Teraz jest 29 mar 2024, 08:03




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 kwi 2020, 00:10 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Relacje z Mzurowa zamieszczał Faustyn Swiderski m.in. w wydawanym w Piotrkowie "Tygodniu".
Poniżej pierwsza jego relacja, jaka się w ogóle ukazała w tym czasopiśmie, z 1873 roku.


Załączniki:
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.1.jpg
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.1.jpg [ 113.24 KiB | Przeglądane 9767 razy ]
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.2.jpg
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.2.jpg [ 118.01 KiB | Przeglądane 9767 razy ]
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.3.jpg
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.3.jpg [ 75.29 KiB | Przeglądane 9767 razy ]
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.4.jpg
Mzurów pod Żarkami, pierwsza relacja Świderskiego w Tygodniu, Tydz.7, 1873 r., cz.4.jpg [ 103.31 KiB | Przeglądane 9767 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2020, 11:43 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Życzenia imieninowe F. Świderskiego dla ks. Józefa Klemensiewicza, proboszcza niegowskiego. 1875 rok.


Załączniki:
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.1.jpg
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.1.jpg [ 38.2 KiB | Przeglądane 9676 razy ]
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.2.jpg
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.2.jpg [ 68.1 KiB | Przeglądane 9676 razy ]
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.3.jpg
życzenia imieninowe F.Świderskiego dla ks. J.Klemensiewicza, Tydz.Piotr. 8, 1875 r., cz.3.jpg [ 42.73 KiB | Przeglądane 9676 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 maja 2020, 18:27 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Szkółka drzew owocowych oraz sad w majątku w Mzurowie, informacja z 1929 roku.


Załączniki:
sad w Mzurowie, Stosunki rolnicze powiatów będzińskiego i zawierckiego, 1929, cz.1.jpg
sad w Mzurowie, Stosunki rolnicze powiatów będzińskiego i zawierckiego, 1929, cz.1.jpg [ 26.71 KiB | Przeglądane 9653 razy ]
sad w Mzurowie, Stosunki rolnicze powiatów będzińskiego i zawierckiego, 1929, cz.2.jpg
sad w Mzurowie, Stosunki rolnicze powiatów będzińskiego i zawierckiego, 1929, cz.2.jpg [ 86.02 KiB | Przeglądane 9653 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sie 2020, 09:44 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Spotkanie Faustyna Świderskiego z rysownikiem Franciszkiem Kostrzewskim, opisane rymem przez tego pierwszego w 1885 roku.
Franciszek Kostrzewski to malarz, ilustrator, rysownik i karykaturzysta. Uważany jest za jednego z prekursorów polskiego komiksu, https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Kostrzewski


Załączniki:
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.1.jpg
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.1.jpg [ 258.61 KiB | Przeglądane 9125 razy ]
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.2.jpg
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.2.jpg [ 257.21 KiB | Przeglądane 9125 razy ]
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.3.jpg
Spotkanie Świderski-Kostrzewski, Gazeta Kiel. 1885, nr 81, cz.3.jpg [ 237.31 KiB | Przeglądane 9125 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2021, 15:10 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Informacja na temat zgonu córki służących, 1915 rok.
W księdze zgonów zapisano że nastąpił w Leopoldowie (nie w Mzurowie)


Załączniki:
Leopoldów, akt zgonu Janiny Kołacz, córki służących, 26.10.1915 rok.jpg
Leopoldów, akt zgonu Janiny Kołacz, córki służących, 26.10.1915 rok.jpg [ 65.18 KiB | Przeglądane 8594 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2021, 18:05 

Dołączył(a): 01 lis 2021, 16:11
Posty: 9
Tak dla małego uzupełnienia.
5 września 1865 roku Józef Witold Celestyn (używa imienia Witold) herbu Tarnawa Broniewski wydzierżawia od Olimpii Świderskiej na lat dziewięć folwark Mzurów.

Witold urodził się 24 listopada 1834 roku w Zbludowicach koło Buska. Jego rodzice, Ignacy i Marianna z Klimowiczów, byli dziedzicami wsi Zbludowice. Jako szesnastoletni chłopiec w 1850 roku został wysłany do szkoły oficerskiej w Rosji.
W 1863 roku, gdy wybuchło powstanie, zdezerterował i wstąpił w stopniu kapitana do wojska powstańczego. Walczył na Kielecczyźnie pod dowództwem gen. Józefa Hauke-Bosaka pod pseudonimem Bezdziedy lub Tarnawy. Brał udział w bitwie pod Lubienią 17 stycznia 1864
i Opatowem 21.02.1864, gdzie prawdopodobnie został ranny. Po upadku powstania ukrywa się, pracując po różnych majątkach jako oficjalista. Właścicielką Bobowic i Niegowy w tym czasie jest Antonina Gadomska z domu Broniewska, siostra Witolda. Prawdopodobnie dlatego Witold trafia w te okolice. W dniu 20 marca1865 roku w Kroczycach odbywa się licytacja inwentarza żywego i martwego pozostałego po zmarłym właścicielu Kroczyc Erneście Schirmer. W spisie osób kupujących wymienione jest nazwisko Broniewski. Jako miejsca zamieszkania podano Zdów. Jaką funkcję pełnił niestety nie podano. 11 października 1865 roku w kościele w Kroczycach Witold żeni się z Florentyną Schirmer, siostrą mojego pradziadka Rudolfa.We Mzurowie rodzi się dwoje dzieci Witolda i Florentyny. Mieszkają w mieszkaniu folwarcznym, bo dwór według umowy dzierżawnej zostawiła dla swojego użytku Świderska. Po zakończeniu dzierżawy Broniewscy przenoszą się do Kroczewa.

Mam sporo skanów dokumentów dotyczących przede wszystkim Kroczyc, ale również innych miejscowości leżących w tych okolicach. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany proszę o kontakt.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 173.06 KiB | Przeglądane 5977 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2021, 22:05 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Oczywiście, że "ktoś byłby zainteresowany". kłopot w tym, że z jednym wpisem nie masz poczty prywatnej :twisted:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 10:04 

Dołączył(a): 01 lis 2021, 16:11
Posty: 9
No to pisz: tomekszyrmer "wiadomo co" vp.pl


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 10:23 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
TomekSz1 napisał(a):

Mam sporo skanów dokumentów dotyczących przede wszystkim Kroczyc, ale również innych miejscowości leżących w tych okolicach. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany proszę o kontakt.


Myślę, że wiele osób jest zainteresowanych, jeśli więc możesz to zamieszczaj co ciekawsze dokumenty na forum, jest wątek "Jurajskie dwory i folwarki" gdzie zaistniał m.in. temat Kroczyc, są też wątki dotyczące poszczególnych dworów, miejscowości czy wydarzeń. Chętnie poczytamy :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 11:59 

Dołączył(a): 01 lis 2021, 16:11
Posty: 9
Mam sporo skanów (1000,2000 a może więcej) dokumentów związanych z moją rodziną. A zaczynali od Pilicy, Smolenia, Złożeńca, Białej Błotnej, Bzowa, Włodowic po Kroczyce, Dobrogoszczyce, Rzędkowice (tych trzech ostatnich byli właścicielami), Kostkowice, Łazy. Pochodzą one z Archiwów Państwowych w Kielcach, Katowicach, Częstochowie, Radomiu i AGAD-u w Warszawie. Większość dotyczy Kroczyc, Dobrogoszczyc i Rzędkowic. Gdybym chciał wszystkie je tutaj zamieścić dopiero byłoby zamieszanie.

"Sław Miro" mam do Ciebie pytanie o sąd w Myszkowie. Czy coś się zmieniło z dostępem do ksiąg? Gdy byłem tam kilkukrotnie kilka lat temu nie mogłem Tym miłym Paniom wytłumaczyć, że księgi są jawne i dostępne dla zainteresowanych. I aby dostać którąś z tych ksiąg musiałem pisać po kilka podań nie mówiąc już o robieniu zdjęć. A co ciekawe żądano bym przedstawił dokumenty spadkowe po moim tacie, dziadku i pradziadku.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 14:05 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
TomekSz1 napisał(a):
Mam sporo skanów (1000,2000 a może więcej) dokumentów związanych z moją rodziną. A zaczynali od Pilicy, Smolenia, Złożeńca, Białej Błotnej, Bzowa, Włodowic po Kroczyce, Dobrogoszczyce, Rzędkowice (tych trzech ostatnich byli właścicielami), Kostkowice, Łazy. Pochodzą one z Archiwów Państwowych w Kielcach, Katowicach, Częstochowie, Radomiu i AGAD-u w Warszawie. Większość dotyczy Kroczyc, Dobrogoszczyc i Rzędkowic. Gdybym chciał wszystkie je tutaj zamieścić dopiero byłoby zamieszanie.


Powolutku, po jednym-dwa, co smakowitsze kąski, zamieszczaj, zamieszczaj :D

TomekSz1 napisał(a):
"Sław Miro" mam do Ciebie pytanie o sąd w Myszkowie. Czy coś się zmieniło z dostępem do ksiąg? Gdy byłem tam kilkukrotnie kilka lat temu nie mogłem Tym miłym Paniom wytłumaczyć, że księgi są jawne i dostępne dla zainteresowanych. I aby dostać którąś z tych ksiąg musiałem pisać po kilka podań nie mówiąc już o robieniu zdjęć. A co ciekawe żądano bym przedstawił dokumenty spadkowe po moim tacie, dziadku i pradziadku.


Nie korzystałem nigdy z usług Wydziału Wieczystoksięgowego w sądzie Myszkowie, nie umiem Ci odpowiedzieć, myślę że odpowiedź na Twoje pytanie zna "Mirów Polska"


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 14:25 

Dołączył(a): 28 cze 2015, 20:35
Posty: 183
Ja nie korzystałem nigdy na podstawie "rodzinnej" z wglądu do akt - ksiąg wieczystych więc w tym nie mam orientacji, tylko z podstawy "badań naukowych", choć faktycznie nie zatrudnia mnie żaden podmiot naukowy.

Pod tym linkiem są wnioski oraz informacje.

https://myszkow.sr.gov.pl/udostepnianie ... 7.html,647

Przy czym nie miałem "zaświadczenia z uczelni" tylko od "wydawcy" ;). I to sąd akceptował.
Żeby złożyć wniosek, trzeba najpierw ustalić, czy dana księga wieczysta w ogóle jest archiwum Wydziału Ksiąg Wieczystych. Możliwe, że uda się dowiedzieć tego telefonicznie w sekretariacie tego wydziału. Ale jest to uzależnione od tego, czy akurat pracownicy będą mieli czas to sprawdzić. Mają skorowidz archiwalnych ksiąg wieczystych, jest to wiele kartek do przeglądania. Trzeba po prostu trafić na odpowiedni wolny czas.
Gdy ma się już nazwy ksiąg wieczystych, to składa się wniosek (wniosek i inne dok. pod linkiem powyżej) do prezesa sądu i tam je wpisuje.

Prezes akceptuje wnioski (składałem dwa razy, oba zaakceptowane) ale nie udziela odpowiedzi na ten wniosek, tylko przesyła go do tegoż sekretariatu Wydziału Ksiąg Wieczystych. Pisemnej odpowiedzi na wniosek się nie dostaje.

Za jakiś miesiąc od złożenia wniosku do prezesa sądu, trzeba znowu dzwonić do sekretariatu WKW, tym razem z pytaniem czy wniosek jest zaakceptowany już u nich. Jak jest, to można się umawiać na terminy. W roku 2021 obowiązywał czas 1 godzina dziennie. Można fotografować - trzeba to wpisać wyraźnie we wniosku, że chce się fotografować.

Nie pytałem nigdy, czy mają księgi wieczyste o nazwie "Mzurów" czy też "Leopoldów" - sam jestem tego ciekaw i co w nich jest, zwłaszcza tabele uwłaszczeniowe, mapy itp.

Czasem rejonizacja sądowa nie jest dokładnie taka jak administracyjna. Np. Zddów od lat nie jest w powiecie myszkowskim, ale jest chyba w rejonizacji sądowej, bo księgi Zdowa są w Myszkowie (w Zawierciu ich nie ma - tak mi odpisali z sądu). Podobnie będzie z Rzędkowicami pewnie i wszystkimi wsiami podlegającymi w rejonizacji sądowej pod Myszków - ale pewności oczywiście nie mam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 23:22 

Dołączył(a): 01 lis 2021, 16:11
Posty: 9
Dziękuję za odpowiedź.
W Myszkowie na pewno są księgi Kroczyc, Rzędkowic (część jako Zendkowice). Z Dobrogoszczyc jest tylko księga z dokumentami, która była dla mnie niezmiernie ciekawa i dużo mi wyjaśniła. Oczywiście mnie interesowały tylko lata do 1900 roku i tylko tymi księgami byłem zainteresowany. Wiem, że były jeszcze Bobolice ale to była końcówka XIX i początek XX wieku. Ja jechałem do sądu bez wcześniejszego umawiania. Pisałem kilka podań i dwa razy otrzymałem księgi do wglądu, a raz mogłem robić zdjęcia. Jednak za każdym razem było to obwarowane tyloma zakazami, że mogłem wykonać zdjęcia tylko oznaczonych stron. "Miła " Pani pilnowała mnie przez monitoring i gdy tylko coś zauważyła krzyczała z sąsiedniego pokoju.
Pytałem, bo jakże inaczej wyglądała sprawa w warszawskiej Hipotece. Pisałem tylko karteczkę z podaniem numeru hipotecznego i po 15 - 30 min. dostawałem księgi i mogłem przeglądać do woli i robić zdjęcia tych stron które mnie interesowały bez ograniczeń.
Wiem też, że księga ze Smolenia jest w sądzie w Zawierciu. Gdy tam byłem kobieta która mi ją przynosiła była bardzo zdziwiona. Pierwszy raz się spotkała, że ktoś chciał oglądać taką księgę.

Jeżeli chodzi o zamieszczanie skanów na forum to po zmniejszeniu do odpowiedniego rozmiaru wychodzi bardzo słaba jakość.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2021, 23:53 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Trochę bez związku: na forum Strazników Czasu pojawił się "ktoś" o identycznym nicku. TomekSz1 :mrgreen:
Temat Kroczyc mnie pasjonuje. Bardzo.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 01 gru 2021, 10:03 

Dołączył(a): 01 lis 2021, 16:11
Posty: 9
To ja.
Jeżeli jesteś zainteresowany Kroczycami napisz. Mam sporo dokumentów z okresu gdy Kroczyce dzierżawiła a później kupiła moja rodzina do czasu gdy majątek został rozsprzedany w 1880 przez ostatnich właścicieli Stefaniego i Dysego. Ale zdażają się również wcześniejsze dokumenty.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Teraz jest 29 mar 2024, 08:03


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL