Teraz jest 23 maja 2024, 07:16




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2005, 21:37 
Po długiej niebytności,odwiedziłem dzisiaj Jaskinię Głeboką. Zdziwiły mnie ślady palenisk w najbardziej odległych od otworu zakątkach. Może wiecie dlaczego ktoś w ten właśnie sposób pali ogień? Niedźwiedzie jaskiniowe już dawno wypłoszono dymem więc dlaczego ?


Gora
  
 
PostNapisane: 26 paź 2005, 15:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lut 2005, 16:45
Posty: 472
Lokalizacja: podnóże kuesty
W połowie czerwca w Jaskini Głębokiej były prowadzone badania bodajże nad infiltracją wodną oraz naturalną wilgotnością wnetrza jaskini. Być może pozostałości palenisk to efekt tych badań lub po prostu pamiątka po niedzielnych speleologach.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2007, 09:45 
... Być może pozostałości palenisk to efekt tych badań lub po prostu pamiątka po niedzielnych speleologach.

Nieświeży temat, ale wart bym wyraziła tu swoją opinię.
W zasadzie w tytule tematu brzmi moja odpowiedź za kogo uważa się speleologa w Polsce.
Nie sądzę aby naukowcy posunęli się do takiej metody ''badawczej".
Jeśli ''speleologiem" nazywasz grotołaza, też się mylisz.
Skorzystaj ze słowników (w bibliotekach są za darmo).

''niedzielny speleolog" też mogło by wiele znaczyć. W kontekście palenia ognisk, dla mnie jedno: WANDAL. I tylko tak wypada skomentować mi zaistniały fakt.
Asia


Gora
  
 
PostNapisane: 01 paź 2008, 16:28 

Dołączył(a): 29 wrz 2008, 16:34
Posty: 5
Lokalizacja: Zawiercie/Mąkoszyce
Ja ostatnio byłem w jaskini w kroczycach i to co zobaczyłem to mnie przeraziło..... Z tego górnego otworu wrzucone gałęzie, patyki, śmieci itp. oczywiście widać ze wszystko było elegancko palone.... Po prostu brak słów..... i dziwić się później ze jaskinie są za kratami....


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 paź 2008, 07:42 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
W tym konkretnie przypadku błędem było oznakowanie dojścia do jaskini od drogi, dolnej ścieżki...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 04 paź 2008, 13:37 

Dołączył(a): 14 kwi 2008, 10:00
Posty: 340
Lokalizacja: Katowice/Kraków
Jaskinia w Kroczycach jest niestety ciągle dewastowana i jest to problem z dwóch względów. Nie tylko jest to jaskinia, ale cenne stanowisko archeologiczne. Służby konserwatorskie wciąż nie mają niestety funduszy na jej przebadanie. A sprawa jest pilna, bo w jej wnętrzu wciąż zalegają ludzkie szczątki, które poddawane są dewastacji, bądź z jaskini są wynoszone w charakterze pamiątek :? Kilka lat temu w jaskini nielegalni poszukiwacze rozkopali namulisko i zniszczyli je, niszcząc przy tym zabytki. Oczywiście oczekiwali pewnie "skarbów". Więc nie zadowolili się skorupami i koścmi. Przykro na to patrzeć :cry:


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: moja obawa
PostNapisane: 19 lut 2009, 14:54 

Dołączył(a): 11 gru 2008, 00:56
Posty: 2
Lokalizacja: ze stacji
Moja obawa jest taka (mam nadzieje ,że mylna) ,że co drugi forumowicz na pułeczce nad łóżeczkiem ma taki mały stalaktycik(znalazł...), a ognisko nie raz w jaskiniach rozpalił jak był młody,głupi itd...

_________________
Stacja Częstochowa INFO


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 lut 2009, 17:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6895
Lokalizacja: Śląsk
podobno każdy sądzi po sobie :wink:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2009, 19:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 maja 2007, 12:30
Posty: 3881
Lokalizacja: Pilica
Cytuj:
...że co drugi forumowicz
Które forum masz na myśli? ;) Po ponad trzydziestu latach chodzenia po Jurze nie mam ani jednego stalaktytu w kolekcji więc chyba totalna ciećwa jestem :lol: Mój prywatny ranking dewastatorów jaskiń jest taki:
1.Tak zwani miejscowi organizujący w jaskiniach tak zwane "imprezy" z Sobótkami na czele.
2.Tak zwani speleolodzy czyli ci spośród speleologów,dla których jaskinie są pretekstem do burzliwego życia towarzyskiego.
3.Tak zwani niedzielni turyści,dla których jaskinie są tożsame zsypem w wieżowcu.Też ciemno,też małe wejście,też dziwnie pachnie więc naturalnym odruchem jest wrzucenie tam śmieci.
4....i teraz możemy dyskutować czy już można mówić o (niektórych) forumowiczach z Forum Jurajskiego czy może ustąpimy miejsca innym grupom społecznym.

_________________
Idiotów na świecie jest mało, ale są tak sprytnie rozstawieni że spotykasz ich na każdym kroku...

Towarzystwo Jurajskie
http://www.jura-pilica.com


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 19 lut 2009, 19:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Jaskinia Pod Oknem w Kostkowicach też zaliczyła współczesnych górników złodziei cennych znalezisk archeologicznych, aby im ręka uschła. Swego czasu nawet powiadomiono historyków z Częstochowy, ale to nadal nic nie dało nadal ten obiekt jest systematycznie rozkopywany.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Re: moja obawa
PostNapisane: 19 lut 2009, 22:36 
pondichery napisał(a):
Moja obawa jest taka (mam nadzieje ,że mylna) ,że co drugi forumowicz na pułeczce nad łóżeczkiem ma taki mały stalaktycik(znalazł...), a ognisko nie raz w jaskiniach rozpalił jak był młody,głupi itd...

źle nas oceniasz kolego, ale skoro już masz obawy to Ci napiszę, że najgłubszą rzeczą jaką robiłem na Jurze (ale nie Jurze) były kąpiele w samym środku dnia w Przyłubsku na tzw "waleta" czyli tylko z kąpielówkami na głowie albo zupełnie bez niczego. Byłem wtedy "młody i głupi". Był wielki popłoch szczególnie wśród matek z dziećmi dokóki nie przyjechała Policja - w każdym razie nas już nad zalewem wtedy nie było. Bywało, że się z 10 osób na raz tak roznegliżowało jak ktoś krzyknął: na waleta! :lol:
aha, dodam tylko (tak jak Alkosander), że skoro z Twojej wypowiedzi nie wynika jakie forum masz na myśli, wypowiadając się przyjąłem wersję, że forumjurajskie


Gora
  
 
PostNapisane: 20 lut 2009, 00:25 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9171
Lokalizacja: Włodowice
Cóż święty nie jestem i zdarzyło się rozpalić ognisko w strefie przyotworowej J. w Straszykowej Górze. Jedyne usprawiedliwienie że było to równo 19 lat temu (czyli byłem młody i głupi, teraz już tylko to drugie), nocleg zimą praktycznie bez sprzętu biwakowego...

Stalaktytów w pudełeczku nie mam, ale mam np. 50kg bryłę kalcytu kiedyś zapewne tworzącego draperię, trochę szczotek kalcytowych i pojedynczych ładnych kryształów. Oczywiście nie pochodzą one z jaskiń, a obecnie można bez problemu znaleźć ciekawe nacieki i kryształy kalcytu nie niszcząc przy tym niczego, trzeba tylko wiedzieć gdzie.

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 20 lut 2009, 06:26 
ale tej bryły nie trzymiesz na półeczce nad łóżeczkiem? :lol:


Gora
  
 
PostNapisane: 21 lut 2009, 00:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Ja pójdę jeszcze dalej !
Co 26 forumowicz nigdy nie sprzątał piwnicy !
Co 52 forumowicz nie czyścił sobie w ostatniej pięciolatce kamienia nazębnego !
Co 78 forumowicz lubi zakładać skarpety w rąby do sandałów !
Co 103 forumowicz potrafi sam się ostrzyc !
Co 158 forumowicz ma inicjały K.K.
I tylko jeden pisze te brednie !

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 02 mar 2009, 21:25 

Dołączył(a): 11 gru 2008, 00:56
Posty: 2
Lokalizacja: ze stacji
faktem jest ,że moje inicjały to KK :) ,
natomiast co do bredni - chciałbym aby to były brednie , natomiast trochę na jurze czasu spędziłem, trochę zobaczyłem jeszcze jako harcerz 8 CDH Wawer i co nie co mogę powiedzieć na ten temat.

_________________
Stacja Częstochowa INFO


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 23 maja 2024, 07:16


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL