Teraz jest 29 mar 2024, 06:00




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 maja 2020, 16:51 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Cieszę się, że masz pytania. Na część z nich myślę że mam odpowiedź. Moją wiedzę czerpałem z akt archiwum kościoła we Włodowicach pisanych przez moją ulubioną postać z przeszłości ks. Ignacego Belinę Czechowskiego, który ma epitafium w kościele wlodowickim (z błędem w słowie Belina. Ks Ignacy określał profesje stawajacym. PrzyAgacie było słowo "arkuszerka". Niestety jestem poza domem więc bardziej szczegółowo później. Nie mam niestety aktu urodzenia Antoniego. Była by to wisienka na torcie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 18:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Połomianin napisał(a):
Ks Ignacy określał profesje stawajacym. PrzyAgacie było słowo "arkuszerka".

Określał profesje stawającym przy okazji ich ślubu?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 22:42 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Wysłałeś mi świetny materiał ,lecz ja jeszcze nie posiadam możliwości odczytu. Jeżeli byś był tak uprzejmy i wysłał to na mojego maila : juralabocha@vp.pl byłbym wdzięczny. Co do Agaty akuszerki to jej zawód wynikł z faktu narodzin jej wnuczki
(skan w załączniku). no jak panna mloda zawód;akuszerka, :lol: Wyjaśniam skąd wiem ,że Łucji panieńskie nazwisko to Męcik. otóż jak pisałem w 1824 umiera jej syn Antoni świadkami zgonu był Krzysztow Męcik(pisownia oryginalna) wuj zmarłego. Wuj czyli brat matki. to proste jak kilometr drutu w kieszeni.
Ten post jednak miał być o dworze w Kotowicach a nie o rodzinie Labochów. A tym daleko do dworskich czy dzierżawców choć są przesłanki o pokrewieństwie z Kajetanem Żarskim. A tak na marginesie skąd zainteresowanie rodem Labochów.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 22:58 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Połomianin napisał(a):
Co do Agaty akuszerki to jej zawód wynikł z faktu narodzin jej wnuczki
(skan w załączniku). no jak panna mloda zawód;akuszerka, :lol:

Niestety nie ma załącznika


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 23:04 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Jestem tu nowicjuszem ,chyba nie mam uprawnień.Rozgryzan ten cały regulamin. :cry:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 23:06 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Powiadomiono mnie mailem ,ze mam materiał od Ciebie ,gdy kliknąłem link wyświetliło sie ze nie mam uprawnień


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2020, 23:08 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Mam za sobą sporo godzin za kółkiem i chyba spasuję na dziś ,pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2020, 12:24 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
No to teraz, na podstawie spisów ludności 1790/91 oraz tego co w różnych tematach zamieścili sław Miro, mefuxe, połomianin, a pewnie i inne osoby też, to wygląda mniej więcej tak:

1790 - właścicielem i mieszkańcem dworu jest Andrzej Kiełczewski i żona Zuzanna z Domaniewskich. Oboje Kiełczewscy zmarli w Rożnach (dziś powiat Radomsko), Zuzanna 1808, Andrzej 1819.
W spisie 1790 nie ma w ogóle wzmianki o "folwarku Kotowice-Mirów" czyli Gorzelni.

1808 - (z aktu zgonu) w Kotwicach "posesorem dzierżawnym" jest Kajetam Żarski lat 54. Jako "komor" mieszkał u niego brat - Wojciech Żarski, który akurat umarł w Kotowicach, w wieku lat 60. Żona zmarłego to "Maryanna z Oyrzanoskich". Poza Kajetanem i Wojciechem, był również Aleksy Żarski (w roku 1808 lat 30).

Od któregoś momentu i przez jakiś czas, Kotowice mają tego samego właściciela co Mirów.

1846 - tym właścicielem jest "Bogdański" - a istnieje nawet gmina Kotowice składająca się z Kotowic i Mirowa (źródło, którego jeszcze nie widziałem: AP w Kielcach: Tabella wykazująca uposażenie, obowiązki i powinności rolników po wsiach i miastach osiadłych w Kotowicach i Mirowie do dóbr głównych Kotowice należących, własność Bogdańskiego w parafii Włodowice, gminie Kotowice, okręgu lelowskim, powiecie olkuskim, guberni radomskiej)

1848 - Bogdański nadal właścicielem Mirowa (spis miejscowości parafii Niegowa)

1857 - w Kotowicach jest już "Gorczycki" - opis kopalni rudy, wstępnie i ogólnie: Gorczyccy są tam wlatach 1852 - 1862 lub może nawet trochę dłużej.

Po Gorczyckim - Eugeniusz Rychłowski i żona Anna z Kietlińskich Rychłowska (zm. 1892 w Kotowicach).

Po niej dwór zostaje ostatecznie rozparcelowany, powstają po nim "okupniki" czyli Kotowice kolonia (w odróżnieniu od istniejących "Kotowic wsi"). Ten podział w dokumentach parafialnych jest nawet do roku 1973, a w administracji gminnej jest też wyszczególniony w roku 1949 (możliwe, że i później też).

Lata 30-te XX wieku - dworu nie ma, ale jest Folwark Kotowice-Mirów (Gorzelnia). Tereny dzierżawi Rudolf Fuchs od osoby zapisanej jako "H. Przeworski". Rudolf umiera w Gorzelni w 1936, jego żona nadal tam przez jakiś czas mieszka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2020, 23:43 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Interesujące podsumowanie przez Mirów Polska.
Mam nadzieję, że nie zamyka tego tematu.
Liczę, że region Mirowa, Kotowic,Jaworznika jest na tyle ciekawy i kryje jeszcze wiele ciekawostek historycznych, by pochylić się nad tym jeszcze. Proszę o to kolegów forumowiczów i korzystając ze sposobności życzę wszystkim pomyślności w Nowym Roku oraz fartu w znajdowaniu interesujących źródeł wiedzy z regionu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2020, 00:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Coś mnie dzisiaj "nawiedziło". Każdy ma jakiś skrawek albo kilka skrawków info o regionie . Pytanie czy na tym można odtworzyć historię jednej czy drugiej wsi? Już dawno dotarło do mnie , że w większości przypadków decydowali o ich dniu wczorajszym nie właściciele ale dzierżawcy . No i tutaj aż prosi się casus Kotowic i ponieważ nikt wiecznie nie będzie żył poniższy skan( Mirów w tekście jako bonus)


Załączniki:
DSCF1598 (2).JPG
DSCF1598 (2).JPG [ 77.19 KiB | Przeglądane 4934 razy ]

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2020, 17:27 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
Kajetan Żarski dziedzic wsi Kotowic i Mirowa umiera 22 stycznia 1826 roku w Kotowicach.


Załączniki:
kajetan Żarski_Easy-Resize.com.jpg
kajetan Żarski_Easy-Resize.com.jpg [ 17.74 KiB | Przeglądane 4896 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2020, 21:02 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
To powyższe wyliczenie jest tylko orientacyjnym i będą do niego uzupełnienia - co mam nadzieję z robić w roku 2021 w archiwach państwowych, arch. SR w Myszkowie (wniosek już złożony) i zobaczymy gdzie jeszcze.

Do "młody" - mam prośbę o więcej inf. co to za fragment dokumentu, skąd pochodzi itp.
Połomianin - ten akt dot. Żarskiego - prośba o powiększoną wersję oczywiście :).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

W załączniku zdjęcie okolic Mirowa, a poniżej opis do niego:

W lewym górnym rogu pod grafiką "Mirów gm. Niegowa", widoczne są lasy i pola nazywane Niwami ciągnące się w kierunku Łutowca. Przy górnej krawędzi na środku widać jest zalesione wzniesienie – Wielka Góra przy drodze z Mirowa do Niegowy.

Przy prawej krawędzi w obszarze leśnym lasy Nowy Rąb, Starka (Storka) a przede wszystkim Wzgórze Wapiennik, znane m.in. z tego, że w XIX w. znajdowały się tam piece wapienne. W jednym z nich ukryto powstańczy skarb (odnaleziony po II wojnie światowej). W okolicach Wapiennika odkryto także gliniane naczynia z "popiołem" - pochówki przedchrześcijańskie.

Poniżej granicy lasu w centrum i przed zabudowaniami wsi widoczny jest teren o tradycyjnej nazwie Prowarzysko, niegdyś miejsce przez które płynęła rzeczka (jedna z odnóg Białki) w kierunku Ogorzelnika i dalej do Zdowa.

Poniżej ruin zamku pod drogą do Bobolic widoczne są tzw. pola tabelowe, od tabeli uwłaszczeniowej z 1864 r., nazywane Hubami.

Od centrum wsi do dolnej krawędzi, na środku biegnie droga z Mirowa do dawnego folwarku Kotowice-Mirów, potocznie zwanego Gorzelnią (po II wś była to leśniczówka). Po lewej stronie tej drogi widoczne są pola o nazwie Ogrody.

W lewym dolnym narożniku widać fragment drogi stanowiący obecnie granicę gmin Niegowa i Żarki, a niegdyś granice ziemi mirowskiej od ziemi kotowickiej we wspólnych dobrach pod nazwą Kotowice-Mirów.

Zdjęcie zostało wykonane 9 czerwca 2019.


Załączniki:
mirow_awers 2.jpg
mirow_awers 2.jpg [ 86.98 KiB | Przeglądane 4876 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 01:49 

Dołączył(a): 21 maja 2020, 01:08
Posty: 71
problemy techniczne .Staram się jak mogę.


Załączniki:
Kajetan_Easy-Resize.com(2)_Easy-Resize.com.jpg
Kajetan_Easy-Resize.com(2)_Easy-Resize.com.jpg [ 69.01 KiB | Przeglądane 4799 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 11:33 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Ok, wszystko jasne, tzn. widać resztę już bez wątpliwości, dziękuję :). Teraz więc "sprawa Żarskiego" wyglądałaby wstępnie tak:

Na podstawie akt parafialnych i urzędu stanu cywilnego gminy Włodowice z lat 1808-1810: Dzierżawcą dworu po (w okresie po) Andrzeju Kiełczewskim był też Kajetan Żarski. Jego status określono dosłownie jako „poszeszor dzierżawny wsi Kotowic”. Dowiadujemy się tego z aktu zgonu nr 22 z roku 1808 sporządzonego przez proboszcza parafii włodowickiej i urzędnika stanu cywilnego jednocześnie – ks. Ignacego Czechowskiego. W roku 1808 Kajetan Żarski miał 54 lata. Mieszkał w Kotowicach wraz ze swoim bratem Wojciechem Żarskim (lat 60, który zmarł w Kotowicach 28 grudnia 1808) i jego żoną Maryanną z Oyrzanowskich Żarską. Do tej samej rodziny należał również Aleksy Żarski (lat 30). Kotowice opisano wówczas jako wieś (nie jako odrębną gminę) podlegającą pod urząd stanu cywilnego gminy Włodowice, w powiecie i municypalności lelowskiej, w departamencie kaliskim. W roku 1809 w aktach USC widnieje już wpis „w departamencie krakowskim” zamiast kaliskiego, natomiast w roku 1810 znów mamy powrót w zapisach do „departamentu kaliskiego” i powiatu lelowskiego.

Kajetan Żarski „poszesor” wsi Kotowic i Mirowa zmarł w dn. 22 stycznia 1826 r. w Kotowicach, w wieku 72 lat. Był synem Wincentego i Maryanny Żarskich. Pozostawił owdowiałą żonę Elżbietę z Delipacych (akt zgonu nr 20 z 1826 r. parafia we Włodowicach).

Żona Żarskiego - Elżbieta z Delipacych (jeśli dobrze odczytałem), to samo nazwisko we wklejce "młodego" - stąd też prośba do "młodego" o dalsze szczegóły o co chodzi z tym fragmentem. Całej historii żadnej wsi nigdy się nie da zrobić, odtworzyć, można mniej lub bardziej jakieś fragmenty (jeszcze zależy co kto uważa za historię, z czyjego punktu widzenia to pisać, ale to mniej ważne w sumie).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2021, 13:12 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Mirów Polska napisał(a):

Kajetan Żarski „poszesor” wsi Kotowic i Mirowa zmarł w dn. 22 stycznia 1826 r. w Kotowicach, w wieku 72 lat. Był synem Wincentego i Maryanny Żarskich. Pozostawił owdowiałą żonę Elżbietę z Delipacych (akt zgonu nr 20 z 1826 r. parafia we Włodowicach).



Pozwolę sobie również ja wkleić ten akt, powinien być jeszcze lepiej widoczny.
Co ciekawe - nie jest sporządzony przez księdza proboszcza (jak w okolicznych gminach/parafiach), a przez "Zastępcę Urzędnika Stanu Cywilnego"


Załączniki:
akt zgonu Kajetan Żarski, zm. 22.01.1826 r..jpg
akt zgonu Kajetan Żarski, zm. 22.01.1826 r..jpg [ 216.56 KiB | Przeglądane 4767 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 06:00


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL