława za dr Bronisławem Ruszczykowskim,
Teodor Ożeniony z Dorotą Rychterówną,
Maria z Ignacym Skawińskim, a następnie za Antonim Skrzyneckim,
Salomea – zakonnica (Maria Salomea),
Cyprian ożeniony z Cecylią Zaleską,
Konstanty umarł Kawalerem,
Dziewiątym dzieckiem byłam ja,
Józef ożeniony z Adaminą Fidlerówną."

Szukając informacji o Józefie Gorczyckim trafiłem na stronę prowadzoną przez Panią Małgorzatę Karolinę Piekarską, dziennikarkę i pisarkę. Jest ona prapraprawnuczką Józefa Gorczyckiego i Konstancji z Nieszkowskich. Na swojej stronie Pani Małgorzata zamieszcza m.in. fragmenty (w 30 odsłonach) pamiętnika Jadwigi z Gorczyckich Tyblewskiej, córki Józefa Gorczyckiego i Konstancji z Nieszkowskich, siostry swojej praprababki. Powyższe opisy pochodzą właśnie z tego pamiętnika.

Oto link do niego:
http://piekarscy.com.pl/?p=1380

W kolejnych wpisach fascynujące losy rodziny Gorczyckich i nie tylko.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2020, 12:10 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):

W kolejnych wpisach fascynujące losy rodziny Gorczyckich i nie tylko.


Oto link do wszystkich części pamietnika:
http://piekarscy.com.pl/?tag=pamietnik- ... ej&paged=4

Najstarsze znajdują się na dole strony, przechodzenie do kolejnych części poprzez "Nowsze wpisy"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2020, 12:26 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
PostTen post został usunięty przez markpm 05 kwi 2020, 18:19.

Powod:

na prośbę Autora


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2020, 13:06 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Kolejny akt urodzenia, wcześniejszy niż poprzednie, z 1854 roku, rodzi się Salomea Klementyna Gorczycka (wstąpiła później do klasztoru pod imieniem Marii Salomei).
Akt tym razem opisany wprost - "Kotowice Dwór".
Nie wiem w którym roku Gorczyccy wprowadzili się do Kotowic, ale wynika z niego, że w 1854 roku mieszkali już tutaj na pewno.


Załączniki:
Akt urodzenia Salomea Klementyna, Kotowice Dwór, 1854 rok._Easy-Resize.com.jpg
Akt urodzenia Salomea Klementyna, Kotowice Dwór, 1854 rok._Easy-Resize.com.jpg [ 176.78 KiB | Przeglądane 7278 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2020, 01:43 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
To jest chyba jakiś ślad dworu w Kotowicach i dziedzica Kotowic. Józef Gorczycki. 1858 rok.


Po roku 1858 Gorczyccy nadal mieszkają w Kotowicach, w 1860 roku rodzi się im syn Konstanty Maryan, który umiera jako roczne dziecko w 1861 r.


Załączniki:
Akt urodzenia Konstanty Maryan, Kotowice, 1860 rok._Easy-Resize.com.jpg
Akt urodzenia Konstanty Maryan, Kotowice, 1860 rok._Easy-Resize.com.jpg [ 239.06 KiB | Przeglądane 7242 razy ]
Akt zgonu Konstanty Maryan, Kotowice, 1861 rok._Easy-Resize.com.jpg
Akt zgonu Konstanty Maryan, Kotowice, 1861 rok._Easy-Resize.com.jpg [ 121.52 KiB | Przeglądane 7242 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2020, 10:50 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
sław Miro napisał(a):
w 1860 roku rodzi się im syn Konstanty Maryan, który umiera jako roczne dziecko w 1861 r.


Po roku 1861 Gorczyccy nadal mieszkają w Kotowicach, w 1862 roku rodzi im się tam syn Feliks Konstanty.


Załączniki:
Akt urodzenia Feliks Konstanty  Gorczycki,  Kotowice, 1862 rok._Easy-Resize.com.jpg
Akt urodzenia Feliks Konstanty Gorczycki, Kotowice, 1862 rok._Easy-Resize.com.jpg [ 180.23 KiB | Przeglądane 7226 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2020, 16:39 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Jeśli dodać do tego dane dziedziczki Kotowic z płyty nagrobkowej na cmentarzu we Włodowicach:
Anna z Kietlińskich Rychłowska, zmarła 29 października 1892 w wieku 62 lat,
to przynajmniej końcówka istnienia dworu jakoś tam się powoli rysuje.

W tradycji mówionej, Anna z Kietlińskich Rychłowska jest określana jako OSTATNIA dziedziczka. A jej mąż, Rychłowski, miał umrzeć nagle "tuż po ślubie" w kościele lub nawet zasłabnąć podczas ślubu (we Włodowicach - wg pamięciowych przekazów).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2020, 22:50 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Udało mi się dotrzeć do pewnego dokumentu (akt małżeństwa), nie dotyczy on może bezpośrednio dworu w Kotowicach, ma jednak pewien smaczek.
Otóż, w jednej z części pamiętnika (cz.6) zamieszczonego na stronie http://piekarscy.com.pl/
Pani Jadwiga Gorczyckich Tyblewska pisze tak:

" Na lato do nas na wieś zjeżdżało z miasta wiele rodzin, pamiętam w Lgotce (w Kieleckim) podczas lata zastawiano olbrzymie stoły na dworze. Przypominam tez sobie dwóch jakichś starców Boimskich, nie krewnych, zdaje się urzędników z Piotrkowa, którym przynoszono drugie śniadanie do ich pokoju, gdzie zaszliśmy my dzieci i śmieszyło nas to, że sprzeczają się o to, kto pierwszy chleb ukroi i weźmie kromkę. Byli bliźniętami. Mieli pewnie około 70 lat. Poprosił ich Ojciec nasz i jednemu poddał myśl ożenienia się ze stara panną Marią Szypowską, która u moich rodziców rezydowała od lat wielu i pobrali się. Ojciec mój miał tę Myśl, aby emerytura u Moskali nie przepadła i rzeczywiście owa panna Szypowska korzystała później z emerytury lat 16, a staruszek miał do śmierci opiekę osoby prawdziwie życzliwej i dobrej, a ona dom własny. Jeden z moich wujów żartował, że państwo młodzi mieli razem przy ołtarzu lat stokilkadziesiąt."

http://piekarscy.com.pl/?p=1578


Znalazłem dokument potwierdzający tę historię, sytuacja miała miejsce gdy Józef Gorczycki mieszkał w dworze w Kotowicach, a sam ślub odbył się w kościele parafialnym we Włodowicach w roku 1859, Józef Gorczycki był nawet świadkiem na tym ślubie (drugim świadkiem był aptekarz z Żarek)
Nie wiem z jakiego powodu (małżeństwo Urzędnika?) wymagane była specjalne zezwolenie wydawane przez Rządową Komisję Spraw Wewnętrznych i Duchownych na jego zawarcie, takie zezwolenie zostało udzielone.
Poniżej akt zawarcia małżeństwa w dniu 30 października 1859 roku przez Jakuba Bojemskiego z Marianna Szypowską.


Załączniki:
ślub, Bojemski-Szypowska, 1859, cz.1_Easy-Resize.com.jpg
ślub, Bojemski-Szypowska, 1859, cz.1_Easy-Resize.com.jpg [ 226.59 KiB | Przeglądane 7186 razy ]
ślub, Bojemski-Szypowska, 1859, cz.2.jpg
ślub, Bojemski-Szypowska, 1859, cz.2.jpg [ 234.43 KiB | Przeglądane 7186 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 01:57 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):
Jeśli dodać do tego dane dziedziczki Kotowic z płyty nagrobkowej na cmentarzu we Włodowicach:
Anna z Kietlińskich Rychłowska, zmarła 29 października 1892 w wieku 62 lat,
to przynajmniej końcówka istnienia dworu jakoś tam się powoli rysuje.

W tradycji mówionej, Anna z Kietlińskich Rychłowska jest określana jako OSTATNIA dziedziczka. A jej mąż, Rychłowski, miał umrzeć nagle "tuż po ślubie" w kościele lub nawet zasłabnąć podczas ślubu (we Włodowicach - wg pamięciowych przekazów).


Eugeniusz Rychłowski bierze ślub z Anną Kietlińską w styczniu 1858 roku, ale nie we Włodowicach, a w kościele w Drużbicach (ówczesny dekanat piotrkowski). Pan młody jest dzierżawcą dóbr...Kącik, a więc tych, których właścicielem był wtedy Józef Gorczycki.

Jeśli więc "tradycja mówiona" jest prawdziwa, to wychodzi na to, że Gorczyccy sprzedali dwór w Kotowicach dzierżawcy swojego majątku z piotrkowskiego i jego żonie, a sami przeprowadzili się w inne miejsce, prawdopodobnie działo się to około roku 1862-63.

O rychłej śmierci Rychłowskiego nie znalazłem nic, natomiast przeczyłby jej fakt, iż w listopadzie 1859 roku (a więc prawie dwa lata po ślubie) rodzi się mu w Kąciku córka (nadano jej imiona Wanda Eugenia Anna) i to Eugeniusz Rychłowski plebanowi w Drużbicach osobiście "okazuje dziecię płci żeńskiej".

Poniżej akt ślubu Eugeniusza Rychłowskiego z Anną Kietlińską, 1858 rok.


Załączniki:
ślub, Eugeniusz Rychłowski i Anna Kietlińska, 1858 r., Drużbice.jpg
ślub, Eugeniusz Rychłowski i Anna Kietlińska, 1858 r., Drużbice.jpg [ 180.8 KiB | Przeglądane 7174 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 09:00 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Bardzo żałuję, że z wątku tegoż zniknął fragment mapy z 1872 roku. No cóż, jest on obok w równolegle pisanym , więc odsyłam doń...
Chodzi mi o to, że tu i ówdzie na tejże mapie zaznaczone są domy przylegające do lub wręcz otoczone cieniutką kreseczką kwadracikami tudzież podobnymi figurami geometrycznymi.
Tak właśnie jest wokół zabudowań dworskich(?) w Kotowicach, ale też m.in. w Białej Błotnej, Pabianicach, Włodowicach, Zdowie itd.
W Mirowie i Bobolicach też coś takiego występuje. Nie ma tego w spisie znaków topograficznych dla map rosyjskich. Owszem są podobne, ale z wypełnieniem np sady.Ponawiam pytanie zadane już przed laty:
Czy mogą te kwadraciki oznaczać granice posiadłości przydworskich?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 10:17 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Chodzi mi o to, że tu i ówdzie na tejże mapie zaznaczone są domy przylegające do lub wręcz otoczone cieniutką kreseczką kwadracikami tudzież podobnymi figurami geometrycznymi.
Tak właśnie jest wokół zabudowań dworskich(?) w Kotowicach, ale też m.in. w Białej Błotnej, Pabianicach, Włodowicach, Zdowie itd.
W Mirowie i Bobolicach też coś takiego występuje. Nie ma tego w spisie znaków topograficznych dla map rosyjskich. Owszem są podobne, ale z wypełnieniem np sady.Ponawiam pytanie zadane już przed laty:
Czy mogą te kwadraciki oznaczać granice posiadłości przydworskich?


Chodzi o miejsce zaznaczone strzałką?
Ale to "coś" jest położone (przynajmniej na tej mapie) praktycznie w samym Mirowie, maksymalnie 200-300 metrów od zabudowań zwartej wsi. W Twoim pytaniu chodzi o to czy to "coś" miało jakiś związek z dworem w Kotowicach?


Załączniki:
1872, Mirów, Kotowice, strzałka.jpg
1872, Mirów, Kotowice, strzałka.jpg [ 112.9 KiB | Przeglądane 7144 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 10:52 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak. Ale między zamkami przy drodze po prawej stronie idąc do Bobolic jest też coś podobnego.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 11:27 

Dołączył(a): 02 sty 2008, 20:49
Posty: 629
Lokalizacja: Dupice
Takie twory to oznaczenie bogatszych zagród wyraźnie grodzonych np. murkiem. Kiedyś na wsiach nie było zwyczaju grodzenia działek inwentarz chodził luźno i pałętał się po całej wsi. Pozwolić sobie mogli na grodzenie bogatsi właściciele, wielkorolni, jak i zabudowa pańska "dworska".


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2020, 11:57 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Tak też sądziłem :D
Onegdaj (nie pamiętam czy z le_szkiem czy kusmankiem) szukaliśmy pozostałości po tej "Mirowskiej Zagrodzie" na lidarze. Przyznam, że zapomniałem już jaki był tego efekt.
Ale przy oznaczeniu "dwór" w Kotowicach widać na tej mapie conajmniej 5 budynków położonych w różnych punktach na tamtejszej pochyłości terenu.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 13:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL