Teraz jest 19 mar 2024, 04:59




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 gru 2014, 16:49 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Swego czasu dość łatwo było uzyskać fundusze unijne na tworzenie infrastruktury turystycznej szeroko rozumianej. Wystarczyło wymyślić projekt i pieniądze "płynęły". Jednak błąd tkwi w tym, że w owych projektach nie ma pieniędzy na utrzymanie wspomnianej infrastruktury i nikt nie jest do tego zobligowany. I mamy zniszczone wiaty, tablice informacyjne, oznakowania... które teraz straszą. Pamiętam jak po paru latach odwiedziłem Grodzisko Pańskie (pamiętałem je wcześniej z czasów dzieciństwa) i widok był smutny. Zniszczone kładki, jakiś punkt widokowy- zagrażający zdrowiu i życiu. Pieniądze kiedyś były, coś stworzono... i zapomniano o tym. Faktycznie lepiej to wyglądało przed zmianami.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2014, 17:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
No to wiem już chyba wszystko...
Szlak raczej nie będzie odnawiany, chyba, że nowy burmistrz zajmie się tym tematem. Stare władze nie chciały już iść do tego, bo pojawiały się raz po raz problemy z właścicielami gruntów, w tym z współwłaścicielem gruntu, na którym stoi jaskinia Jasna w Strzegowej, który boi się, że jak ktoś wpadnie przez górny otwór to będzie musiał ponosić odpowiedzialność za to. A gmina nie chciała zabezpieczać otworu górnego, bo to nie ich własność i tak koło się zamknęło.
Ten od jaskini wręcz zażądał by usunąć szlak ze wszystkich map.
Pozostaje więc GPS i track z trasy, który złapałem. W ten sposób się nikt nie zgubi nawet bez znaków.
Szkoda, bo inicjatywa była ciekawa, niestety miejscowi oraz pseudoturyści nie dorośli do udostępniania/poznawania regionu.


Załączniki:
jaskiniowcow.zip [6.33 KiB]
Pobrane 657 razy

_________________
Obrazek
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 gru 2014, 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Chyba masz nieaktualne dane, bo teraz w jaskini i na całych skałkach można się wspinać i nikt nie robi problemów.
http://www.drytooling.com.pl/baza/topo/ ... strzegowej

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 gru 2014, 21:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
W odróżnieniu od Ciebie, rozmawiałem telefonicznie tuż przed napisaniem posta z autorem szlaku, który chyba wie lepiej.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 12 gru 2014, 23:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
PostTen post został usunięty przez markpm 12 gru 2014, 23:15.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 13 gru 2014, 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
Może autor szlaku nie jest na bieżąco? :wink: W każdym razie wspinaczkę dopuścił.

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 08 sty 2015, 20:20 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Kolejny nieczytelny (i tajemniczy) znak na Szlaku Jaskiniowców. 6 stycznia 2015.


Załączniki:
znak.JPG
znak.JPG [ 128.88 KiB | Przeglądane 19165 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2015, 16:06 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
W majowy weekend pogoda była lepsza od zapowiadanej. Na Zegarowych sporo ludzi, w pobliskich polach zdecydowanie mniej. Zielona ścieżka ku J.Jasnej trochę się dłużyła (powrót z obciążeniem "na barana")... ale warto o tej porze roku tam być.


Załączniki:
...dosłownie zielony szlak
jj1.JPG
jj1.JPG [ 181.91 KiB | Przeglądane 18760 razy ]
jj.JPG
jj.JPG [ 144.92 KiB | Przeglądane 18760 razy ]
...to chyba jest jaskiniowy strażnik
DSC_0557.JPG
DSC_0557.JPG [ 156.98 KiB | Przeglądane 18760 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2015, 20:05 

Dołączył(a): 30 sie 2015, 17:50
Posty: 109
Lokalizacja: D.G. - Strzemieszyce
Witam!
Byłem tam wczoraj i niestety na Zegarowych Skałach widziałem ostatni zielony znak a później już tylko urywające się ścieżki wśród pól. Dobrze że Kyciową Skałę widać z daleka i zboże było skoszone więc mogliśmy sobie chodzić przez pola. Poniżej Kyciowej już ścieżka była wyraźniejsza i się nie urywała ale żadnych oznaczeń nie było.
Zrezygnowaliśmy z części na południe od asfaltowej drogi w Strzegowej i wróciliśmy przez Dolinę Wodącej bo żonka nie lubi się gubić (panikowała już po drodze na Kyciową :) ) a i było bardzo gorąco (34 w cieniu) a ja miałem małego pasażera na "baranie".
Szlak moim zdaniem jest nie do przejścia bez dobrej mapy i orientacji a najlepiej mieć też kompas ale widoki, pejzaże bardzo ładne.
Było bardzo kolorowo gdy całe pola nawłoci kwitną kontrastując z zielenią pastwisk i ścierniskami.Postaram się zamieścić zdjęcie jak je wydobędę z telefonu.

Pozdrawiam.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2017, 20:54 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Ulotne chwile z Jaskini Jasnej. Wiszące sople świadczą o małym natężeniu turystów poza sezonem.


Załączniki:
DSC_0012.JPG
DSC_0012.JPG [ 222.41 KiB | Przeglądane 16070 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2017, 10:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2005, 23:36
Posty: 1217
Lokalizacja: 49°55'N 19°01'E
Szlaku już nie ma. Fundusze na jego utrzymanie się skończyły dawno.
Szkoda, bo był to fajny projekt w tej okolicy, ale konieczność walki o miedzę z właścicielami gruntów, niszczącymi też oznakowanie zabiła go skutecznie. Byłem tam w kwietniu br., widziałem tylko poniszczone ślady oznakowań.

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 gru 2017, 16:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Na szczęście są jeszcze mapy i GPS na smartfonie i każdy może się przejść tym historycznym szlakiem.


Załączniki:
jaskiniowcy.JPG
jaskiniowcy.JPG [ 74.27 KiB | Przeglądane 15969 razy ]

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl
Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 18 gru 2017, 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
Kompletnie nie rozumiem pobudek którymi kieruje się lud mający w posiadaniu w/w pola. Przecież więcej szkód jest z braku oznakowań, bo ludzie błądzą, depczą, więcej czasu tam spędzają, wchodzą tam gdzie nie trzeba czy w geście rozpaczy ścinają pole w poprzek by jak najszybciej dojść do Okiennika.
Już nie wspominając o tym, że sam posiadam działkę przy szlaku, to turyści piesi uczęszczający na szlakach to są współcześnie białe kruki. Głównie ludzie dojeżdzają autami pod zamki, warownie, zalewy etc, ewentualnie robia trasy rowerowe, osób dreptających po takich szlakach to jaki procent? 10%?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2017, 17:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Szlaki,ścieżki dydaktyczne itp.na Jurze to zazwyczaj czas przeszły dlatego mapy i GPS to dzisiaj podstawa jeśli chcemy przekonać się jak to dawniej fajnie było...
@Puchowy ty nie rozumiesz tych ludzi,fakt przekonuję się często jaki charakterek potrafi mieć rolnik,czy to wędrując,wędkując czy jeżdżąc na obserwacje.Tylko jak podejść do twórców szlaków czy ścieżek,tu akurat mam na myśli dydaktyczną na Sokolich,była czymś extra,teraz to nawet nie namiastka tej z przed lat,mogliby nic nie robić niż wytyczać ją na nowo.Po płaskim parku każdy może sobie połazić w mieście.Tu trudno zrozumieć tok myślenia wytyczających skoro grunt należy do jednego państwowego właściciela czyli ALP,tu raczej chyba nie było problemów jak przy Jaskiniowców.
Faktem jest że stara dydaktyczna znikała powoli dzięki wandalom,podobno też ludzie.Jaskiniowców jak twierdzicie miejscowi niemal zlikwidowali do zera,podobno też ludzie.
Byliśmy tam z Joźinem w październiku i jest tam pięknie,ale chwila nieuwagi i faktycznie można minąć tamtejsze klasyki.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2017, 19:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2009, 18:47
Posty: 110
Lokalizacja: Ogorzelnik/Katowice
To jaki polecacie GPS do takiej zabawy? Telefon odpada bo za często tel gubi zasięg. Jest jakiś założony temat w którym mogę podyskutować? :)

Choć szczerze to ja nie wiem co o takim czymś sądzić, wydaje mi się że takie wędrowanie jest jednak imitacją wędrowania. No ale na tym szlaku Jaskiniowców to autentycznie wymiekłem - mapa, kompas, i tak ciężko się jest odnaleźć jak ktoś chce iść szlakiem a nie po swojemu :x

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=1WqQd7Wv8RQ


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Teraz jest 19 mar 2024, 04:59


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL