Teraz jest 19 mar 2024, 10:33




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 wrz 2014, 19:29 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Obawiam się, że w czym jak w czym ale w sprawie "słupka" to mieszkańcy okolicnych wsi nic Ci nie pomogą...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 wrz 2014, 21:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Na to wygląda,najlepszym źródłem informacji byliby leśnicy czy gajowi.Ale dzisaj obie gajówki już nie funkcjonują,ta po północnej stronie jest zupełną ruiną.
Głównie rozmawiając z starszymi ludźmi pytałem czy może znają kogoś kto pracował lub pomagał przy budowie wieży triangulacyjnej,ale kompletna klapa,wielu nawet nie kojarzy o co chodzi.Przypuszczam że wieża i stary przedwojenny granitowy słup mogą mieć coś wspólnego,może właśnie wtedy został wykopany i zastąpiony nowym który jest tam do dziś.
Szczerze to nie mam innych pomysłów,może geodezja prowadzi jakieś archiwum,w wolnym czasie to sprawdzę.
A skoro już jesteśmy przy wieży,czy ktoś z Was wie kiedy ją zbudowano :?:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 09 wrz 2014, 09:18 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Dowiedziałem się, że taka wieża była w Siedlcu na wzniesieniu Kadzielnia i ten słupek był umiejscowiony centralnie w środku wieży. Od starszych mieszkańców Siedlca dowiedziałem się, że taka wieża została zbudowana na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku całość konstrukcji była z okrąglaków drewnianych skręcanych śrubami i była to jedna z największych wież triangulacyjnych w okolicy. Wieża zwaną przez mieszkańców "patrolką" budowało wojsko. W roku 1978 w czasie silnej burzy i wichury wieża się rozsypała i nikt już jej nie odbudował a tylko pozostał ten widoczny na fotce słupek.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 09 wrz 2014, 12:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Wygląd wieży z Twojego opisu pasuje do tej na Sokolicy,widziałem jej zgliszcza w latach osiemdziesiątych.Co do informacji o wznoszeniu wieży przez wojsko trafiłem na taki tekst w sieci:

W zniszczonym kraju pierwszoplanowym zadaniem służby geodezyjnej było odbudowanie osnowy. Prace nad państwową siecią triangulacją zaplanowano z rozmachem. Trwały nieprzerwanie do 1965 r., dając w efekcie jednorodną, wysoko dokładną sieć na terenie całej Polski (6 tys. pkt) i wieloletnie zajęcie dla całych rzesz geodetów z GUPK, służby topograficznej LWP

Być może i tu na Sokolicy działało LWP,co w pewien sposób tłumaczyłoby fakt braku pamięci wśród lokalsów ze względu na dużą niezależność i samowystarczalność wojska.Również niezbyt dobrze wróży jeśli chodzi o poszukiwania jakiś faktów na papierze,w archiwach itp.ten tekst :

W 1953 r. wprowadzono zatem zunifikowany układ „1942” lub inaczej „Pułkowo 1942”, obowiązujący już od kilku lat w ZSRR. Ponieważ układ – jak wszystko wówczas – był tajny, były kłopoty z produkcją map dla celów gospodarczych (cywilnych). Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale rzeczywiście utajniono zarówno współrzędne punktów na mapach, jak i punktów osnowy, a do prac na tych „supertajnych” materiałach upoważnione były tylko „sprawdzone” osoby. Te pracowały oczywiście tylko w GUGiK-u (lub w wojsku).

Źródłem zacytownych tekstów jest Geoforum.
http://geoforum.pl/?menu=46812,46823,46 ... ce-ludowej


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 09 wrz 2014, 21:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Oczywiście chodzi o Pustelnice nie Sokolice,przez nieuwagę w poście popełniłem pomyłkę :oops:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 10 wrz 2014, 10:54 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Ja na temat budowy "patrolki" na Kadzielni rozmawiałem z żyjącym mieszkańcem Siedlca, który dokładnie pamięta jak była budowana i kto budował i podczas budowy teren był przez wojsko obstawiony i zwyczajni mieszkańcy mieli zakaz wstępu na teren budowy. Mówił mi że wojskowe samochody przywiozły gotowe już elementy drewniane i na miejscu były składane. dopiero po wybudowaniu i opuszczeniu wojska na teren można było wejść. Na konstrukcji były zawieszone tablice z informacją o zakazie wchodzenia na obiekt pod karą grzywny i więzienia.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 12 wrz 2014, 19:50 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
"Splądrowałem" dziś geodezję w starostwie częstochowskim i w gminie Olsztyn w sprawie tego "kamyczka" ...
ludzie nie mają fantazji.... :cry:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 12 wrz 2014, 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Rybak dzięki za aktywność w tym temacie :)
Ja porozsyłałem maile do instytucji z zapytaniem,na razie cisza i tak chyba pozostanie,bo jak już się przekonałeś bez profesury w danym kierunku na poważne traktowanie przez urzędy trudno liczyć.
Chyba że źle zrozumiałem treść Twojego posta.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 12 wrz 2014, 20:47 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Dobrze zrozumiałeś :cry: urzędy po określonym periodzie wysyłają dokumenty do archiwum centralnego. Stanowiska dyrektorskie często się zmieniają, a nowi nie bawią się w "fanaberie" czasów minionych... i w ten sposób historia ginie w zakamarkach nieokreślonych dziś budynków... Ja nie tracę nadziei :mrgreen:

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 24 paź 2014, 13:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Na północ od Góry Karzełek i zarazem jeszcze niedaleko Góry Donica ,tuż przy ścieżce rośnie grab jakich wiele w rezerwacie,nic wyjątkowego,gdyby nie fakt że odkąd pamiętam zawsze pełnił rolę okazałego słupa dla kapliczki/tablicy upamiętniającej tragiczne zdarzenie jeszcze sprzed wojny.
"Kapliczkę"w przeszłości często widziałem udekorowaną kwiatami,również nie uszła uwadze wandalom ale na szczęście została odnowiona.
Dzięki temu możemy również dowiedzieć się że zanim miejsce to stało się rezerwatem prowadzono tu chyba normalna gospodarkę leśną.Gdzieś czytałem że las na Sokolich posadzono w latach dwudziestych XXw. co uważam za mało prawdopodobne,szczególnie oglądając stare mapy.
Ciekawe jak stara jest ta"kapliczka",i czy drzewo do którego jest przytwierdzona było świadkiem tragicznego zdarzenia.
A tak się to prezentuje dzisiaj


Załączniki:
023 (2).JPG
023 (2).JPG [ 85.79 KiB | Przeglądane 21000 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 24 paź 2014, 13:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Marianowski napisał(a):
grab
Na focie kora wygląda jakby dębowo.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 24 paź 2014, 16:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Fakt,widać masz bardziej dendrologiczne oko ode mnie,ja na szybko,kora nie gładka,Sokole,no to grab :mrgreen: .Nigdy tam uwagi nie zwracałem jakie liście wokół pnia leżą,gdy będę następnym razem to dla spokoju sprawdzę.Gdy się jednak porówna z obrazkami z netu to wygląda na dęba,1:0 dla Ciebie,i dzięki za zwrócenie uwagi .


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 10 lis 2014, 17:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2010, 22:15
Posty: 16
Dziś widziałem jakieś nowe znaki ścieżki dydaktycznej (na trasie żółtego szlaku koło Pielgrzyma). Przed wejściem do Sokolich stawiali jakąś tablicę, ale nie wiem z czym, a na przyczepie mieli ich jeszcze kilka. Podjadę w najbliższych dniach to sprawdzę co tam postawili i co to za ścieżka.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 gru 2015, 00:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Trafiło mi się dzisiaj okienko czasowe,długo się nie zastanawiałem co z niespodziewanie nagle darowanym czasem zrobić,padło na spacerek możliwie jak najdłuższy przy tym krótkim dniu po Sokolich,dawno tu nie byłem.
Planu jako takiego nie było,ale zauważyłem już z daleka przyciągający i zarazem przykuwający uwagę znak w kształcie rombu.Postanowiłem skorzystać z tak wyrazistego zaproszenia i podążyłem za znakami
Załącznik:
znak.JPG
znak.JPG [ 97.07 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Tak jaskrawo obecnie jest oznakowana ścieżka dydaktyczna.Oznakowanie wykonane w ten sposób sprawia że zboczenie z jej szlaku o tej porze roku jest awykonalne. Brak zieleni,liści na drzewach i krzewach sprawia że znaki widoczne są bez problemu z odległości 100-150m,dla spostrzegawczych inaczej to chyba dobra wiadomość :mrgreen:
Ścieżka początkowo biegnie jak dawniej,koło Pielgrzyma skręca ostro pod góre podążając ku Bońkowi by łukiem minąć ciekawe obiekty Amfiteatru i następnie po niewielkiej wspinaczce zawieść nas na galerę widokową na Sokolicy.
Dla takich widoków warto tam być nawet w tak ponury i wilgotny dzień jak dziś.Podczas wyżów bełchatowskie dymienie i inne szczegóły widać doskonale gołym okiem.
Załącznik:
horyzont.JPG
horyzont.JPG [ 22.06 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Schodzimy w dół i tu trasa ścieżki się zmienia,dawniej biegła grzbietem Sokolej,obecnie oznakowanie prowadzi nas prosto na dół koło Pochyłej.Jaskinia obecnie obwarowana jest mocnym i zarazem schludnym ogrodzeniem,to samo dotyczy Studniska.
Załącznik:
pod.JPG
pod.JPG [ 96.18 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Idąc dalej ścieżka biegnie kawałek wzajemnie z żółtym szlakiem by następnie zaprowadzić nas pod sam otwór Koralowej która również jak zyskała nowe identyczne ogrodzenie.
Załącznik:
koralowa.JPG
koralowa.JPG [ 76.21 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Ścieżka dalej biegnie po staremu,Aven,Olsztyńska i drewnianymi progami kończy u północnego podnóża Pustelnicy.Ja odbiłem ciągle wyraźnymi ścieżkami w kierunku Wszystkich Świętych i dalej by delektować się ciszą i pięknem jakie oferują te wzgórza o tej porze roku.
Dostępu do Wszystkich Świętych również strzeże nowe ogrodzenie,pewnie dotyczy to wszystkich pionowych dziur na Sokolich.
Załącznik:
wszystkich św..JPG
wszystkich św..JPG [ 98.58 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

I jeszcze kilka słów o ścieżce.Gdyby nie to że znam ją z przeszłości to nigdy bym nie wiedział że takową wędruję.Do oznakowania się nie czepiam,tak wyraziście oznakowanej na Jurze nie widziałem,ale o dydaktyczności powinny świadczyć tablice,których nie uświadczysz,nawet tych starych zniszczonych.Ale właśnie zniknęcie tych starych chyba to zwiastun lepszego,tzn.uprzątnięto stare i teraz czas na nowe które wiosną uzupełnią ten moim zdaniem ciekawy szlak.Mam nadzieje że tak się stanie :idea:
I jeszcze kilka widoczków dla których lubię przebywać w Sokolich gdy nie ma liści.Chodzi mi o poczucie przestrzeni,widok na sąsiednie stoki wówczas to odczucie potęguje,wtedy te góry jakby bardziej stawały się górami.
Załącznik:
las.JPG
las.JPG [ 76.87 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Załącznik:
las (2).JPG
las (2).JPG [ 84.16 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Załącznik:
las (3).JPG
las (3).JPG [ 73.24 KiB | Przeglądane 19507 razy ]

Pozdrawiam :)


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 gru 2015, 20:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
RDOŚ chwali się : Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 9 ;)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 10:33


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL