Teraz jest 19 mar 2024, 09:31




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 wrz 2009, 20:17 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Witajcie.Ponieważ zaczynam przygodę z Jurą to chcę aby w tym temacie pojawiły się opisy jednodniowych pieszych wycieczek odbytych i sprawdzonych przez Was.
Najlepiej żeby wycieczki zaczynały się i kończyły w tym samym miejscu.(To ze względu na środek transportu jakim jest samochód,ale może być pociąg lub autobus).Tu możecie podać opis parkingu,przystanku.Trasy powinny prowadzić oznakowanymi szlakami.Na eksperymenty po nieoznakowanych trasach mam jeszcze czas.Tu moglibyście podać jakimi szliście szlakami?Jaki był czas przejścia poszczególnych odcinków?Czy były jakieś trudności?Na co zwrócić uwagę?Gdzie można coś zjeść?I jak najmniej iść drogami asfaltowymi.
A to wycieczka odbyta przeze mnie.
Morsko Zamek Bąkowiec-Góra Zborów-Skały Rzędkowickie-Rzędkowice-Morsko Zamek Bąkowiec.
Morsko Zamek,parking,baza gastronomiczna,hotel.
Morsko-Góra Zborów szlak czerwony ok.1h marszu (nie spaceru)
Odpoczynek,piękne widoki.
Góra Zborów-Skały Rzędkowickie szlak zielony ok.1h marszu
Odpoczynek j.w.
Skały Rzędkowickie-Rzędkowice szlak zielony 15min (asfalt przez wieś)
Rzędkowice-Morsko Zamek szlak czarny ok.1h marszu (przez las)
Uwaga szlak czarny przez wieś Rzędkowice fatalnie oznakowany.Nie łączy się wyraźnie z zielonym,za schroniskiem kieruje w lewo w polną drogę (koło zwalonego drzewa),właściwy skręt prawdopodobnie jest 100m dalej.W lesie szlak czarny jest bez zarzutu.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2009, 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Witaj, coś o tym było w wątku http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=822

zmienił się adres opisywanej strony, może to nie do końca to czego szukasz ale...

http://www.it-jura.pl/pl/turystyk.php?go=szlakip


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 wrz 2009, 20:35 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Witaj,

cóż pomimo (a może również właśnie z tego powodu) gąszczu znakowanych szlaków/ścieżek dydaktycznych/... niezbędna jest również dokładna mapa, która pozwoli uniknąć wielu niespodzianek z np. zanikającym szlakiem.

Czarny szlak w Rzędkowicach skręca w lewo (do Morska) na skrzyżowaniu asfaltowych dróg (na rogu jest sklep spożywczy) około 200m od schroniska.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 18:12 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
W sobotę 28.11.2009 przeszliśmy trasę z Podlesic do Bobolic.Zajęło nam to ok.6h i wyglądało mniej więcej tak.
Parking koło Zagrody Edukacyjnej w Podlesicach.
Jaskinia Głęboka i okolice-czarny szlak (Jaskinia zamknięta)
Czarnym szlakiem do czerwonego i na Górę Zborów.Widoki jak zwykle niezwykłe.
Nie dziwię się że ktoś następnego dnia rano uchwycił stąd panoramę Tatr.
Z powrotem czerwonym szlakiem przez las w kierunku Jastrzębiej Góry(właściwa nazwa to Jastrzębnik-sprostownie w poście poniżej. Przepraszam).
Jesienne krajobrazy,sucho,ciepło i niesamowicie cicho.
Przechodzimy pod linią kolejową.Mijamy Młyny.Tu raczej się domyślamy,że zabytkowy obiekt z kamerami na każdym rogu to Młyn.
Dalej czerwonym i asfaltem przez Zdów w kierunku Bobolic.
Zamek w Bobolicach -odpoczywamy i oglądamy.
Wracamy czerwonym do Zdowa.Czerwonemu towarzyszą jeszcze niebieski i żółty.
W Zdowie na skrzyżowaniu wybieramy żółty.Opłotkami wychodzimy w pole ,potem przez las ,pod linią kolejową znowu przez las do szlaku czerwonego.Szlak żółty ze Zdowa do przejścia pod linią kolejową ledwie widoczny.
Wracamy na Górę Zborów (Zachód słońca) i czarnym na parking.Zeszliśmy się co niemiara ,ale warto było.


Ostatnio edytowano 30 lis 2009, 21:32 przez Endrju62, łącznie edytowano 1 raz

Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 18:25 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Fajny spacer :grin: dwie drobne korekty:
- w Kroczyckich nie ma Jastrzębiej Góry są dwa Jastrzębniki (skała nad czerwonym szlakiem i wzgórze nad Kostkowicami-Pustkowiem);
- dawna fata Sokoła to nie młyn (wg mojej wiedzy), młyny znajdowały się dalej. Jeden jeszcze częściowo istnieje przy asfalcie koło wiaduktu na CMK(tzn zabudowania przy byłym młynie), drugi był w miejscu dzisiejszego zalewu.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 lis 2009, 21:29 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Jak to dobrze ,że ktoś czuwa nad tym co wypisują forumowicze.Dziękuję za poprawienie błędu.Na szlaku i z mapą był to pewnie Jastrzębnik- przy czerwonym szlaku ,ale przy pisaniu postu narodziła się nowa Góra i do tego konkurencyjna(Jastrzębia).Przepraszam i mam nadzieję ,że powyższy opis trasy nie wprowadzi większego zamieszania.Z samym Jastrzębnikiem mam zamiar się jeszcze bliżej zapoznać.
A jeśli chodzi o ten nieszczęsny nie nazwany zabytek,który nazwałem młynem.Charakterystycznym elementem tego obiektu jest mała kamienna baszta i mur, którym ogrodzone są zabudowania.Z daleka wygląda to dość mało ciekawie, a na miejscu niespodzianka-zabytek.Z lewej strony zabudowań płynie chyba strumień i stąd pomysł że mógłby to być stary młyn w Zdowie-Młynach.W rzeczywistości jest to Ranczo Czerwony Młyn.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2009, 22:05 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Nie ma za co przepraszać, a odnośnie Rancza nie jestem tego pewien, być może kiedyś dawno, jak w dolinie było więcej wody faktycznie był tam młyn. Natomiast przez długi okres funkcjonowała tam Fata Sokoła, czyli chata na uboczu gdzie Kompas organizował obozy itp. imprezy.
Północna część Skałek Kroczyckich (Popielowa, Jastrzębnik, Słupsko) naprawdę warta jest dokładnego poznania, niektóre miejsca są ciekawsze niż Zborów np. skalne tarasy otoczone z 3 stron skałami do których można dotrzeć wąską szczeliną, czy stare wyrobiska kalcytu...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 16:17 

Dołączył(a): 03 gru 2009, 16:07
Posty: 1
Lokalizacja: czechowice-dziedzice
witam pierwszy raz na forum;] pozwolę się podpiąć pod ten temat, jeśli oczywiście założyciel tego tematu nie ma nic przeciwko (a jeśli tak to przepraszam;))
w niedzielę wybieram się na jeden dzień na jurę i chciałem pojechać właśnie w okolice góry Zborów.
1. Czy możecie mi zaproponować jakąś ciekawą trasę? tak na 5-6 godzin włóczęgi? Wstępnie planuję zostawić autko w Kroczycach (jest tam jakiś bezpłatny parking?), oczywiście mogę gdzieś indziej, czyli siłą rzeczy najlepiej żeby proponowana trasa była "pętelką",
2. Czy trasa opisana w pierwszym poście jest ciekawa - chodzi mi o "widoczki", skałki itp, byle nie chodzić zbyt dużo po jakiś miejscowościach.
3. Ewentualnie macie jakieś inne ciekawe trasy do zaproponowania tak na jeden dzień w innym miejscu Jury?

pozdrawiam


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 16:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Witaj,

samochód zostaw w Podlesicach (płatny parking przy Hotelu Ostaniec, ew. na poboczu drogi prowadzącej do wsi zaraz koło skrzyżowania), lub na bezpłatnym parkingu pod Jaskinią Głęboką. Obok jest Zagroda Edukacyjna, a parking znajduje się przy głównej Kroczyce - Żarki, około 1km za Podlesicami jadąc w kierunku Żarek. Innym miejscem jest darmowy parking przy Hotelu/Karczmie Skalny w Rzedkowicach.

Ogólnie polecił bym pętlę ścieżką edukacyjną przez Górę Zborów i dalej spacer zielonym pieszym do Rzędkowickich Skał, skąd czarnym szlakiem do Morska i powrót czerwonym pieszym przez Aptekę w okolice parkingu pod Głęboką. Z tym że będzie to w przeważającej części trasa lasami.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 gru 2009, 17:42 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Trasę Michała można zrobić również spod zamku i hotelu w Morsku.Jest tam świetny parking i bezpłatny (przynajmniej kiedy ja tam byłem).Zaletą jesiennej wycieczki jest to że las nie ukrywa w gąszczu liści Ostańców.Oczywiście zwróciłbym uwagę przy dłuższym marszu na wczesny zachód słońca.Powodzenia.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2009, 06:24 

Dołączył(a): 05 cze 2009, 15:05
Posty: 138
Lokalizacja: Myszków
Zostaw auto na parkingu przy jaskini Głębokiej i idź na Górę Zborów... Potem na Kołoczek. Następnie z powrotem na parking i dalej przez las do Rzędkowic gdzie warto po drodze zboczyć ze szlaku i zobaczyć Bibliotekę. Z Rzędkowic powrót do auta. Masz 5-6 godzin spaceru, a wraz z nim trochę czasu na "dotknięcie" Jury.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2009, 18:20 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Moze dolinki krakowskie - Dolina Bedkowska.
Auto parkujesz koło cmentarza w Będkowicach idziesz 200metrów drogaw kierunku Krakowa(czy trasy) - zaraz masz drogowskaz do Doliny Będkowskiej, idziesz ta droga - wchodzisz w las i schodzisz na sam dół,w lesie mijasz Czarcia Bramę. Potem dochodzisz do drogi i skręcasz w lewo.Po prawej stronie masz polane ze skałką Dupa Słonia. Potem idziesz dalej przy drodze masz "Iglicę" po drugiej stronie płynie Będkówka w okolicy Iglicy jest wodospad Szum.
Idąc dalej drogą widzisz Sokolnice.Potem szlakiem żółtym przez Bramę Będkowską i leśną droga do góry.po ok 1.2km wychodzisz z lasu na drogę i skręcasz w lewo i dochodzisz do cmentarza gdzie jest auto. (wychodzaćz lasu mozesz wejsć pod górkę i przez pola do cmentarza - blizej jest)
Niedaleko jest Dolina Kobylańska - mozna dojść do niej z Będkówki. Czas ok.2-3 godziny


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 gru 2009, 19:06 

Dołączył(a): 06 wrz 2009, 18:25
Posty: 149
Lokalizacja: Sosnowiec
Dziękuję Pinus za opis trasy.Obejrzałem Twoje zdjęcia z Doliny.Interesujące i zachęcające.Kto dorzuci jeszcze jakąś trasę z ,,pętelką"?.Na słoneczną pogodę będą jak znalazł.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2009, 21:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Skoro pętelka, blisko masz do Chechła, pod kościołem można zostawić auto i pójść czerwonym do Hutek Kanek, stamtąd do Ryczówka i żółtym do Chechła. Po drodze ciekawe kościoły, źródła, krystaliczny potok. Część poprzez żywiczny las, potem buczyny w Rezerwacie Chełm reszta otwartymi polami, kamienistą drogą. Mało turystów, cisza, spokój, kiedyś moje ulubione tereny spacerowe.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2009, 17:50 

Dołączył(a): 30 kwi 2008, 19:06
Posty: 100
Lokalizacja: Bukowno
Jeśli chcesz więksża pentelke to Mozna razem robić i Kobylańska i Będkowska start z tego cmentarza. Ale nie skrecasz jak idzie szlak zołty tylko idziesz dalej i tam powinna ta dolina sie łaczyć z Kobylańską. Alepotem to musisz iscdrogąby wrócić do auta tak przez połowę Bedkowić I Kobylany musisz przejsc- więc lepiej tu dwie godziny (w Będkowskiej ) i jechać do Kobylańskiej bo to zaledwie parę km dalej


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 09:31


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL