Teraz jest 19 kwi 2024, 07:36




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lip 2011, 21:50 

Dołączył(a): 12 lip 2011, 21:25
Posty: 9
jeśli nie trafiłam z działem przeprasza, i proszę o przeniesienie ; )

chodzi mi o podania/legendy związane z jaskiniami.

spotkaliście się kiedyś z takimi ? jesli tak proszę o ich zamieszczenie w temacie

osobiście słyszałam jedno o jaskini Olsztyńskiej. mówi ona o duchu wisielca który w czasach wojennych powiesił się w pierwszej komnacie, owy duch ponoć na przełomie czerwca i lipca (w rocznicę śmierci) powraca i wiesza się na nowo.
oraz o studni (Wszystkich Świętych lub Koralowej nie pamiętam dokładnie) mówi ono o tym, ze pewien grotołaz zjeżdżając do jaskini, spadł na człowieka który wspinał się wychodząc z niej, obydwoje zmarli. Ponoć kiedy wychodzi się z jaskini w pewnym momencie czuć na rękach ciężar ducha spadającego grotołaza.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2011, 22:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 14:04
Posty: 1185
Lokalizacja: Częstochowa
Nie całkiem o jaskini...
Cytuj:
Ostrężnik.
Tajemniczość zamku stworzyła równie tajemnicze opowieści o nim. Jedna z nich mówi, że kiedy zamek został opuszczony, obrali go sobie za siedzibę rabusie. Trudniąc się przez długie lata zbójeckim rzemiosłem, zgromadzili tutaj nieprzebrane skarby. Trzymali je w kutym w skale tunelu, łączącym zamek z jaskinią ostrężnicką. Wyjście od strony groty było zamknięte ciężkimi, kutymi drzwiami. Zapewniało one drogę ucieczki w przypadku ataku na kryjówkę, wraz z zabraniem zgromadzonych kosztowności. Pewnego razu, po obfitej w łupy wyprawie, podczas podziału, wybuchła między nimi sprzeczka. Polała się krew. Grupa szubrawców porwała część skarbu i uciekła z nim do lochów, zamykając za sobą drzwi. Reszta kompani, orientując co się święci, postanowiła odciąć im drogę ucieczki przez jaskinię. Wysadzili w powietrze korytarz w którym owe wyjście się znajdowało. Zbóje zostali uwięzieni w lochu a ich kamraci czatowali na nich przy wejściu od strony zamku. Nagle pod zamek podeszli wraz z posiłkami, obrabowani tego dnia kupcy. Rabusie zorientowali się iż w pomniejszonej ekipie, próżna będzie ich walka, postanowili ratować się ucieczką. Dokładnie zasypali i zamaskowali wejście do lochu, tym samym grzebiąc żywcem swych towarzyszy. Niestety zamek został otoczony i rabusiom nie udało się zbiec. Rozwścieczeni ludzie postanowili skończyć z nimi definitywnie, wycinając ich w pień. Długo szukano skarbu na zamku lecz niestety znaleziono tylko tą część zrabowanych kosztowności, których zbóje nie zdarzyli wnieść do skalnego tunelu. Domniemano iż podział łupów odbył się gdzieś po drodze na zamek a część zbójów zdążyła ulotnić się ze swoją dolą. Postanowiono niezwłocznie ich szukać, lecz nigdy nie trafiono na ich ślad.
Minęło sporo czasu ! Zamek popadł w ruinę. Opowieści o skarbach ukrytych w lochach krążyły wśród miejscowej ludności ! Nocami słychać było jęki, krzyki, stukanie w stalowe drzwi lecz nikt jednak nie widział tutaj upiora lub zjawy. Pewnego razu, ubogi chłopak postanowił poszukać wejścia do zamkowych lochów. Odnalazł w jaskini zasypany tunel który odkopywał codziennie przez kilka kolejnych miesięcy. W końcu dotarł do drzwi. Kiedy je otworzył, jego oczom ukazały się nieprzebrane bogactwa rabusiów. Począł pakować je do worka. Nagle, poczuł na plecach przeszywający, trupi chłód. Zorientował się że nie jest sam w kamiennym lochu. Usłyszał szepty i jęki, napawające grozą największych śmiałków. W ciemności dało się zobaczyć sylwetki upiorów z świecącymi oczodołami. Sparaliżował go strach ! Pomyślał że miejsce te będzie jego grobowcem a dusza zostanie skazana na wieczne potępienie. Drzwi zaczęły się powoli zamykać. Chłopak w ostatnim przebłysku świadomości postanowił uciekać. Zostawił napakowany złotem worek i rzucił się w kierunku wyjścia. W ostatniej chwili zdołał wymknąć się z tunelu lecz zamykające się drzwi ucięły mu piętę. Skała zatrzęsła się w posadach zasypując ponownie odkopane przez chłopca wejście. Młodzieniec nigdy więcej nie odważył się zbliżyć do jaskini. Z powodu odciętej pięty nazywano go Piętakiem.
Skarby ponoć do tej pory są ukryte w zamkowych lochach, lecz pilnujące go demony, nigdy nie pozwolą ich stąd zabrać.

_________________
Pozdrawiam
Arek Klecz :: JuraTrek.eu


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 14 lip 2011, 16:57 

Dołączył(a): 24 wrz 2005, 15:07
Posty: 1056
Lokalizacja: Myszków
dokładnie - to najstarsza znana legenda dotycząca jaskini, rozpropagowana na przez pierwszych "naturalistów" w połowie XIX w. Ogólnie podania o jaskiniach mówiły o "zejściu do piekieł", o "braku powietrza, dusznościach, itp". Przewodnicy po Wierzchowskiej pokazują ciekawe miejsca układając jakąś bajkę, np wytrącenia żelaza - smok


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 15 lip 2011, 09:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 maja 2008, 22:26
Posty: 2472
Lokalizacja: Będzin
Jaskinia Zegar ma tez swoja legendę.

_________________
Moja Strona:
https://www.youtube.com/channel/UCWDZp- ... _Wcv1s9WzQ


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 19 kwi 2024, 07:36


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL