Teraz jest 28 mar 2024, 10:56




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 wrz 2015, 23:52 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Jak Ktoś przejechał przez Jurę 1, 2, 3...8 razy to chce i 9 raz tą trasę przebyć. Zacznę trochę jak Jurasik...ale dalej już skromniej ;-)
Trasa Częstochowa - Kraków zrodziła mi się w głowie parę lat temu. Miało być ładnie, na rowerze... a tylko 3 dni do dyspozycji i padło na Szlak Orlich Gniazg, i tak już zostało.
Do Częstochowy dotarliśmy pociągiem (3 osobowa Śląsko-Jurajska ekipa), dołączyłem w Zawierciu. PKP Gliwice-Częstochowa przyjazne dla rowerzystów, sporo pociągów, jest gdzie zawiesić rower.

Z Częstochowy jechaliśmy czerwonym szlakiem pieszym z małą modyfikacją przy terenach przemysłowych. Po raz pierwszy zobaczyłem przy Papierzu - coś w rodzaju kamieniołomu.
Dalej w pewnym miejscu szlak przecina asfalt, skręcamy w leśną drogę gdzie parę lat temu wysypano szlakę , która jakoś nie chce się utwardzić. W tym miejscu szlak pieszy jest dość słabo oznaczony, łatwo można minąć pomykając rowerowym...a nie warto - lepiej wdrapać się na Zieloną Górę skąd mamy wspaniały zjazd praktycznie do wiaduktu.
Do Złotego Potoku jechaliśmy ściśle trzymając się czerwonego szlaku. Spotkaliśmy dziadków na rowerach, którzy nas bez problemu wyprzedzili... no ale nie mieli sakw :mrgreen: , minęła nas też trzyosobowa grupka rowerzystów podążających również do Krakowa (pozdrawiam).
W Złotym Potoku nie było zgody na szlak pieszy (ładnie ale trzeba się wspinać) więc drogą dotarliśmy do Ostrężnika. Dalej szlakiem czerwonym do Trzebniowa - od paru lat asfaltowym. Trzeba uważać przy zjeździe pojawiają się samochody.
W Trzebniowie zdecydowaliśmy się jechać do Czatachowej nowymi ścieżkami rowerowymi, dalej do Żarek (zakupy na wieczór) i dalej ścieżkami asfaltowymi do Mirowa. Ładne widoki, ścierniska, łąki, ugory. Zapach lata, pogoda dopisywała. W Mirowie pusto, piątkowe popołudnie ok. 19-tej, słońce powoli zachodzi. Z Bobolic odbijamy na czarny szlak do Huciska - trzeba się trochę namęczyć ale warto. Nagrodą są piękne widoki na okolice: Bobolice, Góra Zborów, Skałki Rzędkowickie - czyli nasz cel tego dnia. Nocleg blisko domu wśród skał (by nie psuć klimatu wyprawy domowymi wygodami). Wieczór przyjemny, drewno na odnisko z wycinki, nad ranem popadało. Ranek dość rześki, wilgotny (odpoczynek od upału), wstąpiliśmy do domu na kawę... i trochę czasu zeszło, z tego powodu asfaltowych dróg się trzymaliśmy. Do Morska, Skarżyce (Okiennik zachwyca nawet z drogi, grila nie widać ;-) ...i znowu na czerwonym szlaku. Za Żerkowicami postój przed Dworskim Lasem. Piękne widoki, pola, pagórki po horyzont, w oddali Smoleń, Góry Bydlińskie, Ruskie, jedno z moich ulubionych miejsc na Jurze. Zjazd wąwozem jedym z piękniejszych. Z Karlina szlakiem czerwonym rowerowym do Podzamcza (pieszy to harówa przez piachy), od Bzowa asfalt - nowość a wcześniej bardzo przyjemne szutry. W Podzamczu ludzi tradycyjnie za dużo jak dla mnie (sobota), kierujemy się na Ryczów, Złożeniec, Smoleń szlakiem rowerowm i asfaltami. W Smoleniu budowa, zakaz wstępu (na wieży ludzie ...pewnie robotnicy ;-), parking budują- kratownice z tworzywa wypełnione tłuczniem. Chcemy dotrzeć pod Ojcowski Park Narodowy ale czas nie nastraja optymistycznie, mimo tego skręcamy na Zegarowe, czerwonym do J. Biśnik (postój), postawiono tam dwie wiaty, dwie pozostałe z wcześniejszych "Projektów" niszczeją zarośnięte chwastami.
A dalej na szlak niebieski gdzie jeden z uczestników "chycił pana" czyli "złapał gumę". Zatem przerwa techniczna na wysokości Jaskini Jasnej. Od Dłużca asfaltowa droga żółta 794, Wolbrom (zakupy-czyt. piwo), dalej na Chełm, Trzyciąż, za Tarnawą niebieskim szlakiem... i wreszcie upragniony nocleg pod lasem. Urocze miejsce. Piękny, ciepły wieczór. Poranek mglisty. Do OPN rzut beretem. Szybki zjazd do Pieskowej Skały, dalej asfaltem do Ojcowa. Sporo rowerzystów-kolarzy i prawie koniec. Ojców sklep, pożegnalne piwko i roztaję się z kolegami ze Śląska przy Bramie Krakowskiej, oni jadą dalej na PKP Kraków.
Mnie do domu lepiej, taniej i szybciej wrócić rowerem. Niebieskim szlakiem pod górę do Czajowic a stamtąd czerwoną drogą "94"? do Olkusza. W dość dużym ruchu samochodowym ale na 1/2 trasy jest szerokie, bezpieczne pobocze. Z Olkusza już "żółtą" drogą na Ogrodzieniec, pobocza nie ma ale ruch zdecydowanie mniejszy. Niedziela była upalna, byłem zmęczony...ale warto było.
Dziękuję współuczestnikom (Berek, Masło).
Poniżej parę zdjęć z wyprawy, później już telefon padł.


Załączniki:
kamieniołom.jpg
kamieniołom.jpg [ 254 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
wiadukt.jpg
wiadukt.jpg [ 297.54 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Sokole Góry.jpg
Sokole Góry.jpg [ 237.93 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Jurajskie drogi.jpg
Jurajskie drogi.jpg [ 223.38 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Bobolice.jpg
Bobolice.jpg [ 219.37 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Mirów.jpg
Mirów.jpg [ 226.28 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
balony.jpg
balony.jpg [ 215.87 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Poranek.jpg
Poranek.jpg [ 211.77 KiB | Przeglądane 17950 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2015, 00:20 

Dołączył(a): 07 sie 2014, 16:41
Posty: 113
Gratuluję przejechania trasy.
Też mi chodzi po głowie część tej trasy. Niestety z braku czasu chce przejechać na razie wycinek Częstochowa - Zawiercie. Masz może gdzieś śład gpx?

BTW
Gdzie te zdjęcie z balonami było zrobione?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2015, 07:31 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Wyczyn wielki to, to nie jest. Część Północna o której myślisz jest dla mnie najciekawsza (Częstochowa-Rzędkowice, Podlesice... tak gdzieś po Góry Bydlińskie).
Jeśli chodzi o ślad:
https://www.endomondo.com/users/2183698 ... /590960662
Z powodu Endo telefon mi padł przedwcześnie, później go wyłączyłem.
A balony są nad Bobolicami, można dostrzec zamek. Zdjęcie robione po tej wspinaczce czarnym szlakiem w kierunku Huciska. (normalnie, bez obciążenia wspinaczki nie ma:-).


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2015, 08:48 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Ślad na Endo widzę tylko ja i nie bardzo wiem jak to zmienić.

PS ...żeby nie było afery powinno być "przy Papieżu" wdarł się błąd w relacji.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2015, 10:44 

Dołączył(a): 28 cze 2014, 17:46
Posty: 46
Klikasz na trening, z prawej strony przy ikonce Twittera i Fb masz strzałkę, tam klikasz i zmieniasz :P

_________________
Obrazek


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 wrz 2015, 11:14 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
OK, dzięki. Poprawione.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 15:35 

Dołączył(a): 15 lip 2015, 21:32
Posty: 5
Ten kamieniołom to chyba warszawski w siedlcach


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 wrz 2015, 17:20 

Dołączył(a): 13 lis 2012, 23:21
Posty: 358
Lokalizacja: Włodowice
Tomili napisał(a):
Ten kamieniołom to chyba warszawski w siedlcach

To nie jest Kamieniołom Warszawski, ten ze zdjęcia znajduje się przy terenach przemysłowych w Częstochowie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 wrz 2015, 10:16 

Dołączył(a): 07 sie 2014, 16:41
Posty: 113
Dzięki za udostępnienie.
To co mnie interesowało, czyli od Złotego Potoku co Częstochowy jest i wykorzystam sobie jako "template" do opracowania własnej trasy.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 10:56


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL