Teraz jest 19 mar 2024, 05:03




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 01 sie 2014, 19:22 

Dołączył(a): 22 lut 2013, 21:33
Posty: 24
Nie wiedziałem, w którym dziale umieścić ten wątek, pomyślałem, że "pozostałe" obejmie również to. Chciałem się dowiedzieć, krótko mówiąc, jak zostać przewodnikiem jurajskim? Kto wydaje takie uprawnienia? Kto organizuje kursy? Gdzie mogę o tym zebrać informacje?
Z góry dzięki za wszelkie informacje.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 04 sie 2014, 10:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
PTTK takie kursy organizuje, ale nieregularnie chyba. Wpisz sobie "kurs przewodnicki" w wyszukiwarkę forum, znajdziesz jakieś stare wątki. OPN chyba ma też jakieś specjalne kursy wewnętrzne dające uprawnienia na obszar parku.

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 04 sie 2014, 14:55 

Dołączył(a): 22 lut 2013, 21:33
Posty: 24
Oj, nie wiedziałem, że te kursy takie drogie... W sumie ja bym się mógł sam uczyć, kwestia tylko egzaminu. W OPNie to pewnie będzie na sam OPN. A chodzi mi np. o coś takiego, jak jest na Górze Zborów. Tam przewodnicy oprowadzają właściwie tylko po Jaskini Głębokiej. Może Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które opiekuje się tym obiektem, nadaje jakieś uprawnienia na sam ten obiekt? :D Nie wiem, jestem zielony w tej tematyce.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 04 sie 2014, 15:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2006, 19:56
Posty: 430
Lokalizacja: Zawiercie
Nie przystąpisz do egzaminu przewodnickiego PTTK bez ukończenia kursu.

Co do Góry Zborów to nie wiem kto tam oprowadza i jakie mają uprawnienia, pewnie by trzeba było pytać o źródła.

_________________
v3rt.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 16 sie 2014, 19:38 

Dołączył(a): 07 lis 2009, 17:55
Posty: 429
Lokalizacja: OLKUSZ
Dziś generalnie każdy może zostać przewodnikiem, zwłaszcza jurajskim. Od stycznia tego roku zawód przewodnika terenowego został zderegulowany, co jednych cieszy, innych niekoniecznie.

Tak więc, nie potrzebujesz żadnych oficjalnych uprawnień, aby oprowadzać wycieczki po Jurze.
Co innego kwestia zleceń...

W ramach PTTK będzie można zrobić uprawnienia przewodnickie, ale będą to tylko uprawnienia "petetekowskie", czy będą one miały znaczenie dla biur podróży i innych organizatorów turystyki czas pokaże...

Z tego co mi wiadomo, na razie żaden z Oddziałów PTTK nie planuje organizacji takowego kursu, od lat jest zawsze ten sam problem - brak chętnych. Teraz kiedy nie ma potrzeby posiadania oficjalnych uprawnień z chętnymi może być jeszcze większy problem.

Co do OPN-u, aby uzyskać "oficjalne" uprawnienia przewodnika ojcowskiego musisz najpierw posiadać uprawnienia przewodnika jurajskiego. Czy w związku z deregulacją zawodu przewodnika zajdą w tej materii jakieś zmiany w OPN, tego nie wiem? Na razie jest po staremu.


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 07 paź 2014, 22:35 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
jeśli masz parcie próbuj obdzwaniać oddziały PTTK w woj. śląskim , ja bym zaczął od Katowic, Bytomia, Dąbrowy, Częstochowy itp. możesz zajrzeć też tutaj http://www.przewodnicy.beskidy.pl/pages/samorzad-przewodnikow-woj.slaskiego.php

jeśli nie będzie kursu na jurajskiego można pokusić się o kurs po woj. śląskim - łapiesz kawał Jury a wtedy i po OPN pozwolą CI zrobić kurs (sprawdzone - mamy w kole takie 2 osoby).

od zlikwidowania konieczności posiadania uprawnień temat kursów generalnie przycichł...


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 21 lip 2015, 13:45 

Dołączył(a): 22 lut 2013, 21:33
Posty: 24
Czyli jak sobie będę ogłaszał, że robię jakąś wycieczkę i brał za to kasę, to mnie nikt nie dziabnie za to? A moglibyście podać jakąś podstawę prawną, która zaczęła działaś "od stycznia"?


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 11 sie 2015, 21:33 

Dołączył(a): 05 mar 2005, 12:48
Posty: 340
Lokalizacja: Borowe Pole
a tu się kłania ustawa o usługach turystycznych. Bycie przewodnikiem to jedno (świadczysz usługi, wcześniej był wymóg posiadania "prawa jazdy" - dziś można prowadzić grupy wycieczkowe bez "prawa jazdy") a organizowanie wycieczek to drugie. Nie zadałem sobie trudu przeczytania ustawy, ale jak wpiszesz w wyszukiwarkę "ustawa o usługach turystycznych" to będziesz miał czarno na białym.


Gora
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 04 sie 2017, 15:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
Cytuj:

Sierpień 04, 2017
Kurs przewodników terenowych po Wyżynie Krakowsko – Częstochowsko – Wieluńskiej

Częstochowski Oddział Przewodników PTTK im. Jana Długosza zaprasza chętnych do współpracy miłośników turystyki i krajoznawstwa na kurs przewodników terenowych po Wyżynie Krakowsko - Częstochowsko - Wieluńskiej

Kurs będzie obejmował zajęcia teoretyczne z zakresu historii, geografii, architektury, historii kultury i sztuki, ochrony przyrody i środowiska, terenoznawstwa, metodyki prowadzenia wycieczek, przepisów prawa w tym zakresie oraz szeregu innych zagadnień związanych z zawodem przewodnika, w zakresie ogólnym i szczegółowym, dotyczącym regionu.

Część teoretyczna będzie obejmowała szkolenie podstawowe i specjalistyczne. To szkolenie obejmie łącznie około 250 godzin wykładowych, prowadzonych przez instruktorów przewodnictwa PTTK oraz przez zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin.

Ważną częścią kursu będą wycieczki szkoleniowe prowadzone przez uprawnionych instruktorów przewodnictwa PTTK. Odbędzie się co najmniej 5 jednodniowych wycieczek autokarowych w różne części terenu przyszłych uprawnień, połączonych ze spotkaniami z osobami o szczególnie dużej wiedzy na temat odwiedzanych obiektów oraz obszarów turystycznych.

W trakcie jednej z wycieczek planujemy spotkanie z pracownikami i ratownikami Jurajskiej Grupy GOPR, połączone z podstawowym przeszkoleniem w zakresie ratownictwa i udzielania I pomocy.

W miarę potrzeb i możliwości będą także organizowane tematyczne piesze kilkugodzinne wycieczki po Częstochowie.

Ukończenie kursu będzie udokumentowane certyfikatem ukończenia kursu, który będzie podstawą do dopuszczenia do egzaminu na Przewodnika Terenowego po Wyżynie Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, przed Wojewódzką Komisją Egzaminacyjną PTTK województwa śląskiego.

Koszt kursu wynosi 1500 zł, płatne w 3 równych ratach.

W kursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, posiadające wykształcenie minimum średnie oraz dobry stan zdrowia, potwierdzony przez lekarza.

Zgłoszenia prosimy kierować do Prezes Zarządu Częstochowskiego Oddziału Przewodnickiego PTTK - kol. Darii Pałecz - tel.: 503 095 232 lub e-mail : >d.palecz@o2.pl lub do kol. Andrzeja Ładygina

tel. 797 111 806 lub e-mail : >aladygin@o2.pl

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, e-mail, miejscowość zamieszkania i nr tel. na wypadek gdyby e-mail zawiódł.

Zgłoszenie zostanie przyjęte poprzez przesłanie regulaminu do potwierdzenia oraz potwierdzenie wpłaty I raty w wysokości 500 zł.

Gdyby kurs nie doszedł do skutku z winy organizatora, kwota ta podlega zwrotowi, w wypadku rezygnacji z kursu przez uczestnika przed terminem jego rozpoczęcia, kwota ta nie podlega zwrotowi.

Planujemy rozpoczęcie kursu na początek października 2017, ze wstępnym terminem zakończenia w połowie maja 2018.

Szczegółowy plan zajęć podamy przez e-mail lub pocztą po zgłoszeniu minimum 20 osób chętnych.


http://powiatczestochowski.pl/lelow/kur ... elunskiej/

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
 Tytuł: Przewodnictwo
PostNapisane: 24 mar 2021, 01:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2011, 21:53
Posty: 337
W maju rusza kurs przewodników turystycznych po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej. Zajęcia przewidziane są do grudnia br. i odbywają się w formie online.

Termin: Maj2021r.-Grudzień2021r.
Miejsce: Zawiercie i Jura Krakowsko –Częstochowska.
Cena: 1500,00 zł / płatne w trzech ratach/.
Kontakt: jura4@interia.pl tel. +48 602667505
Organizator: Biuro Turystyczne Per-Aspera I i Oddział PTTK w Zawierciu

_________________
http://www.rodaki.pl


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Teraz jest 19 mar 2024, 05:03


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL