Teraz jest 23 cze 2024, 21:05




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 mar 2007, 07:34 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
NaszeMiasto.pl > Zawiercie > Lokalne > Bliżej regionów: Włodowice

Bliżej regionów: Włodowice


W tym roku wspinacze pielgrzymujący do skał w Rzędkowicach będą mogli skorzystać z pola namiotowego. Do tej pory biwakowali "na dziko" pod samymi skałami, lub korzystali z uprzejmości mieszkańców wsi, rozbijając namioty w ich przydomowych ogródkach.

Skały Rzędkowickie to najchętniej odwiedzane przez alpinistów skałkowych miejsce na Jurze. Potężny skalny wał wprost zaprasza do wspinaczki. Miejscowość robi się coraz popularniejsza. I chętniej odwiedzana, niż pobliskie, nieco już zadeptane Podlesice, wybrane niegdyś na bazę jurajskiego GOPR.

Do tej pory największy problem był z bazą turystyczną. Brakowało nie tylko pola namiotowego, ale choćby zróżnicowanej oferty gastronomicznej. Te braki turyści nadrabiali, przywożąc z sobą dosłownie wszystko: od chleba i chińskich zupek, po nieodłączną kiełbasę na ognisko. Problem w tym, że nawet ogniska nie było gdzie rozpalić.

- Uwielbiam to miejsce - mówi Piotr Mstowski z Zawiercia. - Mimo, że mógłbym wracać na noc do domu, to jednak jadę zawsze pod namiot na kilka dni w te rejony. Cieszę się, że w tym roku ten czas spędzę na polu biwakowym.

Na nowym polu biwakowym ustawiono budynek z sanitariatami i prysznicami. Zwłaszcza te pierwsze były konieczne. Okolice skał były bowiem wykorzystywane jako jedna wielka toaleta.

Znalazło się tu również pomieszczenie kuchenne i recepcja. Przy biwakowisku zorganizowano oświetlony parking. Turyści będą też mogli podłączyć do prądu telefony komórkowe czy akumulatory krótkofalówek, coraz częściej wykorzystywanych podczas wspinaczki.

Całe pole zajmuje niemal pół tysiąca metrów kwadratowych.

- Pole zaprojektowano na około 95 stanowisk do rozbicia namiotów, mamy również zadaszone miejsca do spożywania posiłków - mówi Krzysztof Szlachta, wójt gminy Włodowice. - Obiekt spełnia normy bezpieczeństwa i sanitarne. Cieszymy się, że przy tak niewielkim udziale gminy, udało nam się zrealizować tak potrzebną w tym, miejscu inwestycje.

Wkład gminy wyniósł raptem 15 proc. w kosztach inwestycji rzędu 700 tys. zł. Za te pieniądze udało się zbudować również "strefę sportową", z trawiastym boiskiem do siatkówki i tzw. "strefę rekreacyjną" z dwoma paleniskami. - Takie nowoczesne pola namiotowego wraz z infrastrukturą pozwoli na kompleksową obsługę i przyczyni się do zwielokrotnienia liczby turystów odwiedzających naszą gminę - mówi Ryszard Powązka, radny z Rzędkowic.

Zapraszamy na ścianę

Co prawda uroczyste otwarcie planowano na lipiec, ale wszystko wskazuje na to, że nowoczesna hala sportowa przy gimnazjum we Włodowicach zostanie oddana do użytku przed terminem.

Wewnątrz hali trwają jeszcze prace wykończeniowe. Brakuje też największej atrakcji - ściany wspinaczkowej. - Po zakończeniu prac budowlanych czeka nas jeszcze zagospodarowanie terenu przed halą, a więc układanie chodników i sadzenie zieleni - mówi Krzysztof Szlachta, wójt Włodowic.

Oddania do użytku hali najbardziej nie mogą się doczekać uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, którzy marzą o zajęciach wychowania fizycznego na hali z prawdziwego zdarzenia.

- Sala gimnastyczna w szkole jest mała i nie ma odpowiednich wymiarów do rozgrywania wielu dyscyplin sportowych - mówi Ewa Szota. - Mimo, iż mój syn chodzi dopiero do trzeciej klasy, to już nie może się doczekać zajęć w nowej sali, z której będzie mógł korzystać w gimnazjum.

Powstanie nowy zbiornik

Gmina stawia na turystykę, co nie jest dziwne, biorąc pod uwagę świetne tereny wspinaczkowe i trekkingowe w jej granicach. Jest tu nawet zbiornik wodny, latem chętnie odwiedzany przez turystów. W ubiegłym sezonie wybudowano tam molo i zorganizowano wypożyczalnię rowerów wodnych.

Brakuje jeszcze na tym terenie infrastruktury technicznej i gastronomicznej. nie ma porządnych parkingów, czy barów i restauracji. Noclegi zapewniają jedynie gospodarstwa agroturystyczne. Dlatego też władze gminy, chcą pozyskać pieniądze unijne na rozbudowę bazy turystycznej. Zaczną od drugiego zbiornika wodnego. - Chcemy wybudować zbiornik retencyjny w Zdowie - mówi Adam Witas, pełniący obowiązki zastępcy wójta. - Mamy tam działkę o powierzchni ponad 5 hektarów. Podłoże jest zbadane, wykonano próbne odwierty, tereny te są wodonośne, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji. (BW)

Włodowice nigdy nie były wielkie. W latach szwedzkiego potopu liczyły zaledwie 382 mieszkańców. Już wtedy było to stare miasto, założone pod koniec XIV wieku. Kariery jednak nie zrobiło. Włodowice ciągle przechodziły z rąk do rąk kolejnych właścicieli. W końcu, w 1870 roku utraciły prawa miejskie, by już ich nie odzyskać.

Warto wiedzieć

Największą świetność Włodowice przeżywały pod koniec XIX wieku. Osiadł tu Michał Poleski herbu Poraj, powstaniec listopadowy, więzień X pawilonu warszawskiej Cytadeli i założył w miejscowym dworze prywatną szkołę agronomiczną. W tym czasie Włodowice nazywano Atenami Olkuskimi. Były bowiem ośrodkiem kultury i nauki. Poleski urządził przy szkole laboratorium chemiczne i fizyczne. W tzw. pokojach królewskich dworu zorganizował potężną, jak na owe czasy bibliotekę, liczącą 10 tys. tomów, oraz archiwum dawnych akt i dokumentów. Kilka pokoi zajmowała kolekcja minerałów i okazów paleontologicznych.

Bożena Walasek - Dziennik Zachodni

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 29 mar 2007, 07:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6901
Lokalizacja: Śląsk
Michał napisał(a):

Całe pole zajmuje niemal pół tysiąca metrów kwadratowych.

Pole zaprojektowano na około 95 stanowisk do rozbicia namiotów


:shock: ile to będzie naprawdę ?


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2007, 10:45 

Dołączył(a): 28 lip 2006, 09:01
Posty: 156
Lokalizacja: Myszków
1ha = 10 000 m2
1ha=100 a
1a = 100 m2
500 m2 = 5a
100 stanowisk to po 5 m2 na namiot


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2007, 11:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6901
Lokalizacja: Śląsk
pewnie miało być pół hektara


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Teraz jest 23 cze 2024, 21:05


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL