Teraz jest 16 cze 2024, 06:07




Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2006, 16:38 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
Mam spis jak poniżej i teraz wielka prośba o jego uzupełnienie/korektę.
Z góry zaznaczam że to nie moje dzieło, moje są tylko zielone dopiski, na niebiesko będę nanosił Wasze propozycje...

Atrakcje turystyczne powiatu zawierciańskiego.

Gmina Irządze
Irządze - kościół w stylu barokowym, ambona w kształcie płynącej lodzi i bogato zdobiony konfesjonał.
Irządze - zespól parkowo-dworski z XVIII w. z dworkiem rodziny Misiewskich. Na terenie zespołu parkowego rośnie 500 letnia lipa drobnolistna oraz dęby szypułkowe i białe topole.

Gmina Kroczyce
Okiennik Wielki, jeden z najbardziej znanych ostańców na Jurze.
Kroczyce - kościół parafialny pw Św. Jacka i Magdaleny z 1893r. - wewnątrz znajduje się ołtarz główny z brył kalcytowych z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Marii Magdaleny z XVIII w. Ołtarz ten kształtem przypomina grotę ze stalaktytami; wyposażenie wnętrz jest przeważnie barokowe.
Rezerwat Góry Zborów - utworzony w 1957r. w Podlesiach, obejmuje Gorę Zborów, Górę Kołeczek.
Wąwozy lessowe w Dzibicach - propozycja jurasikprog
Ślady hutnictwa żelaza w Pradłach - propozycja jurasikprog



Gmina Łazy
Rezerwat "Góra Chełm".
Kościół klasycystyczny w Niegowonicach.
Źródła Centurii - propozycja Roberta
Błojec - pomnik partyzantów - propozycja Skutera
Trzebyczka - łąka ze storczykami i pełnikiem eur. - propozycja Skutera
Łazy - wieża ciśnień PKP - propozycja Skutera


Gmina Ogrodzieniec
Ryczowski Region Skałkowy - okolice wsi Ryczów - zgrupowanie skał i pojedynczych ostańców (Wielki Grochowiec, Wielki Cisownik, Straszakowe Skały, Ruska Góra).
Ryczów - ruiny strażnicy z XV w.
Ruiny zamku "Ogrodzieniec" w Podzamczu.
Kościół w Gieble - z poł. XII w. z zachowanymi elementami w stylu romańskim (później przebudowany)
Pozostałości osadnictwa na terenie Góry Birów
sanktuarium MB Skałkowej w Podzamczu, bunkry, kamieniołom, kapliczka ze szwedzką kulą, źródła Czarnej Przemszy, prochownia - propozycja Skutera



Gmina Pilica
Układ urbanistyczny Pilicy.
Klasztor i kościół oo. Reformatów 1746r. (Pilica-Biskupice)
Ruiny zamku w Smoleniu.
Wzgórze św.Pawła
Kościół parafialny (fara) pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Pilicy
Cmentarz I wojenny w Pilicy-Owczarni
Zespół pałacowy

kościół św Walentego, koś. św Jerzego, cmentarze - propozycja Skutera

Gmina Poręba
Poręba - w centrum miasta znajduje się kolonia przedwojennych bloków mieszkalnych i skromnych domów robotniczych.
Poręba - kościół parafialny pw Ducha Świętego z 1901r. w stylu neogotyckim.
Poręba - zabytkowa wieża wyciągowa wielkiego pieca, służąca do wytopu żelaza z 1798r.
Poręba - pomnik przyrody ożywionej - ponad 720 letni dąb "Bartek".

Gmina Szczekociny
Szczekociny - zespół pałacowo-ogrodowy w stylu barokowo-klasycystycznym z ok. 1770r.
Spływ kajakowy rzeką Pilicą (Szczekociny).
Dolina Krztyni - stare młyny wodne i zabudowa drewniana (od Grabca do ujścia do Pilicy) - propozycja jurasikprog

Gmina Włodowice
Włodowice - barokowy kościół pw Św. Bartłomieja z lat 1701-1703, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku.
Włodowice - ruiny pałacu z II połowy XVIII w.
Skały Rzędkowickie - długi na ok. 1,5 km łańcuch wapiennych ostańców, niekiedy bardzo wyjątkowych kształtach (np. Turnia Lechwora). Jeden z największych terenów wspinaczkowych na Jurze.
Kuesta jurajska z charakterystyczną budową geologiczną, ciekawymi formami geomorfologicznymi

Gmina Żarnowiec
Żarnowiec - Galeria Sztuki Ludowej w Woli Libertowskiej.
Żarnowiec - gotycki kościoł pw NMP z 1528r.
Udórz - ruiny zamku z XIV w.
Udórz - pozostałości zespołu dworskiego - dwa spichlerze, jeden drewniany z 1783r. i kamienny z 1830r., neogotycki budynek rządówki z końca XIX wieku.
Żarnowiec - kościół w Łanach Wielkich; wzniesiony przez żonę Kazimierza Wielkiego Adelajdę, zachowane gotyckie prezbiterium. Wewnątrz znajdują się gotyckie polichromie z II poł. XV w. oraz rokokowe ołtarze boczne.
Dolina Udorki, Dolina Cisowej

Gmina Zawiercie
Kościół w Kromołowie.
Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku.
Neogotycka kolegiata w Zawierciu.
Źródła Warty
Kościół w Skarżycach - propozycja Roberta
Zawiercie - budynek dworca PKP, Resursa, Dom Ludowy, osiedle TAZ, pałacyk Szymańskiego, most na Warcie, ul Marszałkowska z synagogą - propozycja Skutera

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Ostatnio edytowano 13 gru 2006, 08:49 przez Michał, łącznie edytowano 4 razy

Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 11 gru 2006, 17:03 
czy źródła Centurii są w gminie Łazy ?

Kościół w Skarżycach też chyba wart uwagi[/i]


Gora
  
 
 Tytuł: ss
PostNapisane: 11 gru 2006, 19:19 
Wysłałem Michałowi kilka propozycji, ale teaz myślę, że to wyważanie otwrtych drzwi.
Wystarczy odwrócić mapę i wszystko tam jesta jeśli nie ma to na stronie Darka można poszukać.
Chyba,że nie zrozumiałem intencji Michała ????


Gora
  
 
PostNapisane: 12 gru 2006, 10:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 kwi 2006, 12:14
Posty: 6900
Lokalizacja: Śląsk
źródła Białki też fajne :)


Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2006, 20:12 
Ja zaproponuje coś z moich stron.
1. Dolina Krztyni - stare młyny wodne i zabudowa drewniana (od Grabca do ujścia do Pilicy)
2. Wąwozy lessowe w Dzibicach
3. Ślady hutnictwa żelaza w Pradłach


Gora
  
 
PostNapisane: 25 lut 2007, 17:35 
Michał napisał(a):
Mam spis jak poniżej i teraz wielka prośba o jego uzupełnienie/korektę.
Z góry zaznaczam że to nie moje dzieło, moje są tylko zielone dopiski, na niebiesko będę nanosił Wasze propozycje...

Atrakcje turystyczne powiatu zawierciańskiego.

Gmina Irządze
Irządze - kościół w stylu barokowym, ambona w kształcie płynącej lodzi i bogato zdobiony konfesjonał.
Irządze - zespól parkowo-dworski z XVIII w. z dworkiem rodziny Misiewskich. Na terenie zespołu parkowego rośnie 500 letnia lipa drobnolistna oraz dęby szypułkowe i białe topole.

Gmina Kroczyce
Okiennik Wielki, jeden z najbardziej znanych ostańców na Jurze.
Kroczyce - kościół parafialny pw Św. Jacka i Magdaleny z 1893r. - wewnątrz znajduje się ołtarz główny z brył kalcytowych z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Marii Magdaleny z XVIII w. Ołtarz ten kształtem przypomina grotę ze stalaktytami; wyposażenie wnętrz jest przeważnie barokowe.
Rezerwat Góry Zborów - utworzony w 1957r. w Podlesiach, obejmuje Gorę Zborów, Górę Kołeczek.
Wąwozy lessowe w Dzibicach - propozycja jurasikprog
Ślady hutnictwa żelaza w Pradłach - propozycja jurasikprog



Gmina Łazy
Rezerwat "Góra Chełm".
Kościół klasycystyczny w Niegowonicach.
Źródła Centurii - propozycja Roberta
Błojec - pomnik partyzantów - propozycja Skutera
Trzebyczka - łąka ze storczykami i pełnikiem eur. - propozycja Skutera
Łazy - wieża ciśnień PKP - propozycja Skutera


Gmina Ogrodzieniec
Ryczowski Region Skałkowy - okolice wsi Ryczów - zgrupowanie skał i pojedynczych ostańców (Wielki Grochowiec, Wielki Cisownik, Straszakowe Skały, Ruska Góra).
Ryczów - ruiny strażnicy z XV w.
Ruiny zamku "Ogrodzieniec" w Podzamczu.
Kościół w Gieble - z poł. XII w. z zachowanymi elementami w stylu romańskim (później przebudowany)
Pozostałości osadnictwa na terenie Góry Birów
sanktuarium MB Skałkowej w Podzamczu, bunkry, kamieniołom, kapliczka ze szwedzką kulą, źródła Czarnej Przemszy, prochownia - propozycja Skutera



Gmina Pilica
Układ urbanistyczny Pilicy.
Klasztor i kościół oo. Reformatów 1746r. (Pilica-Biskupice)
Ruiny zamku w Smoleniu.
Wzgórze św.Pawła
Kościół parafialny (fara) pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Pilicy
Cmentarz I wojenny w Pilicy-Owczarni
Zespół pałacowy

kościół św Walentego, koś. św Jerzego, cmentarze - propozycja Skutera

Gmina Poręba
Poręba - w centrum miasta znajduje się kolonia przedwojennych bloków mieszkalnych i skromnych domów robotniczych.
Poręba - kościół parafialny pw Ducha Świętego z 1901r. w stylu neogotyckim.
Poręba - zabytkowa wieża wyciągowa wielkiego pieca, służąca do wytopu żelaza z 1798r.
Poręba - pomnik przyrody ożywionej - ponad 720 letni dąb "Bartek".

Gmina Szczekociny
Szczekociny - zespół pałacowo-ogrodowy w stylu barokowo-klasycystycznym z ok. 1770r.
Spływ kajakowy rzeką Pilicą (Szczekociny).
Dolina Krztyni - stare młyny wodne i zabudowa drewniana (od Grabca do ujścia do Pilicy) - propozycja jurasikprog

Gmina Włodowice
Włodowice - barokowy kościół pw Św. Bartłomieja z lat 1701-1703, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku.
Włodowice - ruiny pałacu z II połowy XVIII w.
Skały Rzędkowickie - długi na ok. 1,5 km łańcuch wapiennych ostańców, niekiedy bardzo wyjątkowych kształtach (np. Turnia Lechwora). Jeden z największych terenów wspinaczkowych na Jurze.
Kuesta jurajska z charakterystyczną budową geologiczną, ciekawymi formami geomorfologicznymi

Gmina Żarnowiec
Żarnowiec - Galeria Sztuki Ludowej w Woli Libertowskiej.
Żarnowiec - gotycki kościoł pw NMP z 1528r.
Udórz - ruiny zamku z XIV w.
Udórz - pozostałości zespołu dworskiego - dwa spichlerze, jeden drewniany z 1783r. i kamienny z 1830r., neogotycki budynek rządówki z końca XIX wieku.
Żarnowiec - kościół w Łanach Wielkich; wzniesiony przez żonę Kazimierza Wielkiego Adelajdę, zachowane gotyckie prezbiterium. Wewnątrz znajdują się gotyckie polichromie z II poł. XV w. oraz rokokowe ołtarze boczne.
Dolina Udorki, Dolina Cisowej

Gmina Zawiercie
Kościół w Kromołowie.
Ruiny zamku Bąkowiec w Morsku.
Neogotycka kolegiata w Zawierciu.
Źródła Warty
Kościół w Skarżycach - propozycja Roberta
Zawiercie - budynek dworca PKP, Resursa, Dom Ludowy, osiedle TAZ, pałacyk Szymańskiego, most na Warcie, ul Marszałkowska z synagogą - propozycja Skutera


Gora
  
 
 Tytuł: atrakcje
PostNapisane: 25 lut 2007, 19:31 
Nie wiem czemu omijacie Chruszczobród i Ciągowice
1/ Znany wszystkim pomnik Gabriela Taszyckiego jednej z czołowych postaci Powstania
Kościuszkowskiego i kościół barokowy.
2/ Kościół w Ciągowicach warto obejrzeć , obok ciekawe resztki starej plebańskiej zabudowy, cmentarz nie wiem czemu znowuż nie jest nigdzie wymieniany jako ciekawy obiekt z pomnikiem AMBROŻEGO POLESKIEGO adiutanta Tadeusza Kościuszki( a w przewodnikach wszyscy się nim chwalą) oraz wiele innych ciekawych nagrobków.
Warto tez popatrzeć na zderzenie zabudowy wiejskiej z miejską w tej wsi. Jest to wynikiem
powstania na przełomie XIX/XX wieku kopalni węgla brunatnego.( warto przeczytać powiatową wersję genezy zabudowy Ciągowic na stronie starostwa powiatowego HI-HI-HI).
Jeżeli mogę coś dodać do pomysłu.
Uważam, że należy albo że czas ku temu aby podzielić to tematycznie . W jednym worku może znaleźć się wszystko albo nic( zależy jaka na spodzie jest dziura). Czy w Pradłach nie warto przyjrzeć się zabudowaniom starej stacji pocztowej z XIX w jedyne resztki jakie na tym terenie się zachowały chyba że znowuż o innych jeszcze nie wiemy.


Gora
  
 
PostNapisane: 25 lut 2007, 20:44 
Pewnie warto przyjżeć się zabudowaniom starej poczty, ale gdzie ona jest?


Gora
  
 
PostNapisane: 25 lut 2007, 20:48 
przepraszm za przyjrzeć :roll:


Gora
  
 
PostNapisane: 25 lut 2007, 21:22 
Kompleks zabudowań gospodarczych łącznie ze sklepem przy skrzyżowaniu k/Pieca.
Mam zdjęcie.


Gora
  
 
PostNapisane: 25 lut 2007, 21:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
Stacja pocztowa w Pradłach została uruchomiona 18 III 1847 r ( 160 lat temu).
Tutaj zmieniano konie do karet pocztowych. Z listami posłaniec pieszo chodził do Pilicy.
Na krótko przed powstaniem styczniowym przed budynkiem tym, który był miejscem urzędowym, miała miejsce chłopska demonstracja ( w nocy) wznoszono antycarskie okrzyki( zdaje się, że zrzucono wówczas carskie godło znajdujące się na froncie stacji pocztowej).
Pradła to jedyne miejsce, gdzie zostały widoczne ślady po stacji pocztowej. Pewnie w przewodnikach turystycznych jest na ten temat więcej ale nie czytałem.


Załączniki:
Sieć szlaków pocztowych w okolicach Zawiercia przed 1850 rokiem
Sieć szlaków pocztowych.JPG
Sieć szlaków pocztowych.JPG [ 22.49 KiB | Przeglądane 17422 razy ]
Gora
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2007, 00:29 

Dołączył(a): 08 lut 2005, 10:43
Posty: 9173
Lokalizacja: Włodowice
mlody napisał(a):
... Pewnie w przewodnikach turystycznych jest na ten temat więcej ale nie czytałem.

A w jakich przewodnikach piszą o Pradłach?
Swoją drogą - zamieszczasz na forum fajne ciekawostki :D

_________________
JuraPolska.com - z nami poznasz Jurę - usługi przewodnickie, wycieczki piesze, rowerowe po Jurze K-Cz; spływy kajakowe Pilicą, Liswartą, Nidą.
Kajakiem, pieszo, rowerem między Wartą, Nidą i Pilicą - blog wycieczkowy.
Towarzystwo Jurajskie


Gora
 Zobacz profil WWW  
 
PostNapisane: 26 lut 2007, 19:58 
Co masz na myśli kompleks budynków? Pytam ponownie czy widać dziś budynek lub resztki poczty.
Podobno jest muzeum pocztownictwa we Wrocławiu i tam są materiały dotyczące poczty w Pradłach.
Ja osobiście nie znam przewodnika w którym by była choć jedna linijka dotycząca hut w Pradłach a co dopiero tak starej poczty.
Jako pradlak cieszę się że Pan Młody tym się interesuje, Pradła to kawał ciekawej historii bardzo zaniedbałej i zapomnianej.


Gora
  
 
PostNapisane: 26 lut 2007, 21:16 
Nie mogę tak szybko odnaleźć zdjęcia. To dla mnie <<odstrzał>> z innego tematu.
W szkole wśród znanych Tobie rysunków jest również budynek poczty( to dziadek dyrektorki chodził pieszo do Pilicy z listami).Może tam ktoś tobie pomoże zrobić zdjęcie
budynku , który wszyscy tam znają może i skan dawnego wyglądu wg rysunku. Nie mam go bo wówczas mnie ten temat tak bardzo nie interesował. Mam gdzieś nazwiska pierwszych poczmistrzów i wzór pieczęci ale to jak przebrnę przez stertę papierów.


Gora
  
 
 Tytuł: cd poczta
PostNapisane: 26 lut 2007, 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2006, 20:13
Posty: 1487
''Jako pradlak cieszę się że Pan Młody tym się interesuje''
Każdy napotkany starszy mieszkaniec Pradeł pytany o coś całkiem innego w pierwszej kolejności pokazywał mi budynek, w którym mieściła się stacja pocztowa. Popytaj się z ciekawości czy ktoś pamięta kiedy w Pradłach widziano ostatni raz karetę pocztową.Przepraszam ale omyłkowo dwa razy wysłałem wcześniejszy post.


Gora
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utworz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Teraz jest 16 cze 2024, 06:07


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkownikow i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątkow
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postow
Nie możesz usuwać swoich postow
Nie możesz dodawać załącznikow

Szukaj:
cron

Informujemy, iż forumjurajskie.pl w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności używa pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat w linku: Polityka prywatności

Wydawnictwo

Kajakiem

Sklep Arsenał

Jura Paintball Silesia

JuraInfo.pl - noclegi na Jurze


ForumJurajskie.pl służy pogłębianiu wiedzy o Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, oraz okolicznych regionach m.in. Obniżeniu Górnej Warty, Jurze Wieluńskiej, Progu Lelowskim, itd.
Poruszane jest tu całe spektrum zagadnień związanych z historią, etnografią, kulturą, środowiskiem przyrodniczym, oraz turystyką i krajoznawstwem obszaru Jury Polskiej.
Możesz zaprezentować jurajskie zdjęcia, zapytać o bazę noclegową, wybrać najciekawszą trasę wycieczki, czy też dowiedzieć się o mniej znanych miejscach.

Właściciel ForumJurajskie.pl / JuraPolska nie bierze odpowiedzialności za treści zamieszczane na forum przez użytkowników,
jednocześnie zastrzega sobie prawo do usunięcia wpisów naruszających zapisy regulaminu forum.
Kontakt z administratorem forum - zobacz tutaj.



Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL