Teraz jest 28 mar 2024, 10:28




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2005, 11:41 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Witam!
Weekend spędzałem w okolicach Szczekocin. Podczas sobotniego wypadu podjechaliśmy do Siedlisk - to taka mała wioseczka 3 km na zachód od Szczekocin. Oprócz kilku domów, sklepu, byłego PGR-u oraz opuszczonej gorzelni i młyna znajduje się tam... PAŁAC!!!Pałac jest w nienajgorszym stanie, wygląda jakby ktoś go zaczął remontować ale się rozmyślił. Otoczony jest starymi drzewami - pomnikami przyrody(głównie dęby)zachowały się nawet na nich tabliczki. Park jak i otoczenie samego pałacu jest mocno zdewastowane - szkoda, naprawdę szkoda, tym bardziej że w parku panuje specyficzny mikroklimat, a w konarach drzew schronienie znajduje wiele ptaków. Jeśli coś wiecie na temat historii tego miejsca, lub macie jakiekoklwiek info to piszcie. Mnie to miejsce totalnie zaskoczyło - nie spodziewałem sie takiego obiektu w miejscu tak zapomnianym. pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 17 kwi 2005, 21:51 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
W samych Siedliskach nie byłem, ale bardzo ciekawe jest sąsiednie Nakło :

miasto na przełomie XVIII i XIX w. ponownie prawa miejskie w latach 1825-1870. Kościół parafialny p.w. św. Mikołaja z 1712r. przebudowany w 1726, obo dzwonnica z 1 poł. XIX w. Kaplica z przełomu XIX i XX w. kaplica cmentarna z 1895r. przy kościele dawny szpital z 1795r. przebudowany w szkołę. Barokowo-klasycystyczny pałac Bystrzanowskich z lat 1770-80 przebudowany w 2 poł. XIX w. przez Zbijewskich, do niedawna dom dziecka, ocecnie nie używany

Chyba ktoś go jednak wykupił, jak jesienią przejeżdzałem obok rowerkiem to były jakieś tablice zakaz wstępu i jacyś robotnicy się kręcili...

Rządcówka, spichleż i brama z przełomu XVIII i XIX w. obora i dawna stajnia z XIX w. Park geometryczny z początku XVIIIw. Kilka drewnianych zagród i domów z przełomu XIX i XXw.

O Siedliskach jest troszkę na stronie szczekociny.pl :

Siedliska – w XV wieku wieś była własnością Tęgoborskich herbu Bylina, według reg. pob. Powiatu krakowskiego z roku 1490 wieś Siedliska należy do parafii Pilica. W roku 1581 wieś należała do parafii Nankło i była w części własnością Andrzeja Tęgoborskiego, Walerego Otfinowskiego i Bartłomieja Tęgoborskiego.
W okresie międzywojennym właścicielami Siedliska są Komorowscy. W okresie II wojny światowej w majątku tym przebywa Franciszek Starowieyski- słynny malarz. Z rodu Komorowskich z Siedliska wywodzi się Anna Komorowska, której córka Matylda d’UDEKEM d’ACOZ, została żoną księcia Filipa – belgijskiego następcy tronu, czyli przyszła królowa Belgii.


Zresztą w tym pasie (Św. Anna - Lelów - Szczekociny - Żarnowiec - Miechów) jest wiele, bardzo wiele ciekawych obiektów i miejsc - tędy biegła najstarsza nitka traktu handlowego z Krakowa... Przy okazji polecam 'zwiedzić' Irząde.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 05:39 

Dołączył(a): 09 lut 2005, 20:04
Posty: 21
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Od ostatniego postu pałac w Siedliskach ma już chyba trzeciego albo czwartego właściciela. Schemat jest zawsze ten sam - trochę remontują, na zasadzie żeby było cokolwiek, a potem sprzedają. Dziwne :?:

_________________
http://blogdabrowski.blogspot.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 16 kwi 2013, 19:04 

Dołączył(a): 22 lut 2009, 16:06
Posty: 59
Lokalizacja: ogrodzieniec
Polecam książkę "Franciszka Starowieyskiego Opowieść o końcu świata czyli reforma rolna",właśnie o pałacu w Siedliskach.Wspomnienia Franciszka spisała Krystyna Uniechowska.Książka piękna i porażająca,Franciszek po rozgrabieniu pałacu nigdy już tego miejsca nie odwiedził.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2013, 21:41 

Dołączył(a): 06 kwi 2010, 15:21
Posty: 351
Dysponuję obszernym opisem wycieczki rowerowej po tym terenie autorstwa Pana Andrzeja Siwińskiego. Osobom zainteresowanym mogę przesłać.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 10:28


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL