Teraz jest 19 mar 2024, 06:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sty 2012, 01:24 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
Sama jaskinia jest tematem bardzo zastanawiającym , inspirującym i wartym zbadania. Choć nie jestem geologiem z wykształcenia śmiem twierdzić następująco. W najbliższej okolicy, nawet w promieniu kilku kilometrów nie jest znane żadne inne wejście do podziemi. Idąc naszym tropem, poprzez bijące z jaskini powietrze, koniecznością jest jakiś drugi otwór wentylacyjny, tylko gdzie? Ta wersja jest bardzo fantastyczna ale jeżeli w promieniu kilku kilometrów nie jest znane drugie wejście a najdłuższą jaskinią Jury jest - Jaskinia Wierna (1027 m), nasuwa się pytanie czy oby ta nie jest najdłuższą?
Druga opcja również niezwykła jak na tą część jury. Jaskinia na skale z samego charakteru wejścia i tego co widać w wąskim korytarzu zdaje się być piętrową szczeliną, jak głęboka - nie wiadomo. Być może istnieje tam połączenie kanałem z źródłami Szklanki, wypływ Więcki w okresie zimowym jest na poziomie 332m.n.p.m, Krztyni 322m.n.p.m, Więcki około 317m.n.p.m. być może to prawidłowy trop? I stąd bijące z jaskinie powietrze?
Nie wiadomo, temat bardzo mnie zainteresował, jednak jedyne co na razie mogę zrobić to wraz z Tomkiem spuścić w dół szczeliny kamerę z dobrym oświetleniem i liczyć na to że czegoś się dowiemy. Myślę że projekt ten zrealizujemy już wkrótce :)

Tomku, strasznie mnie to cieszy czego dowiedziałeś się na temat tego domu, całkowicie przez przypadek. Jeśli można użyję tych informacji w mojej pracy. Będzie bardzo fajna ciekawostką na temat miejscowości o której pisze się najmniej!

Adamie, z przyjemnością pisze się na zabiegi kosmetyczne skałek wraz z moimi kolegami którzy chętnie podejmą się takiej szczytnej akcji:) Co do samych skałek mam pytanie, które mnie nurtuje i chciałbym znać Twoje zdanie:) Nie uważasz czy skałki nad Zefirkiem i Góra Skała były niegdyś jednolitym pasmem wzgórz wapiennych? Znajdują się one wręcz naprzeciw siebie, jedyne skałki w dolinie Krztyni. Do tego kamieniste pola po obu częściach Krztyni, dokładnie miedzy tymi skałkami a górą Skała. Jestem prawie pewien że obszar doliny (Przyłubsko, Nadrzecze, Zefirek, Huta Szklana), został zerodowany przez jęzor zlodowacenia Sanu a następnie przez wypływy dzisiejszej Krztyni. Tym samym jednolite pasmo zniknęło i pozostały nam resztki dawnego całkiem sporego bloku wapiennego?

Pozdrawiam!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
To jest w końcu szczelina czy pozioma dziura? Zamiast kamerki wystarczy do środka głowę wsadzić. Hipoteza o długości bardzo śmiała :mrgreen:

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:10 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
Stawiam na piętrową czyli pionową szczelinę :D wolę kamerę bo co jak wsadzę głowę a tam będzie leśna małpa? Odważna, ale warto sobie pomarzyć ;) pewnie gdzieś niedaleko znajduje się jakiś otwór i moje fantastyczne wizje szlag trafi, ale czy się tego kiedykolwiek dowiemy? ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:14 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
btw. otwór zakręca także po wsadzeniu głowy i tak nic nie da się zobaczyć. a włożenie tułowia w dziurę mogłoby się skończyć blokadą:P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Czyli nie zaglądaliście... :P Na pewno ze środka wali ciepłe, wilgotne powietrze? Mimo wywiewu wcale nie musi być to duża dziura. Spoko, są ludzie robiący Z III, także wszystko da się sprawdzić :)

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:23 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
Zaglądaliśmy w miarę możliwości, za zakręt nie dało się już spojrzeć. Nie mamy żadnego sprzętu, a z uwagi że otwór biegnie w dół nie chciałem się ześlizgnąć jak po rynnie w nieznane:P Powietrze było wilgotne ale chłodne. Nie znam sie bardzo ale strasznie mnie to ciekawi ;)
Cytuj:
Spoko, są ludzie robiący Z III, także wszystko da się sprawdzić :)

nie rozumiem :P


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Dolina Krztyni
PostNapisane: 21 sty 2012, 09:41 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Piotr Bugajczyk napisał(a):
W najbliższej okolicy, nawet w promieniu kilku kilometrów nie jest znane żadne inne wejście do podziemi. Idąc naszym tropem, poprzez bijące z jaskini powietrze, koniecznością jest jakiś drugi otwór wentylacyjny, tylko gdzie?

To nie musi być duży otwór dostępny dla człowieka, wystarczą wąskie szczeliny, których w masywie węglanowym jest od groma co ma to związek z przeszłością geologiczną obszar Jury Polskiej.

Piotr Bugajczyk napisał(a):
Nie uważasz czy skałki nad Zefirkiem i Góra Skała były niegdyś jednolitym pasmem wzgórz wapiennych? Znajdują się one wręcz naprzeciw siebie, jedyne skałki w dolinie Krztyni. Do tego kamieniste pola po obu częściach Krztyni, dokładnie miedzy tymi skałkami a górą Skała. Jestem prawie pewien że obszar doliny (Przyłubsko, Nadrzecze, Zefirek, Huta Szklana), został zerodowany przez jęzor zlodowacenia Sanu a następnie przez wypływy dzisiejszej Krztyni. Tym samym jednolite pasmo zniknęło i pozostały nam resztki dawnego całkiem sporego bloku wapiennego?


Częściowo masz rację, faktycznie w okresie zlodowacenia Sanu loby wdarły się od wschodu dość głęboko na teren dzisiejszej Wyżyny.
Jednak geneza układu doliny jest związana z tektoniką, a w znacznej mierze ukształtowane zostały w paleogenie i częściowo w miocenie. Oddziaływanie lądolodu poza szeregiem procesów typu permafrost związane jest głównie z procesami fluwioglacjalnymi prowadzącymi do zagrzebania osadami wcześniejszej znacznie głębszej rzeźby trzeciorzędowej. Oczywiście lądolód wdzierając sie tak głęboko w doliny musiał oddziaływać również bezpośrednio jednak raczej nie możemy mówić o tym że bezpośrednio ukształtował ten obszar.
Z ciągłością form skalnych sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ wapienie jurajskie tkwią głębiej, zresztą można w uproszczeniu przyjąć iż biohermy występują wyspowo i przykryte są młodszymi utworami - szukaj na hasło monoklina śląsko-krakowska.

p.s.
Z III - to bardzo ale to bardzo trudny, ciasny zacisk (przewężenie) w korytarzu jaskiniowym.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 10:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Co wy na to jak by się tam w poniedziałek wybrać i zrobić próbę wejścia?

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 10:43 

Dołączył(a): 03 sty 2012, 23:04
Posty: 39
Lokalizacja: Podzamcze
Około rok temu kopałem w przedstawionym obiekcie. Jest to sztuczna sztolnia kiedyś w całości wypełniona kalcytem. Jej dno na całej powierzchni zamknięte jest właśnie kalcytem o czym można się przekonać wybierając liście ze środka, jedynie w prawej części odchodzi wąska szczelinka o szerokości 10 cm. i wysokości 20-25cm. Według mnie nie do przejścia i bez możliwości dalszej eksploracji. Cały obiekt ma około 4m. długości i 3 głębokości. W okolicy można spotkać wiele innych śladów działalności szpatowców.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2012, 18:58 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Bez dynamitu nie da rady :mrgreen: .
Dolina Krztyni ma genezę tektoniczną i powstała w trakcie orogenezy alpejskiej. W tym miejscu na skrzydłach uskoku są wapienie skaliste (biohermy), które z faktu dużej zwartości i niewielkich spękań nie poddały się naprężeniom. Dużo łatwiej pęka i później eroduje wapień płytowy. Uskok ten jak wiele na Jurze ma przebieg równoleżnikowy (Rów Krzeszowicki, Brama Wolbromska, Pilica - Żarnowiec, Uskok Dobrakowa, Przełom Mirowski). Jednak żaden z nich nie jest równy. Skały pękają w miejscach podatnych, jest więc mało prawdopodobne że G.Skałka i "nowa skałka" kiedyś tworzyły jeden blok.
Niewielkie skałki ciągną się od Gołuchowic, Siemięrzyc aż Hutę i pewnie dalej Sierbowice. Wszystkie te małe skałki ledwie wystają z ziemi, są mocno zatopione w wapieniach płytowych. Erozja na takiej płaszczowinie jest niewielka, co innego jak działa uskok, tak jak to jest w dolinie Krztyni. Powstanie jaskini jest również związane z uskokiem i naprężeniami w obrębie twardego wapienia skalistego. Z pewnością zjawiska krasowe działały tam najowocniej w pierwszym okresie formowania się doliny, kiedy podstawa erozyjna była dużo wyżej niż obecnie. Dolina Krztyni to typowa jurajska dolina z typowymi elementami krajobrazu jak ostańce i jaskinie. Ale nie wyolbrzymiajmy skałki są mini a jaskinia ma 3 m głębokości. Na wszystkich skałkach od Wrzosek, Gołuchowic, Siemięrzyc po Hutę Szklaną mamy ślady po wydobyciu kamienia wapiennego i szpatu. Takie małe skałki w pierwszej kolejności był rozbierane a później kopano głębiej często odkrywając małe lub większe jaskinie.

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2012, 13:00 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
No i wszystko się wręcz wyjaśniło :) Dzięki wszystkim za kompetentne wyjaśnienia! Ciekawość ludzka nie zna granic, także i tak muszę to zrobić i opuścić w Z III kamerkę. Kiedy to zrobię na pewno podzielę się z Wami tym co zarejestruje:) Pozdrawiam Wszystkich!


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2012, 13:47 

Dołączył(a): 08 mar 2007, 21:59
Posty: 2013
Lokalizacja: Pradła
Nie ma co robić z lokalizacji jakiejś tajemnicy, nazwa mi się podoba :mrgreen:. A co to za mapa gdzie Zefirek podpisali Kroczycami

_________________
TJ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2012, 15:19 

Dołączył(a): 08 paź 2011, 14:24
Posty: 22
Wielkie dzięki! :) Nazwa pasuje jak najbardziej :D A mapa bardzo myląca, może właśnie dla niepoznaki :P


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2012, 17:22 

Dołączył(a): 21 lis 2011, 17:44
Posty: 26
Lokalizacja: Kroczyce
Mapka faktycznie myląca. Ciesze sią że tu trafiżem ponieważ dowiaduje sie wielu interesujących rzeczy. A najlepsze jest to że to miejsce znajduje się praktycznie koło mojego domu


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2012, 19:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Przecież wieś Zefirek pewnie należy do gminy Kroczyce i większymi literami napisana jest większa jednostka administracyjna. Gdzie tu błąd albo problem?

Gmina Kroczyce

http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/240000/241604.html

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 06:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL