Teraz jest 20 kwi 2024, 00:08




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 gru 2014, 12:54 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
W zeszłym tygodniu obejrzałem "Pokłosie". Smutny film, a dzisiaj odpalam FB i widzę taki tekst :shock: :? :(
"Ratujmy zabytkowe nagrobki żydowskie z Pilicy
To niewyobrażalny skandal. Na rynku trwa w najlepsze „odbudowa” ratusza, kładzie się nową kostkę brukową (granitową), a kilkaset metrów dalej, niedaleko placu targowego niszczeją zabytkowe żydowskie płyty nagrobne z XVIII-XIX wieku. Podczas wojny macewami ze starego kirkutu w Pilicy wymurowano dom i …ustęp przyklejony do budynku. Już w latach 90-tych pisano o tym hańbiącym lokalną społeczność miejscu. Pisał o tym m.in. dr Dariusz Rozmus w pracy „Cmentarzy żydowskie ziemi olkuskiej” (Kraków 1999, s. 206: ”Kilka bądź kilkanaście nagrobków zostało wmurowanych w ściany domu stojącego nieopodal placu targowego. W roku 1993 sporządziłem dla Państwowej Służby Ochrony Zabytków (oddział Katowice kilka kart obiektów ruchomych, czyli opisy i zdjęcia macew widocznych przez ubytki tynku. Postulowałem też wpisanie całego budynku do rejestru zabytków, co umożliwiłoby odzyskanie tych XVIII-XIX –wiecznych nagrobków podczas ewentualnej rozbiórki”.
Budynek jest już w stanie krańcowego rozpadu. Macewy, których jest raczej kilkanaście, a może więcej (jest z nich wymurowana także piwnica) niszczeją, część jest popękanych. Być może są tu nawet starsze niż z XVIII w.
Oglądając to miejsce dziś z dr Dariuszem Rozmusem i filmowcem Franciszkiem Rozmusem przecieraliśmy oczy ze zdumienia, że doszło do tak karygodnego zaniedbania. Dr Rozmus obiecał natychmiast zgłosić sprawę służbom konserwatorskim. Pilica, jak widać jest przykładem karygodnych zaniedbań w tej sprawie. Dwie sprawy: pałac i teraz macewy z budynku w pobliżu ul. Jana Pawła II.
Ratujmy zabytki! Ratujmy ślady kultury żydowskiej w Pilicy! (25 zdjęć)"
https://www.facebook.com/ziemia.olkuska ... =1&theater


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 18:45 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"niewyobrażalny skandal, karygodne zaniedbania" .... Może narażę się komuś, ale zapytam. Jeśli przed wojną gmina wyznaniowa żydowska liczyła sporą ilość członków, a na miejscowym kirkucie macew jest kilka lub kilkanaście, to gdzie jest reszta? zapadły się pod ziemię? Proceder wykorzystywania macew był w czasie i po wojnie bardzo popularny - mimo dość słabego kruszcu - i dziś trudno rozliczać tamte osoby. inne czasy. trudne czasy... Fragmenty macew są dziś wszędzie. w piaskownicach, krawężnikach, fundamentach domów ( u mojej ciotki np) . Czy czasem "niewyobrażalnym skandalem" nie jest w tym kontekście fakt, że jedna z niewielu ocalałych synagog - w Żarkach - jest domem kultury?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 23:22 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Rybak napisał(a):
"niewyobrażalny skandal, karygodne zaniedbania" .... Może narażę się komuś, ale zapytam. Jeśli przed wojną gmina wyznaniowa żydowska liczyła sporą ilość członków, a na miejscowym kirkucie macew jest kilka lub kilkanaście, to gdzie jest reszta? zapadły się pod ziemię? Proceder wykorzystywania macew był w czasie i po wojnie bardzo popularny - mimo dość słabego kruszcu - i dziś trudno rozliczać tamte osoby. inne czasy. trudne czasy... Fragmenty macew są dziś wszędzie. w piaskownicach, krawężnikach, fundamentach domów ( u mojej ciotki np) . Czy czasem "niewyobrażalnym skandalem" nie jest w tym kontekście fakt, że jedna z niewielu ocalałych synagog - w Żarkach - jest domem kultury?

Nie wiem co masz na myśli i chyba nie chcę wiedziedzeć .Piszesz BZDURY.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 23:26 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Rybak napisał(a):
" trudne czasy... Fragmenty macew są dziś wszędzie. w piaskownicach, krawężnikach, fundamentach domów ( u mojej ciotki np) . Czy czasem "niewyobrażalnym skandalem" nie jest w tym kontekście fakt, że jedna z niewielu ocalałych synagog - w Żarkach - jest domem kultury?
Nosz k............... Bez komentarza!!!!!!!!!!!!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 23:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
zakładałem możliwość braku zrozumienia. nie czuję się urażony. może dlatego, że miałem częsty kontakt z Tym problemem na Pomorzu. Chciałem tylko przytaknąć temu co napisałeś, ale bez patosu. Może warto by było zrobić dokumentację zdjęciową, zamiast dążyć do uświadamiania gwałtem urzędów i instytucji odpowiedzialnych "rzekomo" .

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 23:36 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Temat jest drażliwy, ale po tym "nosz.... k" mówię: basta! Szanujmy się trochę i swoje poglądy. Widziałem synagogę w Sejnach. Jest tam muzeum holocaustu.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 06 gru 2014, 23:41 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Rybak napisał(a):
Temat jest drażliwy, ale po tym "nosz.... k" mówię: basta! Szanujmy się trochę i swoje poglądy. Widziałem synagogę w Sejnach. Jest tam muzeum holocaustu.

Nie znam twoich intencji. Może przesadziłem. Dokumentacja zdjęciowa https://www.facebook.com/ziemia.olkuska ... =1&theater


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2014, 01:32 

Dołączył(a): 23 lut 2007, 20:57
Posty: 375
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Sprawa nie jest nowa: http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtop ... f=6&t=3875

_________________
Forum Eksploratorzy


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2014, 08:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Różnej maści zbawcy pilickich zabytków produkują się od pewnego czasu w mediach. Wejdźcie na prywatny teren i ze ścian prywatnego domu wyrwijcie macewy. Wejdźcie na prywatny teren pałacu i zróbcie tam cokolwiek na własną rękę. Życzę powodzenia i wyrozumiałych sędziów. Wyremontujcie za budżetowe pieniądze prywatny pałac o nieustalonym prawie własności. Tu również życzę powodzenia. Co w obecnej sytuacji prawnej obu obiektów mogły i mogą zrobić władze gminy? Po wyborach liczą się wyłącznie realia. Gdzie byli i gdzie są konserwatorzy zabytków kiedy przez dwadzieścia parę lat trwa sprawa sądowa o ustalenie prawa własności a dom z macewami rozsypuje się od kilkudziesieciu lat? Z tego co wiem sprawa jego własności jest również nie ustalona. Spadkobierców jest pewnie wiecej niz metrów kwadratowych działki. Który hipotetyczny właściciel ma sfinansować prace w pałacu? Potomkowie p.Arkuszewskiego? Państwo? Potomkowie p.Piaseckiej? Komu przyznać hipotetyczną dotację? Lista jak wyżej. Który hipotetyczny "właściciel macew" ma być stroną dla konserwatora zabytków? Co ma piernik do wiatraka a ratusz do pałacu? Czy za pieniądze z dotacji przyznanej na ratusz i rynek można wyremontować inny obiekt? Czasami warto najpierw uruchomić myślenie a potem klawuiaturę.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 gru 2014, 09:34 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9161
Lokalizacja: Włodowice
A może zamiast rozdrapywać, co nie znaczy wypierać, skupimy się nad tym co da się uratować?
Może małymi kroczkami, tak jak TJ choćby na cmentarzach WW, ot trawę skosić na kirkucie i krzaki wyciąć, utrwalić fotograficznie i opisać rzetelnie dany obiekt/miejsce. Działać tam gdzie można i w ramach możliwości technicznych, prawnych i finansowych. Nie wszystko da się niestety fizycznie zachować.

I temat wcale nie jest drażliwy, niby z jakiej racji dana grupa ma być uprzywilejowana? Śledząc media mam nieodparte i pogłębiające się wrażenie iż pojęcia "tolerancji" sporo osób poprawnie zdefiniować nie potrafi.

Edit:
A i żeby było jasne - TJ to tylko przykład, bo innych organizacji, nieformalnych grup i pojedynczych osób tak działających jest multum. Także tu na forum...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 07 gru 2014, 11:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Święte słowa panie dziejku.
Czy dziennikarze albo celebryci czy urzędnicy opowiadający o zagrożeniach, tragediach, stanie katastrofalnym związanym ze stanem zabytków sami biorą do ręki kosę i i wykaszają trawę.
Pieniądze są na tablice typu " Obiekt zabytkowy pod ochroną" tylko nie piszą kto powinien chronić.
Jak "zakręceni" np z TJ coś zrobią to zaświeca się czerwona żarówka , że może "cuś" w tym jest na rzeczy i "trza" to wykorzystać.
Oby więcej zakręconych i oby więcej czerwonych żarówek.

_________________
Woody Allena cenię za specyficzne poczucie humoru
Wojciecha Pokorę również za nazwisko cenię.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2014, 10:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2008, 14:16
Posty: 334
Lokalizacja: Pilica
Michał napisał(a):
A może zamiast rozdrapywać, co nie znaczy wypierać, skupimy się nad tym co da się uratować?
Może małymi kroczkami, tak jak TJ choćby na cmentarzach WW, ot trawę skosić na kirkucie i krzaki wyciąć, utrwalić fotograficznie i opisać rzetelnie dany obiekt/miejsce. Działać tam gdzie można i w ramach możliwości technicznych, prawnych i finansowych.
Nie wszystko da się niestety fizycznie zachować.

I temat wcale nie jest drażliwy, niby z jakiej racji dana grupa ma być uprzywilejowana? Śledząc media mam nieodparte i pogłębiające się wrażenie iż pojęcia "tolerancji" sporo osób poprawnie zdefiniować nie potrafi.


Michale, ale po co jak TJ, przecież trzeba napisać wtedy pismo np. do UM czy UG, ubrudzić się trochę na danym cmentarzu. A na FB się nie ubrudzisz, nie namęczysz, a i potem można szumnie powiedzieć, że nie pozostałem obojętny rozdmuchałem sprawę w "mediach". W TJ co roku coś się na cmentarzach WW dzieje, nie chwalimy się tym na FB czy w mediach tylko działamy ile kto może i ile kto chce. I co najważniejsze są efekty, a wywiady z mediami jacy to my obrońcy cmentarzy WW to mamy w "poważaniu", bo takie "media" nie będą wnikać w zawiłości historyczne tylko nas opiszą że niemieckie cmentarze rekonstruujemy.

Chyba, że jako TJ zrobimy salonowe towarzystwo leśnych dziadków i będziemy tylko smarować papiery do urzędów i mediów "Weźmy się i ZRÓBCIE!"

_________________
Śląska Galeria Fotografii Pożarniczej - http://www.sgfp.com.pl

"Fotografia - amator martwi się o sprzęt, profesjonalista o kasę, a mistrz martwi się o światło" - Henri Cartier-Bresson


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Teraz jest 20 kwi 2024, 00:08


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL