Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Rzeczpospolita Krakowska
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=1&t=6367
Strona 1 z 1

Autor:  Rybak [ 06 lis 2014, 20:46 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Bezskutecznie poszukuję motywów wyznaczenia północnej granicy Wolnego Miasta Kraków - zwłaszcza na odcinku północno-zachodnim. Południową i zachodnią wyznaczają granice naturalne - rzeki. Ale co zdecydowało o granicy północnej? zwłaszcza na Linii Przemszy.... czy ktoś coś o tym słyszał? czytał?

Autor:  Alferek [ 06 lis 2014, 21:33 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Pierwszy atlas rowerowy autorstwa Compassu miał mapę z proponowaną trasą rowerową biegnącą wzdłuż granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego po Dolinkach.
Można zobaczyć, że granica biegła albo drogą, ścieżką, dnem doliny, lub też krajem lasu. Jakaś logika w tym była, przynajmniej na tym odcinku.

Żółta gruba kreska na mapie poniżej...

Załączniki:
granica zaborów.jpg
granica zaborów.jpg [ 140.79 KiB | Przeglądane 6563 razy ]

Autor:  Rybak [ 06 lis 2014, 22:06 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Myślę, że owa logika opierała się o dobra ówczesnych właścicieli ziemskich. I zakładam, że topografia obecna różni się od tej wcześniejszej. Zakładam też, że możni tamtych czasów mieli wpływ na wybór w jakim Królestwie się znajdą...

Autor:  Rybak [ 07 lis 2014, 15:44 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Czy północno-zachodni narożnik na pewno przebiega wzdłuż Przemszy?

Załączniki:
wolnemiasto_krakow.jpg
wolnemiasto_krakow.jpg [ 86.76 KiB | Przeglądane 6498 razy ]
RK 1.jpg
RK 1.jpg [ 41.72 KiB | Przeglądane 6498 razy ]

Autor:  Rybak [ 07 lis 2014, 17:21 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Dziś w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku znalazłem Artykuł II Traktatu z 3 maja 1815.
Stoi w nim m.in że:
"linia prowadzona będzie przez Dziekanowice, Garlicę, Tomaszowice, Karniowice, które(...) pozostaną w okręgu Wolnego Miasta Krakowa aż do punktu, gdzie zaczyna się granica odłączająca Powiat Krzeszowski od Olkuskiego. Dalej ta linia ciągnąć się będzie brzegiem wspomnianych dwu powiatów aż do granicy Śląska Pruskiego"
"a więc po stronie Krakowa zostały Kobylany, Paczółtowice, Czerna z klasztorem, Ostrężnica, Lgota, Płoki, Czyżówka, Siersza, Ciężkowice, Szczakowa, Długoszyn. Potem wzdłuż Białej Przemszy aż do jej ujścia"
Kiedyś czytałem o tym, że między Śląskiem, a Krakowem można było przekraczać Wisłę na piechotę. Czy jest możliwe, że Biała Przemsza tak bardzo wymeandrowała?.

Autor:  smar [ 07 lis 2014, 17:34 ]
Tytuł:  Rzeczpospolita Krakowska

Sprawdziłem na mapie... geologicznej Zaręcznego bo takie akurat posiadam (ale są na bardzo dobrym topograficznym podkładzie - same mapy też zresztą są bardzo dobre :) )
Otóż północny odcinek od wschodniego końca do wysokości Szczakowej biegnie Białą Przemszą. Następnie oddala się od Białej Przemszy jednak nie dalej jak na ok. 500m od prawego brzegu. Niecałe 3 km od Modrzejowa przecina Białą Przemszę i dalej biegnie oddalona od jej lewego brzegu jednak znowu nie więcej jak te 500m. Poniżej Modrzejowa skręca na południe wzdłuż Przemszy aż do Wisły.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/