Teraz jest 28 mar 2024, 11:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lut 2015, 20:28 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Kwestia zarządzania pojemnością powodziową zbiorników to zupełnie odrębna sprawa (moim prywatnym zdaniem zarządzanie to jest beznadziejne). Kłóci się ona z utrzymywaniem zapasu wody stąd np. Dobczyce czy Goczałkowice praktycznie w ogóle nie mają takiej rezerwy. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie by rezerwę powodziową Czorsztyna przyjętą na ok. 30% tzw. pojemności użytkowej zwiększyć np. dwukrotnie - trzeba tylko "woli politycznej" (podobna uwaga dotyczy niemal wszystkich polskich zbiorników)
A niż Polski stepowieje nie dlatego, że go zmeliorowano tylko z powodu małej i malejącej ilości opadów.
Poldery - jestem za tylko tak się dziwnie złożyło, że większość terenów które mogłyby nimi być właśnie zabudowano. W przypadku tych niezabudowanych też trzeba by odgórnie "sterować" ich użytkowaniem - najlepiej tylko łąki i pastwiska i to jeszcze ekstensywnie eksploatowane - tak by ewentualne straty i ilość wypłukiwanych nawozów i chemikaliów były minimalne. Spróbuj coś takiego przeprowadzić w demokracji :mrgreen:
Tak w ogóle to lubię naturę i np. bardzo lubię jaskinie ale nie mam zamiaru się do jaskini przeprowadzić :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 20:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
smar napisał(a):
A niż Polski stepowieje nie dlatego, że go zmeliorowano tylko z powodu małej i malejącej ilości opadów.


Znam jedno piękne jezioro w połowie drogi między Poznaniem i Zieloną Górą. Jezioro pośród wzgórz morenowych, przeźroczystość wody do 6 m, swego czasu, woda sielawowa, jeśli to komuś coś mówi. Ma mały dopływ z lasu i równie mały odpływ do płynącej jakieś 2km od niego rzeczki. W latach 80-tych zmeliorowano tereny wzdłuż rzeczki i poziom wody w jeziorze obniżył się o metr, dawne czyściutkie piaszczyste brzegi zarosły trzciną, woda stała się mniej klarowna, węgorze zniknęły, bo połączenie z rzeczką wyschło.

Wydawało się, że już tak zostanie na zawsze, ale zdarzył się cud. Na bezsensownie zmeliorowanych łąkach ktoś założył stawy i poziom wody wrócił do dawnego poziomu, jezioro wygląda jak kiedyś.

Więc to nie tylko mniejsze opady, choć nie jestem pewny, czy dalej tak jest*, ale też bezmyślne melioracje, osuszające tereny i przyśpieszające spływ wody.

Swego czasu dość głośna była historia o Ślepiotce w Katowicach, nasi dzielni poprawiacze natury dostali kasiorę od unii na dorzecze Kłodnicy, wpadli na pomysł regulacji strumyka płynącego sobie torfową dolinką w lesie... :shock: . Dopiero po zniszczeniu sporego fragmentu dolinki i aferze w mediach przerwali prace i niby mieli coś tam naprawić.

Żeby wrócić na Jurę, przykłady tego co potrafią zrobić poprawiacze przyrody.
http://przyjacielerudawy.pl/regulacja-r ... ala-kmity/


* W tym linku nie widzę, by opady malały http://www.naukowiec.org/tablice/geogra ... -_802.html


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 21:14 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Problem jest złożony, to prawda. Ale nie rozumiem w jaki sposób likwidacja zbiorników gromadzących nadmiar wody w czasie powodzi i uwalniający ją w czasie suszy (ten truizm to oczywiście wolny cytat z "pierwszej czytanki" z czasów gdy chodziłem do podstawówki :mrgreen:) miałaby pomóc środowisku.
Tu link do artykułu w którym jest też o opadach:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... l?cookie=1


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 21:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
smar napisał(a):
Tak w ogóle to lubię naturę i np. bardzo lubię jaskinie ale nie mam zamiaru się do jaskini przeprowadzić

Jasne,tak mówią wszyscy :wink: ,ja np. nie jestem wrogiem gospodarki,ale nie podoba mi się że rządzą nią lobbiści.Nigdy Cię nie dziwiło że politycy potrafią podejmować bardzo niepopularne decyzje,a innym razem z prostymi rozwiązaniami motają się całymi latami i wszystko zostaje po staremu :?:
Tu na przeszkodzie nie stoi demokracja,i tu zamilknę.....
W 97r. szalała też Warta,ile kasy utopiono w bezsensowne roboty nad rzeką między Porajem a Korwinowem po których dziś śladu niema,wałów nikt nie wybudował,ale dębów i wiele innych pięknych drzew wycięto multum.Dziś gospodarstwa tam są identycznie chronione jak w 97 roku,po co to wszystko było,nie osiągnięto nic z zamierzonego celu,zniszczono tylko naturę.
Czy wyprostowanie małej rzeczki chroni przed powodzią :?: ,za to ta wyprostowana mała rzeczka w przypadku ulewy potrafi potem domy przewracać,obraz częsty w TV przy okazji relacji z powodzi.
Można tak wymieniać bez końca,dla mnie to środowisko to mafia dbająca tylko o własne interesy i zdania nie zmienię :twisted:
Na temat ryb się nie będę wypowiadał,te już dawno przegrały bo przecież głosu nie mają.
A przepławki itp to tylko dobra mina do złej gry,z wielu powodów w Włocławku taka zadziałać nie może,fizycznie to niemożliwe,może uda mi się znaleźć materiał w sieci dlaczego.Chodzi głównie o uciąg wody potrzebny aby ryby ją odnajdywały i wykorzystywały,czytałem trzy takie pesimistyczne opracowania :(


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 21:26 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
...czytałem trzy takie pesimistyczne opracowania :(

Chciałbym tylko nieśmiało zauważyć, że opracowania "zielonych ochroniarzy" mogą być tak samo stronnicze jak tych "lobbystów"
Jest prawo Murphy'ego mówiące, że jakąkolwiek tezę byś nie zawarł w nukowym opracowaniu zawsze znajdziesz osoby które będą jej przeciwne, osoby które stwierdzą że odzwierciedla ona ich poglądy i osoby które tezę tę zignorują :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2015, 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Opracowania były autorstwa ichtiologów,jeden zagranicznego pochodzenia.Jedeno z nich było dziełem zespołu naukowców na potrzeby europejskiego projektu łosoś 2000 czy jakoś tak.
Zielona banda ekoterorystów też mnie drażni,ale z drugiej strony nie raz udowodnili że można oszczędzić naturę nie generując większych kosztów,przykre ale jak widać na hołotę najskuteczniejsza jest hołota


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2018, 21:27 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/coraz-c ... ce/2hljpb4


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2018, 07:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Byłbym ostrożny z wrzucaniem tekstów onetu. Wygląda to na przeróbkę artykułu sprzed dwóch lat, kiedy faktycznie Wisła mocno opadła, dzisiaj wygląda to tak
http://www.pogodynka.pl/hydro/wisla/

Pogoda szaleje to prawda, ale np. pisanie, że od 2016 mamy ciągłą suszę, nie jest prawdą.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2018, 10:46 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Robert napisał(a):
Byłbym ostrożny z wrzucaniem tekstów onetu. Wygląda to na przeróbkę artykułu sprzed dwóch lat, kiedy faktycznie Wisła mocno opadła...


Robert napisał(a):
Pogoda szaleje to prawda, ale np. pisanie, że od 2016 mamy ciągłą suszę, nie jest prawdą.


Do każdego tekstu podchodzę ostrożnie, nie tylko do tych z Onetu. Zwłaszcza, że zawsze znajdzie się tekst pod dowolnie z góry upatrzoną tezę nawet bzdurną (np. chemitrailsy, szczepionki, "rzekome" ocieplenie klimatu...) Nie zmienia to faktu, że z opadami i szeroko pojętą gospodarką wodną w naszym kraju jest źle. Co do opadów i suszy - na wielu obszarach pada rzadko a jak już pada to opady często są skumulowane że wręcz groźne. Poza tym najczęściej pada "nie tam gdzie trzeba" i "nie wtedy kiedy trzeba" - wiem, że brzmi to komicznie ale tak niestety jest. Stąd zawsze będę wspierał tezę, że rozbudowa zarówno "małej" jak i "dużej" retencji z utrzymywaniem wysokiej rezerwy powodziowej we wszystkich zbiornikach może tylko pomóc a nie zaszkodzić


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2018, 13:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Przesadzasz, rok temu padało, gdzie należy, pamiętasz rekordowy wysyp grzybów? W tym roku chyba powtórki nie będzie...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2018, 14:18 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
... za to w tym roku opady w maju były "spóźnione" i nie wszędzie padało - efekt: straszą Cię bochenkiem chleba za 10 zł.
ps. dawno, dawno temu, gdy byłem dzieckiem, wysyp grzybów był co roku...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2018, 17:45 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Z racji że "trochę" siedzę nad naszymi rzekami - sucho jest i to widać praktycznie wszędzie, tereny podmokłe kilkanaście lat temu obecnie już nie są tak mokre. Same rzeki - w okresie ciepłym od paru lat wody jest mało, ale stany/poziomy są podobne. Za to np Pilica, właściwie jej brzegi i pas przybrzeżny zarasta straszliwie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 28 mar 2024, 11:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL