Jurajskie Forum Dyskusyjne
http://forumjurajskie.pl/

Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem
http://forumjurajskie.pl/viewtopic.php?f=12&t=6689
Strona 1 z 1

Autor:  magnum146 [ 17 lut 2016, 22:01 ]
Tytuł:  Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem

Po raz kolejny wraca problem gówniarza działającego na szkodę wspinaczy. Nieszczęsnemu osobnikowi na imię Ryszard i choć sprawa nie jest świeża - do dziś nie odpowiedział na swoje czyny z przeszłości, a teraz znów daje się we znaki..
Dyskusja w środowisku wspinaczkowym jest rozgorzała, jego działania są traktowane jako zagrażające życiu.

Warto zaznaczyć, że Fiala i Wzgórze 502 wyróżnia się dużą ilością dróg wspinaczkowych dla początkujących co w połączeniu z brakiem doświadczenia może skończyć się tragicznie w skutkach dla adeptów, którzy wejdą w daną drogę.

Cytuj:
Stan na dzień 14.02.2016.
Niedzielna wizyta w rejonie Fiali i Wzgórza 502 ukazała naszym oczom efekty około 2 miesięcznej pracy Ryszarda – miłośnika wapiennych ostańców. Jak się okazało, wykorzystał on zimową nieobecność wspinaczy w jego ukochanych skałach.

Zniszczone są pierwsze ringi oraz stanowiska zjazdowe na Małym Murze, część pierwszych wpinek na Wzgórzu 502 (te do których da się jakoś dosięgnąć z dołu) prawdopodobnie także część stanowisk. Podobna sytuacja jest na Fiali, pierwsze wpinki na kilku drogach zniszczone, co gorsza także niektóre stanowiska a nawet ostatni ring na Zanikającej Rysie (Rysie Kurtyki).

Dodatkowo pod skałami czekają na nas spore depozyty nawozu (najprawdopodobniej świńskiego) a na części dróg, szczególnie na Fiali – klamy startowe zasmarowane są równo tymże nawozem.

Ringi i stanowiska uszkodzone zostały przez uderzanie młotkiem, co spowodowało zerwanie połączenia kleju ze skałą i obrócenie ringów jak widać na zdjęciach. Trzymają się one zapewne przez zaklinowanie kleju w otworze.
Przestrzegamy przed korzystaniem ze stanowisk – ringów z widocznymi uszkodzeniami ( obtłuczona skała dookoła, ring przekrzywiony, obrócony, warstwa kleju dookoła ringa wykruszona).

Przykłady zniszczonych punktów na zdjęciach. W przypadku napotkania takiego stanowiska lepiej rozważyć zejście ze szczytu (w większości wypadków się da), ewentualnie opuszczenie z ostatniego ringa z asekuracją lub przejście do sąsiedniego stanowiska. Pamiętać należy, że nie ma żadnej pewności czy takie obtłuczone młotem stanowisko wytrzyma, mimo że na przykład nie możemy go poruszyć ręką. Lepiej nie ryzykować.

Michał Gabzdyl
Klub Wysokogórski Kraków
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Maćko [ 18 lut 2016, 13:23 ]
Tytuł:  Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem

Ciekawe, nie znam sprawy. Wiadomo o co chodzi Ryśkowi? Przeszkadzają mu ludzie uprawiający sport, czy chce chronić jakieś ultra rzadkie endemity?

Autor:  Robert [ 18 lut 2016, 14:11 ]
Tytuł:  Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem

To stara historia, chyba z 10 lat się już ciągnie, Rysiek mieszka zaraz obok, ale kiedyś tylko smarował gównami, niszczenie ringów to nowość. Mnie to zawsze bardzo śmieszyło :oops: :mrgreen: , ale teraz robi się niebezpiecznie.

Autor:  markpm [ 18 lut 2016, 16:41 ]
Tytuł:  Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem

Nowości w sprawie:
http://wspinanie.pl/2016/02/umorzenie-s ... zazalenie/

Autor:  wspinomaniak83 [ 16 mar 2017, 00:29 ]
Tytuł:  Fiala i Wzgórze 502 - gówniany problem

miałem wątpliwą przyjemność się tam kiedyś wspinać. Rekomendacją dla tego miejsca jest to że nigdy tam nie wróciłem.... tzn na Wzgórze 502, ponieważ na Fiali byłem rok lub dwa lata temu i tam nie zauważyłem dużych problemów

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/