Teraz jest 18 kwi 2024, 02:24




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 paź 2020, 22:30 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
No. Sukcesorzy Bironów. Wszystko jedno kim byli. Taki Lewkowicz Szapel to Żyd z Będzina. Każdy z wymienionych miał w Żurawiu jakieś udziały, zwłaszcza że czasy niespokojne były a Napoleon przegrywał od 1812. Myślę, że punkt 39 jest tu decydujący.
Wątku: "Dwór w Żurawiu" nie ma, bo obecnym właścicielem są Laseccy i dość trudno tam wejść :P

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 paź 2020, 23:12 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Znalazłem! Tabliczka przed wejściem do dworu Pruszaka. Obecnie.


Załączniki:
zag 2.png
zag 2.png [ 332.35 KiB | Przeglądane 9091 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 paź 2020, 12:24 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Jeszcze jeden dokument, tym razem dotyczący dóbr potockich.
1822 rok, a więc wg wszelkich informacji prezentowanych w przewodnikach, stronach internetowych, itd, ich właścicielem i to od 7 lat jest Michał Pruszak.
A tymczasem mowa jest (jeśli dobrze rozumiem skrót SS.) o dobrach należnych do sukcesorów szambelana Szaniawskiego.


Załączniki:
sprzedaż drewna w dobrach Potok, Dz.U.W.K. 39, 1822 r..jpg
sprzedaż drewna w dobrach Potok, Dz.U.W.K. 39, 1822 r..jpg [ 28.89 KiB | Przeglądane 9039 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2020, 16:53 

Dołączył(a): 13 lis 2015, 09:27
Posty: 1241
Lokalizacja: Jura
Rybak napisał(a):
Żeby nie "skazić głupotą" tego niezwykłego znaleziska postaram się w tym temacie dowiedzieć czegoś więcej. Jutro. Zastanawia mnie tylko czy "Dobra Janowskie i Żurawskie" to nazwa wynikająca z kolejności alfabetycznej pierwszych liter, czy faktycznie istniał "Klucz Janowski" i "Klucz Potocki".

Jeszcze jedno obwieszczenie, tym razem z 1823 roku i tym razem wprost jest mowa o "dobrach Żurawsko Janowskich", do których należeć miały m.in. Zalesice.


Załączniki:
dzierżawa dóbr żurawsko- janowskich, Dz.U.W.K. 19, 1823 r..jpg
dzierżawa dóbr żurawsko- janowskich, Dz.U.W.K. 19, 1823 r..jpg [ 77.7 KiB | Przeglądane 8997 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2020, 21:27 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Myszków i Powiat - Prawdziwa Historia zamieścił zdjęcie ze Złotego Potoku. Niestety autor i czas są nieznane. Pomożecie przynajmniej ustalić gdzie to jest?


Załączniki:
FB_IMG_1603397674037.jpg
FB_IMG_1603397674037.jpg [ 48.75 KiB | Przeglądane 8953 razy ]

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 07:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Budynek jest kryty eternitem i w pierwszej chwili pomyślałem że fotka mimo swego archaicznego wyglądu jest stosunkowo późna. Eternit na masową skalę był stosowany w latach 50 i 60 ale jego początki sięgają początków wieku XX. Czy nie jest to aby czasem fotka dzieci i nauczycielek na tle budynku szkoły (dlatego taki zadbany...)? Pewnie lata międzywojenne - może tuż po remoncie tegoż budynku?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 12:29 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Eternit wynaleziono w 1903 roku, ale powszechne jego stosowanie przypadło na okres po Wielkiej Wojnie. Gdyby to nie była szkoła ( te w Złotym Potoku często zmieniały sytuowanie, bo znajdowały się w domu danego nauczyciela), a słynna ochronka Stefanii Raczyńskiej, to ta - podobno - znajdowała się w rzędzie czworaków ciągnących się wzdłuż muru między bramą wjazdową od ul.Kościuszki po jego południowy narożnik. Jedyne co budzi moją wątpliwość to duże okno po prawej stronie.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 14:20 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Rybak napisał(a):
Eternit wynaleziono w 1903 roku, ale powszechne jego stosowanie przypadło na okres po Wielkiej Wojnie.

Co to znaczy "powszechne"? Wtedy powszechnie kryto budynki na wsiach słomą... Dopiero po drugiej wojnie zaczęła się "akcja" wymiany pokryć dachowych na "niepalne". Z czasów swego dzieciństwa pamiętam bardzo dużo budynków krytych słomą; nawet jak dom mieszkalny miał nowocześniejsze pokrycie to budynki gospodarskie nie
Rybak napisał(a):
Gdyby to nie była szkoła ( te w Złotym Potoku często zmieniały sytuowanie, bo znajdowały się w domu danego nauczyciela), a słynna ochronka Stefanii Raczyńskiej, to ta - podobno - znajdowała się w rzędzie czworaków ciągnących się wzdłuż muru między bramą wjazdową od ul.Kościuszki po jego południowy narożnik. Jedyne co budzi moją wątpliwość to duże okno po prawej stronie.

Ta ochronka to nawet bardziej pasuje niż szkoła bo wtedy w szkole ile mogło być nauczycieli/nauczycielek? Jedna, dwie... A na zdjęciu jest kilkoro dorosłych osób.
A o co chodzi z tą wątpliwością odnośnie okna? Jestem przekonany że budynek jest świeżo po remoncie - świadczy o tym dach, nowe rynny oraz tynk i stolarka w idealnym stanie


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 15:27 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Powszechnie" w sensie np zabudowań dworskich czy instytucji publicznych. Wiadomo, że nie na wsi. A okno? Tam nie ma takich. Chyba, że kiedyś były. I ten budynek po lewej (a właściwie fragment)...?

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:22 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Przegadałem temat z panem Adamem Korczyńskim, historykiem z Janowa.
Otóż jego zdaniem:
1. To nie jest ochronka, ponieważ niektóre dzieci są w wieku szkolnym.
2. Dom nie jest kryty eternitem, a dachówką
3. Rynny posiadali tylko bogaci mieszkańcy
4. Prawdopodobnie jest to Janów, gmina Złoty Potok.
5. I tu podobnie jak smar, zauważył że budynek jest odnowiony jakby pod otwarcie szkoły, stąd tyle dorosłych osób.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:29 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Rybak napisał(a):
2. Dom nie jest kryty eternitem, a dachówką

Powszechnie znaną jest moja przywara polegająca na skłonności do sprzeczanie się z wszystkimi o wszystko :mrgreen: Tym razem skłonny jestem zgodzić się z w/w wnioskami z wyjątkiem jednego - zacytowanego wyżej. To może być "łupek" (bardzo rzadko u nas stosowany...) lub eternit. Nie twierdzę że wszystko widziałem choć widziałem dużo ale takiej "dachówki" to nie widziałem :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 19:35 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Nie zmienia to faktu, że słoma była tańsza i ktoś na ten łupek wyłożył kasę. Jutro o 11-tej wysiadam w Juliance. Będę miał trzy godziny na poszukanie tego domu, który być może nie istnieje już.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 20:24 

Dołączył(a): 22 lut 2009, 16:06
Posty: 59
Lokalizacja: ogrodzieniec
Ten dom jest pokryty eternitem, tylko w formie kwadratów.Taki był produkowany w Ogrodzieńcu przed wojną. Dom w którym mieszkamy był wybudowany w 1928 roku i był pokryty właśnie taką eternitową dachówką. Eternit falisty to czasy powojenne.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2020, 20:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Marials! Miło Cię czytać! :mrgreen:
Dzięki za potwierdzenie tezy smara. Pomoże mi to jutro!

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 paź 2020, 13:32 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1418
Znaleziony przez Rybaka:
Załącznik:
SAVE_20201024_142156.jpg
SAVE_20201024_142156.jpg [ 152.35 KiB | Przeglądane 8821 razy ]


Załącznik:
SAVE_20201024_142203~2.jpg
SAVE_20201024_142203~2.jpg [ 77.73 KiB | Przeglądane 8821 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 18 kwi 2024, 02:24


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL