Teraz jest 28 mar 2024, 13:14




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 02 lis 2021, 09:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Miałem dopisać, do mojego starego tematu, ale chyba właściwsze będzie umieszczenie tej relacji w tym dziale (jak nie, to mnie poprawcie).

Po wizycie w katowickich lasach, która pokazała, że na nizinach jeszcze jesień się dobrze trzyma, przy prognozach mówiących o najcieplejszym końcu października od lat, zaczynamy powoli myśleć, gdzie by w niedzielę pojechać, co by nie siedzieć w domu. Góry, raczej odpadają, więc pozostaje Jura Krakowsko - Częstochowska! (dopisek - w końcu! :wink: )
Obrazek

Dodatkowo, okazuje się, że mogą z nami pojechać nasi dobrzy znajomi, więc teraz pozostaje wytypować, miejsce. Dolinki Podkrakowskie? Okolice Złotego Potoku? Może środkowa Jura i okolice Rzędkowic?
Po krótkich namysłach, pada na rejon, teoretycznie dobrze nam znany.
Dzięki przestawieniu czasu w nocy, śpimy dłużej, więc w drogę ruszamy dość wcześnie (według zegara) ale i wyspani. Po drodze podziwiamy piękne kolory, jakie się prezentują przy drodze, a gdy przed nami złocą się Ruskie Góry, żona stwierdza, że nie trzeba było jechać w Bieszczady, by zobaczyć piękną złotą jesień :wink: .
Po chwili parkujemy pod zamkiem, mimo pięknej pogody, jest pusto, ale to nic dziwnego, wszak to okres gdy większość odwiedza groby. Wysiadamy, ściskamy się i ruszamy po chwili. Spacer tradycyjnie rozpoczniemy od zwiedzenia zamku, a raczej ruin zamku Pilcza w Smoleniu.
Okrążamy zamek i wchodzimy na zamek dolny, część zachodnią. Tu chwilę krążymy, robimy zdjęcie na armacie, zakładamy co niektórym dyby, przechodzimy przez piwnice i inne pomieszczenie, a raczej ich ruiny, zaglądamy w głąb studni, która ponoć mogła mieć 100 metrów głębokości (za zamkipolskie.com), a następnie wschodzimy po schodach współczesnych, biegnących wzdłuż murów, na zamek górny.
Obrazek

Obrazek
Widok na zamek - oraz w wieży.
Zamek górny składał się z istniejącej wieży, oraz budynku mieszkalnego, po którym nie ma śladu. Jako, że jestem tu już trzeci raz, wchodzę do wieży.
Zamek powstał na jednym z najwyższych wzniesień na Jurze K-Cz. a wieża jest usytuowana na samej górze skały i są z niej piękne widoki. Chwilę podziwiamy je, patrząc na wszystkie strony:
Obrazek
Z lewej strony widać Pilicę, widok na północ.

Obrazek
Widok na południowy zachód - widać zabudowę Ryczowa, z prawej strony wzgórza.

Obrazek
Kolory drzew na wzgórzu z bliższa.

Na wieży z nami jest również pan, który po chwili wskazuje nam, nad horyzontem ledwo widoczną Babią Górę, trochę musiałem wyciągnąć ją na zdjęciu, w rzeczywistości ledwo ją było widać. Widać też (najpewniej) Beskid Śląski, ale jest on jeszcze słabiej widziany...
Obrazek

Mimo, że jest bardzo ciepło, wiatr nie wieje za mocny, to jednak stwierdzamy po chwili, że schodzimy. Podążamy teraz do dolnej, wschodniej części zamku. Wchodzimy na mury, jednak drzewa za nimi zasłaniają widoki, więc po chwili przekraczamy bramę i schodzimy w kierunku Doliny Wodącej.
Obrazek

Obrazek

Zostawiamy za sobą wzgórze zamkowe, z zaoranymi polami pod ruinami i schodzimy do doliny. Wspominałem, że teoretycznie miejsce jest nam znane, tak na zamku byliśmy już czwarty raz, ale poza dotarciem do skał Zegarowych, dalej się tu nigdzie nie zapuszczaliśmy, więc dziś poznajemy coś nowego. Tym razem idziemy leśną drogą na południe pod skałę Biśnik, pod którą znajduje się kilka ławek i dwie wiaty. Zanim jednak zjemy drugie śniadanie idziemy za najmłodszymi, ku zagrodzonemu wejściu do jaskini. Zaglądamy przez kraty i po chwili schodzimy na posiłek.
Obrazek
Jedno z wejść do jaskini.
Jaskinia jest zamknięta do zwiedzania, bo dalej są prowadzone jakieś prace. Kiedyś prowadzono tu prace archeologiczne.
W skale znajdują się trzy jaskinie, my jednak nie szukamy pozostałych, ani nie wchodzimy na skałę. Ja po chwili idę na polanę i puszczam w górę swojego bzyka.
Po kilku chwilach ruszamy dalej, by po chwili wejść w las. Widoki robią praktycznie górskie:
Obrazek

Zaczynamy też się wspinać...dosłownie jak w Beskidach, droga wiedzie cały czas do góry. Idziemy teraz po dywanie z liści...które również cały czas spadają z drzew. Po chwili liści na ścieżce leży coraz więcej, są nawet takie kawałki, że ledwie ścieżkę widać, dosłownie jak zimą, gdy świeży śnieg spadnie!
Obrazek

Obrazek

Po kilkunastu minutach intensywnego wspinania się, osiągamy przełęcz :wink: :
Obrazek

Dosłownie jak w Małej Fatrze :wink: , robią się lekkie emocje :mrgreen: , czegoś takiego się nie spodziewałem. A dosłownie minutę później, robi się jeszcze ciekawiej, bo dochodzimy do dziury w skale:
Obrazek
nad, którą wisi mostek:
Obrazek

po zwiedzeniu co jest po drugiej stronie dziury, ruszamy po kładce dalej, by po chwili wspiąć się pod krzyż. Jesteśmy na Grodzisku Pańskim, 485 metry npm:
Obrazek

W dawnych czasach istniał tu gród obronny, ufortyfikowany, najprawdopodobniej spalony pod koniec XIII wieku, dziś stoi krzyż (z 2015 roku), oraz mostek, którym można dostać się nad tą przełęcz między ostańcami:
Obrazek

Oczywiście z córą poszliśmy zwiedzić, dokąd można dojść. Później chwilę odpoczywamy. Ja robię trochę zdjęć widoków:
Obrazek

Obrazek

Na skałach Zegarowych widać lekką grupkę osób:
Obrazek
(tu prośba, na jakiej skale oni siedzą? Tak myślę, czy to nie nie nad jaskinią Jasną?)

Poniżej w lesie, słychać quady ( :evil: ), dochodzą kolejni ludzie, więc po chwili ruszamy w dół. Stwierdzamy, że idziemy według planu, więc wpierw dochodzimy do kolejnego krzyża, wieńczącego drogę krzyżową. My nią schodzimy i...to zejście jest typowo górskie! Ostro w dół, wśród buczyny, na niecałych 400 metrach, trzeba zejść...ponad 80! Tu spotykamy kolejnych turystów, jest nawet pan wchodzący o kulach!
Obrazek

Obrazek

Po chwili wychodzimy na parking, koło którego stoi wiata, a pod lasem zaczynają się zabudowania, skąd wyskakują małe dwa psiaki, chcące nas zjeść. Ruszamy powoli w kierunku parkingu. Szlak według mapy powinien iść skrajem lasu, jednak w terenie zmienił bieg, skręca wcześniej w las, przecinając go, dzięki czemu wychodzimy wprost pod skały Zegarowe:
Obrazek

Pod skałami jest jaskinia Zegarowa, w lutym weszliśmy do niej, ale nie posiadając czołówek nie zwiedziliśmy jej porządnie, dziś za to mam czołówki, więc powtarzamy zwiedzanie. Spora jest!
Obrazek

Obrazek

Teraz tylko pozostało nam dojść do aut. Jak i w lutym, tak teraz postanawiamy dojść na parking drogą. Znowu przy lesie szybował drapieżny ptak, niestety nie zdążyłem założyć dłuższego zooma. Podziwiamy kolory, które z powodu zbliżającego się zachodu, robią się coraz bardziej soczyste:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zegarek pokazał 10 km, mapa mniej, ale oba źródła podają 330 metrów przewyższeń, więc jak nie górską wycieczkę, to całkiem sporo!
Dzięki ekipo, była to super wycieczka!

I na koniec:
Obrazek

:D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lis 2021, 11:09 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Ładnie, bardzo ładnie :)
Pasmo Smoleńsko Niegowonickie charakteryzuje się sporymi deniwelacjami i bardzo urozmaiconą morfologią, stąd szczególnie w lessowej części wschodniej bywa stromi i ślisko. Ludzie na jednej z fotek tłoczą się oczywiście na Jasną w Zegarowych Skałach, do których da się dojść wygodną ścieżką wiodącą grzbietem od Grodzisk. W dolinie i jej przyległościach miejsc wspaniałych i nie zadeptanych jak obecnie Zegarowe jest ogrom...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 lis 2021, 11:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
laynn napisał(a):
Po wizycie w katowickich lasach, która pokazała, że na nizinach


Wypraszam sobie :P , Katowice leżą na Wyżynie Śląskiej, najwyższy punkt w okolicy Murcek to Wzgórze Wandy 352,4 m n.p.m.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2021, 15:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Robert napisał(a):
Wypraszam sobie

Oj tam, zagłębiok musi obniżyć Śląsk :mrgreen: a na serio, właśnie jak pisałem relację, to mi przeszło, przez głowę, czy ktoś się o to przyczepi, przecież Katowice leżą na Wyżynie Katowickiej, ale mi chodziło, że w porównaniu do gór, to jednak mamy tu niżej. Choć rzeczywiście nie jest płasko jak na nizinach.
Dziś byłem znów w pobliżu :D

Michał napisał(a):
Ludzie na jednej z fotek tłoczą się oczywiście na Jasną w Zegarowych Skałach

Tak wydedukowałem z mapy, ale pewności nie miałem - dzięki! :)

Michał napisał(a):
W dolinie i jej przyległościach miejsc wspaniałych i nie zadeptanych jak obecnie Zegarowe jest ogrom...

Już mnie ciągnie znów w te okolice! :)


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 03 lis 2021, 22:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Fajna i gruba jurajska relacja i to z okolicy która podoba mnie się w jakiś szczególny sposób.
Baszta na zamku jest najwyższym ogólnie dostępnym punktem n.p.m.na Jurze,chyba że coś obecnie się zmieniło w temacie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 lis 2021, 12:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
Dzięki :D
Zapomniałem wspomnieć, że wokół nas latał wtedy dron. Muszą być fajne ujęcia z takiego lotu...


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2021, 10:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2007, 21:36
Posty: 31
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
laynn napisał(a):
Widok na południowy zachód - widać zabudowę Ryczowa, z prawej strony wzgórza.


Widok na zabudowę Złożeńca.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 09 lis 2021, 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2016, 13:52
Posty: 255
Lokalizacja: Sosnowiec
O dzięki, poprawię :D


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 13:14


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL