Teraz jest 28 mar 2024, 10:39




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lis 2019, 01:45 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Cześć, mam pytanie do ludzi orientujących się w temacie speleologii.
Jestem w trakcie odkopywania całkiem zamulonej gliną jaskini. Zanim zacząłem było to 4-metrowej długości schronisko z nadaną nazwą. teraz ma już kilkanaście metrów i szanse na dalsze wydłużenie, ale już teraz do końcowej części nie dociera światło. Zmienia się więc status obiektu ze schroniska na jaskinię. Pytanie brzmi, czy w takim wypadku mam prawo zmienić nazwę obiektu? Oczywiście nie od swojego imienia, nie jestem taki ;) Po prostu marzy mi się żeby nazwać ją imieniem swojego psa Buby, który wiecznie żył nie będzie, a jest wyjątkowo zapalonym grotołazem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2019, 10:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 mar 2007, 20:29
Posty: 3061
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Prawnie to chyba nie jest uregulowane, ale należy trzymać fason i nie zmieniać nazw. Chyba tylko ze schroniska na jaskinię z przodu. Ktoś już to odkrył, więc ty tylko pogłębiłeś. Nie Ty odkryłeś.

_________________
-------------------------------------------------------------------
http://www.towarzystwojurajskie.pl/
strona domowa:
http://www.sa.wicz.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 23 lis 2019, 17:57 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
sandwich napisał(a):
Prawnie to chyba nie jest uregulowane, ale należy trzymać fason i nie zmieniać nazw. Chyba tylko ze schroniska na jaskinię z przodu. Ktoś już to odkrył, więc ty tylko pogłębiłeś. Nie Ty odkryłeś.

Całkowicie przytakując Sandwichowi dodam jedynie że uszłaby zmiana nazwy ze np: "Schronisko IV w Iksowej Górze" na "Jaskinia w Iksowej Górze". A gdyby "Jaskinia w Iksowej Górze" już przypadkiem istniała to chyba już mógłbyś zmienić nazwę na "Jaskinia Budy w Iksowej Górze" lecz pierwej pasowałoby ją zinwentaryzować i opublikować swoje odkrycie (a raczej "odkopanie") :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2019, 18:21 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Dzięki za odpowiedzi, będę trzymał się zasad :) Oczywiście jak tylko wykopię co jest do wykopania, to zinwentaryzuję, opublikuję i podzielę z wami się lokalizacją. Chętnie bym podzielił się już teraz, ale kiedyś już coś gdzieś kopałem, dzieląc się, i ktoś mi to w trakcie wziął i zinwentaryzował, biorąc wszystko na siebie.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2019, 18:36 

Dołączył(a): 02 lis 2011, 11:22
Posty: 1415
Miko napisał(a):
... i ktoś mi to w trakcie wziął i zinwentaryzował, biorąc wszystko na siebie.

Dokładnie tak - publikacja jest sprawą kluczową! Zresztą tylko w ten sposób ewentualna nowa nazwa obiektu może zaistnieć w speleologicznej "społeczności". Chyba, że - czego Ci całym sercem życzę!!! - nagle otworzy się przed Tobą dziura na miarę "Niedźwiedziej Górnej", "J. Rysiej" czy "J.Józefa" - wtedy Twoje "odkopanie" błyskawicznie zaistnieje w grotołazskim światku grubo przed publikacją :mrgreen:


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2019, 21:17 

Dołączył(a): 18 wrz 2012, 16:22
Posty: 3369
Lokalizacja: Słajszewo/Ujejsce
Miko. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Tego co robisz i w ogóle. Wielki szacun dla Twojego psa.

_________________
Gutta cavat lapidem non vi sed saepe cadendo
www.bezmiejsca.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lis 2019, 00:45 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
smar napisał(a):
...Chyba, że - czego Ci całym sercem życzę!!! - nagle otworzy się przed Tobą dziura na miarę "Niedźwiedziej Górnej", "J. Rysiej" czy "J.Józefa"...


Dziękuję, aż tak głęboko nie mierzę :D ale z pewnością będzie to najdłuższa dziura w okolicy, dość nietypowej.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2019, 00:47 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Dzięki Rybak za miłe słowa :wink:
Buba poszukuje dziur w każdej skałce jaką napotka. Taki pies to prawdziwy skarb!


Załączniki:
buba.jpg
buba.jpg [ 51.15 KiB | Przeglądane 19178 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2019, 08:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2007, 17:31
Posty: 3645
W Twoim przypadku myślę, że całkowicie można zmienić nazwę - dotychczasowa to wymyślona na kolanie podczas szybkich pomiarów, nawiązująca do charakteru próżni. W opisie inwentarzowym dodasz tylko, że "schronisko dotychczas znane pod nazwą XYZ".

_________________
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 24 lis 2019, 09:45 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Miko napisał(a):
Buba poszukuje dziur w każdej skałce jaką napotka. Taki pies to prawdziwy skarb!

Widziałem w telewizji (bodajże na kanale National Geographic) mieszkańca Alp dysponującego wyjątkowo wyczulonym węchem, który obwąchiwał wszelkie napotkane szczeliny i otwory w skałach. Twierdził, że potrafi wyczuć delikatne ruchy powietrza i specyficzne nuty zapachu świadczące o przestrzeniach ukrytych wewnątrz górotworu. Miał spore sukcesy w odnajdywaniu jaskiń tym sposobem.
Twój Buba robi prawdopodobnie to samo, ma jednak przypisaną swemu gatunkowi zdecydowaną, zmysłową przewagę nad węchem człowieka.
Prawdziwy pies jaskiniowy :) Podrap Swojego przyjaciela za uchem w moim imieniu :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2019, 17:10 

Dołączył(a): 04 sty 2009, 19:36
Posty: 134
Lokalizacja: katowice
jak najbardziej markpm ma racje. tamta nazwa to nazwa techniczna
nic nie wnosi do charakteru dziury.Jesli twoja jaskinia staje sie wieksza
i "łapie"niejako swoje oryginalne cechy to należałoby to jakoś podkreslić
właśnie zmieniając nazwe.
Uściski dla twojego Buby!!(też miałem kiedyś psa eksploratora)
P.s-tak z ciekawości,czyzby obiekt w okolicach Jaworzna(czyli tzw. Jura nietypowa hehe)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2020, 00:57 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Tak, jest to kras Jaworznicki ;) Zapraszam chętnych na oprowadzanie:
https://www.youtube.com/watch?v=t5tIXXtL-I4

Nad nazwą jeszcze się zastanawiam, ale myślę o jakiejś bardziej związanej z miejscem, ponieważ jest to jedyna jaskinia w okolicach Jaworzna. Mój pies przedostał się do innej dziury, już na terenie Jury właściwej, więc ją nazwę jego imieniem.


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2020, 09:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 cze 2014, 20:40
Posty: 1639
Lokalizacja: Częstochowa
Miko,lubię jaskinie i zdarza mnie się podziwiać je od wewnątrz,te bardziej komfortowe do zwiedzania.Natomiast to zobaczyłem na Twoim filmie to dla mnie już ekstremalne podejście :wink:
Podziwiam wytrwałość i kibicuje.
Powodzenia :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2020, 00:57 

Dołączył(a): 11 sie 2012, 22:23
Posty: 158
Lokalizacja: Jaworzno
Dzięki Marianowski :) No trzeba to lubić, dla mnie im ciaśniejsze dziury tym większą czuję satysfakcję z przechodzenia. Super jest mieć jaskinię o rzut kamieniem od domu, dlatego tam kopię.

Pytania do fachowców. Jak zbadać w jakim okresie działała tam woda? Czy w Polsce są jeszcze jakieś jaskinie w wapieniach triasowych o genezie krasowej?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2020, 08:40 

Dołączył(a): 19 lis 2016, 14:09
Posty: 792
Pasję rozumiem i doceniam osiągnięcia. Satysfakcja podobna do tej z grzebania w ziemi podczas prac archeologicznych. Uważaj tylko żebyś Buby nie osierocił, bo żyje się raz, ale niekiedy nie cały :!:


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 28 mar 2024, 10:39


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL