Teraz jest 19 mar 2024, 06:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 maja 2016, 18:03 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
Staram się zaplanować zwiedzanie we wrześniu Jury. Znalazłem taki podział na odcinki

Kraków Krowodrza- Pieskowa Skała – ok 26 km
Pieskowa Skała- Rabsztyn- ok 23 km
Rabsztyn-Smoleń – ok 27 km
Smoleń- Podzamcze- ok 13 km
Podzamcze- Podlesice- ok. 17 km
Podlesice- Złoty Potok- ok 26 km
Złoty Potok- Olsztyn - ok 15 km
Olsztyn- Częstochowa - ok 16 km
Nie jestem laikiem w chodzeniu po szlakach ale czy powyżej 20km to nie za ambitnie.
Na jurze będę po raz pierwszy dlatego staram się podejśc do tematu z rezerwą. Dlatego moje pytania.
1/ jak podzielić cały szlak od Częstochowy do Krakowa tak +/- na dziesięć dni(tak abym mógł znalazł nocległ)
2/ czy na trasie chodzi PKS czy Busy-może naiwne pytanie ale może się przydać
3/ wiadomo żywa gotówka , ale czy nie będzie problemu z jej wydaniem- sklepy spożywcze są wszędzie a jeżeli nie to gdzie.
Za wszystkie informacje , sugestie będę wdzięczny-w zamian oferuję praktyczne rady na temat Bieszczad , lub spływ kajakiem po Czarnej Hanczy .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 18:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Jura jest płaska, więc odcinki z 16 km dziennie to bardzo wolny spacer, w tym wątku viewtopic.php?f=10&t=3633 jest sporo informacji.

P.S. Jura z dużej, tutaj jesteśmy na to wrażliwi :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 18:21 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Wrażliwi bo jura a Jura to co innego :P

Dla mnie, zakładając że mam cały dzień, 25km wolnej wędrówki połączonej ze zwiedzaniem to tak w sam raz. 5h marszu, 3-4h "zwiedzania" + jakieś 2h na rozbicie/zwinięcie namiotu i zrobienie żarełka.
Krótsze docinki to tak średnio ma sens, ale u nas możesz być trochę ograniczony bazą noclegową.
Jak śpisz pod namiotem/skałkami to problemu nie ma, jeżeli korzystasz z kwater to trochę gorzej na odcinku Pieskowa - Podzamcze (w Domaniewicach, Smoleniu coś się znajdzie), dalej już zero problemów.

PKSów - brak, został tylko PKS Częstochowa (kursy do Złotego Potoku / Siedlca najdalej).
BUSY - cała Jura, ale do mniejszych wiosek "na końcu świata" nie docierają albo są 2 kursy na dobę, na głównych kierunkach i bliżej miast problemów dużych brak.
MPK - Olkusz, Zawiercie, Cz-wa niektóre linie dość głęboko w Jurę wiodą.

Sklepy - na Jurze są wszędzie, zaopatrzenie na nie najgorszym poziomie, to już nie te czasy kiedy trzeba było targać prowiant na grzbiecie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 18:44 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
Sorry za Jurę- już się poprawiłem.
Czyli 20 km to nic strasznego -muszę znależć jakiś przelicznik km na czas dla pieszego.
Wiadomo że jak się jest po raz pierwszy to trochę więcej to czasu zajmuje.-ale po waszych sugestiach wychodzi że nie będzie żadnych problemów. Tylko w miarę dni przybywa zmęczenie dlatego moje pytanie. A czy w punktach postojowych według planu mogą być problemy z noclegiem(chodzi mi o agro, lub kwatery prywatne). Wolałbym mieć pewność że będę miał dach nad głową. Z namiotem też nie ma problemu- ale wolałbym dach.
A jak z wyjściem z Częstochowy- jest jakoś oznakowane,
A może inaczej zaplanować?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 18:58 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Nie wiem jak w Rabsztynie / jego bezpośrednim sąsiedztwie, reszta bez nadmiernych problemów (w Smoleniu jakieś agro były, jest też Ośrodek Parków Krajobrazowych). Jednak odcinek Smoleń - Złoty Potok bym bardziej równomiernie rozłożył, bo sporo tu fajnych miejsc. Zamiast w Podzamczu (dawniej się na skałkach koło lub na zamku spało :mrgreen: )szukał bym kwatery w Kiełkowicach (na fermie strusi u Pana Leszka http://www.fermastrusi.pl , w pensjonacie KA-Ja, lub u Indian), następnie w Bobolicach lub Mirowie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 maja 2016, 19:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
W Częstochowie podjechałbym pod Górę Osona i stamtąd rozpoczął wędrówkę, ewentualnie można tam ją zakończyć http://mzd.czest.pl/images/rozklady/roz ... 26r038.htm .


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2016, 05:39 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
To zaczynamy układanie planu.
Jeśli można to takie kryteria:
1/ dla pieszych
2/ odległość miedzy miejscowościami nie większa niż 17-20km.( tak dla pieszych)
3/ możliwość znalezienia noclegu (agro,lub kwatera prywatna w ostateczności namiot)
4/ co warto zobaczyć.(wskazane wypunktowanie dla niewtajemniczonych).
Zaczynamy od Częstochowy- wybieramy punkt chyba dworzec lub coś innego. Proponujcie-ale coś takiego aby przyjezdni długo nie szukali.

Może coś takiego jest ale jakoś nie trafiłem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2016, 12:38 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
Trochę popracowałem i wyszło mi to.
Częstochowa 14 km Olsztyn 15 Złoty Potok -- Bobolice--Podzamcze 13 km Smoleń 13km Bydlin 12km Rabsztyn 23 km Piaskowa Skała.

Co byście zmienili w odległości . Co byście dodali a co wyrzucili. Póżniej będę szukał lokum.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 07:07 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Podszedł bym do tego jeszcze trochę inaczej:
- biorę mapę 1:100 000 i zaznaczam miejsca które szczególnie chce odwiedzić,
- czytam/pytam co między nimi warto włączyć w trasę wędrówki,
- w pkt węzłowych co +/- 20-25km szukam noclegów,
- do powyższego dopasowuję ostateczną trasę wędrówki.
Dlaczego tak - bo nie lubię prowadzenia za rękę, a szlakami to po rezerwatach/PN się chodzi. Przebieg szlaków nigdy nie jest, bo być nie może, idealny i warto samemu pomyśleć.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 08:30 

Dołączył(a): 27 lip 2015, 10:23
Posty: 42
W Rabsztynie koło zamku jest możliwość spania - Pensjonat "Zamek" Adres: Rabsztyn 22a, 32-300 Olkusz.Telefon:32 643 35 81. Niestety nie mają żadnej strony internetowej. Spałem tam w tamtym roku przy okazji Jurajskiego Szlaku Rowerowego. Trochę wieje komuną, ale pokoje nawet schludne. Łazienka, TV. Do zamku 100 metrów. Obok sklep i restauracja z bardzo dobrym jedzeniem. Więcej nic nie potrzeba chyba. :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 11:30 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
Tak też chyba zrobię. Bez ścisłego planowania. Namiot i w drogę.
Namiot a więc pytanie czy nie będzie problemu z rozbiciem . Czy gospodarze są elastyczni i pozwolą się przespać (wiadomo za opłatą)w obrębie gospodarstwa jeśli się nie znajdzie w danej miejscowości pola namiotowego.
Czy w dzień jest możliwość coś zjeść tak aby nie gotować obiadów. Jakieś bary, jadłodajnie-coś do polecenia. Pytam bo kto pyta ten nie błądzi.
A jak z wodą czy na polach namiotowych jest czy zostaje strumyk i rzeka.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 13:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2009, 18:25
Posty: 1961
Lokalizacja: Jura Płn
Ja polecam wstępnie poklikać sobie trasy na stronie mapa-turystyczna.pl np dzień 1: http://mapa-turystyczna.pl/route?q=4549 ... 532n,4511n

_________________
Kill on tour '(^^)'
ObrazekObrazekObrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 14:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Skoro masz tyle podstawowych pytań, to może warto wyskoczyć na Jurę ze dwa razy, w różne miejsca na jeden dzień, by poznać realia ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 15:11 

Dołączył(a): 01 maja 2016, 09:25
Posty: 9
Z miłą chęcią -ale trochę za daleko (600 km z nad morza). Dlatego moje pytania aby trochę być przygotowany. Za link dziękuję-dotarłem do niego. Jasne że mógłbym poszukać w sieci ale co znajdę -że można zjeść a na forum to jest dokładnie tu jest super jedzonko, a w tym miejscu to serwują wspaniałe naleśniki. I tak to działa . I tak to powinno działać. Trochę za stary jestem aby iść na żywioł. Dlatego moje pytania.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2016, 19:21 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9147
Lokalizacja: Włodowice
Z rozbiciem namiotu "na dziko" na jedną noc, bez robienia "Sajgonu w koło", oczywiście poza rezerwatami, nie ma jeszcze na Jurze problemów. W przypadku agroturystyk też w większości można własny namiot rozbić, lecz to lepiej ustalić wcześniej mailowo/telefonicznie. W "centrach turystycznych" (OPN, Podzamcze, Podlesice, Złoty Potok, Olsztyn) jest taki wybór że jak nie tu to gdzie indziej. Typowych pól namiotowych jest niewiele! nie ma schronisk/bacówek znanych z gór, jest parę schronisk typu PTSM.

Z wodą typu potoki/zalewy jest problem - Jura to obszar krasowy i powierzchniowych cieków szczególnie w części północnej jak na lekarstwo. Lecąc od południa:
- w Prądniku się lepiej nie moczyć ;) , źródła w Dol. Prądnika też bywają zanieczyszczone;
- Biała Przemsza jak wyżej;
- pod Grodziskiem w Dol. Wodącej jest fajne źródło Tarnówki, ale szlak czerwony omija to miejsce;
- Źródła Pilicy (też poza szlakiem) raczej odstraszają :(
- Zalew Siamoszyce i źródła Krztyni/Więcki poza szlakiem i w bok od głównego grzbietu Jury;
- źródło w Lgotce (w pobliżu Podlesic), też w bok od szlaków;
- Zalew Dzibice/Kostkowice + źródła Białki, trochę w bok od szlaków ale fajne miejsce, Źródło spod Skały w Zdowie suche;
- Dolina Wiercicy, cały zespół źródeł do picia/opłukania twarzy rąk jak najbardziej, do mycia już gorzej bo to rezerwat a ludzi tam w weekendy bywa mrowie;
- ... ups to by było na tyle.
Zdecydowanie poza domniemaną trasą Twojej wędrówki są jeszcze źródła Warty w Kromołowie i wiele małych źródeł na kueście, ale trzeba wiedzieć gdzie. Poza Doliną Prądnika zasadniczo woda czysta, bez znacznych zanieczyszczeń, ale pić tylko przy samym wypływie i sprawdzać czy kiełże nie pływają w butelce ;)

Z barami na zasadzie polecam/nie polecam nie pomogę bo grupy wycieczkowe to inna bajka. W OPNie jedzonko bez problemów, podobnie w Podzamczu, Podlesicach, Mirowie, Złotym Potoku, Olsztynie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 06:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL