Teraz jest 19 mar 2024, 06:25




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 maja 2013, 09:14 

Dołączył(a): 15 gru 2009, 15:13
Posty: 555
Lokalizacja: Częstochowa
A propos ul. Mirowskiej: może wyznaczono tamtędy szlak, aby przechodził koło miejsca upamiętniającego obozy dla jeńców z okresu II wojny światowej? Tym sposobem pomija krajobrazowo atrakcyjniejszy odcinek ul. Kusięckiej. Chyba tu leży problem, że czasami trzeba się pomęczyć wędrówką po asfalcie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2014, 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2007, 19:55
Posty: 44
Lokalizacja: Pabianice
Witam
Po roku od wyłuszczenia moich uwag wybrałem się ponownie na szlak Orlich Gniazd przemierzając prawie tę samą trasę, czyli z Krakowa do Częstochowy. Oczywiście głównym celem wycieczki był jak zwykle wypoczynek w czasie wędrówki, co nie zmienia faktu, że powoli zaczynam się czuć jak rewizor kontrolujący stan oznakowania tego szlaku :-D No ale skoro mamy utworzony taki wątek więc pozwolę sobie jeszcze raz opisać moje obecne spostrzeżenia.
Generalnie - jest już całkiem dobrze. Jako nowicjusz na szlaku miałbym w tym momencie zastrzeżenia jedynie w 4 miejscach, w których w dalszym ciągu według mnie oznaczenia są niedostatecznie. Dla uproszczenia będę posługiwał się punktami opisanymi przed rokiem.

1. Punkty A oraz B
Punkt A: Teraz już nie dam głowy jak to wyglądało w terenie, ale wydaje mi się, że na tym skrzyżowaniu rosły jakieś zarośla/drzewo, na którym co prawda niewyraźnie, ale jednak był oznaczony skręt szlaku w prawo w kierunku Góry Granicznej (dlatego rok temu pisałem, że przydałby się tutaj wyraźniejszy znak, czyli że jakiś musiał być). Jednak w przeciągu roku droga na G. Graniczną została utwardzona asfaltem i wydaje mi się, że znikło również to drzewo z oznaczeniem szlaku. W obecnej chwili w tym miejscu nie ma więc żadnego oznaczenia informującego o skręcie szlaku w prawo (kier. Częstochowa) ani w lewo (kier. Kraków).
W punkcie B w sumie nic się nie zmieniło - nadal brak jest oznaczenia, że na rozwidleniu trzeba kierować się na lewo. I jest to o tyle dziwne, że wraz z utwardzeniem drogi pojawił się przy drodze nowy, piękny, drewniany słupek (o przekroju co najmniej 10x10 cm) na którym umieszczono wykonane z blachy oznaczenie szlaku rowerowego oraz drogi św. Jakuba. Aż się prosi aby na nim chociaż namalować skośny czerwony znak szlaku Orlich Gniazd.

2. Podobny przypadek jak w punkcie B znajduje się na odcinku pomiędzy Moczydłem a Trzebniowem. Zaraz po wyjściu z Moczydła mijamy na odcinku 500 m, żeby nie skłamać, chyba z 7 nowo postawionych słupków z oznaczeniem szlaków rowerowych. Nie wiem po co tyle - wystarczyło by spokojnie tylko w miejscach gdzie jest jakieś rozwidlenie dróg, no ale mniejsza o to... Na tym odcinku mamy dwa rozwidlenia drogi polnej i jedno słabe oznaczenie pieszego szlaku Orlich Gniazd. W tym miejscu po raz pierwszy odniosłem wrażenie, jakbym miał do czynienia z dwiema działającymi i nie do końca współpracującymi (żeby nie powiedzieć - rywalizującymi) organizacjami turystycznymi – jedną od szlaków rowerowych i drugą – od pieszych. Jeśli to rzeczywiście tylko bezpodstawne wrażenie to naprawdę nie rozumiem z jakiego powodu nie można by takich słupków wykorzystać również do oznakowania innych szlaków, które tędy i w wielu innych miejscach przechodzą? Na dowód zamieszczam zdjęcie.

Załącznik:
Jedno z rozwidleń na odcinku Moczydło - Trzebniów
oznaczenia.jpg
oznaczenia.jpg [ 131.97 KiB | Przeglądane 23411 razy ]


3. Punkt S czyli tu, gdzie szlak skręca w prawo. Tak jak i rok temu, dochodząc do skrzyżowania w punkcie S mijamy wcześniej kilka oznaczeń sugerujących przebieg szlaku na wprost. Tym razem na skrzyżowaniu rozejrzałem się dokładnie, skręciłem w prawo i po kilku metrach na drzewie zobaczyłem oznaczenie. Czyli można uznać, że właściwie jest prawie ok, ale dlaczego przed skrzyżowaniem nie namalowano znaku, że szlak skręca w prawo tego nie jestem w stanie zrozumieć. Sprawdziłem z ciekawości jak to wygląda idąc do tego skrzyżowania od strony Częstochowy – oczywiście też nie ma oznaczenia o skręcie w lewo.

4. Punkt W: Tutaj niestety też nic się nie zmieniło. Oznaczenie na słupie pomiędzy pasami ulicy sugeruje, że mamy iść prosto przez pola w kierunku ul. Kusięckiej. Już lepiej jakby tego znaku tu nie było – wtedy z większym prawdopodobieństwem piechur pójdzie rzeczywiście prosto do ul. Mirowskiej. Szkoda tylko, że znak potwierdzający prawidłowy kierunek marszu znajduje się dopiero ponad 100 m od tego mylącego słupa i do tego w mało widocznym miejscu.

I tutaj korzystając z okazji chciałbym wystąpić z petycją/prośbą/sugestią o przywrócenie przebiegu szlaku OG ulicą Kusięcka w pobliżu kamieniołomu, jak to było jeszcze kilka/kilkanaście lat temu. O ile ulica Mirowska wspaniale nadaje się na szlak rowerowy, o tyle jest ona według mnie nie do przyjęcia do szlaku pieszego – intensywny ruch samochodowy skutecznie zabija przyjemność z marszu. Na ul. Kusięckej, przynajmniej na razie jest spokój, nie mówiąc już o bardziej jurajskich widokach połączonych z ładną panoramą Częstochowy. Dla mnie wybór pomiędzy kilometrem naprawdę ruchliwej drogi a drogą polną jest jednoznaczny. I z całym szacunkiem dla pomordowanych jeńców na Złotej Górze przy ul. Mirowskiej – szlak OG, takie jest moje zdanie, w głównej mierze miał i ma pokazywać walory przyrodnicze i krajobrazowe Jury, natomiast miejsca martyrologii, które i tak w wielu miejscach na szlaku się znajdują, powinny uzupełniać ten szlak niejako przy okazji.

Załącznik:
Dawny przebieg szlaku OG
kusiecka.jpg
kusiecka.jpg [ 23.96 KiB | Przeglądane 23411 razy ]


I już na sam koniec chciałbym dodać (aby nie wyglądało, że tylko narzekam i krytykuję – nie było to zresztą moją intencją), że naprawdę na szlaku widać wykonaną bardzo dużą, wspaniałą pracę i z tego się bardzo cieszę. Mnie na pewno jakieś drobne niedociągnięcia nie zniechęcą do chodzenia po Jurze i w szczególności po szlaku OG, natomiast usunięcie ich z pewnością zapobiegnie zniechęceniu wśród nowych turystów oraz dodatkowo potwierdzi tylko to, że szlak Orlich Gniazd zasłużenie otrzymał Złoty Certyfikat w 2012 roku.

Pozdrawiam

Grzesiek

Suplement

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że w trzech miejscach zmienił się przebieg szlaku, o czym niestety nie informuje oficjalna strona szlaku http://www.orlegniazda.pl.

1. W Zadolu Kosmolowskim szlak już nie skręca w prawo przed pierwszą posesją. Należy teraz przejść około 500 m przez wieś i skręcić w prawo w drogę polną w kierunki północnym.

2. Największa zmiana nastąpiła w okolicach Olkusza, przez który szlak już nie przechodzi. Zmianę tą spowodowało wybudowanie obwodnicy. Przed Olewinem po wyjściu z lasu szlak skręca obecnie w prawo w kierunku północnym i drogami leśnymi prowadzi do drogi na Troks. Następnie przecina drogę na Podlesie w kierunku Januszkowej Góry a następnie prowadzi starym traktem do ronda i do Rabsztyna. Zatem szlak OG nie przechodzi już przez Januszkową Górę (oraz tym samym przez Jaroszowiec Olkuski). W Rabsztynie prowadzi przez nowe ścieżki zamkowe i dochodzi do szlaku rowerowego OG, a następnie przez Bogucin Mały i Duży dochodzi do Jaroszowca, za którym łączy się ponownie ze starym oznaczeniem szlaku OG.
I tutaj z mojej strony duże uznanie dla krakowskiego oddziału PTTK – szlak jest bardzo dobrze oznaczony i nowy piechur na pewno da sobie radę bez mapy. Natomiast gorzej ze mną :) Mnie, jako starego wyjadacza, rutyna w tym miejscu zgubiła :). Po dojściu do drogi na Troks uznałem bezapelacyjnie, że szlak tak się zmienił, że na pewno teraz omija Olkusz i Rabsztyn i prowadzi bezpośrednio na Januszkową Górę. Dopiero następnego dnia po noclegu w Rabsztynie i po dojściu na Januszkową Górę zobaczyłem nową tablicę z aktualną mapą i przebiegiem szlaku OG w okolicach Olkusza i zorientowałem się jak bardzo się pomyliłem. Swoją drogą taka mapka przydałaby się przed Olewinem - w miejscu gdzie nastąpiła tak znaczna zmiana.

3. Za Okiennikiem Dużym szlak prowadzi obecnie przez Piaseczno, za którym skręca w lewo i powraca na stary trakt w kierunku OW Morsko.

Wszystkie wymienione zmiany postaram się wkrótce wysłać do aktualizacji na mapie UMP-pcPL. Jeśli zagląda tu jakiś admin z portalu orlegniazda.pl to również bardzo chętnie udostępnię do aktualizacji przygotowany ślad szlaku OG w postaci pliku *.kml lub *.gpx.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 30 maja 2014, 08:02 

Dołączył(a): 14 maja 2007, 09:20
Posty: 23
Bardzo dziękuję za przesłane uwagi dotyczące oznakowania szlaku Orlich Gniazd, przekazuje je do znakarzy PTTK i zlecimy poprawę oznakowania w tych miejscach.
Bardzo proszę, jeśli posiada Pan tack szlaku o przesłanie go do Związku Gmin Jurajskich na adres biuro@jura.info.pl
Jeszcze raz dziękuję za przesłane uwagi
pozdrawiam
Robert - Związek Gmin Jurajskich


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2014, 21:37 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
i to mi się podoba! Szlaki rowerowe też maluje (w znaczeniu: konserwuje) PTTK?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2020, 15:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6880
Lokalizacja: Śląsk
Szlak Ludwinów - Niegówka (żółty) zmienił przebieg, wyraźnie gospodarzom stadniny przeszkadzał, obecnie wychodzi z Ludwinowa bliżej sklepu. Więc już pod skałkami nie prowadzi, można do nich dojść kierując się zarastającą drogą prowadzącą do nieczynnego ujęcia wody.


Załączniki:
szlak.jpg
szlak.jpg [ 534.19 KiB | Przeglądane 12124 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Teraz jest 19 mar 2024, 06:25


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL