Teraz jest 28 mar 2024, 11:52




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 wrz 2016, 14:15 

Dołączył(a): 22 lut 2013, 21:33
Posty: 24
Dzień dobry i cześć wszystkim!
Chciałbym rozpocząć dyskusję o – być może nowej – formie turystyki jurajskiej, turystyki tematycznej. Nie wiem, czy ktoś z Was jeździł już po naszej krainie w poszukiwaniu punktów triangulacyjnych, lecz mogłyby być to wycieczki znacznie ciekawsze, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Dlaczego punkty triangulacyjne są atrakcją turystyczną?
Atrakcyjne obiekty o wartości turystycznej mają zwykle charakter przyrodniczy lub kulturowy. Wiekowe drzewa stanowiące dziś pomniki przyrody były przed kilkuset laty zwykłymi drzewami jak tysiące w ówczesnych lasach, a wiele obecnych zabytków antropogenicznych było kiedyś zwykłymi budowlami użytkowymi. Punkty triangulacyjne stanowiły niegdyś (i w dużej mierze stanowią do tej pory) punkty osnowy geodezyjnej, czyli punkty o wyznaczonym położeniu na powierzchni Ziemi, dzięki którym można dokonywać wszelkich pomiarów i „umiejscawiać” mierzone obiekty na mapach. Czym jest i do czego służy osnowa geodezyjna – o tym nie chcę tu pisać, gdyż to odbieganie od tematu. Triangulacja była metodą zakładania osnów najwyższych klas (co dziś robi się technikami satelitarnymi). Aby móc jak najdokładniej wyznaczać położenie punktów triangulacyjnych, musiały być one w pewnym oddaleniu od siebie. Im wyższa klasa dokładności, tym dalej od siebie oddalone były te punkty. To powodowało, że należało je lokować w miejscach dobrze widocznych, takich jak wzniesienia czy wysokie budowle. Dodatkowo budowano np. drewniane wieże triangulacyjne, lecz niestety z takimi konstrukcjami do tej pory się nie spotkałem. Podobno gdzieś w Polsce istnieją jeszcze takie. Budowano również trójnożne betonowe konstrukcje, jak ta przedstawiona na rys. 1 – jest to punkt na Górze Włodowskiej. Spotykane są także betonowe słupy, jak ten na Górze Zborów (rys. 2.). Czasami spotyka się punkty nie sygnalizowane żadnymi trwałymi konstrukcjami, lecz możliwe, że kiedyś takowe tam były. Pozostały jednak najważniejsze elementy – betonowe słupki z centrum geometrycznym tych punktów. Przykład takiego punktu na rys. 3. (Wielka Góra k. Niegowej), tutaj na betonowy słupek nałożona jest metalowa głowica.

Załącznik:
Rys. 1. Punkt triangulacyjny na Górze Włodowskiej.
rys_1.png
rys_1.png [ 305.46 KiB | Przeglądane 8847 razy ]

Załącznik:
Rys. 2. Punkt triangulacyjny na Górze Zborów.
rys_2.png
rys_2.png [ 248.17 KiB | Przeglądane 8847 razy ]

Załącznik:
Rys. 3. Punkt triangulacyjny na Wielkiej Górze k. Niegowej.
rys_3.png
rys_3.png [ 287.32 KiB | Przeglądane 8847 razy ]


Trzeba pamiętać, że samo określenie „punkt triangulacyjny” oznacza jednoznaczne matematycznie miejsce, jak środek krzyżyka na rys. 3, natomiast te wszystkie konstrukcje służą ułatwieniu celowania na te punkty instrumentami geodezyjnymi z dużych odległości. Moim zdaniem z turystycznego punktu widzenia atrakcyjne są przede wszystkim same konstrukcje, którymi sygnalizowano obecność punktów. Dodatkowo, jeśli ktoś interesuje się geodezją, sama triangulacja też może być ciekawostką. Za atrakcyjnością tych punktów przemawia również fakt, że najczęściej są one lokowane na wysokich wzniesieniach, skąd roztaczają się piękne widoki – koronnym przykładem jest dla mnie Góra Zborów.

Jak możemy spopularyzować tę formę turystyki?
Proponuję więc, aby stworzyć katalog takich punktów na Jurze, a ich współrzędne pomierzyć zwykłymi GPS-ami w smartfonach. Po prostu stajemy przy punkcie, wyciągamy rękę ze smartfonem na jak najbardziej otwarty horyzont (chyba że punkt jest w lesie, to nie ma co „cudować”) i odpalamy GPS-a. Dokładność takich urządzeń to kilkanaście metrów, ale to powinno w zupełności wystarczyć, by inni mogli je odnaleźć. Można by taki katalog opublikować na tym forum i na bieżąco uzupełniać, aby każdy mógł je sobie odnaleźć. Dodatkowo proponuję dokumentować je fotograficznie. W ten sposób stworzylibyśmy ciekawą bazę danych, każdy mógłby sobie poszukać takich punktów wgrywając współrzędne na swojego smartfona. Układ? Proponuję WGS84, czyli szerokość i długość geodezyjną (na elipsoidzie) – standard dla GPS. Są aplikacje umożliwiające zapisywanie współrzędnych punktu, na którym się znajdujemy. Co o tym sądzicie?

Jak odróżnić punkt triangulacyjny od innego punktu?
To jest temat bardzo szeroki, ostatnio sporo się tym zajmowałem. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by zagłębić się w tematykę samej triangulacji. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, zapraszam do oddzielnej dyskusji na ten temat. Pewne poszlaki wskazujące na to, że jest to punkt triangulacyjny, są następujące:
- punkt jest sygnalizowany jedną z charakterystycznych konstrukcji, które wypisałem,
- jeżeli punkt nie posiada takiej konstrukcji, to jest w ziemi widoczny masywny betonowy słupek, znacznie większy niż zwykłe graniczniki (jak ten na rys. 3),
- punkt jest umiejscowiony na wzniesieniu,
- na mapach topograficznych (skale od 1:100 000 do 1:10 000) sprzed 2011r. jest oznaczony symbolem trójkąta z kropką w środku. Uwaga! To nie jest taka pewna sprawa. Obecnie wg przepisów takim symbolem na wszystkich mapach oznacza się punkty poziomej osnowy podstawowej (a więc nie tylko triangulacyjne), natomiast przed 2011r. przepisy (instrukcja techniczna K-1) wymagały tego w odniesieniu do map zasadniczych (skale 1:5000 i większe). Próbuję teraz uzyskać informacje o przepisach starych dotyczących map topograficznych. Mam jednak poważne powody, by twierdzić, że na starszych mapach tak oznaczano jedynie punkty triangulacyjne (ale powtarzam: informacja niepewna).
Ponadto można sprawdzić na stronie CODGiK, czy dany punkt jest obecnie punktem osnowy podstawowej 2 klasy wyznaczanym klasycznie (zaznaczenie jak na rys. 4). Z moich dociekań wynika, że taki punkt najprawdopodobniej służył dla potrzeb powojennej triangulacji jako punkt tzw. Sieci Astronomiczno – Geodezyjnej (SAG) lub Sieci Wypełniającej (SW), które to sieci były wtedy osnową najwyższej klasy. Nie ma się co przejmować, jeśli znaleźliśmy jakiś ładny punkt, a nie ma go w tej bazie – do sieci wysokich klas nawiązywano coraz gęstsze sieci trójkątów klas niższych i może to być jeden z takich punktów. Poza tym historia triangulacji na ziemiach polskich sięga początków XIX w., a ciekawostką jest, że niektóre z najstarszych punktów służyły do pomiarów w nowszych sieciach, a więc taki punkt może mieć długą i ciekawą historię.

Załącznik:
Rys. 4. Sposób filtracji danych na stronie internetowej CODGiK celem wyświetlenia punktów SAG i SW.
rys4.png
rys4.png [ 182.51 KiB | Przeglądane 8847 razy ]


Co ja już zrobiłem?
Pomierzyłem i sfotografowałem już kilka punktów leżących na Jurze na wschód od Myszkowa, więc jakiś zaczątek takiej bazy jest, gdybyście chcieli podjąć temat.
Zapraszam więc Was do dzielenia się zdjęciami i współrzędnymi GPS ciekawych punktów triangulacyjnych z Waszych okolic!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 wrz 2016, 17:58 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Jak rok temu węszyłem po Zdowie, to chyba coś takiego mijałem. Oczywiście nie taką dużą, drewnianą jak dawniej, tylko małą, przypominającą sztalugę plenerową. Będę tam za tydzień. Może jeszcze stoi...

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 11:52


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL