Teraz jest 28 mar 2024, 11:26




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sty 2020, 17:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Ferie zimowe dobiegły końca,zimowe jedynie z nazwy.W czasie ich trwania kilka razy zabrałem na Jurę dwoje bratanków,w zasadzie na ich prośbę,chcieli się przekonać co to takiego te jurajskie jaskinie.I tak się zaczęło,były Sokole Góry,kamieniołom Kielniki,Góry Towarnie i na koniec Zielona Góra.
Chłopakom taka forma zwiedzania Jury bardzo przypadła do gustu,podsumowując mam nowych bardzo fajnych kompanów do włóczęgi po górkach i skałkach.
Opiszę i pokaże tylko jaskinie W Zielonej Górze,Olsztyńska niedawno była pokazana w relacjach z ostatniej wycieczki,Komarowa chyba też,na Towarne wybrałem się bez aparatu :mrgreen: ,da się :twisted: i tak zostaje dziura W Zielonej Górze.
Trafić do niej jest bardzo łatwo,wystarczy trzymać się czerwonego szlaku czyli SOG-u by po przejściu około 500m od granic rezerwatu natrafić na otwór jaskini który gabarytowo nie powala,ale po kilku metrach taki olbrzym jak ja może zacząć zwiedzanie w pozycji wyprostowanej :mrgreen:
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 192.57 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Chłopcy niżsi ode mnie również zwiedzali komfortowo.
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 71.01 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Jaskinia wewnątrz robi bardzo pozytywne wrażenie,składa się z kilku jakby komnat które urozmaica naprawdę spora ilość stalagnatów,chyba nigdzie na Jurze nie ma ich tyle w takim zagęszczeniu.W subtelnym świetle latarek imponowały kolorytem i działały pozytywnie na wyobraźnie,dość słów,zobaczcie ale dodam tylko że na żywo wszystko jest o wiele piękniejsze.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 114.4 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 99.07 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 121.38 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 92.15 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 82.49 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 89.98 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 94.15 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 99.54 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Spotkaliśmy sporych rozmiarów nietoperza,wiem że te zwierzęta zimą hibernując temperaturę ciała niemal wyrównując z otoczeniem. Ten bidulek był pokryty szronem na brzuszku i chyba miał sople na uszach,chyba że to były krople wody,nie wiem,nie chciałem dotykać by się przekonać bo mogłem tym samym narazić ssaka na niepotrzebny stres.Jeśli ktoś jest zorientowany w temacie to mam prośbę by odpowiedział czy temu osobnikowi jest dane dożyć cieplejszej pory i się wybudzić,za określenie gatunku też będę wdzięczny.
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 138.71 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Pora wracać,w tym dniu w jaskini było znacznie cieplej niż na zewnątrz.
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 104.77 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Na koniec wspinaczka na szczytowy ostaniec Zielonej Góry,i tu rozczarowanie.Bukowe korony wyrastając coraz wyżej skutecznie zasłoniły widok na Jeziorko Krasowe i Częstochowę,ale Wzgórza Srockie nadal pięknie się stamtąd prezentują.
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 56.18 KiB | Przeglądane 15004 razy ]

Kolejny fajny dzień na Jurze w bardzo miłym towarzystwie,chyba rosną kolejni prawdziwi Jurale :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2020, 20:32 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Jak zawsze tam ładnie, ale marzy mi się częściowe odsłonięcie szczytowych skałek. Oczywiście bez ruszania grądu poniżej...

Czy nietoperz doczeka wiosny - jak go nadmiernie nie będą ludzie napastować to dotrwa. "Rosa" na futerku jest zjawiskiem normalnym.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 sty 2020, 21:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Michał napisał(a):
Czy nietoperz doczeka wiosny - jak go nadmiernie nie będą ludzie napastować to dotrwa. "Rosa" na futerku jest zjawiskiem normalnym.

Dzięki,uspokoiłeś mnie.Wisi w trudno dostrzegalnym miejscu,potrącenie przypadkowe też mu nie grozi czyli aby do wiosny :)
Michał napisał(a):
ale marzy mi się częściowe odsłonięcie szczytowych skałek. Oczywiście bez ruszania grądu poniżej...

Osobiście już nie pamiętam kiedy stamtąd ostatnio się rozglądałem niemal na wszystkie strony,ale rękę bym kładł że kiedyś (koniec lat 80-tych) szczytową partię skał było widać z wielu miejsc,na pewno widać ją było z okolic kusięckiego uwału,a dziś niestety z Zielonej już nie widać tych okolic,została wąska panorama niemal akurat na szkiełko 22mm :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 10:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
Swego czasu, robienie zdjęć nietoperzom było zabronione, właśnie dlatego, by się nie budziły. Piszę informacyjnie, sam też zgrzeszyłem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 10:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Zgadza się Robert,dla uspokojenia dodam że nietoperz sfocony bez flesza,iso 800 i długi czas,jedyne światło pochodziło od latarki,aparacik postawiony na małym ale bardzo solidnym statywie który razem ze mną bez problemu podróżuje nawet w podręcznym bagażu w samolocie,dzięki gabarytom jest zawsze tam gdzie jestem z aparatem.
Tak to wygląda,zdjęcia z komóry...
Załącznik:
DSC_0519-800x600.JPG
DSC_0519-800x600.JPG [ 91.99 KiB | Przeglądane 14931 razy ]

Załącznik:
DSC_0521-800x600.JPG
DSC_0521-800x600.JPG [ 98.34 KiB | Przeglądane 14931 razy ]


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 12:55 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Marianowski napisał(a):
Na koniec wspinaczka na szczytowy ostaniec Zielonej Góry,i tu rozczarowanie.Bukowe korony wyrastając coraz wyżej skutecznie zasłoniły widok na Jeziorko Krasowe i Częstochowę,ale Wzgórza Srockie nadal pięknie się stamtąd prezentują.

To z Zielonej Góry Częstochowy nie widać ??? Fakt - ostatni raz byłem tam kilka lat temu ale żeby Czewy stamtąd nie widzieć to czegoś takiego jeszcze nie widziałem :mrgreen: No chyba że mgła była...


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Smar,ja też nie wiem dokładnie kiedy ostatnio stamtąd było widać miasto a na pierwszym planie walcownie.Tak jak już wyżej napisałem/pokazałem,tylko tyle widać.
Gdzie te czasy gdy był to bardzo zacny punkt widokowy :roll:
ps.Znałem takiego co zawsze powtarzał że Zielona Góra to na Rakowie jest,bo faktycznie z łąk za stadionem dojście na Zielonkę zajmowało mniej więcej tyle co z Olsztyna na Sokole :wink: :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 16:00 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Ładne te stalagnaty w jaskini i zdjęcia również. Twój aparat moim zdaniem lepiej współpracuje z tym konkretnym, szerokokątnym obiektywem, idealnym na takie okazje. To był dobry zakup!
Poza tym, nie wiedzieć czemu jesteś chyba jedynym, oprócz Admina forowiczem, który regularnie publikuje ciekawe fotorelacje z Jury Północnej.
Się ludziom nie chce, czy co ? :shock:
Przecież jakieś pstrykadełko ma dzisiaj prawie każdy. Nawet fotki ze współczesnych telefonów w zupełności wystarczają do prezentacji w necie.

Jak już niejednokrotnie wspominałem Michał mógłby śmiało pasować Cię na Honorowego Strażnika Jury Północnej :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 18:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Fajnie że Ci się podoba,jeśli o fotki chodzi w warunkach gdzie światła niewiele myślę że tu pomaga bardzo fajna matryca wraz z procesorem.W wielu tanich aparatach przy 400 iso już można szum zauważyć a ta maszynka całkiem pięknie jeszcze foci przy czułości podbitej do 800 iso,fokus też w tej ciemnicy działał znakomicie.Uważam że kupno taniej lustrzanki w obecnych czasach tylko po to aby mieć coś lepszego od przeciętnego kompaktu na wycieczce raczej nie ma sensu.
niki napisał(a):
Jak już niejednokrotnie wspominałem Michał mógłby śmiało pasować Cię na Honorowego Strażnika Jury Północnej

Niki :) najpierw napisz a potem się napij,nie odwrotnie :wink: :mrgreen:
Na nominacje to trza se zasłużyć :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2020, 18:55 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Marianowski napisał(a):
niki napisał(a):
Jak już niejednokrotnie wspominałem Michał mógłby śmiało pasować Cię na Honorowego Strażnika Jury Północnej

Niki :) najpierw napisz a potem się napij,nie odwrotnie :wink: :mrgreen:
Na nominacje to trza se zasłużyć :mrgreen:

Kurcze - zawsze zapominam o kolejności, a kolejność jest bardzo ważna :mrgreen: :wink:

Ale zaraz, zaraz - przecież jestem abstynentem :shock: 8)
No tak, ale niepraktykującym :roll:
..................................................................................................................................................
Może moja abstynencja jest dyskusyjna, ale Twoja skromność również :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2020, 19:30 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Z pewną taką nieśmiałością (koronawirus...) wybrałem się na spacerek na Zieloną Górę. Zaskoczyła mnie ilość spacerujących, konnojeżdżących i rowerzystów spotkanych po drodze. Wylotówkę na Srocko trudno było pokonać tak by nie zostać rozjechanym przez wyjątkowy ruch samochodów - przydałaby się sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z czerwonym szlakiem. Na Zielonej "tłumy"... Przy okazji sprawdziłem jak ze szczytu widać Czewę - rzeczywiście nic nie widać :cry: Michał napisał:
Michał napisał(a):
Jak zawsze tam ładnie, ale marzy mi się częściowe odsłonięcie szczytowych skałek. Oczywiście bez ruszania grądu poniżej...

Może być trudno bo gałęzie zasłaniające widok to szczytowe partie buków które rosną u podstawy skał...


Załączniki:
Image1.jpg
Image1.jpg [ 175.92 KiB | Przeglądane 13590 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2020, 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
:cry: Michał napisał:
Michał napisał(a):
Jak zawsze tam ładnie, ale marzy mi się częściowe odsłonięcie szczytowych skałek. Oczywiście bez ruszania grądu poniżej...

Może być trudno bo gałęzie zasłaniające widok to szczytowe partie buków które rosną u podstawy skał...[/quote]

Podobna jest sytuacja na Sokolej Górze.Tam również buki rosnące u podnóża Bońka (Bonifacego) a w zasadzie ich szczytowe partie koron pnąc się coraz wyżej utrudniały obserwacje na północ z szczytu ostańca.Ktoś jednak je trochę"zgolił",szkoda że nie poszedł z tym zabiegiem trochę dalej na zachód,bo okolic Skrajnicy wcale nie widać.Pewnie jaka płaca taka praca,ale jednak się da :)


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 11:26


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL