Teraz jest 28 mar 2024, 10:49




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 paź 2019, 20:09 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Frank był w Częstochowie w 1760-1773 a tam kirkut założono dopiero w 1799(???). W Żarkach od min. 1739r a w Janowie w 1779. Z tego co znalazłem najstarsze kirkuty pochodzą z XVIII wieku. A gdzie chowano Żydów wcześniej?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2019, 21:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Z tego co znalazłem najstarsze kirkuty pochodzą z XVIII wieku. A gdzie chowano Żydów wcześniej?

Kirkuty nieodłącznie kojarzą się i słusznie z macewami.Zwyczaj ten wprowadzili właśnie Żydzi zamieszkujący tereny Europy środkowo wschodniej.Piszę to wszystko z pamięci na podstawie(chyba) artykułu przeczytanego już dość dawno w G.W. Przeczytałem tam też że zgodnie z tradycją wcześniej chowano Żydów w jaskiniach lub pod stosami kamieni,jeśli to prawda to przecież ci ludzie zanim powstały pierwsze kirkuty żyli tu już ładnych parę setek lat,więc gdzie "pamiątki"po takich pochówkach,przecież powinno ich być bez liku wobec czasu i liczebności jaką właśnie tu stanowiła owa ludność :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 12:56 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Znalazłem taki tekst:
https://historykon.pl/nowe/o-sredniowie ... zydowskie/


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 15:42 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
a ja wreszcie ten wymieniany na początku dyskusji artykuł z "Zacisku"


Załączniki:
Frank 1.png
Frank 1.png [ 197.2 KiB | Przeglądane 9314 razy ]
Frank 2.png
Frank 2.png [ 167.51 KiB | Przeglądane 9314 razy ]
Frank 3.png
Frank 3.png [ 192.35 KiB | Przeglądane 9314 razy ]
Frank 4.png
Frank 4.png [ 112.75 KiB | Przeglądane 9314 razy ]
Frank 5.png
Frank 5.png [ 171.23 KiB | Przeglądane 9314 razy ]
Frank 6.png
Frank 6.png [ 161.55 KiB | Przeglądane 9314 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 19:12 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
No cóż - autor artykułu w "Zacisku" dokonał pewnych skrótów i niedomówień w rozumowaniu a już na pewno nie znał w/w przeze mnie artykułu:
cytaty:
"In their nature, cave sites in Spain are similar to those known from the Kraków-Częstochowa Upland or to some of the sites in the Slovak Karst – they share a similar, characteristic set of artefacts of a mixed settlement-sepulchral character."
"The same author emphasises two facts: the bodies were most likely not buried, as the skeletons were discovered on the surface of the cave deposit which most likely were considered contaminated. In some of the caves a broad spectrum of objects of everyday use were found by the body, including tools, weaving equipment, vessels, buckets, sometimes also charred cereal grains. This is very uncommon for the Christian era and cannot be sufficiently explained, for example, with the survival of pagan customs in countryside"
Cytaty wskazują, że Kroczycka nie jest jakimś ewenementem - wręcz przeciwnie, w wielu jskiniach na Słowacji czy nawet w Hiszpanii dokonano bardzo podobnych znalezisk (choć nie identycznych: "The Kroczycka Cave finds no precise analogy among the numerous cavesites in Europe, which makes determining the function of the cave itself and its surroundings very difficult.")
Natomiast w w/w artykule zabytki o "Medieval and Early Modern chronology" są wspomniane ale w kontekście wykopalisk na terenie całych Skał Kroczyckich - obejmujących również Słupsko, Wisielca i inne stanowiska. Co do znalezionych w pierwszej fazie po odkryciu w 1936 artefaktów: "Apart from two clay discs and fragments of one vase (Plate 2: 6), the material in question is chronologically homogenous and should be dated to the Late Roman and early phase of the Migrations Period."
Niestety nie potrafię wyczytać z jakiego okresu pochodzą te "odstające" artefakty...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 19:30 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jasne. OK. A co myślisz o "zasypaniu jaskini"?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 19:32 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
i tu niestety mit jaskini kroczyckiej upada
jako że jesteśmy po latach bogatsi o informacje
że frank pochował swoich bliskich w Sokolich Górach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 19:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Galman - kłopot polega na tym, że ja swoich rewelacji już tak bardzo pewien nie jestem Nie mogę nawet dotrzeć do Bonieckiego herbarza. Czasy się zmieniły. Ale wielkie dzięki za temat, który onegdaj "ruszyłeś"

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 paź 2019, 20:21 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Galman napisał(a):
...jako że jesteśmy po latach bogatsi o informacje
że frank pochował swoich bliskich w Sokolich Górach.

Skąd masz te informacje?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2019, 09:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Znalazłem taki tekst:

Dzięki czytałem wiele podobnych,wiem że pierwsze kirkuty w Polsce powstawały już w drugiej połowie XIIIw. po tym jak dekretem czy statusem ( nie pamiętam dokładnie) pozwolił na to Bolesław Pobożny.Pierwszy taki założono w Kaliszu,ale jak wynika z Twojego postu to kirkuty w naszych okolicach powstały dopiero w XVIIIw. i też jestem ciekawy jak to wcześniej było.Z Twojego postu wynika że podczas pobytu Jakuba Franka w Czewie jeszcze kirkutu nie było,on jak tu nie raz wzmiankowano pochówków dokonywał w jaskiniach (jaskini),no ale J.Frank to inna inszość,a jak z "zwykłymi" Żydami z tych naszych stron,trudno cokolwiek w sieci znaleźć.
Taka ciekawostka,ale Ty jako Częstochowianin pewnie o tym wiesz że mieszkańcy naszego miasta miejsce to nigdy nie nazywali kirkutem tylko kierkowem.Babcia moja gdy wskazywała tam palcem zawsze mówiła tam jest kierków.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2019, 10:21 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Rzeczywiście tak :-) Co najwyżej "kierkut". Gdy mówiłem "kirkut" to mnie poprawiano ;-)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2019, 21:09 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
no ktoś z was już o tym pisał (smar kurde chyba ty?)
a co do cmentarzy żydowskich to panowie na boga w krakowie mamy
chyba z 14 wieku kirkut zydowski na kazimierzu także jakie jaskinie ??


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2019, 15:09 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
To ja zacytowałem fragmenty z monografii "Aleksander Kraushar - Frank i frankiści polscy" ale nawet tam było to wspomniane "jakoby". Myślałem, że masz jakieś inne źródło...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 09:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Galman napisał(a):
no ktoś z was już o tym pisał (smar kurde chyba ty?)
a co do cmentarzy żydowskich to panowie na boga w krakowie mamy
chyba z 14 wieku kirkut zydowski na kazimierzu także jakie jaskinie ??

Szacun,ale do Krakowa trochę kilosów jest,a z tego co wiem Żydzi nieboszczykowi nie dawali jak współcześni chrześcijanie trzy dni,zgodnie z ich zwyczajem miał być chowany jak najszybciej.Więc podróż do Krakowa w takim celu na chłopski rozum w tamtych czasach jakoś się wyklucza chyba,i nie tylko o czas takiej podróży chodzi ale i koszta też pewnie :?:
Dlatego dopytuje bo na logikę wychodzi że tu na miejscu było jakieś miejsce do pochówku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 paź 2019, 14:37 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oczywiście Marianowski ma rację. Tylko jak te miejsca znaleźć?

Znalazłem jeszcze dwa artykuły. Jeden z Kuryera, a drugi (sorry za fatalną kopię) z numeru 11/1936 "W Otchłani Wieków"


Załączniki:
kuryer.jpg
kuryer.jpg [ 56.39 KiB | Przeglądane 9054 razy ]
1936-1.png
1936-1.png [ 140.16 KiB | Przeglądane 9054 razy ]
1936-2.png
1936-2.png [ 60.85 KiB | Przeglądane 9054 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:49


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL