Teraz jest 28 mar 2024, 15:03




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 wrz 2006, 14:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2006, 11:53
Posty: 168
Lokalizacja: Z-cie
Dlaczego wejścia do niektórych jaskiń są zastawiane kratami lub murowane ? A poza tym to jakie kompetencje mają tacy pracownicy wykonujący zadanie zamykania wejścia ?
Ostatnio napotkałem się na widok niezbyt dobrze świadczący o ich kompetencjach.


Załączniki:
100_4780.jpg
100_4780.jpg [ 103.49 KiB | Przeglądane 12735 razy ]
100_4778.jpg
100_4778.jpg [ 65.74 KiB | Przeglądane 12735 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2006, 18:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6881
Lokalizacja: Śląsk
może dlatego, że są stare ? :wink:


a serio, to bardzo dobrze, że jaskinie są zamykane, jednak można to robić na różne sposoby, dla mnie najlepszy model to Brzozowa, świetna jaskinia (zostawienie jej otwartej skończyłoby się tragedią) mająca gospodarza i dostępna dla każdego kto naprawdę chcę ją zobaczyć a zabezpieczona przed ćwierćmózgami


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2006, 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2006, 11:53
Posty: 168
Lokalizacja: Z-cie
No może i zamykanie jest dobre, ale w taki sposób jak ty mówisz. A jaki jest cel zamykania jeskini poprzez jej zamurowanie ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2006, 21:13 
Ciekawi mnie jak jest obecnie z mozliościa zobaczenia jaskini Cieseńć.
Byłem w niej co prawda juz raz i zwiedziłem prawie całą
ale chciałbym ponownie odwiedzić.
Były tu różne cyrki z włazem - nie raz go wyrywano,
potem podobno na złość by nikt nie otworzył włazu otwór na klucz zasilikowano.
Jak jest teraz - mozna ją zwiedzic jesli tak do kogo się zgłosic,
bo jaskinia jest naprawde bardzo ciekawa a stosunkowo mało przez te problemy znana grotołazom. No i sa w niej było nie było ciekawe problemy do eksploracji.


Gora
  
 
PostNapisane: 17 wrz 2006, 23:08 
Witam
Jaskinia ciesien ma nowa krate. Opiekunami jaskini jest speleo klub AVEN SOSNOWIEC.


Gora
  
 
PostNapisane: 26 wrz 2006, 16:53 
Jaka jest możliwość odwiedzin jej?
Dlaczegop akurat Awen?


Gora
  
 
PostNapisane: 07 lis 2006, 00:06 
a dlaczego nie?


Gora
  
 
PostNapisane: 23 sty 2007, 20:16 
Może nie zgadzam się w 100% z tym co pisze Mariusz B.
ale jest to osoba która aktywnie działa na Jurze i
dzięki róznym informacjom które podał na forach
dowiedziałem sie wiele ciekawostek o jaskiniach
co przydało mi sie też na kursie speleo, natomiast ty swoimi
atakami na niego ( oczywiście go nie bronie ) czy inne osoby jak
zauważyłem na forum speleo powodujesz tak jak napisał Michał-Admin
sajgon na tym forum wciagając w to innych którzy odpłacaja się pięknym
za nadobne. Myślę że wkrótce zawita do ciebie kolęda to się nawrócisz
na dobra drogę. :lol:


Gora
  
 
 Tytuł: Niewiniątko?
PostNapisane: 26 sty 2007, 13:36 
Bądźmy szczerzy. Ktoś bez kursu, wykazujący nadaktywność, produkujący śmietnik informacyjny, dpoytujący się o wszystko. A zarazem nie wnoszący nic konkretnego prócz smieci i autoreklamy w wszelkiej maści forach, jest poprostu pasożytem.

Turyści krasowi, zaliczający jaskinie to jeszcze nie grotołazi. Nawet jesli coś odkryją to robią to dla rozgłosu, w stylu "dużo chałasu wokół tego".

"Nowoodkrywane obiekty oraz prace eksploracyjne wymagają ciszy i spokoju." - To slowa mądrzejszego odemnie.

Ja się pod nimi podpisuję obiema rękoma. U "M.B." tego nie znajdziesz "speleologu".

Pozdrawiam. Asia


Gora
  
 
PostNapisane: 26 sty 2007, 14:11 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9148
Lokalizacja: Włodowice
Wypadało by sprostować pewne sprawy:

1. kurs jaskiniowy nie czyni automatycznie nikogo lepszym, są osoby które takiego kursu nigdy nie kończyły, kończyć nie zamierzają, a wiedzę o krasie w tym o jaskiniach jurajskich mają sporą.
2. użycie określenia turysta jaskiniowy "zaliczający" jest na wyrost nacechowane negatywnie, można być speleologiem czyli naukowcem bez ambicji sportowych, można być grotołazem dla którego ważniejszy jest wynik niż samo badanie podziemnego świata. W końcu można być owym turystą jaskiniowym który nie bada jako takiego środowiska przyrodniczego jaskiń, nie interesują go aspekty sportowe, natomiast chce poznać jaskinie jako nierozerwalny element np. Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Na marginesie, takimi przepychankami nie buduje się dobrego wizerunku środowiska :evil:
O ile forum speleo jest zapewne odwiedzane przez dość wąską grupę zainteresowanych, to na forum regionalno-turystycznym naprawdę wygląda to groteskowo...

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Hmmm
PostNapisane: 01 lut 2007, 12:19 
W twoich słowach jest dużo prawdy.
Odsyłam do klubów i na kursy, bo tam amatorzy jaskiniowania mają dużą szansę nauczyć się bezpieczeństwa i kultury zwiedzania.

reszta postu do kosza - utarczki personalne proszę prowadzić w innym miejscu - admin

To prawda, znam wielu ludzi bez kursu potrafiących zachować się przyzwoicie w jaskini. Nie robią oni wokół siebie takiego szumu, nie zaśmiecają wszelkich forum i nie zachowują się jak speleo-psychopaci.

reszta postu do kosza - utarczki personalne proszę prowadzić w innym miejscu - admin

Pozdrawiam. Asia


Ostatnio edytowano 02 lut 2007, 20:13 przez a_sia, łącznie edytowano 1 raz

Gora
  
 
 Tytuł: "Środowisko"
PostNapisane: 04 lut 2007, 13:13 
Żeby nie było że jestem neptyk. Mam za soba przygodę jaskiniową i wspinaczkową tylko do poziomu tatrzańskiego na niskim poziomie skalowania trudności ( nie to było dla mnie najważniejsze).
Jeżeli piszecie i używacie słowa "środowisko" to używacie przymiotnika elitarne czy egalitarne?. Obie formy były i są dla mnie obce. Proponuję czasami otworzyć sie na innych miłośników jaskiń i wspinaczki skałkowej. Będą nowi chętni do wstępowania do waszych klubów ( nie wszystkie pomimo tego co piszecie są w 100% legal), a ci którzy posmakują wspinaczki nabiorą szacunku dla skały nie zawsze jakby się na pozór zdawało przyjaznej.
Nie będą tego robić przy pomocy sznurków do bielizny( coraz rzadziej) albo sprzętu
strażackiego. A i wy będziecie mieli nowe doświadczenia i innego rodzaju satysfakcję.
Niezapomnianym przeżyciem w odległej przeszłości było dla mnie przyrzeczenie harcerskie w jednej z jaskiń w okolicach Olsztyna. Satysfakcją dla mnie było to, że brałem udział w ich szkoleniu. Mógłbym podać więcej przykładów Wam pod rozwagę i mniej agresji w postach. Elitarne czy egalitarne? A może coś zamiast.


Gora
  
 
PostNapisane: 05 lut 2007, 01:35 
Na wstępie: szkoda,że usunięto część mojej wypowiedzi. To nie uleczy choroby.

Mój przedmówca jest bardzo romantyczny. Dziś takich wśród młodego pokolenia "ze świecą szukać". Politycy (ale czy tylko?) popełnili wiele błędów... Tak, to temat bez dna, więc darujmy sobie.
Najgorsze jest to, że w "dobie komputeryzacji i internetu" szerzy się "partyzantka" jaskiniowa. Bo jak nazwać chorą sytuację, dotyczącą braku skutecznej ochrony bezbronnych jaskiń przed elementem nie mającym nic wspólnego z grotołażeniem i dobrze pojmowaną turystyką kwalifikowaną (zwiedzanie jaskiń).
Kiedy "wszelkie fora" zapełnione są osobnikami o mentalności neandertalczyka, i to ma niby być głównym powodem by im (neo neandertalczykom) "wszyscy" pokazywali drogę do nowych jaskiń!

Wypowiadam się na forum między innymi po to, by światli ludzie, mający informację o obiektach wartych ochrony, nie "szastali lekką ręką" informacjami mogącymi przyczynić się do dewastacji jaskiń.

Sama nie dopytuję się tą drogą i innym również odradzam. Cóż, świadomość społeczna, jaka jest - każdy widzi.

Pozdrawiam. Asia


Gora
  
 
PostNapisane: 27 lut 2007, 19:12 
Odnośnie starych jaskiń - mam pytanie o jaskinię Zielonkowska na północ od Krakowa, która była dośc dużą jaskinia zanim nie wydobywali tu skały i częściowo ja zniszczyli.
Podobno w jakis starych materiałach jest jej szkic jak miała ok 80m.
Moze ktos widział go ?


Gora
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Teraz jest 28 mar 2024, 15:03


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL