Teraz jest 28 mar 2024, 09:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 21 sie 2014, 11:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
TAK :) ,to w stu procentach prawda,ale nie zgodzę się z tym zdaniem:
Michał napisał(a):
Wszystko wspaniałe z jednym ale - aby w pełni zasmakować tego miejsca trzeba trafić na okres kiedy nie jest mało ludzi...

Uważam że wspaniale jest tam i nie tylko gdy ludzi jest jak najmniej,dlatego wolę powszednie dni tygodnia.Myślę że "nie" pojawiło się w zdaniu przypadkiem :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 21 sie 2014, 12:00 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Oczywiście mój błąd, myślałem o czym innym wtedy.
Winno być: by w pełni zasmakować tego miejsca trzeba trafić na okres kiedy jest mało ludzi...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 27 sie 2014, 08:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lut 2010, 22:15
Posty: 16
http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... ogami.html
Cytuj:
Po Sokolich Górach pójdziemy innymi drogami
Zmieniono trasę ścieżki przyrodniczej oraz szlaku im. Barbary Rychlik w Górach Sokolich. Powód: rezerwat jest zadeptywany.
Artykuł otwarty
Rezerwat Sokole Góry koło Olsztyna w ub. roku obchodził 60-lecie. Siedem lat temu wojewoda śląski udostępnił go do ruchu turystycznego, by odwiedzający mogli podziwiać bukowy las, runo leśne ze storczykami i malownicze ostańce. Niestety, kilka lat doświadczeń pokazało, że należy zweryfikować tę decyzję, gdyż rezerwatowi grozi dewastacja. Dlatego regionalny dyrektor ochrony środowiska postanowił zmienić trasy ścieżki przyrodniczej oraz szlaku im. Barbary Rychlik. Bez zmian pozostał przebieg szlaku Orlich Gniazd oraz Dróżki św. Idziego. Miejsca do wspinaczki zostały wytypowane przy współpracy ze środowiskiem Polskiego Związku Alpinizmu. Przy ich wyznaczaniu kierowano się ochroną walorów przyrodniczych, atrakcyjnością ostańców, stopniem wykorzystania skał przez turystów oraz ich lokalizacją.

Zmodyfikowano także zasady wejścia do jaskiń: wymagane będzie indywidualne zezwolenie.

Przypomnijmy, że 2 czerwca do 30-metrowej głębiny Studniska w rezerwacie Sokole Góry weszło siedmioro gimnazjalistów, uczestników 40-osobowej wycieczki ze Świekatowa w woj. kujawsko-pomorskim. Uczniom towarzyszyło trzech instruktorów. Nagle ze ściany oderwała się półtonowa skała. 16-letnia Natalia zginęła na miejscu, inni zostali ranni. Instruktorzy dostali zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczynki i spowodowanie zagrożenia życia pięciu innych osób. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Znacie szczegóły zmian?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 27 sie 2014, 09:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Tak.

http://www.jaskiniejury.pl/80-nowosci-j ... r-sokolich

Tam link do zarządzenia.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 03 wrz 2014, 21:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Jest taka ścieżka biegnąca od jaskiń po zachodnim stoku Pustelnicy na sam jej szczyt by następnie połączyć się z Szlakiem Orlich Gniazd.W połowie tego dystansu,tuż obok tej dróżki leży dziwny kawał granitu obrobiony ludzką ręką,jest tam odkąd pamiętam i zawsze wzbudzał moją ciekawość.
Czy ktoś z Was wie jaką pełnił rolę,do czego służył,w jakim celu został tak wysoko zatransportowany :?:
Wymiary w przybliżeniu to 30/30/70cm
Z góry dziękuje za zainteresowanie i ewentualną odpowiedź :)
Załączam zdjęcia.


Załączniki:
023.JPG
023.JPG [ 182.1 KiB | Przeglądane 12366 razy ]
021.JPG
021.JPG [ 187.87 KiB | Przeglądane 12366 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 03 wrz 2014, 21:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Podłączam się do pytania Kolegi - też wielokrotnie "natykałem" się na ten kamień i zastanawiałem się co to jest. Co ciekawe nie natrafiłem nigdy na inne podobne kamienie w okolicy.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 wrz 2014, 07:34 

Dołączył(a): 02 kwi 2011, 06:53
Posty: 98
Moim zdaniem na 99% jest to punkt geodezyjny :) Tutaj identyczny http://www.radzima.org/pl/foto/5669.html


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 wrz 2014, 09:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Dzięki Kolego :)
Wiemy teraz jakie było przeznaczenie,to dużo.Zagadkowe jest natomiast jego dzisiejsze położenie,sam się nie odkopał.A może nigdy z jakiś powodów nie został zainstalowany poprawnie w docelowym miejscu.
Tego się pewnie nie dowiemy.Góra Pustelnica była w przeszłości miejscem działań geodezyjnych (wieża triangulacyjna),może ten blok ma związek z tamtymi wydarzeniami :?:
Domysłów wiele.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 04 wrz 2014, 21:02 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Podobny kamień tkwi - a może dziś leży (budujemy wszak ścieżki asfaltowe) - między Czatachową, a Ostrężnikiem. Jest na nim wykute "293". I wg moich ustaleń to stary kamień geodezyjny. Jestem pod wrażeniem znaleziska.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 05 wrz 2014, 10:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
No to ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tych kamieni. Co zatem oznaczają wykute litery: P I T ? Skrót od nazwy jakiejś dawnej instytucji/wydziału? Google raczej w tej sytuacji nie pomaga :) Co do X to domyślam się, że oznacza dokładnie punkt geodezyjny.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 05 wrz 2014, 13:12 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
przypuszczalnie Punkt Triangulacyjny

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 05 wrz 2014, 16:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Cieszę się Panowie zainteresowaniem tym tematem.
Odnalezienie bardziej szczegółowych informacji na temat tych granitowych słupów nie należy do najłatwiejszych,ale w końcu trafiłem na taki oto dokument zawierający sporo wiadomości o infrastrukturze geodezyjnej od XIXw.po dziś dzień
http://www.tmg.szczecin.pl/standardy/g1_9.pdf
Odnalazłem tam rycinę która najprawdopodobniej przedstawia obiekt ze zdjęcia w moim poście.Rycina pokazuje w jasny sposób że na zdjęciu widać tylko fragment całego obiektu.Mamy do czynienia z obiektem osadzanym w latach między wojennych lub wcześniej.Możliwe że został on zastąpiony przez nowszy obiekt,hipotezy snuje na podstawie tekstu z podlinkowanego PDF,gdzie w paragrafie 13 str.118 możemy się dowiedzieć że takie zdemontowane znaki nie przeznaczone do dalszej eksploatacji należało zakopać w pozycji innej od stabilizowanej.Zakopanie czegokolwiek o podobnych gabarytach w tamtym terenie to.. :mrgreen: Możliwe że został porzucony gdzies w bliskim sąsiedztwie teraźniejszego znaku triangulacyjnego na szczycie Pustelnicy gdyż nie spełniał wymogów aby go zaadoptować,a np. młodzież pomogła mu się sturlać do obecnego miejsca spoczynku.Można niestety tylko snuć przypuszczenia,chyba że głos zabierze świadek tamtych czasów i rzuci nieco światła na sprawę.Dodam tylko że obecnie słup ten znajduje się około około 300m. od szczytu.
greg napisał(a):
Co zatem oznaczają wykute litery: P I T ?

Niestety Kolego dokument nic na temat nie wspomina,na rozsądek rzecz biorąc to Rybak ma chyba rację w tej kwestii.
Rybak napisał(a):
Jestem pod wrażeniem znaleziska.

Jak możesz przeczytać powyżej nie tylko ja na niego się napotykam,pewnie widziało go już bardzo wielu ludzi,ja go tylko sfotografowałem z ciekawości i umieściłem tutaj z nadzieją że jak najwięcej się o nim dowiemy.
Dodaje rycinę wspomnianą kilka zdań wyżej


Załączniki:
słu1.jpg
słu1.jpg [ 75.31 KiB | Przeglądane 12186 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 wrz 2014, 11:05 

Dołączył(a): 08 lip 2010, 09:53
Posty: 70
Taki kamień czyli punkt wysokościowy spotkać można na wzniesieniu Kadzielnia a jest to najwyższe wzniesienie w gminie Janów w miejscowości Siedlec


Załączniki:
zank pomiarowy kadzielnia.jpg
zank pomiarowy kadzielnia.jpg [ 153.42 KiB | Przeglądane 12103 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 wrz 2014, 12:37 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
segregator napisał(a):
Taki kamień czyli punkt wysokościowy spotkać można na wzniesieniu Kadzielnia a jest to najwyższe wzniesienie w gminie Janów w miejscowości Siedlec

Takich punktów wysokościowych są "miliony" bo jest to chyba "najnowszy model" :)
Ten ze zdjęcia Marianowskiego na pewno jest starszy - ciekawe z jakiego okresu pochodzi. No i dlaczego nie jest "na swoim miejscu" ?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sokole góry
PostNapisane: 08 wrz 2014, 12:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Z linku w moim poście powyżej możesz taki słupek zidentyfikować,jest on dość powszechny,pochodzi z czasów PRL-u.Takie znaki zastępowały często starsze nie spełniające z różnych powodów standardów.
Taki sam znak znajduje się w najwyższym punkcie Sokolich Gór,na Sokolicy.Właśnie mnie ciekawi czy ten słupek jest następcą tego granitowego,czy moje hipotezy są słuszne :?:
Ciągle mam nadzieje na pozytywny finał tej kwestii,szkoda że w dociekliwości wiele mi brakuje w porównaniu do kolegi Rybaka,szczęścia chyba też,bo rozmowy z mieszkańcami okolicznych wsi nic nowego nie wniosły :( .


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 09:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL